Archiv auditoria 2008:7-9

ELIOMYS [1.7.08 - 08:41]
VLADOVLADO [30.6.08 - 21:58]: Moc se mi to nezda, zrovna Hasek a Vasek jsou docela casta prijmeni a jsou vsude mozne po republice. Na orientacni predstavu, jak je kde jake prijmeni caste, je dobry napr. http://telefonniseznam.o2active.cz/jnp/cz/index.html. Podle moji osobni zkusenosti jsou na Morave castejsi prijmeni odvozena od sloves (Zapletal, Zaoral, Zatloukal, Brazdil, Odstrcil, ...), nektera i treba na Pelhrimovsku (Zadrazil, Zavadil). V Cechach je castejsi koncovka "-ak", na Morave "-ik" (Adamik, Malosik, Pospisilik, Koralik, Odlozilik, Ostrcilik ...). Ale je to jen muj soukromy vypozorovany nazor, nejsem odbornik.

SAZYMA [1.7.08 - 09:08]
Ja myslim, ze -sek je vsude stejne. A k tem koncovkam -ak atd: muj prapraded se jmenoval Jiri Cech, pochazel z Velkych Pavlovic na Morave a rikalo se mu narecne Cechak.

LH [1.7.08 - 10:09]
Chtela jsem se poptat, jake zkusenosti mate s pujcovanim fondu farnich uradu. Mela jsem je na Plzensku uz nekolikrat bez problemu pujcene a zitra se chystam do SOKA Strakonice a tam mi pani po telefonu rekla, ze musim mit potvrzeni od biskupstvi. Ale v archivnich fondech je uvedeno, ze fondy jsou pristupne, tak jak to vlastne je, nevite nekdo?

ELIOMYS [1.7.08 - 10:22]
SAZYMA [1.7.08 - 09:08] No ono to urcite naplati 100pro, ale ta koncovka "-ik" mi prijde pomerne vyrazna ve srovnani s Cechami. A Moravaci rikaji treba posmesne "Cechacci".

SAZYMA [1.7.08 - 10:27]
Ja slysel i Cizkove...

SAZYMA [1.7.08 - 10:31]
ad LH - to je dost specialita rimskokatolickeho budejovickeho biskupstvi. Pokud chcete na uzemi jiznich Cech zkoumat fondy far, musite mit k tomu schvaleni od kancelere (Biskupska 4, 37021 C. Budejovice). bez toho Vas do fondu nepusti. Archivalie jsou majetkem rk. cirkve a v archivech jsou deponovany. Uplny zakaz plati (bohuzel) pro farni kroniky "Protoze tam pry nekdy farari psali blbosti"- jak jsem se dozvedel a je velky problem k nim sehnatpovoleni. Mne povolili nahlednuti do kroniky Dobre Vody u Novych Hradu - ale jen do roku 1850, ostatni mi bylo odepreno.

SAZYMA [1.7.08 - 10:33]
Aby to nebylo jen tak, tak mi rikal kolega, rk farar v Bile Hurce, ze i on musel mit povoleni od biskpstvi, kdyz chtel v archivu nahlednout do farni kroniky Bile Hurky, kde je ovsem fararem :-)

CLARICIA [1.7.08 - 10:51]
SAZYMA [1.7.08 - 10:31] Mno, tak tohle uz je fakt postavene na hlavu....

SAZYMA [1.7.08 - 12:31]
ad Claricia - tak ja uznavam - je to jejich majetek, maji pravo urcovat, kdo se tam podiva a kdo ne - to je problem, ktery my tu nezname, protoze vsechno bylo zabaveno a bylo to statni. Ale vim, jaky je treba problem v Rakousku se dostat nekdy k farnim archivaliim. Paradox je, ze treba farnost, ktera me nejvice zajima (Nove Hrady) je v SOA Trebon, kde je to vedeno jako inkorporovana fara ve fondu Radu servitu a tam se muzete divat na co chcete bez jakehokoliv povoleni.

SPERAT [1.7.08 - 13:28]
Archivali - povoleni: ji si myslim, bez ohledu jestli se mi to libi nebo ne, ze na to pravo maji. Je to jednou jejich a tak at si stanovi podminky nahlizeni. Muzeme byt radi, ze nas neomezuji v pristupu k matrikam, protoze pokud by se to bralo podle spravedlnosti, tak matriky byly bolsevikama ukradeny a zestatneny, takze spravne by se cirkvi mely vratit (alespon formalne). Jednou jsem na to diskutoval s hlavnim archivarem naseho biskupstvi a ten rikal, ze zvazuji zalohu na vraceni ukradenych archivalii. Nejde jim o to, vsechno si vzit zpatky. Klidne at si to nechaji v archivech tak jak doposavad, rikal, ale jde jim o to, aby byly zpet napraveny vlastnicke vyzby, me to prijde korektni a spravedlive.

SAZYMA [1.7.08 - 13:31]
ad Sperat - ja o tom taky mluvil s povolanym cirkvnim archivarem a ten mi rikal, ze problem je v tom, ze matriky byly vlastne prohlaseny za verejne statni listiny jiz za Josefa II. a suplovaly statu statni matriky, dokud ten si nezavedl svoje. Mohlo by to dopadnout jako s archivem Lobkowiczu, kde zakazovali i nahlizet do pozemkovych knih, k cemuz dle meho nemeli pravo.

SAZYMA [1.7.08 - 13:38]
Fakt je ale i ten, ze archiv dal do opravy nekterych matrik velke castky, bez zasahu odbornych archivaru by nektere matriky jiz nebyly (vim, o cem mluvim :-( )Kdyz jsem prisel do Pacova, nasel jsem tam ve skladku hromadu temer zplesnivelych knih zkousek snoubencu. Predal jsem to sam od sebe do pelhrimovskeho archivu, kde me reditel pak za to velebil. Kdyz vidim nektere ty matriky jak vypadaly pred konzervaci - ty uz by se dnes digitalne fotit nedaly. Je mozne, ze by si to cirkev nechala odborne konzervovat taky, ale to by byly nemale castky. Myslim si, ze idealni je vzdycky se nejak rozumne domluvit.

SPERAT [1.7.08 - 13:54]
SAZYMA: souhlasim, taky nejsem pro to, aby se nahlizeni do archivalii nejak regulovalo. Jen jsem chtel aby muj prizpevek vayvola reakci v zavitech kury sede mozkove a abychom nezapominali taky, na neco takoveho, jako pravo, spravedlnost, zadostiuceni... Znovu opakuji, souhlasim s Vami. I genaalog by mel videt veci, udalosti a osoby koplexne a kontextualne.

LH [1.7.08 - 14:45]
Me kroniky far me nezajimaji, ale ve farnich uradech se daji najit soupisy dusi, ale hlavne popsani obyvatel (je to jako scitaci operaty - u kazdeho cisla popisneho seznam vsech lidi, kteri tam bydli i s datumem narozeni - i kdyz ten nebyva stoprocentni - a vztahy mezi sebou). Budu tedy muset oslovit budejovicke biskupstvi. Jsem zvedava, jestli mi daji povoleni. Uz jste je nekdo zadal?

MUSCARDINUS [1.7.08 - 15:00]
LH:Ja jsem nemel problemy. Kdyz mi rekli v archivu, ze musim mit povoleni, dosel jsem hned na biskupstvi, kde mi celkem ochotne ten papir dali (jenom se me zeptali na co to chci). No a s tim povolenim jsem hned sel do archivu. Vse jsem vyridit asi za hodinu. Ovsem velkym zklamanim byl ten fond fary. Nebylo tam prakticky nic, utly svazecek nevyznamnych listin. Jen jsem si z toho opsal soupis nalezencu z roku 1913 a bylo vse...

LH [1.7.08 - 15:36]
MUSCARDINUS: To ja budu mit slozitejsi, jsem z Plzne, potrebuji to pro Strakonice a zadat budu muset asi v Budejovicich

0807 [1.7.08 - 16:02]
LH: O povoleni jsem zadala taky osobne, ale pry je to mozne i telefonem, zkusim pozdeji prohledat starsi poznamky, jiste cislo najdu.

ANOLI [1.7.08 - 17:36]
SAZYMA: ad farni kronika, ano v jedne takove kronice jsem si precetla, kterak si predchudce pana farare podrizl britvou hrdlo a kterak se pak konal velmi tichy pohreb , takze mozna ze takove udalosti zrovna napovrch nemusi vyplout( i kdyz je to 150 let)

CHRIS [1.7.08 - 20:11]
Minuly tyden jsem si naprosto bez problemu pujcovala z fondu fary Orlova v SOkA Karvina - 3 knihy ohlasek a dokonce celou matriku zemrelych 1898-1907 - nevim, proc neni v Opave. Neni pry prroblem ani pujcit si farni kroniku.

SAZYMA [1.7.08 - 20:34]
ad LH - jenze treba ja znam kroniky farnosti z poc. 18. stoleti, kde byly uzasne stare soupisy farniku, seznamy farnich desatku atd. atd. A je hrozna skoda, ze tyhle stare veci se jiz daji patrat jen s nejvetsim usilim.

ad ANOLI - ano a jine podobne (ci politicke veci)

ad CHRIS - jak jsem psal, je to specifikum jiznich Cech


SAZYMA [1.7.08 - 20:35]
Jinak v Budejovicich se zada pan kancler Vaclav Kulhanek. Na webu ma biskupstvi sve stranky s kontakty a e-maily.

BERKOF [1.7.08 - 20:46]
V matrice oddanych jsem narazil na to, ze bylo u zaznamu pripsano Allegat Nro. 4, coz by melo snad znamenat odkaz na nejaky spis - zrejme svatebni smlouvu. Jak to tak byva kol roku 1800 je u zenicha uveden jen otec a u nevesty nic. Je sance, ze by v te listine byly uvedeni rodice svatebcanu nebo alespon presne datum narozeni zenicha? Podle inventare fondu jsou tyto smlouvy obsazeny v 30 kartonech pro toto obdobi, tudiz by to byla fuska to projit, ale bylo by to pro me cenne.

LIPOSLAV [1.7.08 - 21:10]
ALL. Neni nekdo z Vas z Bzence na Morave? Hledam kontakt na nekoho mistniho. Tony.

SALTZMANN [1.7.08 - 22:11]
CHRIS [1.7.08 - 20:11] V ZAO zminena matrika neni, protoze se s velkou davkou pravdepodobnosti jedna o tzv. "triplikat". V tom pripade je original v ZAO a tyto "triplikaty" jsou zarazeny k fondu farniho uradu v prislusnych SOkA.

SALTZMANN [1.7.08 - 22:12]
BERKOF [1.7.08 - 20:46] Sice nevim co je "Allegat Nro. 4", ale rozhodne to nebude odkaz na svatebni smlouvu. Svatebni smlouva upravovala "hospodarske" zalezitosti a se svatbou (a jejim zapisem do matriky) nemela nic spolecneho.

DOBES [1.7.08 - 22:27]
SPERAT: Prvopisy matrik byly od josefinske doby zalezitosti statu a byly od r. 1953 v oblastnich (tehdy krajskych) archivech (tedy ty tzv. mrtve matriky). Od roku 1960 na zaklade dohody mezi konsistoremi a Krajskymi spravami ministerstva vnitra pak byly z far do okresnich archivu predavany pisemnosti, s vyjimkou tech, ktere nadale slouzily potrebam farniho uradu. Okresni archivy dodrzovaly cleneni, tak, jak je v roce 1896 naridil arcibiskup Kohn (pro olomouckou arcidiecezi) do 12 oddilu. Pro genealogii maji vyznam jenom dva z techto oddilu (oddily VII a VIII). A myslim si, ze je zbytecne, aby kdokoli nahlizel do jinych oddilu, napr. do ucetnich knih nebo do osobnich spisu.

DOBES [1.7.08 - 22:35]
BERKOF: "Allegat" je nejcasteji povoleni ke svatbe (napr. vrchnoporucenske, vojenske atd.). V zapise byva nekdy uvedeno cislo svazku, nebo jiny odkaz na jeho umisteni a pak by se to snad dalo vyhledat.

BERKOF [1.7.08 - 22:51]
SALTZMANN aha, diky
DOBES diky moc, povoleni ke svatbam v inventari neni

DOBES [1.7.08 - 23:11]
BERKOF: Allegat je priloha (jakakoliv, ne nutne povoleni). A konecne ten oddil VII. farnich archivu se primo jmenuje Documenta et allegata ad matriculum copulatorum.

SALTZMANN [1.7.08 - 23:34]
DOBES [1.7.08 - 22:27] Nekdy premyslim, podle jakych kriterii se to v tech letech 1959-61 prebiralo. Nedavno jsem se "probiral" jednim farnim archivem na jedne fare a zustaly tam veci, ktere uz k potrebam "farniho uradu" urcite uz moc neslouzi a nechapu proc to archiv tehdy (nebo i pozdeji) neprevzal. Napr. fundacni a nadacni listiny od pocatku 18. stoleti, zaznamy o "vyfareni" z 18. stoleti apod. Vic mne ale trapi, ze cca 50 let po prevzeti materialu okresnim archivem vetsiny farnich uradu v SOkA Opava neni zpracovana (zinventarizovana) a tim padem je mnohdy problematicke vubec zjistit, co tam je.

VLADOVLADO [1.7.08 - 23:37]
URGENTNE: je nejaky problem s pripojenim na www.centrum.cz ???

SAZYMA [2.7.08 - 09:25]
Ad Saltzman - ta kriteria - to je prave veci te "dohody" mezi konzistori a statem. Dobre vime, ze v 60. letech pravi biskupove byli uvezneni ci v domacim vezeni a stat je nahradil kapitulnimi vikari, kteri byli zcela v rukou rezimu. Ti jim podepsali vsechno. Proto vim od starsich kolegu, kteri zazili to "prebirani" na farach, ze oni to chapali jako kradeze a snazili se co nejvice schovat. Taky ne vsichni - clenove Pacem in terris vydavali vse dobrovolne. Ale takovi ti verni poschovavali ruzne v podlahach farni kroniky atd., proto dodnes na nekterych farachj jsou. V trhovych Svinech farar pred komunistickymi urednikly schoval kroniku dokonce za oltar v kostele, kde byla nalezena az asi 2005 pri rekonstrukci oltare. Doba byla zla a mnoho knezi to skutecne bralo jako kradez, byt to "komunisticti" kapitulni vikari podepsali. Ti podepisovali i pastyrske listy, kde vyzyvali verici, aby volili komunistickou budoucnost :-(

Mate pravdu, ze je spatne, ze byt to tedy zabrali (to bych povazoval za vhodnejsi termin), tak to mnohde neni zpracovano. Napriklad taborsky i budejovicky archiv, kam nejvice jezdim, to stale nema vsechno. Je vsak jiste cti dnesni doby, ze uznala to, ze je to majetek cirkve (cirkvi) a ta (ty) maji pravo urcovat podminky nahlizeni.


SAZYMA [2.7.08 - 09:33]
V kazdem archivu je to pak jine (asi dle dohody jednotlivych biskupstvi s archivy). Byl jsem napr. v okresnim archivu v Havlickove Brode (coz je pro me kvuli pani v badatelne nezapomenutelny zazitek az do srmti) a tam se zase smelo z fondu far do vseho nahlizet, ale fotit se smelo jen s povolenim biskupstvi.

Pak tady jeste jsou fondy klasteru, kdy napr. brevnovsky klaster (jak mi rekl viceprevor Vandrovec) to nechali v archivu, podobne serviti Nove Hrady, kde to taky zustalo v Treboni ma zaklade schvaleni tehdy P. Wagnera. Hoprsi je to ale s fondem klastera Vyssi Brod, ktery si vyzadal navraceni, takze se vsechno prevazelo do klastera zpet a tam se nedovolate, nedopisete, nedozvonite,nic! Pokud to bude takhle, tak potom neni divu, ze lidi rikaji "zlata doba, kdy to bylo ve statnim arhivu".


ANNE [2.7.08 - 09:46]
PLLP, CLARICIA,TYLDA (29.6.08 18:02 - ) Vojtech Linda slouzici na Sloucine (u Strakonic, cp.1 ,velky statek v majetku rodiny Pavelcovy poslednich 400 let), Claricii cteni docela jde :-)

SPERAT [2.7.08 - 09:53]
DOBES: Vas prispevek 1.7.08 - 22:27 Nechapu, na co reagujete? O takovem tematu jsem nediskutoval, proc mi to vysvetlujete?

CLARICIA [2.7.08 - 10:44]
Tak neco pro potechu oka a srdce.. :o))


SALTZMANN [2.7.08 - 11:23]
SAZYMA [2.7.08 - 09:25] To vim a chapu. Ale v tomto pripade je prave dochovany seznam veci, ktere prevzali (a mezi nimi i veci, ktere dle meho v te dobe prebirat nemeli a nemuseli jako relativne "cerstve" snubni protokoly apod.) a na druhe strane seznam toho co neprevzali, kdy jsou uvedeny prave zminene fundacni a nadacni listiny z 18. stoleti, doklady o vyfareni jinych farnosti z 18. stoleti apod. A tomu prave nerozumim. Na jedne strane se prebiraly veci, ktere jeste mely byt ve spisovne a na druhe strane veci jejichz prevzeti do archivu by bylo pochopitelne, neprevzali. Jinak myslim, ze se tady vetsina z nas shodne na tom, ze cirkev jako vlastnik ma pravo upravovat pristup ke svym archivaliim. Trochu podobna situace je s fondem olomoucke konsistore (ACO), ktery je pristupny, ale nesmi se z neho fotografovat.

PLLP [2.7.08 - 14:32]
ANNE: Zajimave, dekuji. P.

NIMO [2.7.08 - 20:27]
LIPOSLAV [1.7.08 - 21:10] Mohu zprostredkovat kontakt na spoluzaka, starousedlika.

SPERAT [3.7.08 - 20:35]
Pred nejakym casem se tu diskutovala otazka vojenskych kmenovych listu ulozenych ve Videnskem archivu a jejich duplikatu u Mormonu. Zminovalo se tu, vcetne me, ze byla kdysi e-mailova adresa na chlapka v USA, ktery kopie tech listu na pozadani zaslal. Ja tu adresu ztratil, mohl by mi ji nekdo z Vas zaslat do posty? Na oplatku za to udelam resersi v Brne.

HOZNA [3.7.08 - 20:41]
SPERAT Nasel jsem a vkladam : BANDHAUER [16.5.08 - 13:08] ad Sperat: Marijana Josipovic +43-1-79540-409, archiv je v novem baraku v kraticke Nottendorfergasse. Cely kontakt se da najit vyhledavacem nebo treba na Krouzkovych strankach.

COMTE [3.7.08 - 22:18]
Ceska genealogicka a heraldicka spolecnost v Praze zverejnila program a terminy Stredecnicku na 2.pololeti 2008.

SPERAT [3.7.08 - 23:04]
Ad HOZNA: dekuji za odpoved, asi jsem to napsal nepresne, mel jsem na mysli ten komntakt do USA na toho mormonskeho archivare...

MECHYN [4.7.08 - 08:49]
SAZYMA [1.7.08 - 13:31] Lobkovicove nezakazovali nahlizeni do pozemkovych knih obecne (tj. fondy velkostatku byly i pri jejich generalnim zakazu pochopitelne volne pristupne), jen do tech, ktere nahodou pri vytvareni Lobkovickeho rodinneho archivu spadli prave do tohoto "archivu" spise jako sbirkovy material. Prave tento rodinny archiv jim byl navracen. Pochopitelne by bylo logicke, aby klasicky velkostatkove veci byly prevedeny do fondu VS, ale to je podle mne dost nerealne.

SPERAT [4.7.08 - 10:09]
Jeste upresnuji, jde o archivare: Steve Blodgett.

LH [4.7.08 - 11:43]
Nevi nekdo, proc nefunguji asi od uterka Archivni fondy na http://www.mvcr.cz/archivy/peva/?

CLARICIA [4.7.08 - 11:45]
LH: protoze zmenili adresu pro pristup na stranky..

http://aplikace.mvcr.cz/vozidla//peva/index.php

VALP [4.7.08 - 21:55]
V digiarchivu Trebon jsou uverejneny dalsi dve farnosti: Dobra Voda u Ceskych Budejovic a Dobra Voda (u Novych Hradu)

MYTHAGO [5.7.08 - 11:54]
SPERAT: Odpověď v poště

SAZYMA [5.7.08 - 16:28]
ad VALP - Paráda, konečně něco z Novohradska :-)

CLARICIA [5.7.08 - 20:39]
VALP [4.7.08 - 21:55] Už by to chtělo Dobrš :o)))

BANDHAUER [6.7.08 - 17:09]
K diskusi Sperat a Hozna: časem zjistíte, že spoléhat se na Mormonský archiv není to pravé. Ať byste jeli studovat k nim do Vídně nebo do Freibergu (jinde Vám to v našem dosahu ani teoreticky neumožní), musíte tam stejně zaplatit a jde to hrozně pomalu, oni snad objednávají ty materiály pro Vás až ze Salt Lake City. Pan Blodget z USA pak už také neodpovídal. Znovu opakuji, že si nemhu vynachválit ten vídeňský státní archiv včetně Frau Josipovič. Jeden den jsem zavolal a druhý den jsem si to četl ve Vídni.

SPERAT [6.7.08 - 17:34]
Ad BANDHAUER: Já vím, Mormoni nejsou zas tak spolehliví a mají dost chyb v jejich rodokmenech. Pokud od nich něco mám, vždy to kontroluji. Na druhou stranu jsem díky nim a jejich obrovské databázi několikrát překonal "mrtvé body".

CIZINEC [7.7.08 - 08:34]
O dovolené jsem si zpracovával nějaké staré genealogické resty a tím jsem narazil na jednu zajímavost. V Čechách jsem se totiž ještě nesetkal s tím, že by ve vrchnostenském urbáři, či zemském katastru byl uveden jiný hospodář, než držitel podle pozemkové knihy.(Byl-li zapsán převod gruntu.)
Na vyškovsku jsem ale teď na řadě gruntů narazil na nesoulad mezi pozemkovou knihou, urbářem a josefským katastrem. Tak jsem se chtěl zeptat, zda-li je to na Moraě běžné, či se jedná o ojedinělost na vyškovském panství. Pro ilustraci chronologicky uvádím zápisy pro statek v Radslavicích čp.6, kde navíc ještě vstupují do hry dva bratři.
    1772 : Alexander Konečný odkupuje od vrchnosti svůj grunt, dle zápisu v pozemkové knize.
    1776 : V urbáři vyškovského velkostatku je uveden jako hospodář jeho syn Jiří.
    1784 : V Josefském katastru je pro změnu uveden jako hospodář druhý syn Karel.
    1786 : Karel Konečný si kupuje ve vsi jiný čtvrtnický grunt.
    1787 : Dle knihovního zápisu předává Alexander grunt synovi Jiřímu Konečnému.


SAZYMA [7.7.08 - 09:03]
Ad Cizinec - je možné, že ten urbář je až z pozdějšího data, byť se dovolává na datum 1776. Možná se tehdy určovaly některé dávky, výměry atd. ale hospodáře zapsali pozdějšího. S tím už jsem se taky setkal. Je to i na jiných gruntech? Rozdíl ve jménu v Josefském katastru si vysvětlit již neumím.

CIZINEC [7.7.08 - 09:10]
SAZYMA : Já si to vysvětluji tím, že syn už sedlačil, ale stařík grunt na něj zatím nezapsal. A "omyl" je pak straně úředníka jenž zapsal jako hospodáře toho syna. V Radslavicích to mám ale na třech gruntech, z těch sedmi co jsem si nafotil. Takže bych to skoro chápal jako nějakou místní zvyklost. A právě proto se na to zde ptám.

SALTZMANN [7.7.08 - 09:54]
CIZINEC [7.7.08 - 08:34] Urbář primárně evidoval poddanské povinnosti, takže jména nebyla pro "úředníky" to nejdůležitější, navíc jak psal SAZYMA může být z jiné doby, než ke které se hlásí. V pozemkových knihách také nemusely být zaneseny všechny smlouvy (už jsem nato také nrazil)...

DOBES [7.7.08 - 10:16]
CIZINEC: Urbářem asi myslíte Urbariální fasi? Ta je na na vyškovském panství (a asi na celé Moravě) dělaná do jisté míry podle Nálezových tabel Rektifikačních akt (co se týče číslování), takže může reflektovat spíše starší stav.
Pozor, Josefinský katastr z vyškovského panství, alespoň co jsem měl v rukách, měl datum 31.10.1789!

CIZINEC [7.7.08 - 10:40]
DOBES [7.7.08 - 10:16] Díky za informaci. To by ale pak k roku 1789 měl být uveden na statku Jiří a ne jeho bratr Karel, jenž v Radslavicích uveden je, ale na jiném gruntu.
Urbariální fassi na mysli nemám. Mám doma opis některých vsí z Urbáře vyškovského panství z roku 1776. Ten je uložen je v ZA Opava, pobočka Olomouc, Vs ÚŘAS Kroměříž. Archiválie je v majetku Olomouckého arcibiskupství a je do ní dovoleno nahlížet, nikoliv však fotit. Proto opis. Máte-li o něco zájem, napište mi do pošty.
SALTZMANN [7.7.08 - 09:54] také jsem se setkal s gruntovnicí, kde bylo 50 let mezery a bez matrik bych to nikdy dohromady nedal.

DOBES [7.7.08 - 10:56]
CIZINEC [7.7.08 - 10:40]: Rozumím. Pak bych tedy doporučil celé to ještě doplnit prohlídkou té Urbariální fase (MZA Brno, Fond D5, sign. U59/B).

CIZINEC [7.7.08 - 11:03]
DOBES [7.7.08 - 10:56] Díky za informaci. Je možné, že ji mám doma opsánu asi z roku 1992, to si z hlavy nepamatuji.

SAZYMA [7.7.08 - 11:28]
Tak na webu Třeboně přibyly tři farnosti! Dobršáci se dočkali! :-) Mě zase potěšilo DOlní Dvořiště.

MAJKAS [7.7.08 - 13:23]
Prosím Vás, nemáte někdo Vlastivědu moravskou - velkomeziříčský okres? Potřebovala bych fotokopii části o vsi Hroznatín. Info do pošty. Předem děkuji.

CLARICIA [7.7.08 - 14:09]
SAZYMA [7.7.08 - 11:28] Huráááá! :o)

LAMA [7.7.08 - 15:48]
Prosím, nemá někdo podrobný popis a seznam obyvatel obce Čechnyně (Tschechen)-nyní místní část města Rousínova. Jedná se mi o léta kolem roku 1800.

FABIAN [7.7.08 - 17:00]
LAMA. Vím pouze, že v knize "Moravské a slezské urbáře" (2002)je jakýsi odkaz k této obcí k roku 1741 a 1747. Jinak bádám v sousedních Komořanech.

DEEDEE [7.7.08 - 20:53]
v matrice obce Dobrš mám pár "Hrnečků" a tady = http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=3208&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=64 a tady http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=3208&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=73 mám oba prarodiče (z matčiny i otcovy strany) jménem Hrneček. Špatně to chápu nebo je to nějaký, třeba i vzdálený příbuzenecký vztah?

DEEDEE [8.7.08 - 08:07]
prosím, prosím potřeboval bych přečíst úplně spodní řádek - Matěj ?, otec ? = http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3208&page=15&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=

CIZINEC [8.7.08 - 08:07]
DEEDEE [7.7.08 - 20:53] Mezi rody mých předků jsem se s podobným případem setkal několikráte.
Jenže když si třeba roku 1884 bral Josef Tyml ze Svárkova 1 slečnu Tymlovou ze Svárkova 13, tak chybělo málo a jejich společného předka před šesti generacemi jsem jim nikdy nenalezl. Kdyby se totiž nezachovaly soupisy poddaných, tak žádný jiný pramen v dané lokalitě před rok 1760 nesahal.

