Archiv auditoria 2005:7-9


WOLFRAM [1.7.05 - 00:13]
myslim, ze si necham zaregistrovat prava na fotografovani vychodu a zapadu slunce, to by mohl byt dobrej kseft :-)

BLACKPENNY [1.7.05 - 07:25]
Ad Zámrsk a pod.:Problém není ve věku,ale v tom,že se někdo objedná na celý rok dopředu a pak si chodí jak se mu chce.Stačilo by,aby tomu kdo se třeba 2x po sobě nedostaví na zamluvený termín,byly všechny následující termíny zrušeny a další mu byl poskytnut až po půl roce.Byl jsem v Zámrsku 6 dnů a na spoustě stolů laežely jen matriky a badatel nikde.Slušný člověk si místo sebe bez problému najde náhradu,když se nemůže dostavit,ale mám za to,že je pár badatelů,kteří ze svých zamluvených dnů využijí jen zlomek.Pokud by (teoreticky) bylo v badatelně 30 míst a našlo se 30 badatelů, kteří mají už dostatek času a tito si zamluvili archiv na rok (dva, deset let) dopředu,nikdo jiný se tam už nedostane... Jenže zaměstnancům archivu (coby státním úředníkům) logicky nejde o to, aby měli plno - pro ně je ideální jeden zkušený badatel, kteý po nich chce pár matrik v lednu a ty pak v prosinci vrátí a ne starosti o amatéry kteří - světe div se - neví ani pod kterou farnost daná vesnice v r.1742 patřila...

ROUBI [1.7.05 - 07:53]
BLACKPENNY [1.7.05 - 07:25]: Souhlasím s tím, že hlavní potíž je v tom, že spousta lidí se neobtěžuje omluvit, když nemůžou přijet na objednaný termín. Na druhou stranu si myslím, že obsluha badatelny s tím těžko může něco dělat, protože k udělování nějakých sankcí prostě nemá právo.
A jinak musím říct, že pokud jsem měla nějaký problém, vždy mi ochotně poradili i v Zámrsku, i v SOA na Chodovci...

BLACKPENNY [1.7.05 - 08:26]
ROUBI:Na organizační záležitosti právo nemá - ale na to jak omezovat slušné badatele - na to se v badatelském řádu pamatuje...

SHERRY [1.7.05 - 08:34]
BLACKPENNY & ROUBI: Sak jim nemusi davat sankci.
Stacilo by jednoduchy pravidlo - kdyz se nedostavi do 45 minut (ev. 1h) od doby, na kdy to mely zamluveny (pripadne od zacatku provozni doby, kdyz nemely definovany cas), tak se misto uvolni a je poskytnuto libovolnemu prichozimu zajemci. Neco takovyho by nemel celkem byt problem uskutecnovat. Kdyz bych proste prisel (schvalne cca 1h po otevreni studovny), tak nahlidnout do studovny a kdyz uvidim nejaky obsazeny stul knihama, ale bez badatele, tak pozadat obslushu o zruseni takoveho mista...

ROUBI [1.7.05 - 09:14]
SHERRY [1.7.05 - 08:34]: Že by stačilo nějaký jednoduchý pravidlo, o tom snad není sporu-jenom ho musí někdo kompetentní stanovit...
Těžko ale by šlo určit, že se všichni musí dostavit do hodiny po otevření badatelny-spousta lidí cestuje zdaleka a taky nespolehlivou hromadnou dopravou.
Ovšem za celodenní "neomluvenou absenci" by jistě bylo záhodno nějaký postih zavést....Některým lidem bohužel chybí přirozená slušnost.

RADAMEC [1.7.05 - 09:23]
SHERRY: Kdyz zaskocit naslepo nahlednout do badatelny je treba v Zamrsku dost problem. Nebo treba i v Brne, kdyz tam clovek nebydli.

BLACKPENNY [1.7.05 - 09:43]
Není problém porovnat ty kteří byli objednáni a ti kteří skutečně přišli - neřešil bych hodiny, ale dny - pokud někdo nepřijde 2 x po sobě, tak mu všechny následující rezervac zruším a hotovo... Počítač v badatelně mají, tak by to mohli dělat automaticky a rázem by bylo místa dosti...

PATRICUS [1.7.05 - 10:19]
Když jsem si nedávno v Třeboni rušil-přesouval termín, tak jsem skoro dostal pochvalu před nastoupeným arhivem...

SHERRY [1.7.05 - 10:53]
ROUBI: Co se tyce casu: sak ja sem nepsal hodinu po otevreni, ale do hodiny po tom, na jakou dobu jsou objednani (zamluveni). Ono by tu asi chtelo obecne vic dbat pri objednavani na objednavaci casy od kdy do kdy, aby pak takova rezervace neblokovala stul prave po cely den... Takze kdyz nekdo vi ze mu bude stacit 1-2h, tak se mu muze dobre hodit, kdyz se nekdo jiny objedna az na 11h, protoze vi ze tak dlouho mu bude trvat treba doprava do archivu...