LODOVICO [8.7.08 - 09:38]
DEEDEE: Jan Hrnecek domkář, syn Wáclawa H. sedláka z Wlkonic 19

CIZINEC [8.7.08 - 13:23]
DEEDEE [8.7.08 - 08:07] začátek viz LODOVICO, dále : P.)anství) Strakonic a Kateřiny roz.Drážny z Přečína No 21 P.Přečín.
Anna dcera Tomáše Raučze domkáře z Drážova No.23 P.Přečínskýho a Anny roz. Wáclawík z Hory No.16. P.Přečín

DEEDEE [8.7.08 - 15:25]
Tak hurá, já jen ověřoval. Až na pár drobností to už snad čtu dobře. Je to ale šichta!

LAMA [8.7.08 - 22:04]
www.monasterium.net - virtuální archív listin střední Evropy (103.456 listin) FABIAN - díky za tip na urbáře

COMTE [9.7.08 - 10:44]
Heraldická společnost v Praze zveřejnila program přednášek na II.pololetí roku 2008, které se uskuteční tradičně vždy poslední úterý v měsíci od 17.30 hod. v konferenčním sále Archivu hlavního města Prahy, Clam-Gallasův palác, Husova 20, 110 00 Praha 1 - Staré Město (bývalé sídlo HSP).

30.09.2008 - R.Klimeš - Presidentské standarty od r.1918 na území ČSR
21.10.2008 - V.Pouzar - Dámský Řád Hvězdného kříže
25.11.2008 - J.Tovačovský - Ruská morganatická heraldika
16.12.2008 - M.Fiala - Martinický palatinát


MYTHAGO [9.7.08 - 11:51]
Prosím zdatnější němčináře o pomoc s překladem názvu povolání Stellwerkmeister. Nevíte prosím někdo, co by to mohlo být?

JAN [9.7.08 - 12:18]
MYTHAGO [9.7.08 - 11:51] Obsluha stavědla na dráze. Odkaz na obrázek: http://www.texasmaedle.com/Stellwerkmeister.html

DEEDEE [9.7.08 - 12:28]
Prosím, prosím, pro zdatnější čtenáře, což jste všichni: Matěj Hrneček, potřeboval bych vědět měsíc narození (http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=3208&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=15) , Terezie Hrneček, vše o otci a jméno matky (http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=3208&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=27) a poslední je Jan Hrneček, měsíc narození (http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=3208&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=37)

CLARICIA [9.7.08 - 13:21]
DEEDEE [9.7.08 - 12:28] Matěj - únor
Terezie: Frantissek Radwanek podruh, syn Matege Radwanek podruha z Dobrsse No. 1, st. Přečjn, a matky Marie roz. Zeman z Dobrsse No. 18, st. Přečjn; matka Marie, (pozustawagjcj wdowa po + Antonjnowi Wawrusska podruha z Dražowa No. 20 a dcera Jana Hrnečka domkaře z Dražowa No. 23 st. Přečjn...)
Jan: červenec

MYTHAGO [9.7.08 - 14:40]
JAN: Díky!

DEEDEE [9.7.08 - 14:53]
CLARICIA: děkuji moc

SAZYMA [9.7.08 - 16:18]
Volali mi dnes z nakladatelství Karmášek, že kniha KOŘENY 2 je vytištěná, bude svázána a koncem příštího týdne bude k prodeji. Nejlevněji to vyjde přímo u Karmáška. Kniha má oproti 1. dílu (35 kapitol) 58 kapitol.

PPEPA [10.7.08 - 12:05]
Ahoj, mám prosbu- potřebuji pomoc se čtením a překladem. Nějak se v tom plácám. Ta moje němčina! Viz. Digi matriky Třeboň/fara Černívsko/kniha č. 7/ snímek č. 40/ oo 6.Febr.1866: Josef Havlička Regerese Getreiter des k.k. Infanterie Regiments ....Sachsen N.11. ( J.H............pěchoty pluku.....Sasko č. 11???). Moc děkuji.

SNITL [10.7.08 - 12:17]
PPEPA: nečtu, nepřekládám, ale tohle vím :-) 11. Infanterie-Regiment Kronprinz Albert von Sachsen

SNITL [10.7.08 - 12:19]
PPEPA tj. 11. pěší pluk korunního prince Alberta Saského

SAZYMA [10.7.08 - 12:37]
jo, můj prapraděda z otcovy strany a praděda z matčiny strany tam taky sloužili. Byl v Písku, takže se mu říkalo i Písecký.

DEEDEE [10.7.08 - 13:04]
co je to prosím za měsíc narození - čtvrtý řádek Tomáš Hrneček - http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=3208&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=8

JIFFY [10.7.08 - 13:09]
DEEDEE [10.7.08 - 13:04]: Prosinec. Prvního narozen, druhého pokřtěn.

DEEDEE [10.7.08 - 13:16]
JIFFY: danke :-)

PPEPA [10.7.08 - 14:44]
ad SNTL, SAZYMA: děkuji. Jaké měl "zařazení"? Neumím to přeložit. V této době mám hodně vojáků.Z různých regimentů. To musely probíhat velké odvody. Dříve jsem v Třeboni z časových důvodů jenom dělala výpisky základních údajů-až teď mám fantastickou možnost se tím v klidu probírat. Tak pluk byl v Písku? Je možné, že by sloužili vojáci také ve Vídni? Povolení ke svatbě bylo vydáno snad v Trientu??? ( uloženo v farním archivu, který už neexistuje).Jedná se o mého praděda z otcovy strany. Jenže od jeho mladších potomků, tak je vše hodně zkreslené. Jsem zvědavá, zda nezbořím další rodinnou historku.Podle ní byl skoro 2 m vysoký, sloužil ve Vídni. Po létech údajně dostal dopis z císařské kanceláře, že si císař pán vzpomenul na své vojáky... a umožňuje jednomu jejich synovi, který má měšťanku, studium na vojenské škole. Snad zdarma. Dědeček podmínku splňoval. Ale nevyužil jí. Kde se to dá vše zjistit? Pravdou je, že od něho pochází gen dlouhověkosti. Nebude třeba povídání o různých Regimentech působících v již. Čechách v Kořenech č.3?

OBLOMOFF [10.7.08 - 16:11]
PPEPA: Určitě se Vám bude lépe překládat "Reserve Gefreiter" :)

SAZYMA [10.7.08 - 20:02]
ad PPepa - určitě plánujeme díly(y) o vojsku. Mám doma dějiny 11. Pěšího Píseckého pluku podrobně zpracované.

SAZYMA [10.7.08 - 20:05]
Dostal jsem dnes od manželky knihu, o níž tu byla řeč: Dílo a život mlynářů a sekerníků v Čechách. Úžasné dílo. Nevím, jak je možné, že ji v Táboře měli. Je z roku 2001. Ale viděl jsem, že prodávali již 2. díl, úplně nově vyšlý. Kdo má mezi předky mlynáře a sekerníky (jako já) vřele doporučuji.

CLARICIA [10.7.08 - 20:07]
SAZYMA [10.7.08 - 20:05] Tuhle knihu už mám pár let doma - nádherná věc, jen co je pravda.

SNITL [10.7.08 - 21:07]
PPEPA: oprava "sedí" :-)

SNITL [10.7.08 - 21:07]
PPEPA: Ten Trient sed. Každý pluk měl 4 prapory a 11. pěší pluk měl 4. prapor (a velitelství) posádkou v Písku a další tři prapory měly posádku ve městech Trient, Riva, Tione a Storo.

VALP [10.7.08 - 21:41]
digiarchiv Třeboň: Dnes byly přidány matriční knihy římskokatolického farního úřadu Dolní Slověnice, Dolní Vltavice, Doudleby, Drahov a Dráchov

DRAT [10.7.08 - 22:27]
O 11. pesim pluku je moc pekny clanek v cervencovem cisle casopise HISTORY revue.

MILAVS [10.7.08 - 23:18]
SAZYMA,chtěl jsem se Vás zeptat zda se v knize "Dílo a život mlynářů a sekerníků v Čechách" objevuje zmíňka o Janu a Pavlu Mokrejšovi na Hrobském mlýně v Kolíně z let kolem 1550.Díky

SAZYMA [10.7.08 - 23:28]
ad MIlavs - tak to musíte počkat, až ji přečtu....je velká a silná a dostanu se k ní až později

SAZYMA [10.7.08 - 23:33]
ad VALP: [10.7.08 - 21:41] - To je opravdu rychlost na držení klobouků...to je neuvěřitelné...

PPEPA [11.7.08 - 01:59]
ad DRAT,SNITL,SAZYMA,OBLOMOFF: Moc děkuji. Zase jsem, díky vám, o kousíček dál. Mám těch vojáků povícero. Ve vojsku se nevyznám. Snad mi brzy pomohou i "Kořeny".

VLADOVLADO [11.7.08 - 07:37]
Niečo zaujímané o genetike a DNA ... http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/5F424ED3BD74C41FC125747F003BBD5A?OpenDocument&cast=1

SAZYMA [11.7.08 - 09:02]
ad VLADOVLADO - ještě to, prosím, dejte na Genetiku a genealogii.

CLARICIA [11.7.08 - 12:36]
Tak už jsem našla šestnáctiletého ženicha - a teď tu mám patnáctiletou nevěstu.. Teda teda.. :o)


SAZYMA [11.7.08 - 12:45]
Ad Claricia - Já mám bratra předka,který se ženil v 15letech. dokonce je u něho poznámka, že to není omyl a že je skutečně patnáctiletý.

CLARICIA [11.7.08 - 12:50]
SAZYMA [11.7.08 - 12:45] Tohle je přímo moje praprapraprababička :o)

DEEDEE [11.7.08 - 14:18]
http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3219&page=396&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords= Tady jsem našel Františka Hrnečka a Josefu Rychtářovou, sňatek 8.6.1875, ale v matrice je nemohu dohledat? Kdo poradí.

CIMRMAN [11.7.08 - 14:25]
SAZYMA [9.7.08 - 16:18] bezva, díky
SAZYMA [10.7.08 - 20:05] znám, dobrá knížka, gratuluji
CLARICIA [11.7.08 - 12:36] může být, 16 mám docela často, teď zrovna jsem tu luštil jednu nevěstu (17), kde se za ní otec zaručuje a dává povolení k šnatku nezletilé

CIMRMAN [11.7.08 - 14:28]
Po konkrétních mlynářských rodech je dobré pátrat přímo v monografické místopisné literatuře. Třeba region Jindřichohradecka má výtečné dějiny města, nebo Pelhřimov atd. Vodní mlýny od Klempery jsou značně neúplné samozřejmě, ale i tak zajímavé, zejména jsou-li tam uvedené odkazy. Rovněž doporučuji p. Simotu, malonákladové knížečky o mlýnských pověstech apod. v okolí řeky Trnávky.

CIMRMAN [11.7.08 - 14:31]
SAZYMA [2.7.08 - 09:25] velice zajímavé

CIMRMAN [11.7.08 - 14:35]
A propos, kdyz jsme u tech jakoze extremu, nejstarsiho zenicha mam 67 let (vdovec Jan Varecka z Korenic *1707).

CLARICIA [11.7.08 - 14:51]
DEEDEE [11.7.08 - 14:18]: http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=3219&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=89

DEEDEE [11.7.08 - 15:03]
CLARICIA: díky, jak jsem to mohl přehlédnout?

MARTINA1 [11.7.08 - 17:02]
dobry den, chtela bych se zeptat jestli by se dalo nekde najit seznam cestujicich na lodi IXION.

SAZYMA [11.7.08 - 17:35]
ad CLARICIA [11.7.08 - 12:50] - Tak to máte v rodině divokou krev :-). Kde jste se tu vzala na Dobršsku?

OHAD [11.7.08 - 17:42]
CIMRMAN : Také mám jeden extrém, bratranec mého předka Jakub Břežný z Petřvaldu (nar. 1797)se se svojí třetí ženou (vdovou) ženil v roce 1875, měl tedy 78 roků ... skoro mi vypadly oči, když jsem to viděl, několikrát jsem to ověřoval, ale je to tak ... :-)

OHAD [11.7.08 - 17:45]
A jeho (i můj předek) předek Wenceslaus Brezny ze stejné obce (nar. 1722) se ženil 3x, naposledy 1795, tj. v 73 letech, novomanželce bylo jen 26 let. S tou to ženou už aspoň neměl děti, ale s první ženou jich měl 8 a s druhou 12 !

RADIMJ [11.7.08 - 17:49]
když tu padají extrémy, není to sice má pra...prababička, je to opravdu extrém -- 13 let. Bylo to r. 1766, tj. v době, kdy se věk neuváděl, ale jiná možnost není, protože daná osoba je dcerou muže, který se do oblasti přiženil a měl navíc výrazné (nezaměnitelné) jméno. A opačný extrém je můj pra...praděda, který byl ještě tatínkem v 74 letech! (se svou ca. o 30 let mladší 2. manželkou) :-)

CLARICIA [11.7.08 - 18:20]
SAZYMA [11.7.08 - 17:35] tak nějak se mi tam jedna rodina vyskytla.. to byli vůbec stěhovavci... :o))))

OHAD [11.7.08 - 18:27]
Máte někdo zkušenost s nemanželskými dětmi, jejichž matky se brzy provdaly a jejich manželé prohlásili děti za svoje ? V jedné spřízněné rodině to mám ve dvou generacích za sebou ... brát tyto otce za skutečné ??? No a děda mého dědy si vzal svou neteř, která již byla v 5. měsíci, byl pak dědův táta jeho nebo ne ??? Už se to asi nikdy nedozvíme ... :-(

ANOLI [11.7.08 - 18:57]
OHAD: tím prohlásili za svoje myslíte legitimizaci, nebo adopci? Máme předka, který sice otce uvedeného v zápisu narození měl, ale rodiče se nikdy nevzali. (Což mi je záhadou, protože se jedná o rok 1856 , dceru pražského knihtiskaře a syna kamerálního rady). Později ho v jeho 28 letech adoptoval nevlastní otec, který ho vychoval a své děti neměl. A já si vedu dva vývody pracovně zvané " po krvi" a "po srdci"

OHAD [11.7.08 - 19:03]
ANOLI : Myslím tím legitimizaci, v jednom případě to bylo 5 let po nar.

ANOLI [11.7.08 - 19:27]
OHAD: myslíte narození dítěte a za pět let sňatek s legitimizací? A mezitím už žádné děti? Takovou 6ti letou mezeru mezi sourozenci jsem taky měla. Pak jsem zjistila, že byl pradědeček v čs. legiích na Sibiři.

SAZYMA [11.7.08 - 20:43]
Ad OHAD - pokud je v matrice poznamenáno, že dítě bylo letimizováno, mělo by jít o skutečného otce. Ta doba více let není divná. Většinou bylo dítě na cestě, když byl otec na vojně, tam seženit nesměl a tak se se svatbou čekalo až na jeho návrat z vojny. A vojna byla 6-8 let.

OHAD [11.7.08 - 21:26]
Ad SAZYMA : Děkuji mnohokrát, opravdu mi to ale připadlo podivné ... V jedné větvi předků řeším jiný problém... do Příbora se cca 1818 přistěhoval jistý Josef Handschuh, kdovíodkud z Tramtárie ... :-) Tedy jako kaprál ve výslužbě, byl u Grossherzog von Toskana Infanterie Regiment, později ve městě působil jako obuvník. Podle záznamu o narození jeho vnoučat a záznamu o sňatku jeho syna vím, že si vzal místní děvčicu Annu či Johannu Raškovou. problém je, že záznam o sňatku není v žádné příborské katolické matrice (ani v nejbkližším okolí), taktéž ne ve vojenské matrice, která pro tuto oblast byla vedena. Chytl mne amok a začal jsem procházet i evangelické matriky, nikde nic ... ale fakt je, že evangelické sňatky v té době byly zapisovány do více matrik na ev. farách v okolí, byl v tom trochu zmatek ..a já ještě neprobral všechny. Jediný důkaz o existenci v roce 1818 je záznam o úmrtí jeho dcery ve vojenské matrice pro rok 1819 s uvedením stáří 9 měsíců. Je tam i odkaz na standardní matriku, ale v ní ten záznam o úmrtí schází ... Nevím, nevím, ale je to nějaké podivné ... Taky by mne zajímalo, odkud opravdu přišel ... dle "rodové pověsti" přišel z Itálie, ale obávám se, že Grhz von Toskana Regiment toho není zárukou, navíc příjmení Handschuh moc italsky nezní, že ??? Ale ta pověst má ještě další vylepšení, prý sem přišli přes Švýcarsko ... :-) Cením si Vašich praktických zkušeností, mohl byste mi něco poradit, prosím ? V tuto chvíli mne napadají některé písemnosti cechu (pro Příbor ale nejsou přístupné, nejsou zpracované), snad některé městské písemnosti (budu se muset juknout, co je pro Př. přístupné)... S tou Raškovou bez pořádného záznamu o sňatku asi také nepohnu, protože v době, kdy asi mohla být narozena byla shodou okolností narozena 2 děvčatase jménem Anna či Johanna či Anna Marie, ani k jedné není záznam o úmrtí v dětství ... Ach joooo :-)

SAZYMA [11.7.08 - 22:35]
ad OHAD - tyhle mrtvé body je těžké překonávat. Příjmení Handschuh se vyskytovalo na Novohradsku. MOžná by stálo za pokus prozkoumat Vojenský archiv ve Vídni. Když víte ve kterém regimentu sloužil - snad by tam měli materiály od jeho odvodu.

OHAD [11.7.08 - 23:05]
Mnohokrát Vám děkuji, na tu Vídeň jsem úplně zapomněl ... děkuji i za ten tip na Novohradsko, pokusím se vše sledovat v třeboňských matrikách, jak budou přibývat ... Díval jsem se také do on-line Zlatých stránek, pár Handschuhů po republice žije, asi se je pokusím písemně oslovit (ač to dělám nerad), třeba z toho něco vzejde ... Přeji pěkný večer.

SANOV [12.7.08 - 02:38]
V jedné z nejstarších matrik je psáno ( obr. je opis z této matriky ) : ..... ??? .... kdo že vlastně byl otec narozeného Jana ? - asi neznámý ? - hezké přirovnání, že ?

SANOV [12.7.08 - 03:08]
Ještě jeden úsměvný zápis : otec Jakub Hrdlička byl hejtman petrovického panství - pěkná vrchnostenská sešlost na křtu, a ten závěr zápisu !!!!! ( Magdalena -v originálním zápise Mandelina ) byla jeho manželka, hejtmanka ) proč nebyl asi hoden ?

DEEDEE [12.7.08 - 09:45]
Chtěl bych se zeptat co to znamená když nevěsta je psaná jako nezletilá a přitom se narodila 11.1.1866 a sňatek se konal 19.11.1889, takže ji bylo 23 let. Kdy, nebo jak se žena stala zletilá. (http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=3219&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=182 - Ignác Hrneček)

RADIMJ [12.7.08 - 09:57]
OHAD [11.7.08 - 21:26] - take mam podobny mrtvy bod, sice svatbu jsme nalazel, ale u svatby nebyl uveden jeho puvod a nedari se mi to prekonat.

Ve Vasem pripade bych se bal i rizika znasobenych prijmeni, pokud byl vojak, mohl se zenit v pokrocilejsim veku (co jsem narazil na Valassku na vojaky, tak se casto zenili poprve az kolem 40) a pak by to casove spadalo pred uzakonenim prijmeni (a i po uzakononeni znam pripady stridani prijmeni) -- a Handschuh mohl byt klidne nekdo s jinym prijmenim, ktery mel sevcovskou zivnost. Mam zkusenost, ze u podobnych "textilnich" remeslniku byl vyskyt znasobenych prijmeni vicemene 100% jistotou (Tkadlec, Svec, Kozusnik apod.). Bohuzel, ale pro analyzu potrebujete mit jistotu obdobi a mista narozeni. Obdobi neni problem, pokud znate umrti :-).

0807 [12.7.08 - 12:40]
DEEDEE [12.7.08 - 09:45] Zletilost byla v té době 24 let. Myslím, že po r. 1918 byla hranice zletilosti snížena na 21, někdy později na 18 let. Jistě ty datumy upřesní někdo znalejší.

LAMA [12.7.08 - 12:54]
Jak co nejpřesněji určím stupeň příbuznosti? Švagr mého dědečka měl vnuka - jsme v nějakém příbuzenském poměru ?

DEEDEE [12.7.08 - 12:57]
0807: aha? Zase chytřejší, dík.

DEEDEE [12.7.08 - 14:09]
Přečte mi prosím někdo odkud pochází otec Antonína Wawrušky, já přečtu jen ...ňowicých n.9 - (http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=3218&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=9)

0807 [12.7.08 - 15:13]
DEEDEE [12.7.08 - 14:09] Antonín Wawruška, podruh, syn Alžběty Wawruška, sedláka dcery z Minilovic, narozené v Čepřovicích N. 9, P. Vlachobřezí
Tučné písmo - nejsem si jistá, jistě někdo přeloží líp. Co mají znamenat ty Minilovice netuším, v okolí Čepřovic jsou s podobným názvem Miloňovice, Milíkovice a Milejovice.
Vlachobřezí znamená Vlachovo Březí

AISA [12.7.08 - 15:33]
prosím může někdo pomoci s přečtením , zatím se mě toho daří moc málo a spíše hádám , přečtu Františka měla by být Seykorová bere si Jana Pauluse .

AISA [12.7.08 - 15:36]
P5edem se omlouvám , ale asi budu otravovat s luštěním více textů,zatím se snažím sama

DEEDEE [12.7.08 - 15:52]
0807: super, ale kde to bude - Miloňovice, Milíkovice a Milejovice ???

0807 [12.7.08 - 16:41]
DEEDEE [12.7.08 - 15:52] Ty obce jsou kousek od Čepřovic, za Volyní směrem na Vodňany. Vzdálenost od Dobrše do 40 km.

Do 14 dnů budu mít vypsané Hrnečky z Radešova, farnost Čestice, matrika N 1840-1917. Stejně jako další obce z okolí budou zveřejněni na www.volny.cz/mistopis .

OHAD [12.7.08 - 18:33]
Re RADIMJ : Děkuji za radu, popravdě mě ta změna příjmení také napadla, ale prozatím se snažím nějakým způsobem zjistit kolem vše, co se dá. Opěrný bod mám narození a úmrtí té jedné dcery (1818-1819), jeho úmrtí jsem v místních matrikách zatím nedohledal, dle odkazu u vnoučat k tomu muselo dojít před 1849. Ale je fakt, že jsem ještě neprošel úmrtní matriky předměstí a nejbližších vesnic, je pravděpodobné, že něco najdu tam, už se mi to stalo u jiných osob...

DEEDEE [13.7.08 - 10:37]
V indexu obce Dobrš, ve třetím sloupci úplně dole: (http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3225&page=33&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=) je Jan Hrneček, ale já se opět nemohu dostat do té správné matriky pro konkrétní údaje:-(( Pomóóóc!

CLARICIA [13.7.08 - 10:58]
DEEDEE [13.7.08 - 10:37] Stačí hledat...
http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3217&page=100&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=

DEEDEE [13.7.08 - 12:00]
CLARICIA: Můžete mi ještě prosím přečíst nevěstu ?

CLARICIA [13.7.08 - 12:09]
DEEDEE [13.7.08 - 12:00] Zkuste, co přečtete - napište to sem, buď já nebo někdo další to pak doplní nebo opraví. :o)

DEEDEE [13.7.08 - 12:29]
CLARICIA: Anežka ... Rouče ... ... Lidmila Nowakowa ... Potužnik. No moc toho není :-(

OHAD [13.7.08 - 12:40]
DEEDEE : Anyžka Cžerna, rodiče Wawřynec Cžerny, Lidmila Nowakowa, podany v Přečynu

SAZYMA [13.7.08 - 12:40]
ad DEEDEE - doporučoval bych najít si na webu či v nějaké literatuře klíč k určování kurentu (švabachu)a prostudovat si to, jinak budete ztracený...A to to ještě máte všechno česky.

OHAD [13.7.08 - 12:41]
ale tím posledním sllovem si moc jistý nejsem

SAZYMA [13.7.08 - 12:48]
poddaný k Přečín(ov)u. Panství Přečín(ov), Dobrš a Rohanov vlastnil 1848 Schwarzenberg.

DEEDEE [13.7.08 - 13:06]
VŠEM: díky

ANOLI [13.7.08 - 15:37]
Prosím zdatnější čtenáře o pomoc při přečtení příjmení nevěsty Veroniky (shodou okolností na dnešek by připadlo 321. výročí sňatku),ženich Laurentin Gallass, svědci Tomáš Veselý a Jan Doublefský ,ale s nevěstou opravdu nehnu . Na levé stránce matriky je u sňatku z 2O. dubna nevěsta Anna s podobným příjmením Nus Bau..??? Dík i za pokus. http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=2766&page=139&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=

AETIUS [13.7.08 - 16:10]
Anoli: Nemohla by to být Veronika "Nusbaumů". V ČR žije 9 Nussbaumů - mužů, tedy s dvěma s.

AISA [13.7.08 - 17:57]
TYLDA [12.7.08 - 16:12] moc děkuji. Jdu zase otravovat s přečtením , já tam zatím vidím Augusti12 Josef Chrudimák Baps D....Neuman Curatis ,doufám že to mám správně až na to že mě sem nejde ten obrázek dát ,zkusím to znova

AISA [13.7.08 - 18:11]
já to sem prostě nedostanu

AISA [13.7.08 - 18:19]
prosím když tak koukněte na http://www.mariet.webgarden.cz/ tam se mě to podařilo dát jako Raš.-Skály 1 děkuji

ANOLI [13.7.08 - 20:12]
AETIUS: díky moc, ten Nussbaum mě nenapadl, skutečně v indexu nějaký Nustbaumer je! Hned jdu prověřit zda neměl dceru Veroniku.

ANOLI [13.7.08 - 20:21]
AISA: Josef Chrudimák dne 12. srpna narozen i pokřtěn ,narozen v domě č.p. 7, křtil Lud. Neumann . Koukám, že Zámrsk vyšel a zdravím z Chrudimi!

AISA [13.7.08 - 20:36]
ANOLI:Děkuji,Zámrsk vyšel,jenom toho mám tolik že nevím co dřív,co mě šlo číst špatně tak jsem brala hlavně čp. v místě nafotila a teď se snažím luštit a třídit,moc to čtení ještě nezvládám ,ale tady to se mě alespoň trošku povedlo , zdravím z Rakovníka.

AISA [13.7.08 - 20:41]
moc prosím nemrknol by se ještě někdo na Raš.-Skály 2 na http://www.mariet.webgarden.cz ,moc předem děkuji

NIMO [13.7.08 - 22:15]
AISA: Vidím tam: Chrudimak Jan baráčník

LODOVICO [13.7.08 - 23:04]
AISA: a matka je patrne:Barbora dcera po + .[tedy zesnulem] Janowi Swačina a Matce Rozaliy ...

DEEDEE [14.7.08 - 07:33]
http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3203&page=34&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords= , čtu to prosím dobře? 6.3. 1712 pokřtěno jest dítě Marianna otec Jan Hrneček -tady nevím- Lidmila Robova -tady nevím- Lidmila Razkova a Matěj -tady nevím-

DEEDEE [14.7.08 - 09:25]
V posledním sloupci na http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3225&page=35&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords= je jako 13tá Hrnečková Kateřina a u ní je poznámka V.8. - co to znamená?

OHAD [14.7.08 - 09:26]
6 Martii pokrztieno gest ditie Mariana Otecz Girzi Hrnecžek M. Dorota (nějaká zkratka, nevím co znamená, asi Rev. ?) Lydmila Pokowa T. (= testes) Lydmila Raczkowa a Matiey Aubrecht (možná by mohlo být i Anbrecht)

OHAD [14.7.08 - 09:54]
DEEDEE ... podle hlavičky formuláře (Nro et pagina matricae - mort.) je to číslo úmrtní matriky a stránka, na které je to v ní napsáno ... nevidím tam však nikde její věk 13 let, jak zmiňujete ... ale je tam napsána její adresa : Dražow (čp) 23

DEEDEE [14.7.08 - 10:10]
OHAD: Moc dík

OHAD [14.7.08 - 10:11]
Není zač, když jsem schopen, rád pomohu... ale ne vždy vše přečtu ... :-)

CIZINEC [14.7.08 - 11:44]
nebudou to všichni z Počepic ? (wssyczkni)

CIMRMAN [14.7.08 - 11:46]
CIZINEC má pravdu.

VAN [14.7.08 - 12:10]
CIMRMAN : V září se chystám do Žitenic, abych vyřešil záhadu, jak je možné, že v různých zápisech od roku 1641 je příjmení uváděno v Počepicích, ale v berní rule toto není v Počepicích uváděné. ( Soused, krčmář a pod.)

CIZINEC [14.7.08 - 12:53]
VAN [14.7.08 - 12:10] To se vypravte. Já jsem toho názoru, že bez znalosti gruntovnic je zhola zbytečné lézt do nejstarších matrik. Po studiu gruntovnic v dané vsi se k k těm starým matrikám stejně budete muset vrátit.

DEEDEE [14.7.08 - 14:09]
osmé jméno od vrchu, mohla by to být, nebo spíše je to Marie Hrnečková? http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3222&page=9&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=

OHAD [14.7.08 - 14:15]
Osmý zápis od vrchu je Maria Hanus, domkářka z Nowewsy ... Hrnečkovou máte na 5.řádku ...

CIZINEC [14.7.08 - 14:17]
V 8. řádku je Marie Hanus domkářka z Nové Vsi. Kdežto v 5.řádku naleznete Kateřinu dceru nemanželskou Anny Hrneček domkářské dcery.

CIZINEC [14.7.08 - 14:18]
OHAD : Koukám, že jste byl rychlejší.

DEEDEE [14.7.08 - 14:20]
Tak jsem to špatně četl, já myslel že Hrneček a ona Hanus. To jsem rád protože mi dělala neplechu. Každopádně děkanec pánové:-)

IPAVON [14.7.08 - 17:25]
Prosím o pomoc
http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=2015&page=44&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=
druhý řádek od shora vlevo
24 Nove: Zblanycze Lukass Plevka Otec, Lydmyla Matie, Syn ??? , Kmotrove Matieg ???, ???(vdova) Plevková
díky

CLARICIA [14.7.08 - 17:31]
IPAVON [14.7.08 - 17:25] syn Wondrzeg, kmotr Matieg Herynk (asi), Dorota Plewkowa

CIMRMAN [14.7.08 - 17:44]
VAN [14.7.08 - 12:10] akorát jsem teď zmatený, Žitenice mi to hlásí jen jedny (o. Litoměřice) a Počepice rovněž (Příbram). Mě samožřejmě zajímají Počepice a vísky okolo (Křepenice, Rovina), což je má přízeň cca 1650-1850 :)

IPAVON [14.7.08 - 17:46]
CLARICIA: dík, na toho Wondrzege musím mít trochu fantazie, ale vidím. V Bavorově (místo křtu) byl Matěj Herynk - pekař.

VAN [14.7.08 - 18:40]
VAN [14.7.08 - 18:32] CIMRMAN [14.7.08 - 17:44]V Žitenicích je mimo jiné archiv Lobkowiczů a Polyxena vlastnila Počepice . Ježkův rod, který znáte se mi také prolíná v rodech, ale já dělám pouze své příjmení a na víc zatím nestačím. Jinak se omlouvám, někdy se vyjadřuji těžkopádně.

CIMRMAN [14.7.08 - 19:29]
VAN [14.7.08 - 18:40] To je zajímavá informace, děkuji :) Tak se těším, až se zde s námi někdy podělíte o zážitky z Lobkowického archivu. Jinak já si také už hlídám jen "hlavní" větve, jinak se v tom člověk utopí :) (z oblasti mám Mikolášky, Ježky, Mrázky a Pšeničky - tuším). Jeden "spisovatel" historik - Jan Kuthan, se zabývá těmi místy (sepsal např. útlou knížečku o obci Rovina). Kdysi jsem si s ním vyměnil pár emailů.

IPAVON [15.7.08 - 14:04]
TYLDA[14.7.08-23:10] - Je to možné, ale vypadá to, že zápisy nejsou chronologické. Plevkové zatím jsou spíš příprava na faru Dub, konkrétně Javornici.

VAN [15.7.08 - 19:45]
Moc prosím o přečtení Jan syn sedláka z .... oba ...- Nevěstu přečtu Zemanova Alžběta z aunuz N1.

CLARICIA [15.7.08 - 19:58]
VAN [15.7.08 - 19:45] čtu tam Waniss Jan, snad z Drahnětic..

ELIOMYS [15.7.08 - 20:03]
VAN: Drahnětice tam s fantazií čtu taky, ale kdyby to Claricia nenapsala, nenapadlo by mě to. Každopádně to je na Jistebnicku, stejně jako Ounuz. Poddaní snad k Jetřichovicům (u Prčice). Snad Vám to sedí.

LIPOSLAV [15.7.08 - 22:14]
VAN: Mám dojem, že je tam Waniss Jan syn sedláka z Drahovitz N.5 a Zimanova Alzbeta vdova z Aunuze N.1.

SALTZMANN [15.7.08 - 23:30]
VAN [15.7.08 - 19:45] et LIPOSLAV [15.7.08 - 22:14] Možná spíše Drachowitz, ale jinak souhlas.

OHAD [16.7.08 - 00:42]
Dobrý večer ! Neměl by někdo, prosím, publikaci "Sborník příspěvků IV. setkání genealogů a heraldiků" ??? Našel by se, prosím, někdo, kdo by mi mohl naskenovat a poslat článek a Janáčkově rodině ??? Děkuji mnohokrát ...

LITICE [16.7.08 - 07:10]
OHAD: Koukni se na stránky Prozatimní heraldické knihovny na http://www.historie.hranet.cz/heraldika/ .Mělo by to být až někde dole, ale jinak je tam množství velmi zajímavých informací pro všechny.

OHAD [16.7.08 - 07:42]
LITICE : Děkuji Vám mnohokrát, hodně jste mi pomohl ...

VAN [16.7.08 - 09:52]
CLARICIA [15.7.08 - 19:58], ELIOMYS , LIPOSLAV, SALTZMANN Moc děkuji. Pro mne je to objeven další rod.

DOBES [16.7.08 - 11:10]
VAN: Ani Drahnětice ani Drahovitze ale nejsou na tom panství (statku)!. Vemte v úvahu to písmennko na předchozím řádku. Takže bych to četl: z W/rachotitz (tj. Vrchotice, které tam jsou)?

VAN [16.7.08 - 11:22]
DOBES [16.7.08 - 11:10]Drahnětice tam také jsou. Mne ale také zaujalo to jakoby w za písmenem z , obdobně jako u nevěsty. A tak jdu do mapy. Děkuji.

DOBES [16.7.08 - 11:33]
VAN: Ne, Drahnětice k tomu statku (Jetřichovice) skutečně nepatřily - viz Palacký, Popis, str. 259.

VAN [16.7.08 - 12:22]
DOBES [16.7.08 - 11:33]Špatně jsem se vyjádřil. Je to tak,jak píšete a jsem rád, že nemusím pátrat v Třeboni, kam Drahnětice patří. Ještě jednou děkuji.

ANULI [16.7.08 - 14:00]
Dostala se mi do rukou zajímavá prezentace leteckých snímků, možná by někomu z vás udělala radost - ráda přepošlu, není to z mé oblasti(já se orientuji na Liberecko, Turnovsko, Českodubsko a blízké okolí)Pokud budete mít zájem, napište mi email do pošty. Čs let pluk č1, rok 1922, výška 1500 � 2000m n m, pilot Beránek Karel, místo snímku Jindřich.Hradec (na dokumentu více údajů) letecké snímky: Tábor, Choustník, Žirovnice, 3xJindř.Hradec, Hluboká n.V., Zvíkov, Orlík, Konopiště, Šternberk n.S., zámek Dobříš, Václav.nám., Staroměst.nám.,Hradčany, letohrádek Hvězda, Okoř, Bezděz, Poděbrady, Točník, zámek stránov u Ml.Boleslavi,Veltrusy, Jiráskova Skála u Dobrušky, Kost u Sobotky, Louny. Gotická kaple Kamenný Důl, hrad Střekov, Klínovec, Fr.Lázně, Mar.Lázně, Rabyně u Plzně

AISA [16.7.08 - 17:05]
jdu zase s prosbou , potřebuji doluštit záznam o ženichovi:přečtu a i vím že by to tak mělo být Jan Paulus syn Kateřiny Paulus , pak tam je 6,13,20 to si myslím že to je datum ohlášek a jinak jsem vedle.Bohužel se mě stále nedaří dostat to sem tak je to na www.mariet.webgarden.cz předem děkuji

BANDHAUER [16.7.08 - 17:46]
ad Aisa: jan paulus, syn katerzini Paulus, sv.st podruhinie v Rohoznim. ten sami gest kregcowsky mystr a zdrzowanj geho v Rohoznim. Po prosslem trogjim ohlassenj dne 6, 13 a 20 feber, t.j. na nedeli V, VI po sw. trech Králich a nedeli ??? kdyz zadne prekassky neywissim zakonem zemskym se newiskitli, oddani gsou bili od Josefa Aaschek, b.vikarze a fararze. ZDA JE TO TAK DOBRE NEVIM A KOHO SI TEN DOBRY MUZ VZAL ZA DRUZKU NA ZIVOTNI POUT TAKY NEVIM.

DEEDEE [16.7.08 - 18:47]
Mohu poprosit o kontrolu čtení? Hlavně ta příjmení u žen. http://pavelhrnecek.wz.cz/temp/kniha15-snimek20a.jpg - Jan syn Waclawa Hrnečka sedláka z Vlkonic panství Strakonice n. 19 a Kateřiny ...příjmení nevím... z Přečína statku Přečín obou k Strakonicím poddané ::::: http://pavelhrnecek.wz.cz/temp/kniha15-snimek20b.jpg - Anna Dcera tomáše Rouče Domkáře z Drážova a Anny Waclawikovi z ...neím... ::::: http://pavelhrnecek.wz.cz/temp/kniha15-snimek25a.jpg - Jan Hrneček chalupník z Vlkonic - syn Matěje Hrnečka domkáře z Vlkonic 26 p. Strakonického a Anny roz ...dále nevím... ::::: http://pavelhrnecek.wz.cz/temp/kniha15-snimek25b.jpg - Anna dcera Matěje Šoul sedláka z Drážova 17 st přečínského a Marie

BANDHAUER [16.7.08 - 19:13]
ad Deedee: u snímku 25a.jpg si myslím, že Anna je roz. Korzan neb Weljssek z Vlkonjc p. Strakoniczke

BANDHAUER [16.7.08 - 19:18]
ad Deedee: u snímku 25b může být ten sedlák klidně i Šaut (Ssaut?)

SANOV [16.7.08 - 21:00]
Digitalizace v SOA Praha : Archivnictví je, jak praví zákon č. 499/2004 Sb., �obor lidské činnosti zaměřený na péči o archiválie jako součásti národního kulturního dědictví...� Touto péčí se rozumí mj. ochrana před poškozením, znehodnocením, zničením, ztrátou a odcizením. Současný překotný rozvoj digitálních technologií nám umožňuje tento úkol naplnit téměř beze zbytku. Od prvního listopadového pondělí tak mohou badatelé ve studovně našeho archivu na nově zavedených počítačích studovat dosud zdigitalizované archiválie. Vzhledem k tomu, že podstatnou část našich badatelů tvoří genealogové, jedná se především o matriky. V současnosti se počet takto zpřístupněných matrik blíží dvěma tisícům a s postupujícím procesem digitalizace se bude nadále zvyšovat. Stejně tak budou přibývat i další typy archiválií. Jak prakticky tyto digitální kopie využívat? V každém z osmi počítačů je uložena kompletní databáze zdigitalizovaných matrik, jejichž seznam je k dispozici také v tištěné podobě mezi pomůckami v badatelně. Databáze je řazena abecedně podle názvů far. Pod názvy jednotlivých far jsou pak už matriky pod jednotlivými čísly, tak jak jsou uvedeny v inventářích. Matriky se spouštějí v prohlížeči Acrobat Reader a způsob prohlížení je uživatelsky velmi jednoduchý. V každé jednotlivé matrice lze �listovat� pomocí šipek, lze postoupit přímo na požadovanou stránku, zápis si lze několikanásobně zvětšit a v neposlední řadě je možné jednoduše získat kopii zápisu. Zde nabízí archiv dvě možnosti � �papírovou� kopii z tiskárny k PC nebo digitální kopii, kterou vám můžeme uložit na CD, na flash disk nebo zaslat e-mailem. Každá z těchto kopií je v ceně 12,- Kč za jednu stranu. Stahování souborů badateli samotnými prozatím umožněno není. Věříme, že zavedení počítačů do studovny bude pro naše badatele přínosem a že jejich práci zjednoduší a zpříjemní. PROČ NEJSOU NA NETU JAKO V TŘEBONI ????? ACH TI PRAŽÁCI !!!!

SANOV [16.7.08 - 21:17]
Teď jsem tel. kontaktoval kolegu a dozvěděl: SOA Praha připravuje digitalizaci matrik na Netu cca do roku, ale je tam ohlas,že by tím klesla návštěvnost badatelny a tím propouštění zaměstanců ...... ?? Tak, snad se digitalizace v Praze taky dočkáme !!!

OHAD [16.7.08 - 22:18]
Digitalizace matrik SOA Praha by byla moc fajn ... ale s níže popsaným přístupem to zřejmě moc daleko nedojde ... obava před propouštěním je velká a proč něco dělat moderně, rychle a kvalitně, když to jde dělat postaru, v pohodlí pro zaměstnance (neobtěžuje tolik badatelů) a v nepohodlí pro badatele, kteří musí čekat na to, až bude místo v badatelně, u čtečky nebo u PC (hrome, 8 počítačů ... to je ohromné číslo !!!). Cena 12 Kč za stranu se mi zdá trošku přemrštěná ...

JIFFY [16.7.08 - 22:27]
Takže výhodu digitalisace využije jenom osm návštěvníků SOA Praha. U zbytku vše při starém. Jak chválihodné Jinak mi to připomíná knihu Obrázky z českých dějin a pověstí, a v ní památný obrázek, jak proletáři rozbíjí mašinu a křičí: "Nechceme stroje, chceme práci".

OHAD [16.7.08 - 22:45]
Ano, tak nějak jsem to myslel ...Ať žije Absurdistán ... Ale myslím, že se příslušní zaměstnanci propouštění nemusí bát, úředníci(nic jiného nejsou)se tak snadno nepropouštějí, maximálně je převelí do jiné organisace nebo na jinou posici... Digitalisace v MZA je jinou absurditou... proč nově scanovat originální matriky, když máme přece filmy a jinak by se nevyužily, tak aspoň ať jsou k něčemu ... to, že filmy jsou slušně řečeno na nic, oblasti kolem hřbetů jsou často nečitelné, některé stránky chybí, některé jsou tam i 2-4 x ... no, jestli bude digitalisace v Brně podobná jako filmy, už se moc těším ...poslední rozhovor s Dr. Smutnou napovídá, že projekt je velmi ambiciózní, matriky jižní Moravy a Dolních Rakous, později Rakousy Horní, jižní Čechy a Bavorsko... Paní doktorka ale opět nějak zapomíná, že (na rozdíl od Brna) jižní Čechy jsou již daleko vepředu počtem zpracovaného materiálu i kvalitou ... a Brno na Třeboň prostě nebude mít...

JIFFY [16.7.08 - 23:56]
OHAD: No dnes si na hřbet matriky a nečitelnost dat v něm stěžoval jeden badatel - a zrovna střapatici. To zas byly řeči. :)

OHAD [17.7.08 - 09:19]
:-) Vidím, že se moje přezdívka ujala ... :-) Divím se,že si ten badatel stěžoval zrovna jí ... ale ani mne to nepřekvapuje, ta paní má poznámky vždy a ke všemu, příjemná byla jen těsně před dovolenou ...nějak jsem se těšil, že tam bude "delší" dobu ... :-) A byla taky největší kritičkou nového systému, totiž možnosti půjčování mikrofilmů i badatelům, kteří nemají dané filmy registrované ... Jinak mohu doporučit, pokud je v badatelně Lucie Křížová (s malými brýlemi), je to absolventka FF MU, ta je vždy příjemná a ochotná vyslechnout a poradit ... jen nevím, jestli to v mém případě není také tím, že jsme byli spolužáci a já si mohu dovolit jí občas i něco říct ... ? :-)

BANDHAUER [17.7.08 - 09:50]
Potřebuji Váš názor k tomuto mému problému: na stránkách Národního archivu od 1.7. čekám na další várku konskripcí - k tomuto datu totiž měla přijít další kvartální obměna. Teď je tam sice oznámení, že 9.7. skutečně novou várku doplnili, ale mně se zdá, že se nic nepohnulo a že to tam mají ve stejném rozsahu jako před 9.7. Jsem technicky nedostatečný já nebo archiv?

CIMRMAN [17.7.08 - 10:01]
Jeste se chci zeptat, zdali nekdo dukladneji protezil pobocku oblastniho archivu (ne SOkA) v Jindrichove Hradci. Jsou tam poklady, napr. polni kniha (kniha luk ?) z Vozicka (fond archiv mesta MV) 16.-17. stoleti (spor o cestu, kde svedci polovina osedlych ve vsi, kteri se vyznavaji kudy jezdili pred 50ti lety (tedy kolem 1590) a jak vezli zemreleho pana Jensika z Radvanova na voze do Janova (Matej z Janova). Parada.

CIMRMAN [17.7.08 - 10:01]
Ja jsem ted nadseny z Nekrologii od Emlera a znovuobjevuji pohorelych ZD 1316-22. Na Taborsko a Mladovozicko parada. Jeste ten Rozmbersky archiv by to chtelo (snad meli kdysi davno pod spravou i Neveklov !, ves Spoli se v R. pramenech vyskytuje casto) a Lobkowicky (Pocepice, Kosova Hora). Jen by me zajimalo, zdali existuje archiv Talmberku (na mvcr. se nenajde), resp. jaky rod ho mohl spolknout, kam se priclenil, kdyby nekdo vedel, s diky uvitam.

OHAD [17.7.08 - 12:21]
BANDHAUER : Oni tam dali nějakou várku, ale opravdu to asi dělají průběžně sem a tam, takže se např. objevily nějaké materiály pod S, resp. SCH, ale není toho mnoho, myslím, že to mají víceméně roztříštěno a je v tom ještě větší zmatek než předtím. Myslím, že s tím opravdu kdovíjak nepokročili ... Škoda ...

OBLOMOFF [17.7.08 - 12:56]
BANDHAUER: Oproti stavu před 1.7. přibylo myslím kolem 15000 databázových záznamů, abecedně se opravdu moc neposunuli. Jde to pomalu, možná mají jiné priority. Ale můžeme být rádi, že se vůbec digitalizuje. Snad se do důchodu svých písmen P a S dočkám :-)

MUSCARDINUS [17.7.08 - 14:27]
CIMRMAN a další: podle zdejší diskuze pátráte taky v Počepicích. Potřeboval bych zde najít jedno jméno - narození po roce 1700. Jde o rod Počepických z Počepic.

CIMRMAN [17.7.08 - 14:30]
MUSCARDINUS [17.7.08 - 14:27] kdybych (až) půjdu do archivu, tak se vám mohu podívat; příslušníky tohoto vladyckého rodu jsem ale nevypisoval

ELIOMYS [17.7.08 - 14:32]
Se zájmem o Počepice je nás tu víc, mě ale zajímají data předků před r. 1700, později se vyfařily Petrovice. Před 1700 jsem to ještě nezpracovával.

MUSCARDINUS [17.7.08 - 14:43]
Včera jsem navštívil jednoho Počepického, který má zpracován rodokmen. Já mám zpracovánu jednu zchudlou větev tohoto rodu se kterou jsem trochu příbuzný. Potřeboval bych ty rodokmeny propojit. Pan Počepický mi poskytl údaj, že Petr P. roku 1622 odešel do Polska, tam se mu roku 1634 narodil syn Jakub Carolus a jeho syn Jiřík se narodil 1675 už zase v Počepicích, kam se vrátili. No a já bych potřeboval děti tohoto Jiříka (měl by to být kromě jiných Jakub).

CIMRMAN [17.7.08 - 15:02]
To by snad neměl být problém. Já si jen pamatuji, že jsem přehlížel zápisy z Počepic, páč mě zajímaly jiné vsi. Nastavil jsem si oči na Austupenice-Křemenice + Rovinu a jel jsem :) no a v 17.století už to jsou Solopysky u Sedlčan.

VAN [17.7.08 - 23:22]
VAN [17.7.08 - 23:17] CIMRMAN : Podíval jsem se do svých záznamů z Počepic. Nenašel jsem děti Jíříka Počepického, ale snad jsem rozluštil záhadu Vanišů v Počepicích. V gurntovnici z roku 1637 je veden Tomáš Krčmář, z jeho syna udělal úředník v berní rule Jakuba Šenkýře, ale v matrice z roku 1669, je už uváděn Jakub Vaniš kostelník. Syn Tomáše pekař v Sedlčanech je roku 1641 uváděn, jako Petr Vaniš Počepický. Známý komik by řekl : " A o tom to je"

CIMRMAN [18.7.08 - 10:58]
VAN [17.7.08 - 23:22] dobrá práce :) já mám ty Vaniše v hlavě zafixované jen z Podblanicka, jakozto svobodníky, u Počepic jsem si jich nikdá nevšiml. Jinak podobné případy jsem měl v Sadské (1570-1640, kdy 1570 Sokol, Truhlář, Němeček, v roce 1640 Sokol, Truhlář, Němeček, ale nikoliv potomci). Cesta byla krkolomná a od té doby jsem obecně skeptický vůči takovému tomu: "mám z matrik a gruntovnic Vonásky do 1650 a v urbáři 1570 je Vonásek. To bude ňějaký předek" :) No bezva, že je nás tu tolik Počepičářů.

VAN [18.7.08 - 13:41]
CIMRMAN : K těm Žitenicím. V rodinném archivu, na který musí být povolení vrchnosti jsou urbáře od roku 1604. Na pozemkové knihy, které jsou už od konce 16.století, souhlas není potřebný.

FABIAN [18.7.08 - 18:02]
Možná to tu zatím nebylo. Ve sborníku "Brno v minulosti a dnes", ročník VII, rok 1965, je uveřejněn článek - Jaroslav Vodička: Přehled vývoje farních a matričních obvodů v Brně, strany 193 - 217. V případě zájmu se rozepíšu více.

VLADOVLADO [18.7.08 - 20:38]
Nestretol sa niekto náhodou s menom Tomáš Šmýd zo Skřípova(Opava)? RK kňaz, 2. pol. 19. st., korešpondoval so Slovenskom (Záthurecký, Rizner ...)

SALTZMANN [19.7.08 - 00:22]
VLADOVLADO [18.7.08 - 20:38] Tomáš Šmýd. Nar. 20. 12. 1838 v Žeravicích u Bzence. Ordinován 1864, působil jako kooperátor v Osvětimanech a pak ve Val. Kloboucích. V roce 1866 kooperátor v Ostrožské Nové Vsi, 1871 ve Strážnici. Od roku 1875 jako farář (administrátor) ve Skřipově. Zde byl až do roku 1899, kdy se stal farářem ve Zborovicích, kde byl až do r. 1896, kdy odešel na odpočinek do Přerova, kde umírá 1. 10. 1897. Vydal (napsal?) mj. knihy Dar slezský. Úcta blahoslavenné Panny Marie, Poklad církve svaté, Útěcha živých a zemřelých a Křest a křestníčkové. Snad to tak stačí.

AISA [19.7.08 - 00:26]
BANDHAUER [16.7.08 - 17:46]-vzal si Františku Sejkorovou,myslim že jsem jí tu už měla na pomoc s přečtením

POKO [19.7.08 - 00:54]
Jedna paleograficka citanka na webu Pardubicke university.

VAN [19.7.08 - 10:54]
POKO [19.7.08 - 00:54] Děkuji za odkaz.V roce 1538 koupil vladyka Jiří Vaniš statek Blato jižně od Pardubic, nějak to nemohu nalézt. Jinak výborná čítanka.

POKO [20.7.08 - 11:03]
PROSBA - BRNO. Dobry den, nasla by se nejaka dobra duse, ktera by se mi v MZA mohla podivat na datum narozeni dvou bratru (odhadem roky 1885-95). Ma posledni navsteva se uskutecnila pred davnymi lety, od te doby tam bylo predano par matrik z "mych" vesnic, a ja se tam v nejblizsi dobe rozhodne nedostanu. Pripadni dobrodinci necht se mi ozvou do posty. Predem dekuji.

HAVEL [20.7.08 - 15:54]
odpoved ze Zamrsku ohledne digitalizace:
Vec: Digitalizace matrik - zverejnování na internetu
Vázený pane, k Vasemu dotazu sdelujeme, ze nás archiv pocítá s bezplatným prístupem ke studijním reprodukcím matrik na internetu zhruba v horizontu trí let. V soucasné dobe pracujeme na sestavení zarízení pro digitální fotografování velkoformátových predloh. Vyhotovovat digitální reprodukce matrik na tomto zarízení by vsak znamenalo dalsí léta práce, napr. na mikrofilm se v nasem archivu matriky snímkují jiz ctyricet let. Jako mnohem schudnejsí a hlavne rychlejsí cesta se nám jeví porízení produkcního skeneru mikrofilmu (cena je kolem dvou milionu Kc) a digitalizace kvalitních zajistovacích reprodukcí na mikrofilmech, které jsou zhotoveny jiz ke vsem matrikám. S daným zarízením jsme jiz meli moznost se seznámit a nechat si udelat ukázkovou digitalizaci naseho mikrofilmu. Limitujícím faktorem je pro nás zatím výse uvedená cástka, na kterou nás stále se snizující rozpocet na techniku nestací. Z tohoto duvodu jiz byla zahájena jednání s Genealogical Society of Utah.

JPAVLIC [20.7.08 - 17:25]
HAVEL: Vyborne! Doufam ze jim Genealogical Society of Utah rekne ze je skenovani nekvalitnich mikrofilmu blbost a ze v Treboni pouzivaji jiz nekolik mesicu mnohem kvalitnejsi a velmi rychlou metodu.

CIMRMAN [21.7.08 - 10:35]
HAVEL [20.7.08 - 15:54] velice zajímavé :) držíme palce

CIMRMAN [21.7.08 - 10:35]
Tak si představte, že mi zemřely další dvě příbuzné (ročníky 1922 a 1949 - "známá" P.Zimmermanna, ředitele SOA Zámrsk). Obě měly velký zájem o rodokmen, jednalo se o vzdělané a milé osoby. Nejhorší na tom však je, že ta starší teta má syna, jež nemá zájem o rodokmen, (moc se neznáme) a představuje hrozbu pro její staré fotografie členů rodu. Ovšem nějak nemám chuť se připomínat, zdali bych si mohl něco nafotit - pro budoucí generace, ku zachování. Rovněž je možná ještě brzy (zemřela v lednu). Celé roky neznala své příbuzné. Někteří v roce 1968 emigrovali do Kanady a světe div se, pracně jsem je letos objevil. V momentě, kdy se ozval poslední příbuzný a chystal se jí natěšeně zkontaktovat, už byla pár týdnů po smrti. Nestihli to a teď jim budu psát tu smutnou skutečnost. Špatné časování. Nemluvě o tom, že jsem objevil paměti jejího strýce (1930-1950s) vč. fotografií, v arch. NM a chystal se jí je poslat. To je tedy pech, nikoho jiného to nezajímá.

VALP [21.7.08 - 12:56]
DIGIARCHIV TŘEBOŇ: Přidány matriční knihy římskokatolického farního úřadu Dražice, Dub a Dubné

CIMRMAN [21.7.08 - 13:27]
Tak teď mi došel email z pobočky SOA Třeboň z J. Hradce, kde mají pro mé vesničky gruntovnice od 1566. To je paráda. Neangažuje se tam někdo z Vás (okolí Lodhéřova � obce jm. Radouň) a pak Lukavec (o. Pacov) ? Hodlám se tam v následujících letech trošku pohrabat. Uvítal bych i nafocení pár věcí, mohu za to udělat rešerži v Praze nebo prostě zaplatit - rozumně. Díky.

SAZYMA [21.7.08 - 13:44]
Ad VALP - Výborně - na Dubné jsem čekal. Narodil se tam můj praděda Matěj Matěj a z jehos trany tam mám skoro všechny předky.

SPERAT [21.7.08 - 14:30]
Zdravím všechny. Dnes jsem se v MZA Brno dozvěděl, že by na této adrese: http://www.mza.cz/matriky.html, měl být tento týden zpřístupněn zkušební provoz digitalizovaných matrik. Údajně by to měli být matriky převzaté od matričních úřadů do MZA po roce 2001. Pokud to bude jinak, nenadávejte mi, mám to jen jako ústní informaci.

BERKOF [21.7.08 - 14:36]
Jak třeba může vypadat pěkný stromek :)

VLVOJTA [21.7.08 - 16:17]
CIMRMAN [21.7.08 - 10:35] osobně doporučuji o fotografie, které schraňovala zemřelá teta jevit zájem, jinak mohou skončit na skládce, ve sběrně, v antikvariátu nebo v ohni. V případě, že o ně projevíte zájem, mate je šanci zachránit.

IPAVON [21.7.08 - 17:33]
Kdysi se tu probíralo zálohování a archivace digitálních dat, tak jsem si krátil čekání na Dub a Dubné a snad jsem vyřešil, alespoň první záležitost - zálohování.
Do domácí sítě jsem přidal síťové úložiště s dvěmi SATA disky, zapojil do RAID 1 (na obou discích jsou data uložena zrcadlově a v případě odejití jednoho disku jsou data na druhém) a tento víkend jsem zprovoznil i automatickou zálohu důležitých dat (obden) na USB disk.
Tak a jdu se brobírat farou Dub a Dubné, ať mám čím disk zaplnit.

CIZINEC [22.7.08 - 06:26]
IPAVON [21.7.08 - 17:33] Přijde zlodějíček a vše co je doma popadne a uteče...
Myslím, že již LODOVICO zde kdysi psal o nutnosti alespoň dvou geograficky vzdálených úložištích.

VENT [22.7.08 - 06:31]
Blíží se doba, kdy i MZA Brno zpřístupní digitalizované matriky. Rád bych se proto podíval na ty už zveřejněné, třeba Třeboň - můžete mi poradit int. adresu?

VALSIDAL [22.7.08 - 09:14]
VENT: digitální archiv SOA Třeboň

SAZYMA [22.7.08 - 09:49]
ad CIZINEC - jedině ta nejdůležitější data a rodokmen dát na flešku a tu nosit s sebou na šňůrce jako kdysi nosil rytíř svoje pečetidlo.

CIMRMAN [22.7.08 - 10:29]
Už se mě kamarád ptal, kdy vyjdou Kořeny, Sazymo, zapráší se po nich :) mohu se zeptat, kolik se zhruba prodalo prvního dílu ? Bylo by zajímavé vidět i statistiky, třebas pro Jižní Čechy či pro Prahu.

CIMRMAN [22.7.08 - 10:40]
VLVOJTA [21.7.08 - 16:17] díky, holt se přemůžu a budu se snažit :)

SAZYMA [22.7.08 - 10:46]
Byly však nějaké problémy s vazbou (tu Karmášek neprovádí) a určité várky vraceli vazárně zpět, takže já knihu dostanu až 5.8., ale rozhlas v ČB nějaké kusy již dostal. Jsem z toho "dajaký zmätený".

SAZYMA [22.7.08 - 10:46]
Ad Cimrman (10:29)- to přesně nevím, ale volali mi předevčírem z Karmášku, že je o 2.díl obrovský zájem, že jen Pražský velkoobchod objednal 400 kusů.

CIMRMAN [22.7.08 - 10:51]
Jedna mně blízká osoba pracuje v Českém rozhlase a dělají tam pořad "příběhy 20. století". O knížce Kořeny II. vědí a dostanou jí tam údajně brzy.

DEEDEE [22.7.08 - 12:26]
Potřeboval prosím bych přečíst příjmení u žen - http://pavelhrnecek.wz.cz/temp/kniha15-snimek20a.jpg - příjmení Kateřiny ... z Přečína, http://pavelhrnecek.wz.cz/temp/kniha15-snimek25a.jpg - Anny roz ...,

CIMRMAN [22.7.08 - 13:06]
Smíšková. Ko_i_an neb Velíšek.

JIFFY [22.7.08 - 13:07]
Kořán neb Velíšek

DEEDEE [22.7.08 - 13:25]
CIMRMAN, JIFFY: moc děkuji

DEEDEE [22.7.08 - 13:26]
PATRICUS: Z Vacova mám DOROTU DAŇHOVOU, která si 29.8.1795 vzala za muže MARTINA HRNEČKA nar: 3.10.1773 v obci Čábuze 6. Víc ale nevím

VENT [22.7.08 - 13:30]
Valsidal - díky, je to paráda a doma v křesle u kafíčka to jen poletí....

CIMRMAN [22.7.08 - 13:39]
Budeme degenerovat u našich LCD monitorů :)

IPAVON [22.7.08 - 18:22]
CIMRMAN: pouze tělesně, víš co ušetřím času, každých 8 hodin u PC v "Třeboni" je 5 hodin v autě a bez hledání parkoviště.

TOM [22.7.08 - 19:35]
Včera jsem zajel ke Karmáškovi a Kořeny II jsem si za 300,- koupil. Zatím jen listuji, moc pěkné, obsáhlejší než I díl, i jeden obrázek co mám doma jsem tam našel. SAZYMA: Blahopřeji.

SAZYMA [22.7.08 - 20:10]
Ad TOM - vidíte a já knihu ještě neviděl. 1. díl měl 35 kapitol, tento má 58 kapitol. Děkuji.

ONDRICK [22.7.08 - 22:14]
Včera jsem volal ke Karmáškovi. Kořeny II. mají být v prodeji od 5.8. (tím asi mysleli v distribuci u prodejců, když v nakladatelství je již k mání :))

DEEDEE [23.7.08 - 14:51]
Pomožte mi prosím dohledat zápis v matrice - http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=2973&page=37&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords= , na druhé straně 10 jméno Hrneček Majdalena

DEEDEE [24.7.08 - 07:23]
TYLDA: děkuji, ten Jetišov už mám prohledaný, takže je to asi opravdu ještě na úřadě.

CIZINEC [24.7.08 - 10:32]
DEEDEE : Včera jsem v Plzni pod farou Strašín viděl narození řady dětí nějakého Pavla Hrnečka, po 1784.

DEEDEE [24.7.08 - 13:04]
CIZINEC: to asi nebylo na netu, že? Plzeň mám trochu z ruky, ale vím o jakou větev asi půjde. Vy tam budete ještě bádat?

PPEPA [24.7.08 - 15:42]
Na www.mza.cz je již připravena ikona pro online přístup k digimatrikám. Takže se to blíží.

CIMRMAN [24.7.08 - 15:47]
Můžeme to očekávat i u Plzně a Zámrsku v blízkých letech ? Když všechny ty archivy dostaly granty... U Třeboně budu výskat blahem, až příjdou na řadu písmena K, L, N, O a P. :)) Jen ty pražské policejní konskripce jdou trochu pomaleji.

VALP [24.7.08 - 16:15]
Zajmavý odkaz na virtuální archiv listin střední Evropy: zde

CHRIS [24.7.08 - 23:59]
Včera jsem se dozvěděla novinky v SOA Praha: Digitalizuje se ve velkém, ale na web se chystají vše dát až najednou, mělo by to prý být do konce roku. Bohužel se digitalizují záložní mikrofilmy a ne originály, ale je fakt, že je mají docela kvalitní a čitelné.

CLARICIA [25.7.08 - 07:07]
CHRIS [24.7.08 - 23:59] Mno vida, tak to bych mohla konečně zase pokročit v některých středočeských větvích, to by bylo super! :o)

SAZYMA [25.7.08 - 11:32]
ad CHRIS - no to by bylo úžasné, střední Čechy - zvláště panství Vysoký Chlumec (Nechvalicko, Sedlčansko) mě moc a moc zajímá. Pocházela odtud moje babička Nováková (Libčice čp.1.

CIMRMAN [25.7.08 - 12:09]
CHRIS [24.7.08 - 23:59] vy chcete říci, že by SOA v Praze umístil své římskokat. matriky veřejně na Internet ? :) Rajská hudba, ale neříkat hop, dokud nepřeskočíme. Panečku, to by byl dárek pod stromeček, ale jen aby to nespadlo, asi by to lidé přehltili, takhle naráz. SAZYMA [25.7.08 - 11:32] Proč jste se neozval dříve ? U Vysokého Chlumce se tu pár badatelů hrabalo, vč. mně (předkové z Křemenic, to je hned za rohem), mohl jsem Vám tam něco vypsat.

SPERAT [25.7.08 - 12:22]
Pro Jihočechy: včera jsme byl v jednom brněnském antikvariátu a měli tuny jihočeské a víchodočeské místopisné literatury (historie různých vsí, městeček a měst)... Panečku, kdyby v Jižních Čechách měli tolik knížek o jihomoravských lokalitách... Příští týden jedu do Jižních Čech a určitě se v nějakém antikvariátu stavím, uvidíme....

CHRIS [25.7.08 - 12:22]
Takhle jsem to ve středu slyšela od dr. Hradecké. Prý u toho budou i informace o jednotlivých obcích - no, neumím si to zatím představit. Hlavně aby to bylo...

CIMRMAN [25.7.08 - 12:24]
SPERAT [25.7.08 - 12:22] To zní dobře, Brňáci by to nemuseli kupovat :) má ten antik svůj web ?

SAZYMA [25.7.08 - 13:14]
Ad Sperat - a máte nějaký seznam té literatury?

SAZYMA [25.7.08 - 13:15]
Na webu Třeboně přibyly další 3 farnosti a Digiarchiv klepe na písmeno H.

SPERAT [25.7.08 - 13:24]
AD místopis v antikvariátu v Brně: seznam jsem si nedělal.. Jde o antikvariát U Jakubské věže, Rašínova 1, Brno. Jen mě zaujalo, kolik je tam dějepravy různých lokalit z jihočeského a východočeského kraje... Z Jižní Moravy skoro nic. Jen tak namátkou tam bylo: dějiny Pardubic, Hradce Králové, Trutnova, Vlašimi, Soběslavi, něco z Třčeboňska, snad i Nových Hradů... (teda jestli si to dobře pamatuji....)

SPERAT [25.7.08 - 13:25]
Jo, tento antikvariát, pokud je mi známo, webové stránky nemá.

VAN [25.7.08 - 14:13]
V ARCHIVECH dovolená S R P E N : NA Praha , SOA Chodovec

DEEDEE [25.7.08 - 14:42]
prosím o pomoc tohle fakt nepřečtu: http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?id=2950&menu=3&search=&dates=&searchtype=searchtype&page=40 , předposlední na první stránce, Hrneček Paulus

SAZYMA [25.7.08 - 15:18]
ad CIMRMAN - já si spíš drbu hlavu, že jsem studoval 5 let v Litoměřicích a to bylo do Žitenic "co by kamenem dohodil a zbytek doplivnul" a byl jsem tam tehdy asi jen 2-3x. Teď to mám daleko. Jsou tam i tůzné pěkné soupisy poddaných Vs Vysoký Chlumec atd. a já udělal začátečnickou chybu, že jsem si opsal jen příjmení, co mě zajímala. Dnes vím, že se již musí opisovat či ofocovat všechno.

DEEDEE [25.7.08 - 15:26]
Tak to je můj problém taky, všude jsem ofotil jen jméno Hrneček a nyní pracně sháním a dohledávám zbytek.

PPEPA [25.7.08 - 15:51]
Zajímavé jsou stránky Archivu bezpečnostních složek: www.abscr.cz. Personální spisy STB,manifestace v r. 1942 v Praze a Táboře, rok 1968, další fondy.

ELIOMYS [25.7.08 - 17:18]
DEEDEE [25.7.08 - 14:42] - Hrneczek Paulus ... Radkoviensis, et uxor Magdalena, kmotři: Pochlath (?) Vitus, rusticus Radkovicensis, Brož Adalbertus robotorius Radkovicensis

DRAGONSK [25.7.08 - 18:08]
Dobrý den! Vzdávám se a prosím o pomoc! Snažil jsem se jako genealog-amatér pátrat po kořenech mého rodu, ale pro pracovní zaneprázdněnost se mi to nedaří a rezignuji! Volný čas mi akorát tak umožní občas číst Mageo fórum. Už jenom z toho čtení jsem se hodně dozvěděl. Musím se přiznat, že závidím všem, kteří v bádání pokračují. Vím, že si můžu svůj rod nechat �vypátrat� lidmi nebo firmami, které v této oblasti podnikají. Nechci se ale připravit aspoň o částečnou radost z pátrání a objevování a bohužel SOA Zámrsk asi v nejbližší době digitalizaci neplánuje. A proto prosím o pomoc! Hledám někoho, kdo by byl pro mne ochoten nafotit příslušné kroniky. Samozřejmě, že vše za dohodnutou odměnu. Předem všem děkuji!

FABIAN [25.7.08 - 18:51]
Prosím o pomoc. V MZK půjčují prezenčně Sanitaetskarte Moravy. Jsou tam značky pro lékaře, zvěrolékaře, lékárny, porodní báby, nemocnice, porodnice, lázně, sirotčince, blázince, ústavy pro slepce i hluchoněmé, Kurschmied, Thierzuchtcommision, Viehabladestation, Beschälstation . Nedokážu přeložit červená slova.

DRACKOV [25.7.08 - 19:28]
Když už v Třeboni H, tak by měli co nejdříve zahlásit stylově H...jako hotovo :o)))

IPAVON [26.7.08 - 07:38]
FABIAN [25,7,08 - 18:51]
Tierzüchtcommision - chovatelská komise
Viehabladestatiton - místo vykládky zvířat (např. nádraží s rampou)
přípustná stanice - spíš připuštěcí stanice (hřebců)
Kurschmied - ranhojič, léčitel koní (někdo mezi podkovářem [Hufschmied] a vetrinářem)

FABIAN [26.7.08 - 08:24]
TYLDA, IPAVON: Díky, ještě bych doplnil, že je z roku 1882.

DEEDEE [26.7.08 - 08:43]
ELIOMYS: Dekuju

MIDO [27.7.08 - 01:22]
Prosím o pomoc s luštěním krátkého, avšak trošku naškrábaného, zápisu v gruntovnici (zatrženo červeně). Původní zápis čtu (obr 1): "Sirotkům Doleželovym na 3 díly - 200 hř." Pak dodatečně dopsáno: "Marina odhodila (?) ...................... "(dál nepřečtu), resp. pak tam vidím snad ještě na konci 2.řádku "trzeti dil".
Druhý obrázek je z konce stránky. Čtu: "Sirotci z (?) Doleželovi maji mimo .... (konec řádku poškozený, nečitelný, lze se jen dohadovat) po Marinie (?) zle zachovaly (??)"

Prosím tedy o pomoc s doplněním chybějících slov (příp. i odhad slova v poškozené části gruntovnice na obr. 2) a zejména o vysvětlení možných souvislostí. Byla Marina jedním ze 3 sirotků nebo spíše jejich pozůstalou matkou? A co znamená to "odhození třetího dílu" - dobrovolné přenechání podílu nebo spíš jeho propadnutí ve prospěch zbylých sirotků? A ta zmínka na obr. 2 o "zlém zachování" - copak asi mohla Marina provést? Písmo v dodatečném zápisu na obr1 a v zápisu na obr2 vypadá podobně, takže předpokládám, že oba zápisy spolu souvisí. Kompletní foto celé stránky (v lepší kvalitě) pro případ potřeby je zde

Děkuji za pomoc.

VALP [27.7.08 - 09:24]
ad MIDO [27.7.08 - 01:22]bez záruky, tam vidím toto: "Marina odhodila podkawu a tez umrzela gegi trzeti dil ? 66(měna-asi "zlatých") 18 grošů 4 2/3 denárů" Věta z konce stránky: "Syrotczy 2 Dolezelowi magi mimo ?nečitelné?.... po Marinie zlata chovaly (nebo též "zle zachovaly)".............?nečitelné?

SALTZMANN [27.7.08 - 20:48]
MIDO [27.7.08 - 01:22] Marina byla jedním ze tří sirotků, měla nemanželské dítě ("odhodila podkovu") a proto neměla nárok na díl po svých rodíčích. Viz. např. Procházka, Vladimír: Česká poddanská nemovitost v pozemkových knihách 16. a 17. století. Praha 1963.

SAZYMA [27.7.08 - 23:34]
Právě připravuji pořad do Kořenů o berní rule. Jen tak pro zajímavost jsem spočítal, kolik městysů a vsí chybí v Bechyňsku v tzv. ztracené části (postupně dělám její rekonstrukci). Je to celkem 13 měst a městysů a 263 vesnic (ať jich celých či společných).

SAZYMA [27.7.08 - 23:40]
Jenom pro zajímavost některá panství, která se nedochovala ani v berní rule ani v soupisu poddaných dle víry a tudíž nejsou v tom Generálním rejstříku k rule, který obsahuje "všechny ruly vydané i nevydané" jak vydalo nakl. Libri - jsou to např. panství Červená Řečice - celkem 3 městečka a 43 vsí, panství Milevsko (1 město a 23 vsí), panství Komářice a Habří (10 vsí), panství arciděkana v Krumlově (53 vesnic !), Bernartice (1 městys a 6 vsí) atd. Takže takové kvantum vsí není v tom rejstříku jen z Bechyňska. Stovky a stovky a stovky rodin.

CIMRMAN [28.7.08 - 12:03]
Zajímavé, zajímavé. A co to Vltavsko (chybějící v SPPV) ? Bylo kdysi ?

SAZYMA [28.7.08 - 13:21]
Ad Cimrman - Vltavsko se dochovalo kompletní, takže není BR potřeba "rekonstruovat" dle SPPV. Navíc ta "rekonstrukce" je velmi sporná, protože třeba BR uvádí "dům Novákovský úplně pustý" kdežto tedy SPPV nic. Navíc SPPV se dochoval asi jen pro polovinu vsí berní ruly.

CIMRMAN [28.7.08 - 13:23]
Já ale nemluvím o rule, nýbrž o SPPV, kde chybí Neveklov, Maršovice a mraky dalších jiných měst a obcí. Čili je max. velice torzovitý.

SAZYMA [28.7.08 - 13:49]
Já ale psal o BR, kterou nyní zpracovávám (rekonstrukce ztracených částí). Pokud vím, dochoval se SPPV pro Berounsko (berní rula ten kraj nazývá Podbrdsko) ale pro Vltavsko dochován, b o h u ž e l není.

CIMRMAN [28.7.08 - 13:52]
Však já vím, zajímalo mě, zdali byl (a ztratil se), event. kdy. No nevadí, to je jedno :)

SAZYMA [28.7.08 - 13:54]
Já ale psal o BR, kterou nyní zpracovávám (rekonstrukce ztracených částí). Pokud vím, dochoval se SPPV pro Berounsko (berní rula ten kraj nazývá Podbrdsko) ale pro Vltavsko dochován, b o h u ž e l není. Čím dál tím více zjišťuji, jaký je berní rula a její revizitace poklad. Ještě že tu berní rulu opisovali úředníci do Spisů k Tereziánskému katastru a tím se dochovaly i ty ztracené části.

CIMRMAN [28.7.08 - 14:09]
To je pravda. Já se za chvíli chystám do NA na fasse TK 1713 a hlavně jeho spisy, to je také paráda.

SAZYMA [28.7.08 - 14:44]
Právě v těch spisech je opis BR, revizitace a mnoho dalších zajímavých věcí.

VAN [28.7.08 - 15:24]
CIMRMAN [28.7.08 - 14:09],SAZYMA [28.7.08 - 14:44]Lidičky, kde berete tyto informace. Na příklad co je v fasse TK 1713.

SAZYMA [28.7.08 - 15:30]
Fasse je stručně řečeno přípravný materiál ke katastru, pak zvanému tereziánský katastr. Je hlavně z let 1713 a 1714 z doby Karla VI. Součástí fasse jsou i spisy, z nichž jste mi laskavě před pár dny něco vyfotil.

VAN [28.7.08 - 15:39]
SAZYMA [28.7.08 - 15:30]Ano, ale jak jste zjistil, že právě v tomto čísle, je to co potřebujete?

SAZYMA [28.7.08 - 17:24]
ad Van - viz pošta

SAZYMA [28.7.08 - 18:12]
Další bomby na webu Třeboně - Hamr, Hartvíkov, Heřmaň, Hlasivo. A pak má mít člověk dovolenou !

MIDO [28.7.08 - 18:58]
RE: VALP, SALTZMANN ad "Marina": Perfektní, děkuju mnohokrát za pomoc se čtením i s významem. S vysvětlením "odhození podkovy" mi nepomohl ani google, takže bez rady bych byl určitě ztracen. :-) Ještě upřesňující dotaz - plyne z toho předpokládám, že manželka byla v době založení gruntovnice (a přepisování nápadů) již taky po smrti, protože o ní není v zápise žádná zmínka? Nebo teoreticky mohla být jedním ze 2 sirotků (někde jsem se totiž dočetl, že za sirotky byli považování nejen děti, ale právě i manželka). Bohužel nemám možnost srovnat ani se starší gruntovnicí, ani s matrikou...

AISA [28.7.08 - 22:47]
Mám zase prosbu ,vzhledem k tomu že mě sem stále nejde dát obrázky tak je mám zase na - www.mariet.webgarden.cz/. A o co mě jde vesnice odkud byli moji předci se jmenovala Skaly,pak Raškovice vím že tam byli rozhodně v čísle 7 ,tak jsem toho spoustu číslo 7 nafotila a teď třídím co se mě daří poznat a nejsou to Chrudimákovi zatim odkládám ,ale s tímto si nedokážu poradit.Pokud nejde o Chrudimákovi je to prozatím nedůležité tam by mě šlo pouze o jméno,ale u jména Chrudimák bych moc prosila co se dá přečíst. A jeden dotaz když byl někdo domkář ,znamená to že v tom č.p.byl majitelem a měl k tomu kousek políčka ?? Alespoň tak jsem to někde četla ale nejsem si jistá.Za odpověď a pomoc předem děkuji.

CIMRMAN [29.7.08 - 08:53]
Ano, Třeboň pravidelně sledujeme, je to bomba.

SAZYMA [29.7.08 - 09:31]
ad CIMRMAN - a nová bomba: dnes přidáno 26 obecních kronik ze SokA Strakonice. Jak to ten člověk (p. Hankovec) vůbec může stíhat? Já dostal z Kořenů již artritidu a on stále nic :-). Mám dovolenou a jak mám chodit ven, když jsou na webu právě tento týden takové pecky....

BENIGNA [29.7.08 - 09:34]
Měla bych prosbu. Nemohl by někdo poradit pod jakým far.úřadem hledat obec Plav (jižní čechy ). Děkuji

SAZYMA [29.7.08 - 09:35]
Ad Benigna - Doudleby, jsou již na webu

BENIGNA [29.7.08 - 09:41]
SAZYMA : moc děkuji

CIMRMAN [29.7.08 - 09:46]
Dovolím si něco veselého, z knížky, jež mnozí z Vás asi znají � Zlatá doba měst českých. Z. Winter, 1913 (knížka pojednává zejména o životě ve městech v 16. stol. (rozsah cca 13.-17.stol.).


MYTHAGO [29.7.08 - 09:53]
Ad ZAHRADNÍK: na Moravě a ve Slezsku (na rozdíl od Čech) se tento pojem používal pro menšího sedláka (i v lánových rejstřících).

BENIGNA [29.7.08 - 12:34]
TYLDA - děkuji za odkaz.

AISA [29.7.08 - 12:41]
TYLDA [29.7.08 - 08:51] Dobrý den moc děkuji,ty ostatní nejsou Chrudimákovi ?

PPEPA [29.7.08 - 15:05]
Ta Třeboň je jednička!

FABIAN [29.7.08 - 16:34]
SAZYMA: Víte, že na našem "audítku" je odkaz na církevní mapy?

AISA [29.7.08 - 20:47]
FABIAN [29.7.08 - 16:34] a kde prosím ? docela ráda bych je viděla

LH [30.7.08 - 11:18]
Nevíte někdo, jestli se dochovalo někde první sčítání lidu (bez dětí) s cílem zjistit populační data pro spotřebu soli z roku 1703?

FABIAN [30.7.08 - 15:40]
AISA: Genebáze - Mapy a plánky - Digitální knihovna map; signatura je V67.793 až V67.797

SAZYMA [30.7.08 - 20:37]
ad LH - Jak jsem v nedávném pořadu Kořenů O sčítání lidu říkal, sčítání konzumentů soli 1702 se dochovalo jen sumárně, někde jsou opisy ve fondu velkostatku. Právě dnes jsem v českokrumlovském okresním archivu našel zcela nečekaně v kartonu Soupis konzumentů soli 1702 pro město Český Krumlov. Je to celkem 5 složek.

ad FABIAN - díky za info


SAZYMA [30.7.08 - 21:37]
Zde je ukázka z toho Krumlova 1702 http://img391.imageshack.us/img391/6040/ukzkanj3.jpg

LH [31.7.08 - 10:13]
ad SAZYMA: Díky, prohledám velkostatky. Kdysi jsem ve velkostatku Dolní Lukavice na Plzeňsku našla Soupis daně z hlavy z r.1691, která se vybírala kvůli válce s Turky, kde byli jmenovitě všichni hospodáři, kolik odvedli za manželku, děti a čeládku a z toho šlo vypočítat, kolik měli dětí a čeládky. To by tam mohlo být i to sčítání.

SAZYMA [31.7.08 - 10:21]
Ad LH - oni tam měl v ČK ještě jednu variantu toho sčítání, kde byla jen jména a kolik je v domácnosti lidi do 10 let, nad 10 let a nad 50 let. Ta daň na Turky by byla zajímavá, to jsem ještě nikdy neviděl. emáte ukázku?

Dozvěděl jsem se, ž emormoni ofotí v Třeboni denně (!!) 20 matrik.


CIMRMAN [31.7.08 - 10:23]
Mormoni ? Jako ti z Utahu ?

SAZYMA [31.7.08 - 10:26]
To už se tu přece psalo několikrát, že to fotí.:-) Jsou to ale čeští chlapci. Neuvěřitelná pracovní morálka. Viděl jsem ji na vlastní oči.

CIMRMAN [31.7.08 - 10:27]
A co dál s tím ? Pak to zpoplatňují v Salt Lake City ? :) Já těmhle vztahům nikdá moc neporozuměl.

SAZYMA [31.7.08 - 10:39]
A co dál s tím? Cd se odveze do Strakonic, kde to pan MArtin Hankovec dává na web, který si pak ZDARMA prohlížíte. Nic víc a nic míň. Navíc prý mormoni přispěli i na koupení toho fotícího zařízemí. Jestli oni to budou nějak dál používat to nevím, ale pan Rameš mi říkal, že na to má práva jen jeho archiv.

CIMRMAN [31.7.08 - 10:40]
Aha, měl jsem za to, že nedávno se tu nadávalo na matriky, jež vlastnili mormoni po mnoho let a člověk jim musel za výpis zaplatit nemalý peníz. Tak jsem rád, že jsem to špatně pochopil. :) Takže skenují 20 matrik denně, úctyhodné.

LH [31.7.08 - 10:41]
ad SAZYMA: ukázku zašlu, ale až budu doma

SAZYMA [31.7.08 - 10:41]
Podstata enormní snahy mormonů mít co nejvíce ofocených matrik na světě vyplývá z jejich věrouky, která je na genealogii hodně založená. Chtějí mít co nejvíce jmen. Předpokládám, že ale tímto sem nosím sovy do Athén.

SAZYMA [31.7.08 - 10:42]
Asi šlo o matriky jiných států. U nás je to domluvené takto. Jak sám vidíte za matriky na webu Třeboně se (alespoň doufám že navždy) nic neplatí.

SAZYMA [31.7.08 - 10:43]
ad LH - Děkuji!!!

CIMRMAN [31.7.08 - 10:44]
SAZYMA [31.7.08 - 10:42] nu což, katastrofa by to nebyla, platili jsme dvacku za knihu po mnoho let

JAN [31.7.08 - 10:46]
Ad: CIMRMAN [31.7.08 - 10:27] Několik adres k ověření jak je to s poplatky u Mormonů: http://search.labs.familysearch.org/recordsearch/start.html http://www.familysearchindexing.org/en/index.jsp Program na hledání v různých databázích: http://www.steffen-sobe.de název je Ahnensuche. Stránka s genealogickým vyhledávačem: http://www.myheritage.com/FP/Company/myheritage-research.php U Mormonů jsou zpoplatněny asi jen kopie mikrofilmů, data jsou volně dostupná. Já jsem si stáhl GED soubory s daty předků a pak ušetřil spoustu času při ověřování v matrikách.

CIMRMAN [31.7.08 - 10:48]
JAN [31.7.08 - 10:46] díky, díky, šeptají mé rtíky :)

DRACKOV [31.7.08 - 11:38]
Opět přidány nové matriky - to je tempo...:o)))

SAZYMA [31.7.08 - 11:54]
Ad DRACKOV - to je! Ctyri farnosti a 16 nových kronik z Ceskobudejovicka! Neuveritelne!

KOLODEY [31.7.08 - 13:34]
Mormoni, to je takova spici Al Kajda. Pomoci matrik se z nich stane Velky Bratr. Nemam radost z toho, ze nas a nase predky stat prodal mormonum, ackoliv to vypada na prvni pohled bohulibe, clovek by mel byt v ostrazitosti, co je za tim....

JAN [31.7.08 - 14:53]
KOLODEY [31.7.08 - 13:34] Rodinná historie - úvodní strana Členové Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, kteří jsou také známi jako �mormoni�, se aktivně zapojují do práce na rodinné historii. Mnozí členové Církve se snaží vyhledávat své předky. Podle učení Církve mají členové závazek vůči zemřelým předkům, kteří neměli možnost přijmout evangelium Ježíše Krista. Tento závazek spočívá v tom, že členové umožňují svým předkům přijmout určité nezbytné obřady evangelia, například křest, tím, že ho za ně v zastoupení vykonají v chrámech Církve (1. Korintským 15:29). Církev spravuje největší genealogickou knihovnu na světě - Knihovnu rodinné historie v Salt Lake City v Utahu. Tato knihovna je otevřena veřejnosti a nabízí přístup k milionům svazků se záznamy o narozeních, sňatcích a úmrtích a s dalšími záznamy. Veškeré tyto služby jsou nabízeny zdarma. Církev také provozuje po celém světě pobočky Knihovny rodinné historie, které jsou otevřeny komukoli, kdo se zajímá o rodinnou historii. Vyhledávat své předky a najít informace o zdrojích rodinné historie můžete také na církevních stránkách www.familysearch.org.

MARTINA1 [31.7.08 - 15:44]
dobry den, muze mi nekdo pomoc s prectenim nevim si uz rady.v levo nahore cely odstavecek.diky predem http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3514 http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3514

LODOVICO [31.7.08 - 15:56]
MARTINA1: Te je asi blby odkaz. Ja tam vidim jen titulni stranu te matriky ...

MARTINA1 [31.7.08 - 16:07]
je to dystak snimek 99 a 109

SAZYMA [31.7.08 - 17:02]
Ad KOLODEY - myslím si, že to jsou příliš silná slova. V jiných zemích jsou jejich matriky vyvěšeny léta a žádný Velký Bratr se nekonal.Také při sledování jimi vyvěšených matrik jistě nikoho neroztříští pumový atentát :-) Mně mormoni ještě nic neprovedli a již jsem se s nimi několikrát setkal. Byli to vždy příjemní lidé, byť jiné víry, ale plně tolerantní. Pro lidi fotí v Třeboni matriky, které pak doma můžeme v pohodlí bádat.

SAZYMA [31.7.08 - 17:04]
Jinak včera jsem byl poprvé v životě v českokrumlovském oblastním archivu na zámku. Mohu jen říci: super. Prima obsluha, vynikající Mgr. Kubíková (vedoucí). Materiály připraveny a ostatní bez řečí ihned přineseny. Vše dovoleno fotit. Úžasné. Nafotil jsem si snímky z duchovenských panství, která chybí v Berní rule Bechyňska (klarisky Český krumlov), prelatura Český Krumlov (kolem 50 vsí). Krumlov to má stejně složité. Celkem jsou to tato panství: Krumlov panství (zde se dochovala Berní rula i SPPV), Krumlov Město (urbář 1661), Krumlov prelatura (urbář 1663), Krumlov klarisky (urbář 1668). Takže až těď mám konečně komplet Krumlov z pol. 17. století.

SVEJK [31.7.08 - 17:09]
Bezva.

MARTINA1 [31.7.08 - 18:09]
mockrat vam dekuju hodne jste mi pomohl

KOLODEY [31.7.08 - 20:07]
JAN: To je prave ono, co me desi.

SAZYMA [31.7.08 - 20:23]
Tak pokud si oni myslí, že mi svým křtem pošlou předky do "jejich pravého nebe" tak to mi nevadí, protože tomu nevěřím a mohu se tomu jen usmát. Důvody, proč dává pan Rameš matriky na web jsou jiné: záchrana matrik, odbourání přetíženosti badatelny v Třeboni a možnost nahlížet do matrik on-line doma. Pokud by mormoni chtěli, stejně by si ty lidi přepsali jinak. V tom jim nikdo nezabrání.

KOLODEY [31.7.08 - 22:34]
Je to mimo hlavni tema, omlouvam se, ale nesouhlasim v principu s takovym resenim tj. za nas to udelaji mormoni. Je to zoufala rezignace na vlastni sily (byt vim, ze by to bylo pozdeji). A mormoni ve me obecne nebudi zadnou duveru. To je muj, mozna hloupy, nazor, ale rozciluje me to. Jeste jednou sry.

OBLOMOFF [1.8.08 - 08:00]
KOLODEY [31.7.08 - 22:34]Já zase nesouhlasím s řešením, které zvolili v MZA a asi i v Zámrsku, že se skenují mikrofilmy a vytvářejí tak kopie kopií. Spíš než na vlastní síly se tím rezignuje na kvalitu. Zaplať pánbu, že aspoň v Třeboni to bude udělané rovnou pořádně. Máte zajisté pravdu, že zneužít se dá cokoliv. Ale i v případě, že naše archivy nafotí matriky svými silami, jakmile je pověsí na internet, tak už si je ten, kdo o to bude mít zájem, stáhnout dokáže.

SAZYMA [1.8.08 - 08:08]
Ještě naposledy k podtématu :-) Mormoni pomohou s ofocením. Mají s tím největší celosvětové zkušenosti a finance.Ale ten, který rozhodl o dání na web (p. Rameš) a ten, který vykonává tu nejhlavnější práci (tj. dání všeho pracně na web), což je pan Martin Hankovec, mormoni rozhodně nejsou. To už je práce "našich" lidí.Já bych to takhle ale nerozlišoval. Když komunisti zabrali matriky a půjčovali je v archivu, kdo se ozval, že církevní matriky zabrali oni a půjčují je? Vždyť tehdy se matriky i opravily atd. Všechno má svá pro a proti. Nic není černobílé. Pro mě je v současné době nejdůležitější, že matriky Třeboně se na webu postupně objevují a to v dokonalé kvalitě. A stalo se tak společnými silami různých lidí.

KOLODEY [1.8.08 - 08:23]
Abych jen nevrcel - zprava ze Slovenska :-), asi taky mormoni...

SAZYMA [1.8.08 - 09:13]
Jenom mi nejde na rozum to, co se teď objevilo na webu Třeboně v podkapitole Kroniky. Budějovice tam přidaly 16 školních kronik a když na to kliknete, tak se ukáže jen obálka a že kronika je ke shlédnutí v českobudějovickém okresním archivu. Vida, toť práce z našich vlastních sil :-( :-)

JAN [1.8.08 - 12:16]
KOLODEY [1.8.08 - 08:23] Ještě k těm Mormonům. O australském premiérovi: Zajímavý článek

KOLODEY [1.8.08 - 22:41]
Kdo by chtel nepopsanou rodinou kroniku, ma moznost zde

SAZYMA [2.8.08 - 07:44]
ad KOLODEY - vypadá to zajímavě. Jen to "naši" rodiny to trochu kazí. Asi jako když českobudějovické biskupství nechalo v 80.letech min. století svázat matriku kněží diecéze a knihvazač ji přenádherně svázal, ale vytiskl na desky "Matrika kněžů" :-) A to je tam dodnes.

MILAVS [2.8.08 - 20:54]
Prosím latináře o přečtení.Zkoušel jsem to se slovníkem,ale moc jsem s toho moudrý nebyl.Díky .

POKO [2.8.08 - 21:39]
MILAVS [2.8.08 - 20:54] "oddáni: Václav Turynský s Dorotou z Jankovic u Přelouče. Odd. asi 1735"

MILAVS [2.8.08 - 23:01]
POKO díky,ale zapoměl jsem uvést že ta červená barva není mojí zásluha a tak bych prosil celé.A nebo tyto slova:obitus (manželé?),Cognomen(?),cognoscatur (?),obiit(?),

0807 [3.8.08 - 00:20]
SAZYMA [2.8.08 - 07:44]
když se podíváte pozorněji, tak nad "naší" je trošku jiný znak, než nad "i" nad kronikou a rodiny. Ale je to znát jen při větším přiblížení k monitoru. :-)

SAZYMA [3.8.08 - 08:09]
Ad 807 - Asi máte pravdu. Ale je to tak neznatelný rozdíl, že by to člověk přehlédl. Když čárka nad i, tak čárka.

VALP [3.8.08 - 11:13]
Prosím o pomoc s přeložením latinského textu. Zajímá mě zvláště výraz -"Excurendo" a potom slovo za Matějem Markem. To bude zřejmě povolání. Předem děkuji.

TDVOR [3.8.08 - 11:25]
ad VALP: Já tam vidím Excurendo=Lehrer a Schullehrer, tj. učitel. Excurendo by mohlo znamenat podobně jako u farářů, že nebyl trvale v místě školy, resp. farnosti a dojížděl tam.

VALP [3.8.08 - 11:38]
TDVOR [3.8.08 - 11:25] Moc děkuji, to by mohlo být ono.Z jiných záznamů tam mám, že Leopold Marek byl obecní učitel. Takže zřejmě dojížděl z Kostelní Myslové do Řásné.

SAZYMA [3.8.08 - 12:57]
Na webu Třeboně od včerejška matriky Hojné Vody. Sláva! Konečně zase něco přímo z kraje mých předků. Již tam byla Dobrá Voda n Nových Hradů a Dvory nad Lužnicí (i když to bývalo již Rakousko).

BANDHAUER [3.8.08 - 19:15]
ad VALP: ještě snad k "excurendo" - často jsem se setkával s víceméně oficiálním překladem "docházející".

DOBES [3.8.08 - 21:32]
VALP: "Excurendo" byl druh školy, která byla podřízena škole farní - viz Trojan: Kantoři na Moravě a ve Slezsku, str. 14 a str. 60. O škole v Řásné se tam dále píše (str. 465): "V 1. polovině 19. stol. se vyučovalo po domech, pak v jedné světnici obecné pastoušky, kde i učitel bydlel. Z učitelů (se připomínají) František Macek, Leopold Macek (který učil nejdéle, a jeho syn) Leopold Macek." Chyba Macek - Marek zřejmě byla převzata z Vlastivědy Moravské, Telecký okres, str. 297. V Kostelní Myslové je Matěj Marek uveden správně.

POKO [3.8.08 - 21:43]
MILAVS [2.8.08 - 23:01]
5. Test. (???)
a) zesnulý: Václav Turyna, nar. 1737 v Jankovicích u Přelouče. Odd. 1759 v Přelouči - Václav Turynský nar. 1712 v Jankovicích u Přelouče, odd. asi 1735
b) oddáni: Václav Turynský s Dorotou z Jankovic u Přelouče. Odd. asi 1735
c) zesnulá: Dorota Turynská, manželka Václava Turynského z Jankovic u Přelouče. Narozena asi 1715
d) pokřtěná: Dorota (manželka Václava Turynského z Jankovic), nar. asi 1715. Příjmení známé z dokumentů o sňatku (viz pod písm. b)
c (správně: e) oddáni: Josef Dlabal, sedlák/rolník z Mateřova, nar. 1768 a Anna Danihelková, nar. 1785 ze Žárovic, dcera Václava D., mlynáře a sedláka/rolníka ze Žárovic, okr. Přelouč. Odd. asi 1805
f) pokřtěn: Jan Slavík, domkář v Seníku č. 2, evangelického vyznání, odd. 1774 ve Svinčanech, zemřel 1807 v Seníku ve věku 65 let. Narozen asi roku 1742. - Jiří Slavík, odd. 1757 v Bojanově u Chrudimi
g) zesnulá: Veronika Nevolová, manželka Jana N.

ANOLI [3.8.08 - 22:20]
MILAVS: potomci Slavíkových jsou v Pouchobradech dosud a znám je i osobně

MILAVS [3.8.08 - 22:20]
Poko velice děkuji.

CIZINEC [4.8.08 - 10:07]
Pročítal-li jsem příspěvky za uplynulý týden, narazil jsem na zajímavou věc, které bych si zřejmě jako pravidelný návštěvník nevšimnul. Asi ve třech případech zde zůstala viset zcela bez kontextu odpověď a předchozí otázka byla tazatelem dodatečně vymazána. Což považuji za poněkud zvláštní zvyk, obzvláště když se auditorium na Genee zálohuje.

SAZYMA [4.8.08 - 10:10]
Zdravíme Cizince po dovolené v Cizině!!

ANDREAS [4.8.08 - 11:07]
Zdravím všechny - na internetové stránky atelieru Sechtl a Vosecek v Táboře jistě nemusím nikoho zvlášť upozorňovat, jsou průběžně doplňovány: http://sechtl-vosecek.ucw.cz/. Včera jsem narazil na fotografii školy v Nové Vsi, kde učil můj praděd a v r. 1890 se narodil můj děd: http://sechtl-vosecek.ucw.cz/cml/desky/deska7026.html Také jsem přišel na moc hezkou stránku, věnovanou Opavě - staré pohlednice na www.staraopava.cz Přeji hezké prohlížení...

CIMRMAN [4.8.08 - 12:40]
ANDREAS [4.8.08 - 11:07] zdravím a díky :) to je hezké, já na Vosečka úplně zapomněl, naposledy jsem tam koukal loni na podzim, projedu to

CLARICIA [4.8.08 - 15:09]
Věděl by někdo, co znamená v mírách zkratka mss?

Viz. příklady:
Anton Schmidt 57 M 8 3/4 mss
nebo Johann Polakh 54 M 8 1/2 mss
Andreas Fortelny 96 M 13 3/4 mss

VALP [4.8.08 - 16:28]
DOBES [3.8.08 - 21:32] Děkuji za vysvětlení. Není náhodou někde kniha "Trojan: Kantoři na Moravě a ve Slezsku" zveřejněna na internetu?

VALP [4.8.08 - 16:43]
CLARICIA [4.8.08 - 15:09]Ahoj, tak to opravdu netuším, co to může být. Jinak sem posílal meil, pokouším se sestavit rodokmen Markových

SAZYMA [4.8.08 - 17:00]
Ad Claricia - a to má jít o co? Míry plošné? Pokud jde o míry objemové, mohlo by být to M (Metzen) měřice a to mss Mass (máz): Ale nevím, v jaké souvislosti jsou ty míry uvedeny.

CLARICIA [4.8.08 - 20:29]
SAZYMA [4.8.08 - 17:00] Mělo by jít o míry z urbáře, o moc víc nevím..
VALP [4.8.08 - 16:43] Jj, četla jsem, máš v mailu odpovědi jak na to, tak na ten předchozí mail.. Plus něco dalšího.. :o)

SAZYMA [4.8.08 - 20:30]
Pak by to mohly být skutečně dávky v objemových mírách a viděl bych to na ty měřice a mázy. Ale krk na to nedám :-)

DOBES [4.8.08 - 21:50]
VALP: Trojan je nová kniha (2000), ta nesmí být na internetu.
CLARICIA: Půjde možná o výsevkovou měřici (Metzen) a její jednu šestnáctinu (Massel = 33.33 čtverečního sáhu).

SAZYMA [4.8.08 - 22:00]
ad Dobeš - takže se nakonec shodneme /17:00/

CLARICIA [4.8.08 - 22:09]
Díky moc za objasnění. :o)

DOBES [4.8.08 - 22:28]
SAZYMA: Přesně tak. I když s tím převodem na čtvereční sáhy jsem měl být opatrnější, protože platí pro dolnorakouskou měřici a u nás až pro Novou olomouckou měřici.

VALP [4.8.08 - 22:30]
DOBES [4.8.08 - 21:50] To je pravda, něják jsem to spletl. Ve Vlastivědě Moravské(nové-pro Dačicko,Telčsko,Slavonicko) je to tak, jak jste psal. Děkuji

CIMRMAN [5.8.08 - 13:53]
(dnes oficiálně vycházejí Kořeny II.)

SAZYMA [5.8.08 - 15:11]
Co nám včera řekli z Karmášku, tak tento, max.příští týden.

DOBES [5.8.08 - 21:04]
CLARICIA [4.8.08 - 15:09]: Propočítal jsem znovu ta čísla a nejlépe mi tam sedí měřice o 640 sázích. To by pak snad odpovídalo staromoravské měřici a polím 3. stupně bonity podle tereziánského katastru.

CLARICIA [6.8.08 - 18:35]
DOBES [5.8.08 - 21:04] Díky moc.

Mám ještě dotaz ohledně váhových jednotek - s těmi nemám vůbec zkušenosti a v Jabůrkově kronice jsem našla tuhle zkratku (jedná se o 1 N)

Mohlo by se jednat o libru?

CLARICIA [6.8.08 - 18:35]
DOBES [5.8.08 - 21:04] Díky moc.

Mám ještě dotaz ohledně váhových jednotek - s těmi nemám vůbec zkušenosti a v Jabůrkově kronice jsem našla tuhle zkratku (jedná se o 1 N)

Mohlo by se jednat o libru?

CLARICIA [6.8.08 - 18:57]
A jedna zajímavost z Jabůrkovy kroniky... :o)

Také o zrostu zemských jablek Léta P. 1560, jenž prvně semeno pošlo z nalezeného světa, od prostředního moře a léta 1717 hiberští františkáni to semeno prvně do Prahy přinesli, a u kláštera v zahradě je zaseli, a tak odtud dále do našich zemí se zemské jablka rozmáhat počaly. A léta P. 1751 jenž prvně jabka v Třešti pomalu sázet počali. Za vrchního správce byl Boháč příjmením, za jeho panování, i on sám to semeno k sázení na panském gruntě u Třeště uvedl a od toho času jsou počati jabka zde.

DEEDEE [7.8.08 - 09:37]
mohu poprosit o přečtení



DEEDEE [7.8.08 - 09:37]
mohu poprosit o přečtení



CLARICIA [7.8.08 - 09:42]
DEEDEE [7.8.08 - 09:37] Wáclaw Hrneček, chalupnjk z Radessowa N.O. 13 Pstwj Čessického, syn + Wáclawa Hrnečka sedlíka z Wlkonic N.O. 19 Pstwj Strakowského a matky Kateřiny roz. --- z Přečjna N. O. 1 Pstwj Přečjnskeho

DEEDEE [7.8.08 - 09:47]
Chtěl bych se zeptat proč se dávalo tak často za jméno Jan ještě jméno Nepomuk?

DEEDEE [7.8.08 - 09:49]
CLARICIA: díky moc. Já se snad nedopátrám jak se Kateřina jmenovala za svobodna :-(

CLARICIA [7.8.08 - 09:52]
DEEDEE [7.8.08 - 09:47] Protože se jednalo o jméno podle světce Jana Nepomuckého. Více viz např. http://libri.cz/databaze/jmena/den.php?m=5&d=16

DEEDEE [7.8.08 - 09:57]
CLARICIA: to je mi jasné, ale že jsem se nesetkal ještě z jiným světcem.

JIFFY [7.8.08 - 10:07]
DEEDEE: Dost častý ještě bývá Jan Baptista. Podle svatého Jana Křtitele.

CLARICIA [7.8.08 - 10:10]
DEEDEE [7.8.08 - 09:57] Mno, ani s Marií Magdalenou? ;o)

Druhé jméno po světcích byla (a je) poměrně obvyklá záležitost.. František Xaverský, Jan Nepomucký, kdybych tu měla přepsané zápisy, tak bych našla i další..

LODOVICO [7.8.08 - 10:45]
DEEDEE: U Janu se da videt Jan Křtitel (Jan Chrisostomus), Jan Evangelista. František byval jeste de Paula, Paulánský.

VALSIDAL [7.8.08 - 11:21]
DEEDEE: Toliko drobnost upřesnující k vystavenému zápisu:
1) ta zkratka psaná kapitálkami je N.C. = numerus conscriptionis = číslo popisné
2)z panství Česstickeho = Čestice

DEEDEE [7.8.08 - 11:58]
děkuji všem

VALSIDAL [7.8.08 - 12:55]
to ALL: Pro ty, které interesuje Novohradsko. Vyšla nová knížka: Příběhy novohradských domů a současně je historie Nových Hradů a okolí podchycena množstvím informací, starými fotografiemi a kresbami na téhle stránce

SAZYMA [7.8.08 - 13:03]
ad Valsidal - díky za tip. Jak jsem koukal, jde převážně o fotky. Je to pěkně graficky uděláno.

AISA [7.8.08 - 18:52]
prosím nepomohl by mě s tím někdo . . . bohužel vím jenom že se to týká Seykory ,jde o matriční knihu Trhová Kamenice , moc mě překvapilo že tam byli tyto zápisy,a já se chytám každého stébelka co by mě mohlo pomoci moc a moc předem děkuji

AISA [7.8.08 - 18:52]
prosím nepomohl by mě s tím někdo . . . bohužel vím jenom že se to týká Seykory ,jde o matriční knihu Trhová Kamenice , moc mě překvapilo že tam byli tyto zápisy,a já se chytám každého stébelka co by mě mohlo pomoci moc a moc předem děkuji

AISA [7.8.08 - 18:56]
druhý a třetí patří správně vedle sebe-jeden zápis já to špatně ofotila,vůbec nechápu proč sem jednou snímky nedám , pak se to zase podaří ,vše dělám stejně a snímky jsou stejný foťák,stejný PC zadávám vše stejně tak nevím

CLARICIA [7.8.08 - 19:01]
AISA [7.8.08 - 18:52]
první zápis: stejného roku, 30. dne, měsíce stejného, ve stejném kostele, od stejného pokřtěná je Kateřina, dcera Matěje Koclese a Kateřiny, jeho ženy. Rodiče ve vsi Hodonín, poddaní panství Nasavrky(asi). Narodila se dne 28. (dalším slovem si nejsem jistá). Její kmotrou byla Alžběta manželka Jana Hladíka ze vsi Hodonín, svědkové byli Rosalie manželka Tomáše Sejkory z Hodonín, a Antonín Rulík ze vsi Libáně.

Druhý zápis: stejný rok, 16. den stejného měsíce, ve stejném kostele, od stejného pokřtěna je Alžběta, dcera Jana Navrátila a Kateřiny, rodiče ze vsi Hodonín, poddaní k panství Nasavrky. Narodila se dne 15. (opět slovo, které nepřeložím). Její kmotrou byla Alžběta, manželka Jana Hladíka. Svědkové byli Magdalena, manželka Josefa Strouhala a Tomáš Sejkora. Všichni ze vsi Hodonín.

POKO [7.8.08 - 20:57]
AISA, CLARICIA: to slovo je huj(/i)us tedy "tohoto" (měsíce)

AISA [8.8.08 - 13:02]
Moc děkuji za pomoc,neví někdo co se děje se stránkama na vyhledávání fondů a sbírek z okresních archivů . Zda nejni momentálně pouze z něakých důvodů nepřístupné , či zda nejsou jinde.Na stránky kde je popsáno jak hledat se dostanu ,ale vyhledávání nikde nic.Moc bych to potřebovala.Než se někam rozjedu ráda bych věděla zda a co tam mají.Nemyslím tím stránky jak je soupis obcí a matrik.Děkuji

LUCINKA19 [8.8.08 - 17:32]
Jsem tu jen na skok, prazdniny mam plne, ale chvilku jsem prochazela Trebonske matriky, konkretne faru Drazice - jak vysvetlit tolik umrti nalezencu? Pokracuje to i na predchozich i nasledujicich stranach... Celkem sila, sama mrnata... Pochopila bych epidemii, ale tohle se tahne celkem dlouho... http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=3363&page=205&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=

VAN [8.8.08 - 21:11]
TYLDA- Prosím o vysvětlení :Archivní pomůcky. KŘIVKA J.-MIKUŠEK E.-SMOLKOVÁ A.: VELKOSTATEK VYSOKÝ CHLUMEC 1583 - 1948. Inventář, 1974, s. 168, ev.č. 359. Kde se dají získat? Děkuji.

SAZYMA [8.8.08 - 21:24]
ad Van - zkusit v pražském archivu

SNITL [8.8.08 - 21:38]
ad SAZYMA> platí emailová adresa z Vašeho webu na volny.cz ?

SNITL [8.8.08 - 21:40]
ad SAZYMA> platí emailová adresa z Vašeho webu na volny.cz ?

TDVOR [8.8.08 - 22:21]
ad VAN: Moc Vašemu dotazu nerozumím, zadám-li dotaz do "pevy", vyjede mi, že VS Vysoký Chlumec je uložen v SOA Litoměřice, viz zde: http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php.

SAZYMA [8.8.08 - 23:08]
Ad Snitl - ano

SNITL [8.8.08 - 23:32]
ad SAZYMA: Psal jsem Vám 5.8. Došlo něco ? Heslo trestanci :-)

JAN [9.8.08 - 08:26]
VAN [8.8.08 - 21:11] Archivní pomůcky jsou uloženy: 1. V archivu kde je uložen konkrétní fond. 2. V nadřízeném SOA. 3. Kompletní sbírka je uložena na Odbor archivní správy a spisové služby M.Horákové 133 166 21 Praha 6. Na všech místech uložení máte možnost do pomůcky nahlédnout.

DEEDEE [9.8.08 - 11:24]
Pro Vás je to asi normálka, ale já poprvé vidím v obecní matrice modrou krev
http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=2967&page=134&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=

DEEDEE [9.8.08 - 14:03]
Docela zajímavý článek:
http://www.vulgo.net/index.php?option=com_content&task=view&id=803&Itemid=1"

VAN [9.8.08 - 16:25]
JAN [9.8.08 - 08:26], TYLDA [8.8.08 - 22:33]Děkuji. Prosím co je myšleno pod "Archivní pomůcky", (v čem mně pomůže).

JAN [9.8.08 - 17:25]
VAN [9.8.08 - 16:25] Archivní pomůcka je v podstatě seznam archiválií v daném fondu. Jsou to Inventáře, Prozatímní inventáře atd. Pokud není archivní pomůcka zpracována, není fond přístupný. Pokud hledáte v konkrétním fondu určitou věc, může Vám pomoci ji identifikovat a obsluze pak umožnit ji bez problémů najít. Fond VS Vysoký Chlumec obsahuje cca 114 metrů archiválií, v archivní pomůcce je jeden z údajů i místo kde je konkrétní archiválie uložena (bývá to číslo kartonu). Myslím, že prostudovat 114 m archiválií není určitě na hodinu (už to někdo udělal za Vás), ale prolistovat inventář ano.

SAZYMA [9.8.08 - 20:47]
Ad VAn - v tom inventáři máte seznam listin, knih (gruntovních), různých soupisů poddaných, věci hospodářské povahy atd. atd. Vše je označeno signaturou a číslem knihy, popř. číslem kartonu, ve které můžete požadovanou archiválii nalézt.

VALP [9.8.08 - 20:48]
ad TYLDA [9.8.08 - 19:15] Moc děkuji. Teď je mi to jasnější. Ještě prosím o přeložení druhé části textu. Tady taky trochu tápu. Přečtu jen: Kateřina Novotná ? rodiče ve Vilímči čp.26 ??? a pak už nevím. Děkuji

VALP [9.8.08 - 20:48]
ad TYLDA [9.8.08 - 19:15] Moc děkuji. Teď je mi to jasnější. Ještě prosím o přeložení druhé části textu. Tady taky trochu tápu. Přečtu jen: Kateřina Novotná ? rodiče ve Vilímči čp.26 ??? a pak už nevím. Děkuji

VALP [9.8.08 - 22:36]
TYLDA [9.8.08 - 21:24] Děkuji mnohokrát za vyluštění a překlad. Mělo by jít o vesnici Dolní Vilímeč (dříve jen Vilímeč) u Telče.

LIPOSLAV [9.8.08 - 22:45]
VALP: Teď se mi první obrázek ztratil a z druhého odeslaného ve 20,48 vyplývá, že už máte odpověď od TYLDY, tak pro jistotu:"...katolíka ještě žijícího Antona Waleny čtvrtláníka u Velkého Pěčína a jeho manželky katoličky již zemřelé Veroniky rozené Hawlík". Tony

VALP [9.8.08 - 22:51]
ad LIPOSLAV [9.8.08 - 22:45] Děkuji, první na první obrázek mi již TYLDA také odpověděla, tak jsem jej dal pryč. Je to tak, jak píšete.

NAMOR [10.8.08 - 01:02]
Poněkud jsem aktualizoval seznam osob navzájem propojených v rodokmenu z 1300 na 3400 na webu . Kdo by se dokázal s některými osobami ztotožnit nechť mi dá vědět do pošty

VALP [10.8.08 - 10:07]
ad NAMOR [10.8.08 - 01:02] Vzkaz v poště.

DEEDEE [10.8.08 - 11:26]
Prosím, mám to dobře? Poslední zápis:
http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=2966&page=39&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=
Josef syn Václava Hrnečka a Alžběty Šindelář?

RAVEN [10.8.08 - 12:11]
DEEDEE: Ano, je to tak.

POKO [10.8.08 - 12:59]
DEEDEE [9.8.08 - 11:24] v čimelických matrikách je několik záznamů týkajících se vrchnosti, občas i v případě, že k dané události došlo mimo farnost.

AISA [10.8.08 - 17:12]
Mám prosbu , zda je to možné ,s velkou pravděpodobností jsem našla zápis o úmrtí svého předka (vše dosud zjištěné mě na něj sedí ),dle roku úmrtí a napsaného věku počítám rok narození.S tím že jak jsem už někde četla menší odchylka ve věku je možná ,rok úmrtí 1829. Jediný záznam narození co by seděl je rok 1748 ,udaná je pouze vesnice Rohozná č.p. v těch záznamech nejni.jediné co mě nesedí je Josef -můj předek a dítě s jménem Johanes , ale vzhledem k tomu škrtání a že svědek (kmotr )jestli čtu dobře byl Johanes,nebyl farář pod párou a nemohl to splést moc prosím o váš názor . .

AISA [10.8.08 - 17:12]
Mám prosbu , zda je to možné ,s velkou pravděpodobností jsem našla zápis o úmrtí svého předka (vše dosud zjištěné mě na něj sedí ),dle roku úmrtí a napsaného věku počítám rok narození.S tím že jak jsem už někde četla menší odchylka ve věku je možná ,rok úmrtí 1829. Jediný záznam narození co by seděl je rok 1748 ,udaná je pouze vesnice Rohozná č.p. v těch záznamech nejni.jediné co mě nesedí je Josef -můj předek a dítě s jménem Johanes , ale vzhledem k tomu škrtání a že svědek (kmotr )jestli čtu dobře byl Johanes,nebyl farář pod párou a nemohl to splést moc prosím o váš názor . .

AISA [10.8.08 - 17:14]
.

AISA [10.8.08 - 17:14]
.

AISA [10.8.08 - 17:17]
podařilo jse mě dát sem obrázky s tím zápisem

AISA [10.8.08 - 19:10]
TYLDA [10.8.08 - 18:50]-Dobrý večer,právě že tam čísla domů nepsal a i jinak je spousta zápisků dost psaná .....třeba zápis jméno dítěte a název vesnice je napsáno v sobě u dalšího zápisu parádní kaňka a mohla bych pokračovat,já právě tady nad tím přemýšlím ze všech stran.

AISA [10.8.08 - 19:23]
AISA [10.8.08 - 19:22] TYLDA -Prostě Josef Paulus umřel Rohozná č.p.10 roku 1829 ve věku 79 let. Narození pro Rohoznou v letech 1743-1777 , je pouze 5 dětí kde je otec František Paulus , jiný Paulus co by měl v tomto období narození dítěte není,Rohozná není moc veliká ves a v té době byla spíše menší (spadala a spadá pod Trhovou Kamenici )až pak v dalších letech jména Paulus přibívá , což by bylo logické vzhledem k tomu že tyto děti měli zase děti.Tam by mě moc pomohlo číslo domu které tam není.Budu muset zkusit ještě něco jiného , bohužel nevím co.Co zatím vím sedláci nebyli.

TYLDA [10.8.08 - 20:05]
AISA - máte sňatek Josefa Pauluse?

ELIOMYS [10.8.08 - 20:49]
AISA: Že by kněz napsal dokonce dvakrát do obou sloupců Jan Nepomuk a pak to byl Josef, to se mi moc nezdá, ale možné je skoro všechno. Podle toho písma pod parou nebyl, ale mohl si to napsat někam na papírek a pak to do matriky chybně přepsat.
Zkuste vyloučit ostatní možnosti - neznám Rohoznou, ale dítě se mohlo narodit jinde. Příklad - vedle leží vesnice vzdálená 2km, která ale spadala pod jinou farnost. Pokud budete hledat jenom v Rohozné, můžete se minout. Někdy bývá dost práce projít okolní farnosti, ale několikrát už mi to pomohlo. Třeba se mohlo (prvorozené ?) dítě narodit v rodišti matky. Jak píše Tylda, ten sňatek Josefa může pomoci.

0807 [10.8.08 - 23:49]
DEEDEE
ještě k těm šlechtickým svatbám v Němčicích u Volyně (farnost Čestice) - Majitelé byli Dlouhovesští, v Němčicích myslím i žili, takže tam jistě i měli svatby svých přátel. Ale je to milé, najít v našich vesnických matrikách nějakého toho "von" a modrou krev, že?

CLARICIA [11.8.08 - 08:07]
Jedna fotka - takhle to vypadá, když se v rodině mého manžela sejdou všichni sourozenci a jejich děti (o víkendu měla nejstarší neteř svatbu)... Chybí jen dva kluci od nejstaršího bratra.. :o)

CLARICIA [11.8.08 - 08:07]
Jedna fotka - takhle to vypadá, když se v rodině mého manžela sejdou všichni sourozenci a jejich děti (o víkendu měla nejstarší neteř svatbu)... Chybí jen dva kluci od nejstaršího bratra.. :o)

CIMRMAN [11.8.08 - 08:18]
Ježišmarjá, to je úplný babyboom :D

AISA [11.8.08 - 08:24]
TYLDA [10.8.08 - 20:05] sňatek Josefa bohužel nemám ,v matrikách oddaných jsem hledala někoho jiného a tady to mě nedošlo ,dělám zásadní chyby , v září se chystám do archivu v Chrudimi tak se na to jak píšete kouknu , musím se ještě hodně učit jak v tom co hledat tak kde a hlavně když už v archivu jsem tak .....

AISA [11.8.08 - 08:27]
CLARICIA [11.8.08 - 08:07]Teda těch je :-)

CLARICIA [11.8.08 - 08:29]
AISA [11.8.08 - 08:27] Mno jo, je nás jako psů, abych tak konstatovala.. :o))) Dohromady je nás 38 (rodiče, sourozenci a jejich drahé polovičky a děti)... :o)))

CIMRMAN [11.8.08 - 08:18] Jak někdy konstatuju: někdo ty etnické minoritníky přečíslit musí... :o))))

AISA [11.8.08 - 08:48]
CLARICIA [11.8.08 - 08:29] Ale je to pěkné

CLARICIA [11.8.08 - 08:53]
AISA [11.8.08 - 08:48] tak to rozhodně.. o víkendu to bylo skvělé, protože přijely i ty části rodiny, které se zas tak často mezi ostatními neobjevují, což nás všechny celkem hodně potěšilo.. :o)

AISA [11.8.08 - 09:02]
. . snad se to podaří vložit ,měla jsem za to že první je den narození , pak jméno dítěte ,rodiče a kmotři,zde je to něak jinak otec a matka u té není jak za svobodna protože červeně zatrženo bych hádala jméno toho kdo zapisoval ,zázračně tam snad ani nejsou nemanželské děti

AISA [11.8.08 - 09:02]
. . snad se to podaří vložit ,měla jsem za to že první je den narození , pak jméno dítěte ,rodiče a kmotři,zde je to něak jinak otec a matka u té není jak za svobodna protože červeně zatrženo bych hádala jméno toho kdo zapisoval ,zázračně tam snad ani nejsou nemanželské děti

CLARICIA [11.8.08 - 09:05]
AISA [11.8.08 - 09:02] červeně zatrženo znamená "poddaní k Nasavrkům"

AISA [11.8.08 - 09:06]
CLARICIA [11.8.08 - 09:05]jé moc děkuji

AISA [11.8.08 - 09:06]
a už vůbec nechápu proč ty dva zápisi mají na konci psáno -idem-jestli to čtu dobře -brala bych to jako to samé , prostě jsem dokonale zmatená

SAZYMA [11.8.08 - 09:47]
Idem znamená stejně tak.To znamená, že křtil stejný farář jako je napsaný nahoře. Ibidem zase znamená tamtéž (ve stejném kostele, místě). Zápisy jsou čitelné dobře, ale latina! Je potřeba zakoupit latinsko-český genealogický slovníček, tam jsou tyhle základní tvary všechny.

PPEPA [11.8.08 - 11:32]
CLARICIA: optimistická fotka. U vás vymření nehrozí. Hezký!

CLARICIA [11.8.08 - 11:36]
PPEPA [11.8.08 - 11:32] Díky.. :o) Nehrozí, akorát jak jsem se přivdala to takhle veliké rodiny, tak bude to zpracování strany mého manžela opravdu náročné... :o))))

CIMRMAN [11.8.08 - 11:40]
CLARICIA [11.8.08 - 11:36] to už má mít dávno hotové ! ;)) PPEPA [11.8.08 - 11:32] to ano, výhoda je, že se tam najdou nějací, jež budou mít v budoucnu zájem o rodokmen

CLARICIA [11.8.08 - 11:42]
CIMRMAN [11.8.08 - 11:40] rodokmen hotový je (z Lednických strany, z Vizovic a okolí), ale co jsem koukala, tak je takový.. no z mého pohledu neúplný.. v tom, co jsem měla k dispozici, chyběla místa a tak, to mi tam moc nesedí, takže se chystám zajet za prastrýcem, který rodokmen dělá, abych se ho vyptala a tak.. :o)

CIMRMAN [11.8.08 - 12:00]
Každopádně Vás obdivuji za to, že Vás to zajímá. Dělat ještě nekonečný vývod mé přítelkyně, tak bych se z toho asi zbláznil :) Sám toho mám nad hlavu.

CLARICIA [11.8.08 - 12:03]
CIMRMAN [11.8.08 - 12:00] mno jo, mánie, no.. tomuhle koníčku už se nedá totiž jinak říkat.. ale zatím odolávám a dělám na svém rodu, i když v poslední době už mám cukání začít přidávat jednotlivé členy Jendovy rodiny do svého gedcomu :o))))

DEEDEE [11.8.08 - 12:34]
jen pro kontrolu :-), předposlední řádek: je to Josef Hruška?
http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=2965&page=116&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=

AISA [11.8.08 - 12:48]
SAZYMA [11.8.08 - 09:47]no právě já to vcelku ještě přečetla , až na pár drobností , ale to není problém,jen kde sehnat ten slovníček bude těžké ,ale zjistila jsem si že u nás v okres.archivu ho mají ,tak jedině vždy si to vypsat a pak se tam skočit podívat.No a zatím schánět

DEEDEE [11.8.08 - 13:06]
A ještě prosím, hned první zápis. Tam jsem zmaten:-(
http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=2965&page=97&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=

CLARICIA [11.8.08 - 13:36]
DEEDEE [11.8.08 - 12:34] Je to Josef Hruška.
DEEDEE [11.8.08 - 13:06] Zmaten z čeho konkrétně?

DEEDEE [11.8.08 - 15:38]
CLARICIA: já dal špatnej odkaz. Tady potřebuju přečíst ženicha:
http://digi.ceskearchivy.cz/index.php?menu=3&id=2965&page=111&zoom=100&search=&dates=&searchtype=searchtype&allwords=

CLARICIA [11.8.08 - 15:43]
DEEDEE [11.8.08 - 15:38] Jan Hanus nebo Hanuš

SAZYMA [11.8.08 - 15:44]
ad DEEDEE - znovu doporučuji sehnat si na internetu abecedu kurentu a naučit se ho. Všechna tři příjmení, na která odkazujete, jsou normálně čitelná pro toho, kdo alespoň trochu se snažil naučit se kurent. Takhle byste měl nekonečné story.

JAN [11.8.08 - 17:10]
DEEDEE [11.8.08 - 15:38] Odkaz na vzory písma Kurent a Fraktura http://www.genea.cz/informace/pomucky/vzory-pismen/

LEPUS [11.8.08 - 17:59]
Trochu opožděně k hledání předků (viz AISA), na co jsem já narazil:
- první dítě se narodilo v rodné obci nevěsty, přestože manželé žili v jiné obci
- první dítě žena porodila v rodné obci svojí matky, takže u babičky
- matka odrodila u Apolináře v Praze, přestože pocházelo od Dolních Kralovic (tady ale spíš byl ten důvod, že byla svobodná matka a svatbu měla až po narození dítěte, tak asi aby "nedělala ostudu")
- manželé se vzali, odstěhovali se do sousední obce, kde muž byl domkářem a po narození prvního dítěte se přestěhovali do jiné obce, kde se narodily všechny další děti (na zmínku o dvouletém působení v jiné obci jsem narazil zcela náhodou)

AISA [11.8.08 - 19:51]
LEPUS [11.8.08 - 17:59] no to nejni na hledání zrovna nejlepší ,doufám že u nás nic podobného nebude.Ale moji předci mě stejně dají ještě zabrat.To že tam jsou kupříkladu nemanželský je úplná maličkost.Kde se nacházela rodina mého dědy ????????Ještě že u dědy se mě to podařilo alespoň částečně najít.Ale i tak rok 1906- 1924 ? No a jeho rodiče s jeho sourozenci u těch je to až do roku 1945-46 .A to jsem zjišťovala kde se dá.I když ještě jednu moc malou naději mám měla bych se tento týden ještě něco dozvědět.

DEEDEE [11.8.08 - 20:21]
CLARICIA: moc dík!
SAZYMA: Já se učím, fakt nekecám :-) Je pravda že už dost přečtu, jen se ujišťuju.
JAN: dík, vzory písem už mám.

SAZYMA [11.8.08 - 21:25]
Při zpracovávání gruntovnic z Habří, Dehtář a dalších vesnic na západ od Budějovic (býv. panství Č. Krumlov) jsem narazil na zápisy, které potvrdily vznik příjmení Zech (Zoch) v tomto regionu. Roku 1604 nastoupil na grunt hospodář s velmi nezvyklým křestním jménem Ezechiel. Jeho syn byl již psán jako Zech (Zoch). A další zajímavost - v Habří čp. 3 bývala tvrz a hospodáři na něj se říkalo S Korunka. Je takhle psaný v urbáři, gruntovnici, všude.

ANOLI [11.8.08 - 22:08]
SAZYMA: teď zrovna prohlížím nejstarší matriku narozených ČB , (hledám si svoje rody Gallass a Nussbaum) a na snímku 164 je otcem Jíra Skorunko z Dubné.

OHAD [11.8.08 - 22:09]
LEPUS : V rodině jsem měl taky "cestovatele"... Prapraděda byl 2x ženatý, z prvního manželství 4 děti, z druhého 5...náhodou jsem našel adtum narození prvního dítěte, zbytek ale nějak nezvládám zjistit...ani svou vlastní prabábu nemám, protože je matrika obce (tady vím stoprocentně, že se tam narodila)ještě na úřadě a matrikářka mne do ní nechce pustit... Zbytek dětí se rodil podle jeho působení (byl řezník) někde mezi Petřvaldem a Frýdkem Místkem, což je, řekl bych, trošku doost široká oblast na to, abych ověřoval každou vesnici, zda se tam jedna z prapra... nevysypala ... :-( A tím příjmením se jak na potvoru nikdo nezabývá a písemně oslovení lčenové vzdálené rodiny se rozhodli nereagovat...

SAZYMA [12.8.08 - 08:46]
ad ANOLI - díky, zajímavé!

VLVOJTA [12.8.08 - 08:46]
LEPUS [11.8.08 - 17:59] Dolní Kralovice jsou na okraji mé oblasti zájmu. Kdyby se Vaši předci vyskytovali někam směrem ke Kácovu a nebo k Holšicům, dejte mi vědět. :-)

Všem, dostala se mi do rukou rodová kronika rodu Kotrejchů. Je psána retrospektivně Josefem Kotrejchem *1925 v Holšicích, vrůzných částech knihy lze narazit na mnoho osobních vzpomínek na "cizí" lidi. Co je zajímavé, popisuje částečně svobodnické rody v Holšicích a celkem dobře mapuje život mezi 1SV a 2SV v obcích Kácov, Holšice, Chabeřice, Račiněves - Zliv, Čížov - Brandýs.


MYTHAGO [12.8.08 - 09:52]
OHAD: Zkusil jsi sčítací opráty, nebo fond obce, či fond farnosti v okresním archivu?

SAZYMA [12.8.08 - 11:37]
Tak mi právě volali z nakladatelství Karmášek, že kniha Kořeny 2 je hotová a dnes je již rozvážejí do obchodů apod. Kdo byste měl tedy zájem, je možnost si knihu konečně koupit. Nejlevněji to vyjde přímo u Karmáška, kde kniha stojí o 80,-Kč méně.

CIMRMAN [12.8.08 - 11:48]
Ale co poštovné ?

SAZYMA [12.8.08 - 13:30]
pak je lepší přes rozhlas v ČB, kde je v ceně i poštovné

OHAD [12.8.08 - 16:11]
MYTHAGO [12.8.08 - 09:52]Jde o období 1882-1918,prapraděda byl dost velký nomád, chci se pokusit podívat na něco v okresních archívech, ale stále jde o to, že pořádně ani nevím, kde vlastně všude pobýval. Vím, odkud byla jeho první žena, tu jsem dohledal díky tomu, že jsem znal nějaké údaje o její dceři z jejího prvního manželství, ale ani tam toho nebylo mnoho. Díky jeho kmotrovství dítěti jednoho z jeho bratrů jsem našel jedno z jeho působišť a zároveň údaje o jeho prvním dítěti. Další údaj mám z náhodného a neověřeného odkazu (v jakémsi blábolu)o úmrtí jeho první ženy ve Staré Vsi.Jsem dnes a zítra v Opavě, tak se na to chci podívat. Jen pořád nevím, kde dohledám další děti. Ani nevím, odkud byla jeho druhá žena, myslel jsem kdysi, že z Petřvaldu, ale tam se příjmení Vantuch vyskytuje jen v jenom případě, a to asi o 60 let dříve. Dnes jsem ale hledal něco v rejstříku Brušperku a ejhle, příjmení je tam velmi početné.Tak mám úkol na zítřek, abych to zkusil ověřit ...a třeba objevím i něco jiného... :-) Fondy obcí a dílčí novější soupisy obyvatel chci vyzkoušet, ale problém je, že v SOKA Nový Jičín je většina obecních fondů nezpracovaných, ve Frýdku to snad bude lepší, ale nedělám si moc iluze...A navíc otvíračka PO a ST pro mne není zrovna nejlepší, když mám jet z Brna...Naposledy jsem se tak rozčílil v Jičíně, polovinu toho, co jsem po nich chtěl, nebyla zpracována,třetinu nemohli najít a jen zbytek jsem z nich dostal. A ta protivná matrikářka z Petřvaldu mne opravdu žere, b-hužel s tím nic nenadělám, je relativně mladá a asi tam bude smrdět dlouho... :-(

ALESKACL [12.8.08 - 19:22]
Ahoj kluci a holky, pokud jsem se nepochlubil přímo jednotlivě, tak bych Vás ještě rád požádal o váš názor či připomínky k mému rodokmenu, díky moc za každou zprávu :-) Aleš http://www.kacl.cz/rodokmen_Hodacovi_FINAL.jpg a také: http://www.kacl.cz/rodokmen_Knizakovi_FINAL.jpg

DEEDEE [12.8.08 - 20:05]
ALESKACL: já jsem opravdu nadšen! Hned bych bral mustr :-)

JOHANN [12.8.08 - 20:18]
ALESKACL: Mooooooooc pěkné! Gratuluji :-)

SAZYMA [12.8.08 - 22:14]
ad ALESKACL - opravdu velmi zajímavé, gratuluji k tak hezké práci. Grafiku jste dělal sám?

CIZINEC [13.8.08 - 07:02]
Zřejmě další příjmení, které nedočkalo současnosti :-)


CIZINEC [13.8.08 - 08:47]
ALESKACL [12.8.08 - 19:22] Grafika je opravdu profesionální. Jen mi tam nějak schází uvedené alespoň roky.

ALESKACL [13.8.08 - 12:52]
ad SAZYMA: Zdravím, nee, grafiku dělal profi grafik (ale za super cenu ze známosti, a on i jeho bratr nad tím strávili celý týden), museli jsme to i několikrát konzultovat. Celkem se to povedlo, je to i takový náznak starého papíru a pergamenu, i když to není zcela klasický "vývod" nebo "rozrod" jak se to obyčejně dělá, je to zkrátka udělané tak nějak, aby to posloužilo tomu, co jsem chtěl... Díky za názor :-)

ALESKACL [13.8.08 - 12:53]
to: CIZINEC [13.8.08 - 08:47] Díky moc za názor, roky některé tam nejsou, protože se je nepodařilo dohledat. Tam nahoře už to je těsně po Bílé Hoře všechno. Samozřejmě v rodokmenu pokračuju dál, ale tohle bylo speciální ztvárnění pro jedny narozeniny nejstaršího člena rodiny.

SAZYMA [13.8.08 - 14:31]
ad CIMRMAN 12.8.08 - 11:48] - jel jsem si dnes do nakl. Karmášek pro Kořeny2 a tak i oni posílají knihu a v ceně je zahrnuto i poštovné.

CIMRMAN [13.8.08 - 14:32]
SAZYMA [13.8.08 - 14:31] děkuji za informaci, tak to je příjemné ! :)

DRACKOV [13.8.08 - 15:06]
Tak v Třeboni mají asi mormoni prázdniny - už od 2.8. nic nepřibylo, to je nezvyk...

CIMRMAN [13.8.08 - 15:08]
Tak ať mi to půjčí domů, klidně budu o víkendu scanovat :)

SAZYMA [13.8.08 - 15:11]
ad DRACKOV - spíše mají dovolenou ve SOkA Strakonice, tudíž pan Hankovec, kterému to vozí na DVD a on to ukládá na web. Proto asi toho tolik udělal poslední týden v červenci. Teď tam mají ve STrakonicích dovolenou.

HOZNA [13.8.08 - 15:33]
Zdravím všechny přítomné a mám maličký dotaz : už se někdo z vás pokoušel objednat si Kořeny 2 ? Hledal jsem hledal, ale marně ... zatím jsem možnost objednávky (kromě zmiňovaného Karmáška a Rozhlasu Č.Budějovice, kde ale možnost řádné objednávky - tj. s cenou a dalšími náklady - rovněž zmiňována není)nikde nenašel. Tak by mě zajímalo, jakou máte případně zkušenost vy ostatní a kolik vlastně knížka stojí. Děkuji.

SAZYMA [13.8.08 - 16:50]
To Vám mohu sdělit - kniha KOřeny 2, která oproti 1. dílu má o 100 stran více a od té doby se zvýšila daň z 5 na 19% byla zdražena pouze o 20,-Kč, takže stojí 369,-Kč (1.díl stál 349,-Kč). Kniha byla teprve dnes ráno poprvé rozvážena do knižních velkoobchodů, takže mějte, prosím, trpělivost. Pokud vím, tak pokud si objednáte knihu jak u Karmáška, tak u ČRo Č.Budějovice (alespoň to tak bylo vloni), tak v téceně 369,-je zahrnuto již poštovné a balné, žádné další náklady nebyly).

HOZNA [13.8.08 - 17:02]
SAZYMA - moc Vám děkuji - ani jsem se neodvažoval obrátit se s dotazem přímo na Vás :-)

DRACKOV [13.8.08 - 17:06]
SAZYMA: díky za info, stále jsem moc nedočkavý na Chrášťany(cca polovinu všeho co potřebuji hledat z JČ mám tam), které jsou již abecedně blízko, potom budu čekat až na Týn nad Vltavou. Na knihu se již také těším...

SAZYMA [13.8.08 - 18:13]
ad DRACKOV: Chrášťany budou v Kořenech 3, které již dávám dohromady a do roka by měly být. Ve dvojce je teď Písecká Smoleč, která patřila pod Chrášťany, jsou tam podrobné dějiny všech usedlostí a vyfocené materiály z pražského arcibiskupství, kam ten kraj patřil.

ad HOZNA - To se můžete odvážit :-)


AISA [13.8.08 - 19:26]
SAZYMA Ty kořeny se vztahují k jižním čechům,nebo jsou tam i jiné oblasti , je možné že jsem někde přehlédla co v knize je , v tom případě se omlouvám

SAZYMA [13.8.08 - 20:34]
ad AISA - polovina kapitol jižní Čechy, polovina všeobecná témata

SAZYMA [13.8.08 - 20:40]
Odkaz na přehled pořadů s odposlechem je ZDE 

VLADOVLADO [13.8.08 - 21:45]
CIZINEC [13.8.08 - 07:02] Bohužiaľ nedokážem prečítať - pomôžete?

CIZINEC [14.8.08 - 06:26]
VLADOVLADO [13.8.08 - 21:45] Raději snad jen do pošty :-)

OHAD [14.8.08 - 09:41]
Poslední 3 dny jsem strávil v archívu v Opavě...bylo tam příjemně jako vždycky, vytknout se jim dají snad jenom objednávací-donáškové hodiny, hlavně ten hiát kolem poledne (10:30-13:30). Ptal jsem se tam nezávisle 2 pánů na digitalizaci, jeden byl spíše překvapený, že by se matriky měly dávat na internet, jeho slovy ale víceméně mají již většinu matrik svépomocí nafocenu (viděl jsem rozsáhlý seznam nafocených matrik, které je možno si tam prohlédnout na počítači), profesionálně se vše chystá. Mluvil o cca 2 letech. Druhý zaměstnanec se culil a sdělil, že se na všem pracuje, ale že to v průběhu následujích několika měsíců jistě nebude. Nicméně byl si jistý tím, že všechny matriky půjdou na internet. Haleluja ! Už aby to bylo... :-)

SALTZMANN [14.8.08 - 11:14]
OHAD [14.8.08 - 09:41] Bavil jsem se o tom přímo s ředitelem dr. Müllerem (už před pár měsíci). V současnosti probíhá digitalizace matrik v pobočce v Olomouci. Až bude dokončena (snad konec roku), začně digitalizace Opavy. Protože v Opavě nejsou prostory, tak se matriky k digitalizaci budou vždy po "malých částech" převážet do Olomouce. Po ukončení digitalizace se (předběžně) počítá s umístěním na internet.

ONDRICK [14.8.08 - 14:03]
Pro všechny nedočkavce :) Kořeny 2 jsou ode dneška vystaveny na stránkách nakladatelství karmášek http://www.karmasek.cz/cesky/nakladatelstvi/aktualni-zpravy.html a také k objednání zde http://www.kosmas.cz/knihy/142391/koreny-2/

HOZNA [14.8.08 - 14:14]
ONDRICK - díky za zprávu a upozornění, zjistil jsem to už ráno a objednávka hned odfrčela, abych dlouho nečekal :-)

CLARICIA [14.8.08 - 15:25]
Za pokus nic nedám, tak se ptám: nemáte někdo nafocené matriky Vizovic (19. století)?

SVEJK [14.8.08 - 15:28]
Jó slečno, do Vizovic se jezdí kvůli jinačím věcem :-)

ELIOMYS [14.8.08 - 17:19]
CLARICIA [14.8.08 - 15:25] Ááá, neodolala a už shání Vizovice ... :-))) Já je nemám.
Ale jinak souhlasím s tím, že je to MÁNIE :-)))

CLARICIA [14.8.08 - 17:25]
ELIOMYS [14.8.08 - 17:19] Mno jo no, neodolala. :o))))

SANOV [14.8.08 - 22:42]
CLARICIA : Blanko, v rakovnickém týdeníku RAPORT (http://www.raport.cz/)v č.33 z 12.8.,vyšel obsáhlý článek "Jaroslav Větrovec - cyklistická legenda, 8.8.se dožil 88 let". Jsou tam fotky a popis této osoby. Možná,že jde o žijícího Vašeho předka. Na http://www.raport.cz/ je adresa redakce, možná,že zde dostanete kontakt. B.K. Zdravím.

SANOV [14.8.08 - 22:45]
Článek napsal PhDr. Tomáš Bednařík, zástupce šéfredaktora, tel. 313 512601 - lin. 31.-

CLARICIA [15.8.08 - 06:29]
SANOV [14.8.08 - 22:42] Vím o tom, je to můj dědeček, byla jsem se za ním minulý pátek podívat (právě kvůli narozeninám). Děkuji.

0807 [15.8.08 - 12:44]
Dobrý den, mám prosbu. Existuje nějaký program, který mi umožní jednoduchým způsobem změnit ID přiřazené jednotlivým osobám v rodokmenu? Osob je přes 2000, takže ručně vážně ne :-). Děkuji

CIMRMAN [15.8.08 - 12:51]
A jéje, vývod :) tak to bych se bál udělat takovou operaci. V jakém si to střádáte softwaru ?

SPERAT [15.8.08 - 13:16]
Mám dotaz, nepojede z Vás někdo do Archivu na Slovensku v Bytči? Potřeboval bych tam drobnost.

TTTCZ [15.8.08 - 13:43]
Byly spusteny obnovene stranky CGHSP genealogie.cz (pokud uz to probublalo pres vase DNSky). Nova grafika, nove funkce, migrovany obsah. Pokud nam date zpetnou vazbu, budeme radi (tomas.kruta zavinac centrum.cz) Diky

PPEPA [16.8.08 - 14:38]
Doporučuji všem - DIGI Třeboň. Perfektně popsána I.sv.válka v Obecní kronice města Bělčic z SOkA Strakonice, kterou psali učitelé. Všechny státy se tenkrát zbláznily. Seznam českých pluků.

MILAVS [16.8.08 - 19:12]
Prosím všechny kteří se tu zastaví o malou službičku.Kdo kdy se setkal ve svém bádání s příjmením Turyna,Turina,Turynský nebo Turinský a mohl mi poskytnou informaci či dotyčný záznam byl bych radostí bezsebe.Děkuji už za přečtení těchto řádků. 

MILAVS [16.8.08 - 23:02]
Tylda děkuji za Turinský.Myslíte obrázek ze začátku srpna na přečtení z latiny MILAVS [2.8.08 - 20:54]?

AISA [17.8.08 - 09:58]
Při pátrání o sčítání lidí , jsem našla toto :V roce 1778 bylo nařízeno zavést pro každou konskripční osadu tzv. populační knihu, v níž byli uvedeni všichni obyvatelé podle domů a v nich podle rodin. U jednotlivých obyvatel byl uveden věk, pohlaví a rodinný stav, dále byli evidovány nepřítomné osoby a přítomné cizí osoby. Souhrny za osady, panství a kraje byly posléze dělány podle těchto knih až do roku 1831, kdy byla opět nařízena fyzická konskripce. Ta se pak prováděla každý třetí rok až do roku 1851. Ale už tam nebylo uvedeno zda se tyto knihy dochovaly a pokud ano, kde se dají najít.Zda okresní archiv , či oblastní , nebo národní archiv .A hlavně pod čím je hledat , protože na název těch knih jsem narazila poprvé.Za radu předem děkuji.

AISA [17.8.08 - 10:01]
Chápu to tak že se neví o dochování knih z konskripce. Až z těch let 1831-1851.

SAZYMA [17.8.08 - 11:46]
ad AISA - O sčítání lidu jsme hovořili ve 138. dílu Kořenů. Tam máte taky zprávy o starých sčítáních. V budějovickém okresním archivu mají pro okres ČB dochováno sčítání lidu 1851. Považuji to za jedno z nejstarších dochovaných, kromě soupisů duší, které byly farářům také nařízeny-viz pořad.

CHRIS [17.8.08 - 14:12]
Nevím, jaký má smysl mazání vlastních příspěvků. V auditoriu pak zůstávají jen nezodpovězené otázky a vzhledem k tomu, že se vše archivuje, tak třeba za půl roku už se odpovědi nikdo nedozví.

HOZNA [18.8.08 - 13:32]
Tak už mám Kořeny 2 doma a celý natěšený se na ně vrhám ... :-)

CIMRMAN [18.8.08 - 13:50]
To je prima !

ELIOMYS [18.8.08 - 16:32]
CHRIS [17.8.08 - 14:12]: Taky to nechápu. To se někdo stydí, co tu napsal ?

CIMRMAN [18.8.08 - 16:38]
Tak já jsem občas dříve mazal děkovné příspěvky.

JIFFY [18.8.08 - 19:49]
Dne 18. srpna A.D. 1998 těsně před polednem napsal zde do tohoto auditka první příspěvek uživatel MYTHAGO. Gratuluji tedy zdejšímu virtuálnímu koutku k jeho narozeninám. Za těch deset let, byť je sám celé nepamatuji, pomohlo tohle místo k objasnění mnoha záhad, přispělo mnohými informacemi a novými poznatky nejen mnoha genealogům, ale celému našemu krásnému oboru a zajisté intensivně přispělo k jeho popularisaci. Přeji mu další pevné trvání, mnoho nových a krásných podnětů a témat a neutuchající zájem Vás všech a další přísun nových kolegů.

Všechno nejlepší!



SAZYMA [18.8.08 - 20:58]
Hm, 10 let - to už je něco. Já sem chodím až od června 2001. Co přeji tomuto auditoriu RODOKMENY: vivat, crescat, floreat! A ať co nejvíce lidí nalezne potěchu při této posedlosti, zvané genealogie :-)

MILAVS [18.8.08 - 21:15]
Také se připojuji ke gratulaci těmto stránkám které jsou naprosto skělé.Díky těmto stránkám jsem tu našel lidičky kteří mi v mém mladém koni(čku) velice pomohli.

CIMRMAN [18.8.08 - 21:17]
Gratuluji. Snad nám to vydrží i nadále, bylo mi to k užitku. Jsem tu od začátku jara 2002. :) Cimr

ONDRICK [18.8.08 - 22:15]
Takže vše nejlepší k jubileu :)

VAN [19.8.08 - 00:08]
Též se připojuji a také přeji jeho nástupci Ludvíkovi vše nejlepší k svátku.

VAN [19.8.08 - 01:09]
SAZYMA : Děkuji za pořad " Kořeny " Bylo příjemné poslechnout Vaše povídání o gruntu Vaniškovském. Škoda, že Tábor ještě není na netu, rád bych zjistil, jak rod pokračoval. Vím, že v Táboře vlastnil v roce 1530 Vaniš kovář dům, o několik let později statek v Čekanicích a později se objevil až na Sedlčansku. K pořadu o berní rule. Nevíte kam patřila Telč? Děkuji.

VAN [19.8.08 - 01:27]
SAZYMA : Už jsem to našel. Telč patila pod Moravu a proto není v berní rule. Za poplatek je možno číst z gruntovních knih SOkAJi-(AMT) public.

OHAD [19.8.08 - 08:01]
VAN [19.8.08 - 01:27] Dobrý den ! Mohu se zeptat, co jste myslel tím poplatkem za studium gruntovnic SOKA Jihlava ? A kde ???

CLARICIA [19.8.08 - 08:04]
VAN [19.8.08 - 01:27] Telč je v lánovém rejstříku, ale při zběžném projetí jsem tam žádného Vaniše nenašla..

ELIOMYS [19.8.08 - 08:25]
JIFFY [18.8.08 - 19:49]. Tak ať tohle auditko dlouho vydrží. Pro mě bylo (a je) neocenitelným zdrojem, na něm jsem se velmi mnoho naučil, spousta lidí mi hodně poradila. Já patřím k juniorům - chodím sem od jara 2007.

JAN [19.8.08 - 09:54]
OHAD [19.8.08 - 08:01] Tady je odkaz: http://bmsj.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=120 Tato stránka se mi nezdá moc košer. Zajímavé jsou poplatky za přístup.

VAN [19.8.08 - 11:29]
CLARICIA [19.8.08 - 08:04] Děkuji. Ale vrtá mi to hlavou. Prokazatelně v této oblasti v polovině 17. století bylo několik rodin, zjištěné též Vaší pomocí. Dokonce je i zápis z roku 1651 z Batelova a v rejstříku nic.

VALP [19.8.08 - 11:35]
VAN [19.8.08 - 01:27] To se jedná jen o zápisy židů nebo o kompletní gruntovnici Telče?

VALP [19.8.08 - 11:38]
Zabývám se totiž touto oblastí, jelikož zde a v okolí Telče sídlil můj rod.

MARGARITA [19.8.08 - 11:42]
Gratuluji (nám všem) k desátému výročí... :-) Ať auditko vydrží i dalších 10 let... Já je čtu skoro každodenně a díky němu si se svým koníčkem hrabání se v historii života běžných lidí nepřipadám opuštěná, o zajímavých informacích ani nemluvím... Proto děkuji všem, kteří pravidelně přispívají... :-)))

DEEDEE [19.8.08 - 12:22]
Také gratuluji, moc jsem se tu dozvěděl a moc jsem se tu naučil. Takže jedeme dál:-)

AISA [19.8.08 - 12:30]
Připojuji se též ke gratulaci.Našla jsem zde lidi kteří mě moc pomohli ,jsem stále začátečník a učím se.

OHAD [19.8.08 - 14:01]
JAN ... děkuji za odkaz ........................... VALP : zdá se, že je to jen pro dějiny Židů, mají to i v názvu

OHAD [19.8.08 - 14:02]
Auditorium je skvělé, také mu přeji po našem... Ad mea veesrim ... (Až do 120 let)... :-)

FABIAN [19.8.08 - 16:23]
Také se připojuji ke gratulacím. Tož ať se můžeme za dalších 10 let opět radovat!

CLARICIA [19.8.08 - 22:06]
VAN [19.8.08 - 11:29] Tak jsem dneska narazila na příjmení Vaniš v Mysliboři - a ejhle, vyskytuje se v této vsi i v lánovém rejstříku.

VALP [19.8.08 - 22:57]
VAN [19.8.08 - 11:29] Vanišové žili v 18.a 19. stol. i ve Volevčicích (ves u Telče). Zde je soupis oddaných pro Volevčice: http://www.rod-valena.estranky.cz/stranka/matrika-oddanych-ostatni-vsi-farnosti_1785-1833_/#volevcice

VALP [19.8.08 - 23:04]
VAN [19.8.08 - 11:29] ...a dokonce ve Volevčicích dle lán.rejstříku sídlil 3/4 láník Jan Vaniš a Kašpar Vaniš. To znamená, že zde Vanišové sídlili již nejméně od poloviny 17.století.

VALP [19.8.08 - 23:08]
ad CLARICIA: To jsem zvědav na tu Anežku ze Slaviboře. Pořád mě to vrtá hlavou...

VAN [19.8.08 - 23:54]
CLARICIA [19.8.08 - 22:06],VALP [19.8.08 - 23:04]No vida, moc děkuji. To jsou první na Moravě a ještě mi jich pár zbývá na Slovensku. A to mi říkali ve škole, jak je to neobvyklé příjmení.

FABIAN [20.8.08 - 12:47]
Zdravím vespolek. Byl jsem vyzván, abych při kulturní akci jednoho mikroregionu na Moravě uskutečnil přednášku na téma genealogie. Má někdo zkušenosti jak prezentovat naši "branži"? Stačilo by mi i čeho se vyvarovat.

DEEDEE [21.8.08 - 13:55]
Nemáte náhodou někdo přístup k berní rule, potřeboval bych ofotit či opsat informace o jménu Hrneček, je jich tam osm. Já si to kdysi opsal jen tak zhruba (jméno, obec, panství ...) no a teď se k tomu nemohu dostat

SAZYMA [21.8.08 - 16:20]
ad DEEDEE - K berní rule kterého kraje? Je to celkem 25 silných knih. Některé tiskem ani nevyšly.

ZANY [21.8.08 - 20:22]
měl už někdo v ruce tohle? Petr Mašek: Šlechtické rody v zemích Koruny české od roku 1620 - I. díl

STROM [21.8.08 - 21:26]
Jsem v tomto směru laik a prosím o radu, jak používat digit. fotoaparát k focení v archívu.( matriky ). Tyto přístroje mají možnost přiblížení a oddálení. Jedná se mi o to, jestli mám mít obraz max. přiblížený. nebo oddálený. Mám možnost používat stojan ( přístroj nemá stabilizaci obrazu ). Snad se v tom vyznáte. Děkuji všem za odpověď.

LIZA [21.8.08 - 22:23]
Dobry vecer, jsem tu dnes poprve a hned s prosbou o pomoc.Ma nekdo z vas nejaky napad pro identifikaci mista WRIKOWITZ - SORLITZ ? Je uvedeno jako misto narozeni v r. 1931 s tim, ze se nachazi v Ceskoslovensku. Dekuji predem.

CIZINEC [22.8.08 - 07:20]
STROM [21.8.08 - 21:26] Ideální je se co nejvíce oddálit a obrazovou předlohu si pak přiblížit. Při použití malé ohniskové vzdálenosti (širokoúhlý objektiv) totiž dochází k tzv. soudkovitém zkreslení předlohy.
Samozřejmě že každá fotografie lze ještě dodatečně upravovat. Bez problémů lze narovnat padající a soudkovitou budovu či krajinu. Ovšem použiji-li stejné nástroje např. na matriku, tak sice list předlohy srovnám do ideálního obdelníku, leč pokřívám vnitřek. Neboli písmo se může změnit, mnohdy k nepoznání.

CIMRMAN [22.8.08 - 08:43]
Já si nemohu pomoci, ale odjakživa mi jde fotit možná lépe ze čteček než z knihy. Jednak většinou nesedím u okna, kniha je velká a nechci ji moc rozevírat a písmo nemá takový kontrast. Z mikrofilmu je to nádhera snad na jakýkoliv režim.

SAZYMA [22.8.08 - 10:02]
ad Cimrman - to nevím, zda jste někdy viděl mikrofilmy v Třeboni. To je někdy k nepřečtení. Nejlepší bude, až budou matriky všechny na webu :-)

SAZYMA [22.8.08 - 10:04]
ad Liza - a nemohla byste sem ta jmená vsí dát přímo z originálu?

VENT [22.8.08 - 10:04]
Strom - já fotím matriky v sedě bez stativu (stativ mi nahrazují opřené lokty)- umožňuje mi to otáčecí displej na fotoaparátu. Výsledky jsou vynikající.

DEEDEE [22.8.08 - 12:37]
SAZYMA: jde o obec Vacov, panství Strakonické.

CIZINEC [22.8.08 - 13:15]
DEEDEE [22.8.08 - 12:37] Po zběžném nahlédnutí do BR musím konstatovat, že Vacov tam je pod statkem Čestice a Přečín, nikoliv Strakonicemi. Hrnečků tam není osm, ale žádný.

0807 [22.8.08 - 14:20]
DEEDEE [22.8.08 - 12:37]
Hrnečkové ve Vacově (panství Čestice a Přečín) nejsou, stejně tak nejsou ve Vlkonicích (panství Strakonické) - tam je jen grunt Macháčkovský, což je myslím jeden z gruntů Vašich prapředků

SALTZMANN [22.8.08 - 15:05]
ZANY [21.8.08 - 20:22] To by mne také zajímalo...

TOMSA [22.8.08 - 16:29]
Přeji tomuto audítku, které sleduji už od jeho začátku, kdy si teprve hledalo cestu, zda se zpristupnit veřejnosti či ne zcela, a nakonec si tu cestu našlo, také mnoho dalších skvělých příspěvků a vyřešených slepých uliček při bádání.

Mnu si zrovna ruce nad bohatostí jihočeských matrik a super aktivity Třeboňského archivu, budiž mu provolána za to nehynoucí sláva. To, co jinde skládám léta, zde jsem zde dohledal za 14 dní. A propracoval se tak ke Kopeckému Janovi;nar. odhadem 1810; bydl. Mirotice; čp.150; okr. Písek; herec s loutkami; a Houškové Magdaleně; Mirotice. Jejichž dcerka si vzala Dubského Františka z Obůrky; herec s loutkami;

Od nich už tuším není dlouhá cesta k Matějovi K. ;o))) Ještě mi zbývá zjistit kdy, a odkud se Dubští dostali do Drhovle či naopak do Mirotic a bude to :-))


TOMSA [22.8.08 - 16:34]
Tak jsem právě objednal Kořeny 2. u ČB rozhlasu, tak už se těším. Vypada to, ze snad dostanu i dovolenou, tak se na ně hned vrhnu. Diky za ne.

TDVOR [22.8.08 - 19:58]
ad TOMSA: Matěj Kopecký se narodil v Libčanech u Hradce Králové, to určitě víte. Krom toho připomínám, že předposlední díl Toulek českouminulostí se týkal právě jeho - http://www.rozhlas.cz/toulky/vysila_praha/_zprava/474727

CHRIS [23.8.08 - 14:17]
Přeju všem, aby vaše pátrání po předcích neskončilo na takovémto mrtvém bodu - kdo ví, jestli ten Jan nebyl předkem někoho z nás:-)
(Matrika Žumberk, rok 1672)
.

SAZYMA [23.8.08 - 14:31]
Hm, to je pak tedy opravdu mrtvý bod.Ale tři kmotři byli :-)

FORTINI [23.8.08 - 15:34]
Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte, co znamená poddaný Úřadu Nejvyššího purkrabství, tedy zda se jedná o osoby s deskovými statky nebo obyvatele vsí, které snad purkrabství vlastnilo? Děkuji.

FORTINI [23.8.08 - 15:40]
Aha, tak jsem to zjistil, že se jedná nejspíš o ty obyvatele, neboť Nejvyšší purkrabství vlastnilo nějaké vsi. Nevíte náhodou někdo, které to v Praze a v okolí byly? Děkuji.

SAZYMA [23.8.08 - 16:13]
ad Fortini - Úřad Nejvyššího purkrabství pražského měl vsi v Kouřimsku a Slánsku

SPERAT [23.8.08 - 16:39]
Ad Chris: to je dost dobrý... Já jsme ve svém pátrání jednou narazil na zápis: ...matka byla kurva a otec se sviňa nepřiznal... Nebylo to do rodokmenu, co jsem hledal a tak jsem si ten zápis nenafotil a nyní po mhoha měsících si už nepamatuji, v jaké matrice to bylo, vím jen, že to bylo v Zámrsku. Škoda, už mockrát jsme litoval, že jsem si ten zápis nenafotil.

SAZYMA [23.8.08 - 18:45]
TK 1757 čtu v Rakovnickém kraji, že mělo Nejvyšší purkrabství : Ruzyně, Košíře, Hostivař.Je to ale vrchnostenský majetek (dominikál)

FORTINI [23.8.08 - 18:59]
Sazyma: Dekuji moc, zkusim ty vsi projit, casove se to vicemene shoduje.

TDVOR [24.8.08 - 08:23]
ad FORTINI: Ohledně nejvyššího purkrabství - gruntovnice jsou v AHMP, obsahují vsi: Bohnice, Holešovice, Háj, Kbely, Ovenc Přední a Zadní, Podhoř, Ruzyně, Stodůlky, Troja, Újezd, Veleslavín.

MILAVS [24.8.08 - 10:24]
.

MILAVS [24.8.08 - 10:24]
. Prosím o odhadnutí věku Jana Turynského.Myslím si ,že když se zúčastňuje zřejmě jako svědek prodejů majetků ve vesnici tak musel dosáhnout určitého věku.Jan Turynský je můj nestarší předek.Toto jsou podklady které byly více jak šedesát let uloženy na půdě také potomka(74let) Jana Turynského který o rodokmen nemá zájem.

MARSAL [24.8.08 - 10:45]
ad TYLDA: Bohužel, znám jenom název ulice, což jsem si původně myslel, že v Praze nebude takový problém najít i v současných názvech. :-) Přece jenom to není tak "závadné" jako třeba Stalinova, nebo Leninova, které se houfně likvidovaly v 90. letech.

FORTINI [24.8.08 - 13:19]
TDVOR: Děkuju moc.

LAMA [24.8.08 - 15:09]
Skeny matrik na internetu : http://search.labs.familysearch.org/

SAZYMA [24.8.08 - 17:31]
ad LAMA - díky za odkaz, úžasné! Našel jsem tam skoro 980 Sassmannů.

AISA [25.8.08 - 09:41]
Jako obyčejně jdu zase s dotazy.Jak jsem v nejednom případě viděla ,teď nevím zrovna u koho,dostali jste se do let 1600 - 1700 . Já když jsem se scháněla v archivu co by tam mohli mít , tak kromně velké ochoty (pochvala),něco ,co by mě mohlo pomoci tam mají.Ale pokud jsem to dobře pochopila,tak kolem roku 1750 jsem dost daleko dál se budu dostávat těžko.Prosím kde scháníte materiali k tomo jak se dostat do let níže ,čili pod rok 1740 .A druhý dotaz kde a zda vůbec sehnat něco k tomu zda byli majitelé domu moji předci či zda se tam pouze narodili (rodiče tam sloužili )A vůbec něco k historii domku.Nynější majitelé najdu v katastru nemovitostí , ale jinak nevím.Jo a současní majitelé to koupili a nikoho v obci neznají.Možná mám dotazy pěkně hloupé , ale prostě mě to zajímá . Za každou odpověď předem děkuji.

SAZYMA [25.8.08 - 09:49]
ad AISA - materiály (!): a) matriky b) gruntovní knihy c) soupisy poddaných atd. atd. Rok 1750 je typický jen pro ta místa, kde se nedochovaly matriky ani gruntovnice ani nic jiného. Například Kamenice nad Lipou, když kompletně vyhořela, tak tam vše mají až tak od roku 1790. Zbývá tam pak jedině berní rula, její revizitace a, fase Tereziánského katastru a Josefský katastr. Což samo o sobě není málo. Takhle všeobecně se radí těžko, kybyste napsala KDE je ta obec a na jakém bývalém panství , radilo by se lépe.

CIMRMAN [25.8.08 - 09:51]
AISA: podivejte, musime stourat, co se da...archiv daneho mestecka, panstvi, prohlednout inventar k velkostatku apod. Zpravidla nejakou starou gruntovnici najdete. Pred 1750 se da dostat pomerne snadno, domnivam se. Domecky opet gruntovnice, potom knihy aktiv a pasiv apod. Take je zajimava cela STARA MANIPULACE v NA na Milady Horakove. Ceska financni prokuratura 13.-19.stol. (s rejstrikem) apod.

AISA [25.8.08 - 09:57]
SAZYMA [25.8.08 - 09:49]Rohozná spadá pod Trhovou Kamenici okr.Chrudim

SAZYMA [25.8.08 - 10:11]
Kamenice Trhová. Koukám do Palackého 1848 - statek Trhová Kamenice byla součástí panství Nasavky Vincence Karla knížete z Auersperka.Podle Přehledů archivů ČSR je Trhová Kamenice (městečko) uložena v okresním archivu v Chrudimi a to z let 1857 - 1945. Což tedy není skutečně žádná sláva. Protože to bylo ochranné městečko, tipoval bych, že starší věci (včetně gruntovnic) budou snad ve fondu panství. Ale hledal bych HLAVNĚ ve fondu velůkostatku Nasavrky, který je pro roky 1686-1946 uložen ve SOA Zámrsk. Východní Čechy však nejsou moje parketa, takže jistě Východočeši, kterých je tu přehršle, Vám poradí lépe a praktičtěji.

SAZYMA [25.8.08 - 10:29]
Ještě teď koukám do Soupisu poddaných dle víry Chrudimsko, Rohozná ob. Trhová Kamenice je tam podrobně vypsána ve 2. dílu. Znáte tento pramen? Měla jste ho v ruce (edici?) o jakou Vám jde rodinu? tehdy panství Nasavrky (a s ním i Rohozná) náleželo pod Emanuele de Couriers. Vám jde hlavně o ves Rohoznou a ta jako součást panství Nasavrky jistě bude v tom Zámrsku. Tedy: půjčit si inventář, prozkoumat, co tam mají, ideálně vyhledat gruntovnici pro Rohoznou.

SAZYMA [25.8.08 - 10:30]
Ještě ad AISA - podle katalogu královéhradecké diecéze z roku 1916 patřila Rohozná pod faru v Trhové Kamenici a tam máte první matriku z roku 1712 (dle inventáře). Rohozná je v inventáři uvedena - takže se můžete vyřádit. Před rokem 1712 patřila Kamenice pod faru v Bojanově a tam mají matriky od 1674. Takže: práce na dlouhou dobu!!!

LITICE [25.8.08 - 12:26]
Prosba všem. Chtěl bych babičce k devadesátinám "udělat" strom s obrázky jejich potomků (2 dcery, 4 vnučky + 1 vnuk a pravnoučata 11, z toho již jedno vdané). Neexistuje nějaký prográmek, který by mi po zadání jmen, fotek a vazeb vytvořil nějaký strom, který by šel zarámovat a darovat. Díky.

AISA [25.8.08 - 13:34]
SAZYMA [25.8.08 - 10:29] Že existuje soupis poddaných dle víry o tom jsem už něco slyšela,ale jinak tento pramen neznám a neměla jsem to ještě v ruce .To by mělo být také v Zámrsku ? Já v tom Zámrsku zatím brala matiční knihy.A v těch jsem měla toho zatím dost , krom té Trhové kamenice jsem hledala i jiné farnosti.Ale v té Rohozné mám Paulusovi a začínám schánět v Trhové Kamenici Sejkorovi,Moc děkuji za rady

CIMRMAN [25.8.08 - 13:39]
AISA - Nejlepsi bude pujcit si napr. Soupis východočeských urbářů. 2. polovina 13. století - 1776, Zámrsk 1997. (NK - Klementinum, též badatelny většiny archivů - příruční sekce).

CIMRMAN [25.8.08 - 13:41]
LITICE [25.8.08 - 12:26] zalezi jak jste zdatny s PC, doporucoval bych normalne photoshop, udelat si kolaz sam (mustr vygooglit, nebo naskenovat), ledacos zmakne i obycejny MsWord ;)

BANDHAUER [25.8.08 - 13:45]
Přátelé, nerad se ptám, ale neměl byste někdo čas podívat se mi na jediný zápis v Zámrsku? Na revanš se podívám na cokoli v Plzni. Děkuji.

SAZYMA [25.8.08 - 14:01]
ad AISA - jak jsem psal, vyšel tiskem v edici - roku 2001. Vydal NA Praha. Měli by to mít v každém archivu (snad). V rychtě Nasavrcký se vyskytuje 1651 podruh Jakub Pavlas (Paulus?), nekatolík se ženou Annou.Ale v Rohozné ten rod ještě nebyl. Asi přišel z toho okolí.

SPERAT [25.8.08 - 14:37]
Mám velmi znepokojující informaci. Zveřejnění nafocených matrik v MZA Brno je přesunuto na leden 2009. Prý se vyskytly problémy, které mi nebyli schopni blíže určit. Je to k zlosti, už jsme se na to tak těšil. Mám pocit, že z nás dělají blbce...

VLVOJTA [25.8.08 - 14:43]
LITICE [25.8.08 - 12:26]: Níže uvádím odkaz na komerční německé stránky kde za cca 800 Kč tj. 31 EUR udělají obrázek cca 50 x 70 cm, dle mého na velmi dobré úrovni. Jelikož němčina nepatří mezi mnou podporované jazyky, víc neumím sloužit (dodací a platební podmínky aj.). Kdyby se našel někdo, kdo by to byl schopen shrnout, byl bych rád.
http://www.kontor-fuer-ahnenforschung.de/html/ahnentafeln.html

CIMRMAN [25.8.08 - 14:49]
ad Sperat: to je za chvíli :) prima bude, jestli to letos dodělá SOA Třeboň a zdali SOA Praha uveřejní své zdigitalizované matriky na webu (do Vánoc - jak zde někdo psal) a příští rok by se mohl přidat SOA ZAM. :)

CIZINEC [25.8.08 - 14:53]
CIMRMAN : Vy optimisto...

SAZYMA [25.8.08 - 15:26]
Ad SPERAT - Ale webová stránka je na to stále připravena :-). Leden 2009 není zase tak daleko. A vaše jméno : Spero - to znamená doufám, tak byste naději neměl ztratit :-). Matriky v Třeboni by měly být nafocené do konce přištího roku.

MILAVS [25.8.08 - 15:35]
AISA-rodokmen sestavuji cca dva roky a v archivu jsem ještě nebyl.Vše jsem řešil buď telefonem,netem,žádostmi.Dělám rod svůj i manželčin.Rozvětvené rody mám cca do roku 1700 a to bez větších problémů.A největší radost mám z mé přímé větve která sahá do začátku 16 století.viz příspěvek o něco níže.

CIMRMAN [25.8.08 - 15:46]
ad AISA - půjčte si ten urbář panství Nasavrky, je z roku 1574 (Praha 6, Milady Horákové).

DRACKOV [25.8.08 - 15:50]
SPERAT [25.8.08 - 14:37]Leden 2009 je v pohodě, hlavně ať se moc neopozdí a zůstane aktuální alespoň ten rok 2009, v Praze při tom množství matrik by to byl pěkný dárek k Vánocům. V Třeboni by taky mohli přidat a dodělat nejdříve matriky a potom se až pustit do kronik a ostatního materiálu. Ale hlavu vzhůru a buďme optimisti...:o)))

VALP [25.8.08 - 15:53]
V digiarchivu Třeboň dnes přidáno 7 školních kronik SOkA Tábor: Čekanice, Mladá Vožice a Sezimovo Ústí, takže aspoň něco. Tak aspoň tady to frčí. Třeba v MZA Brno ty problémy, které mají stihnou vyřešit rychleji. Uvidíme, ale i tak je úspěch, že se do uveřejnění matrik na internet pustili.

SPERAT [25.8.08 - 16:21]
AD ALL: Asi jsem to napsal nepřesně. V lednu 2009 mají být zveřejněny jen matriky převzaté po 2002. Ostatní, dle harmonogramu, se tím pádem zpožďuje právě o tento půlrok... AD SAZYMA: K tomu nicku "Sperat"(je to i moje civilní příjmení) máte pravdu znamená to opravdu "doufá". Jsem na to patřičně hrdý... Málo kdy si zoufám, marně pátrám, kdy to byo naposledy... chicht

SPERAT [25.8.08 - 16:29]
Jo abych nezapomněl, chtěl bych udělat průzkum: Líbilo by se Vám, kdyby někdo vydal "Generální rejstřík k Lánové vizitaci 1669 - 1679 doplněné o soupisy obyvatel z královských měst"? (Pro méně znalé zjednodušeně: jedná se o celou Moravu + enklávy ve Slezku držené moravskými velkostatky nebo církví spadající pod biskupství Olomouc) Bylo by to v podobném rozsahu jako Berní rula, to znamená dva svazky po mnoha stech stranách, položek je obdobné množství a každý by stál asi 1500,- Kč. Koupili byste si to? Pokud ne proč? Opovědi, případné návrhy a podněty prosím do pošty. Díky všem.

VALP [25.8.08 - 16:54]
Neví někdo náhodou něco bližšího k matrikám obce Herálce (okres Žďár nad Sázavou), v jakém jsou rozsahu a jaké vsi tam spadaly? děkuji

RIMEK1 [25.8.08 - 16:54]
Je zde někdo kdo má předky v Opočně. Zajímá mě jak jsou na tom z velkostatkem Opočno jestli už existuje inventarizační pomucka, nebo jak zjistit co tam mají za archiválie. Děkuji

SPERAT [25.8.08 - 17:10]
AD VALP: Herálec MZA: 1765; Blaschka: *oo+ 1765; Catalogus: 1765 Od r.1620 patřila do Nového Města, pak do expozitury Sněžné, 30.10.1765 lokálie, 28.4.1859 farnost R.1938 farnost tvoří: Herálec, Brušovec, Kocanda (Gottseyda, připomíná se r.1759), Český Herálec, Moravská Svratka (vznikla krátce před r.1656), Moravské Křižánky, Moravská Cikánka (vznikla kolem r.1720) R.1788 vyfařena lokálie Fryšava

SPERAT [25.8.08 - 17:11]
Nové Město na Moravě MZA: 1669; Blaschka: *1669, mezera 19.10. - 31.12.1673, 31.12.1711 - 1.4.1713, oo1674, +1673, mezera 30.6.1759 - 1.1.1760; Catalogus: 1674. Podle inventáře farního archívu z r.1823 počínaly se matriky v těchto letech: *1627, oo1647, +1627

ANOLI [25.8.08 - 17:21]
AISA: mám přepsaný urbář nasavrckého panství z roku 1686, který je uložený v Zámrsku. Bohužel neobsahuje Trhovou Kamenici ani okolí. Pokud ale Vaši předci zjednodušeně řečeno nic neměli, pak daně neplatili a nemáte šanci je v nějakém urbáři najít!

ANOLI [25.8.08 - 17:28]
all: může mi prosím někdo vysvětlit, proč je urbář panství Nasavrky uložen v Praze (a tudíž o něm nevím), zatímco ještě starší urbáře pardubského panství jsou Zámrsku?

VALP [25.8.08 - 18:13]
ad SPERAT [25.8.08 - 17:10] Moc děkuji, ještě jsem se chtěl zeptat, kde se se dá na internetu najít soupis matrik, které jsou uloženy v MZA Brno. Například SOA Třeboň to má vše uveřejněno na svých www stránkách.Existuje takový soupis pro Brno?

SAZYMA [25.8.08 - 18:15]
Je u těchto gruntovnic napsáno: Gruntovní knihy z bývalého NA v Praze.

SAZYMA [25.8.08 - 18:15]
ad ANOLI - v NA je mnoho urbářů, třeba i panství Nové Hrady 1726, který tady na jihu není, urbář panství města Českých Budějovic z 1698, který tady vůbec není atd. Kdysi tady o nich proběhla diskuze. Je jich tam moře. Jejich původ mi není úplně jasný, snad by to bylo lépe popsáno v úvodu inventáře k těmto urbářům? Fakt je ten, že mi v SOA Třeboň říkali, že spousty gruntovních knih bylo dáno také do Prahy a pak je rozdělovali z Prahy dle panství do Třeboně.

AISA [25.8.08 - 18:20]
ANOLI [25.8.08 - 17:21]to je to co budu muset ještě zjistit,spíše mám za to že neměli nic,ale v tý Rohozný v čísle 10,11 byly nejvíce později i další čísla.Když jsem byla v Zámrsku tak na cestě domů jsme jeli přes Trhovou Kamenici ,podařilo se mě manž.přemluvit a projížděl a hledal se mnou v Rohozný ty čísla baráků.I v dnešní době to je vcelku malý domek ,tak si říkám jestli nebyl Paulusů.Lituji že jsem zazmatkovala a neofotila jsem si ho.Když tam bylo vidět z celé vsi konečně nějaké lidi ,tak se jich jdu zeptat jestli neví kde jsou čísla 10 a 11 , no a jen se začnu ptát tak zjistím ,že stojím přímo před číslem 11 , připadala jsem si pěkně trapně.Bohužel ty lidi ten domek koupili a nikoho v Rohozný neznají , nejsou místní a pokud jsem to dobře pochopila mají to tam jako chalupu.Tak musím vypátrat zda tam moji předci byli v nájmu či zda to vlastnili.Otázka je jak to zjistit.

AISA [25.8.08 - 18:34]
Když měl otec napsáno domkář ( Matrika narozených )nedá se soudit že ten domek mu patřil , nebo se velmi moc pletu

SAZYMA [25.8.08 - 18:40]
No domkář je, že měl domek.Ale domky moc staré nejsou, tady na jihu Čech se začaly stavět jak houby po dešti ařž po roce 1848.

AISA [25.8.08 - 18:43]
Takže by se v tom urbáři mohli najít , protože když vlastnili domek , tak měli i platit daně.A jestli je v Praze jak tu níže čtu ,nemám to tak daleko

MILAVS [25.8.08 - 18:48]
Aisa, podejte si žádost na příslušný katastr nemovitostí ( Katastrální úřad pro Pardubický kraj, Katastrální pracoviště Chrudim), na výpis majitelů domku o který Vám jde.Nezapomentě,že domy můžou být dnes jinak očíslovány a pracovníka KN na to upozorněte.Tady je majitel č. 10 http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberBudovu.aspx?typ=Budova a zde majitel č.11 http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberBudovu.aspx?typ=Budova. Na Chrudimský KN jsem v loni posílal také žádost na pár domků a byli velmi vstřícný a cena 100 kč za jeden dům.

AISA [25.8.08 - 18:48]
Zde jde o narození v roce 1821 , jde o nemanželského a matka je dcera J.Pauluse domkáře z Roh......Takže děda narozeného 1821 byl v tom baráku-baráčku psán jako domkář

AISA [25.8.08 - 18:53]
MILAVS [25.8.08 - 18:48] Nojo to jsem našla současný majitel to koupil a nikoho ve vsi nezná.Spíše se mě zdá zajímavé ten výpis majitelů.Nevíte náhodou jak dozádu to vypíšou.

SPERAT [25.8.08 - 19:07]
AD VALP: na netu inventáře k matrikám uloženým v MZA Brno nésó... ale jsou lidé co mají opsány kompletní inventáře matrik.... chicht.... AD AISA: na katastru do zádu to vypíšou, jak nejvíc to jde, to znamená cca 1860 (platné pro JM, ostatní kraje neznám). Starší budou už v příslušném archivu.

ANOLI [25.8.08 - 20:27]
SAZYMA: děkuji za objasnění. Tu diskuzi jsem tedy asi propásla. Takže informace ze Zámrsku o tom, že se nic jiného nedochovalo naštěstí neplatí a NA je další šance! (ten urbář z ČB by se mi taky moc hodil).

SAZYMA [25.8.08 - 20:27]
ad AISA - jistě nemusí být možné, aby rod předka, domkáře narozeného roku 1821 byl v urbáři již v 16. století. To by se rovnalo skoro zázraku, zvláště když jsem Vám psal, že soupis poddaných z roku 1651 tento rod v Rohozné neuvádí.

HOZNA [25.8.08 - 21:00]
Pokud jde o císařské otisky - znáte tuhle stránku ? http://deskove-hry.110mb.com/cisarske-otisky.php?seznam=0

ROZINA [25.8.08 - 22:23]
AISA: požádejte na katastrálním úřadu o vyhotovení kopie knihovní vložky pro příslušné číslo popisné. Zjistíte-li, že ho vlastnili jsou u každého zápisu č.d., t.j čísla listin, dle kterých byl zápis proveden. Z těch se potom dozvíte více. Platí se za to kolky.

ROZINA [25.8.08 - 22:27]
RIMEKl: Jsem z Opočna a mám předky, kteří žili na Opočenském panství, ale ne přímo v Opočně. Zatím jsem však nebyla v Zámrsku, čerpala jsem z kronik a zápisků jednoho pána, který se rodem mých předků také zabýval. Napište kdo Vás zajímá.

SALTZMANN [26.8.08 - 00:22]
SPERAT [25.8.08 - 16:29] Libilo by se. :-) Koupil bych si to. Svého času (pokud vím) shánělo na něco podobného lidi nakladatelství Libri. Chcete se do toho pustit?

ELIOMYS [26.8.08 - 08:09]
SPERAT [25.8.08 - 16:29]: "Generální rejstřík k Lánové vizitaci 1669 - 1679 doplněné o soupisy obyvatel z královských měst" bych si rozhodně koupil, pokud bude k mání.

SAZYMA [26.8.08 - 08:18]
Jak jsem psal již do pošty, měl bych taky zájem. Ale bylo by fajn, kdyby to bylo úplné a ne jako rejstřík k BR, kde mnoho panství chybí.

CIMRMAN [26.8.08 - 09:40]
RIMEK1 [25.8.08 - 16:54] fantasticke urbare, stare a je jich tam more

MARGARITA [26.8.08 - 10:09]
Tak to zpoždění MZA mě mrzí - těším se a kontroluji jejich stránky v srpnu každý den. Na druhou stranu aspoň mám půl roku čas na zpracovávání předchozích materiálů, nenudila bych se ještě několik let, aby to vypadalo tak, jak by mělo, strašný chaos... :-) Škoda, že v Třeboni jsem zatím nenašla vůbec žádný objekt zájmu, proto nadšení trošku závidím... :-) V matrikách v Praze by se pro mě asi také něco našlo...

MARGARITA [26.8.08 - 10:17]
SPERAT [25.8.08 - 16:29]: Zatím jsem se k nematričním materiálům nedostala, takže o tom nemám vůbec žádnou představu, ale snad časem...

MARGARITA [26.8.08 - 10:29]
VALP [25.8.08 - 18:13] Soupis matrik MZA se pomalu připravuje ke zveřejnění na stránkách GENEA. Zatím to ale vázne to u mě, pokoušíme se to s manželem zpracovat a dostat do nějakého formátu, ale není to snadné, struktura je různorodá a volného času je málo... :-(

SPERAT [26.8.08 - 12:59]
AD SAZYMA: Lánová vizitace se zachovala celá. Teda až na dvě úplně miniaturní vesničky, ale to by se dalo nahradit poddanskou fasí sepsanou o pár desítek let později. Ten průzkum dělám jen tak, chtěl jsem vědět jestli by stálo za to někoho přesvědčit, aby to udělal. Mě by to totiž rozhodně pomohlo!

SPERAT [26.8.08 - 13:02]
AD SALTZMANN: Pokud je mi známo, Libri od toho upustilo. Prý se velmi špatně prodává BR a tak něchtějí investovat do Lánové vizitace...

SAZYMA [26.8.08 - 13:13]
ad Sperat - tohle všechno jsou věci, které by měly dělat archivy a ne nadšenci typu pana Červeného. To je vlastně suplování. Morava a Slezsko by si jistě něco podobného zasloužily, protože na rozdíl od Čech, kde jsou BR a SPPV Morava má jen sumáře k Tereziánskému katastru a snad něco k Lánovým vizitacím (co tedy alespoň vím). To zase slouží ke cti NA, že vydal ty SPPV a berní rula se pomalu (snad) celá skompletuje. Už se to tedy tiskne 50 let.

CIMRMAN [26.8.08 - 13:55]
ad photoshop: Ještě bych dodal, že postačí i malování, skoro vše se do něj dá importovat a uložit ve formátu TIF event. PNG.

AISA [26.8.08 - 14:46]
SAZYMA [26.8.08 - 13:13]moc prosím co znamená ta zkratka vydal ty SPPV ,snažím se učit i tím jak tu pročítám ,děkuji

CIMRMAN [26.8.08 - 14:48]


AISA [26.8.08 - 17:49]
teda ,se tu za svoji super hloupost stydím,vždyť mě tu SAZYMA včera vysvětloval atd.....mě to jen nedocvaklo ,teď si to budu už dobře pamatovat

AISA [26.8.08 - 18:01]
SAZYMA :pošta

HAVEL [26.8.08 - 21:22]
to TYLDA, AISA a ostatní: můžete prosím přestat vkládat přípěvky typu "pošta!"? Pokud někomu pošlete poštu, tak si ji umí najít sám... díky za pochopení. Hav

TYLDA [27.8.08 - 06:47]
HAVEL [26.8.08 - 21:22] - Dobrý den! "...Pokud někomu pošlete poštu, tak si ji umí najít sám...". Právě, že asi neumí! To je mi líto, že tady neustále někomu vádí tyto hlášky - vždy po přečtení zprávy je umažu, ale to také někomu vadí. Děkuji Vám za oslovení - jste první, kdo umí napsat Tylda ...

0807 [27.8.08 - 09:36]
TYLDA [27.8.08 - 06:47] Pokud někomu pošlete poštu přes mageo, tak mu při přihlášení začne blikat na horní liště obálka. Pokud dotyčný je při smyslech, tak to pochopí. Jinak je jistě také možné si psát mailem. A pokud se dotyčný nepřihlašuje, až když mu zde do auditka napíšete, že má poštu, pak je to jeho chyba.
A to mazání zase vadí z toho důvodu, že na smazaný příspěvek před smazáním může někdo zareagovat, ale po Vašem smazání příspěvku nebude prapůvod vidět u uložené historii.

TYLDA [27.8.08 - 09:43]
0807 [27.8.08 - 09:36] - Díky za informace. No vidíte, to jsem nevěděla. Tak Tomsa je také pryč - snad si to tedy přečte, když mu bude blikat na horní liště ta obálka! Třeba má teď dovolenou, že? Proč máte číslo? Zdraví Tylda

SALTZMANN [27.8.08 - 09:54]
TYLDA [27.8.08 - 09:43] Když kliknete na ID, které chcete (např. na příspěvku, nebo ho máte třeba v přátelích), tak v "kategorii" info najdete i informaci o jeho posledním přihlášení, takže vidíte, jestli je někde mimo.

TYLDA [27.8.08 - 10:07]
SALTZMANN [27.8.08 - 09:54] - Dobrý den. Jak v přátelích? Tak já zkusím to info. To víte, každý to tak s tím počítačm neumí. Zdraví Tylda

RIMEK1 [27.8.08 - 10:44]
Prosím o radu, který z digitálu je nejlepší na ofocování dokumentu (ale i z projektoru mikrofišů). Děkuji za názory

COMTE [27.8.08 - 10:47]
Šlechtické rody v zemích Koruny české od roku 1620 - I. díl (A-M) - Petr Mašek
Asi jste to všichni zaregistrovali, jen mne to potěšilo, že konečně vyšel první díl, byť s ročním zpožděním.

SALTZMANN [27.8.08 - 11:16]
TYLDA [27.8.08 - 10:07] Zkusím to polopaticky. :-) Když jste přihlášená maté ve spodní liště "kategorii" přátelé. Když na ní kliknete objeví se vám řádky id a komentář. Zde napíšete id (např. Saltzmann) a můžete přidat i komentář k tomu člověku. Nakonec dáte "přidej" a máte dané id v přátelích. Vyplatí se u lidí, které znáte, častěji s nimi komunikujete a chcete je mít jako "přátelé". Mj. i tady pak v závorce vidíte, kdy se naposledy přihlásili na Mageo. Zároveň když chcete dotyčnému napsat, tak např. jen rozkliknete jeho id v přátelích a nemusíte ho někde "hledat". Snad je to tak srozumitelné. Pokud byste ještě něco potřebovala, tak asi raději v poště.

SALTZMANN [27.8.08 - 11:20]
COMTE [27.8.08 - 10:47] Jj. Už tady na to mj. upozorňoval ZANY [21.8.08 - 20:22]. Jeho (i mne) by spíše zajímalo jak to vypadá, zda to má smysl, tzn. pro mne zda tam najdu více a kvalitnější informace než třeba v Pilnáčkovi a Siebmacherech (případně jiné dostupné literatuře). Jinak to moc nemá význam. Jen je zajímavé, že to nejdřív měla vydat Paseka, pak v koedici s Argem a nakonec to vydalo Argo samo...

JOHANN [27.8.08 - 11:29]
RIMEK1 - Tak kvalitních přístrojů je spousta .Já používám sony dsc-h50 .Chtěl jsem stroj s dálkovým ovládáním a tento ho má.Připevním na stativ-uložim pod něj matriku a pak již jen mačkám a otáčím stránky.Velká úspora času.Neberte to jako reklamu na Sony :-)

PATRICUS [27.8.08 - 11:58]
COMTE [27.8.08 - 10:47] - snad bude stat kniha za to, protoze cena nic moc :-(

CIZINEC [27.8.08 - 12:18]
Ad POŠTA : Nejjednoduší ze všeho je si nastavit zaslání upozornění na poštu z Magea na e-mail. Pak se nemusím vůbec přihlašovat, přesto se o příchozí poště dozvím.

PATRICUS [27.8.08 - 13:46]
Mám dotaz. Pořešín patří pod faru Kaplice?

JIFFY [27.8.08 - 14:55]
PATRICIUS: Ano.

ANOLI [27.8.08 - 21:43]
JOHANN: tak to jistě nejezdíte na Chodovec. Tam mě totiž se stativem hnali...

MILAVS [27.8.08 - 23:46]
Děkuji všem za pomoc k příspěvku - MILAVS [24.8.08] - 10:24 .Vidím se v přísloví "Když můžu pomůžu,když nemůžu tak poradím".A tak tu s vámi žiju.(:o)

COMTE [28.8.08 - 09:29]
SALTZMANN: Byl jsem na dovolené, proto taková radost, až jsem Zanyho příspěvek přehlídl. Dneska jsi ji jdu koupit, po dvouletém čekání jsem zvědav, podle prvních ohlasů má být bezkonkurenční, ale uvidíme.
PATRICUS: Podle mne za knížky není škoda utrácet, když to tak vezměš, tak tolik Tě stojí lepší oběd a ten je do pár dnů fuč:-)

LAMA [28.8.08 - 09:42]
Prosím o pomoc s přečtením stránky z robotní knihy: http://bursicad.rajce.idnes.cz/robotni_kniha/# Děkuji moc.

JIFFY [28.8.08 - 10:12]
LAMA: Paul Frolla, Mart. Kallusek, Johann Krč, Georg Formanek, Jos. Machala, Joh. Sedlař, Tomáš Hamada
Podsedníci: Johann Hora, Mart. Savara, Jos. Krč, Nicol. Nerada, Mart. Krč altr., Simon Schuchma(?), Jos. Kodera, Mathias Maliček, Anton Nerada.

MECHYN [28.8.08 - 12:29]
LAMA [28.8.08 - 09:42] O jakou obec se jedná ? Mám mezi předky Sedláře a Frolu v Lipově u Hodonína (konec 18.st.). Ostatní jména ovšem moc lipovská nejsou, ale mohlo by být třeba blízko.

JIFFY [28.8.08 - 12:38]
LAMA: Machala, Malíček a Krč se objevují také na Ostrožském panství, hned vedle Hodonínského. Předpokládám tedy, že jde o nějakou obec v tomto geografickém vymezení?

SAZYMA [28.8.08 - 21:10]
Mluvil jsem dnes s ředitelem Ramešem. Digitalizátor má 3 týdny dovolenou (proto tam dávali jen kroniky, které fotí v ökresních archivech) a navíc teď marodí i p. Hankovec, co to umisťuje na web. Takže: trpělivost.

BUN [28.8.08 - 22:19]
Prosím, nevíte někdo, zda jsou někde přístupné matriky N obce Pohůrka (Bucharka) u Českých Budějovic pro roky 1874-1878? Našla jsem příslušné předky pouze v indexu pro Dobrou vodu u Českých Budějovic(1874-1909), ale vlastní matriky nikoliv.

NAMOR [29.8.08 - 08:12]
BUN [28.8.08 - 22:19]
Matriky a indexy jsou psány zvlášť a tak se může stát, že matrika na kterou je v indexu odkaz je ještě na matričním úřadě. Docela běžný úkaz u menších obcí.

LAMA [29.8.08 - 10:45]
Ad JIFFY, MECHYN - děkuji.Jedná se o obec Záhorovice, nedaleko Uherského Hradiště. Mám i další stránky Roobotní knihy; jestliže bude zájem, mohu je dát také k přečtení.Za kopii robotní knihy děkuji SOA v Uherském Hradišti.Na této stránce jsou mí předkové-Frola, Hora.

LAMA [29.8.08 - 11:17]
Celá robotní kniha je na:http://bursicad.rajce.idnes.cz/Robotni_kniha-cela/ Jestli tedy mohu poprosit ještě jednou o přečtení celé knihy; těch předků tam bude asi více.Díky moc.

ABEDE [29.8.08 - 18:41]
LAMA / JIFFY [28.8.08 - 10:12] - Omlouvám se, nechci být detailista, ale neměl by jeden z těch podsedníků být spíše Waliček místo Maliček? To by mi k Záhorovicím víc sedělo... Asi by to chtělo trochu detailnější fotografii.

JIFFY [29.8.08 - 20:50]
ABEDE [29.8.08 - 18:41]: Koukal jsem na to, máte pravdu. Mea culpa.

AISA [30.8.08 - 12:55]
Mám prosbu ,vím že to už někde bylo,já si to nepoznamenala,prosím neví někdo kde se dají najít různé církevní svátky jde mě o rok 1848 měsíc září -říjen

JIFFY [30.8.08 - 13:39]
AISA: V Historické chronologii od Marie Bláhové. Bohužel ji právě teď nemám doma, podíval bych se.

MILAVS [31.8.08 - 00:52]
rychlé a lehké vytvoření rodového znázornění na těchto stánkách http://www.rodostrom.cz/

NIMO [31.8.08 - 10:49]
digitalizace matrik MZA - mluvil jsem s clovekem, ktery je blizko teto akce, a tak jak pise SPERAT [25.8.08 - 14:37], posun akce je na leden 2009. Doplnuji jen - digitalizuje se prevazne z mikrofilmu (originaly, ktere neprosly badatelnou, k dispozici je pro malou cast knih knizni scanner. Zacalo se digitalizovat dvoubitove, tedy cerno/bile, coz se ukazalo jako necitelne a bylo potreba to snad znovu digitalizovat. V soucasnosti se digitalizuje v odstinech sede. Problem s odsunem terminu spusteni, tak muze byt v tomto - ale to je jen moje domenka.

VLVOJTA [31.8.08 - 16:27]
Vyšla kniha , v podstatě se jedná o výpisky z pamětní knihy (kroniky) Uhlířských Janovic. Z rodopisného hlediska nic moc, autor se zaměřil spíše na popisný děj než na jména lidí.
Pro toho, koho zajímá historie Uhlířských Janovic, pro toho je to zajímavá kniha, pro rodopisce pouze jako doplňkový zdroj údajů.

CIMRMAN [31.8.08 - 19:41]
JIFFY [30.8.08 - 13:39] parádní bichle ! mají ve všech lepších archivech a knihkupectvích

JIFFY [31.8.08 - 19:53]
CIMRMAN: JJ, je to úžasná a nepřekonatelná kniha. Stálo mi za to do ní investovat tolik peněz, ačkoliv chronologie jsem měl jen jden semestr a zvládl bych ji i bez ní. Ale je to kniha na celý život.

SAZYMA [31.8.08 - 20:56]
ad MILAVS - díky za odkaz. Je to velmi příjemný a ve výstupech zajímavý rodokmen .