ROUBI [1.7.05 - 11:16]
A co: SHERRY [1.7.05 - 08:34]: "Kdyz bych proste prisel (schvalne cca 1h po otevreni studovny), tak nahlidnout do studovny a kdyz uvidim nejaky obsazeny stul knihama, ale bez badatele, tak pozadat obslushu o zruseni takoveho mista..." :-))
Možná místo mlácení prázdné slámy tady by se někdo mohl obrátit na ředitele archivu s žádostí, jestli by nemohl zavést nějaké opatření proti nesolidním jedincům.
Já sama se vždy naobjednám do foroty, a pokud pak přijet nemůžu, včas se omluvím.

MECHYN [1.7.05 - 11:28]
ROUBI: co je to včas ? Člověk by se měl objednávat, když opravdu ví najisto, že přijede. Třeba když teď plánuju jet do Brna, potřebuju to vědět několik měsíců předem,zda bude volno (zajištění ubytování, domluvení dovolené). Když se takhle někdo "naobjedná dopředu", tak blokuje to plánování. Pak už je jedno, zda se třeba 14 dní předem takový člověk omluví, pro mne je to už nepoužitelný termín.

ROUBI [1.7.05 - 11:38]
MECHYN [1.7.05 - 11:28]: Včas je tak, aby toho místa ještě mohl někdo využít...Já se zásadně objednávám na tehdy, kdy hodlám přijet, ale nikdy přece dopředu nemůžu vědět, jestli neonemocním. Navíc při objednávání s dvouměsíčním předstihem (jako je to v Zámrsku) nemůžu předvídat ani nějakou jinou kolizi, např. něco nutného v zaměstnání, ne.

SHERRY [1.7.05 - 12:00]
ROUBI: sak to co sem napsal se bude tykat tech co jsou objednani bez vymezeni casu nebo rana, ale ne tech, kteri se objednaji az na nejakou pozdejsi hodinu, tem se stul teprve zablokuje nebo na nem muze byt cedulka od kdy je rezervovan... ciste teoreticky. No chtelo by to dat nejak dohromady tyto pozadavky, shromazdovat je na jednom miste (strance) a pak z toho sesumirovat nejaky result a ten poslat reditelum archivu - viz prispevek KARLIK [29.6.05 - 04:00]. Akorat by to asi chtelo vymezit bud stranku, kde pujdou vkladat prispevky nebo na to urcit nejaky email, odkud to nekdo bude sumirovat na stranku...

ROUBI [1.7.05 - 12:05]
SHERRY [1.7.05 - 12:00]: Souhlas.

LASTRO [1.7.05 - 12:45]
Tak tady pročítám tu vaši diskusi a musím podotknout, že jsem ráda, že jsem z Plzně, protože tady takové problémy vůbec nejsou. Chodím pravidelně 1-2x týdně bez objednání, sice až odpoledne, akorát dvakrát jsem tam byla po celý den, ale vždy bez rezervace. Akorát jednou se mi stalo, že byly stoly s prohlížečkami obsazené, tak zaměstnanci archivu sami od sebe velice ochotně se domluvili s Němci, kteří prohlížečku nepoužívali a přendali mi ji na prázdný stůl. A dvakrát dokonce mi dali k dispozici rezervované místo, protože dotyčný nepřišel. V Plzni jsou velice vstřícní.

SVEJK [1.7.05 - 12:52]
Souhlasim s Blackpenny a jinymi. Postih, represe je podle mne nezbytna. To je to same, jako kdyz si zarezervujete letenku, nebo setkani na pracaku apod., celkem zavazne. Plzensky archiv ? No ano, super, i obsluha, jen trosku maly.

SVEJK [1.7.05 - 12:56]
Normalne znova se rozplyvam nad tim, ze v Anglii vychazi 5 genealogickych casopisu, vsude k dostani a u kazdeho je zpravidla cdrom s velice uzitecnymi informacemi. Dokonce i matriky urcite oblasti apod. !!! Nebo tato stranka, kde maji udajne vselijake registry pro 20. stoleti a desitky milionu?! FAMILYRELATIVES.ORG

JPAVLIC [1.7.05 - 13:06]
Ohledně Zámrsku mám takový nepříjemný pocit, že někteří lidé se objednávají stylem: "No tak mě třeba zapište na příští půlrok na všechny pondělky; já pak uvidím, kdy budu mít čas". Jak jinak si vysvětlit situaci, že je na každý den několik měsíců dopředu objednáno 24 míst ve studovně, navíc mnoho zapsaných náhradníků a když pak člověk přijde do badatelny, tak vidí velmi ČASTO prázdné stoly? Já bych navrhoval složení nějaké finanční částky - pár stovek - za objednání a v případě že by dotyčný bez omluvy nepřijel, tak by peníze propadly; jinak by byly při návštěvě vráceny. Nevím jak moc by to bylo protizákonné, ale na rozdíl od mnoha nesmyslných předpisů nezákonně omezujících např. používání digitálů ve studovnách (v Zámrsku už naštěstí několik měsíců ne!) by to jasně vedlo ke zlepšení služeb badatelům.

PATRICUS [1.7.05 - 13:42]
Když jsem byl teď v úterý v Třeboni (stačí mi krátký den), tak tam byl jeden stůl s matrikama taky celý den volný. A to byl můj stůl, neboť jsem byl skoro celou tu dobu u prohlížečky. No a s matrikou se k prohlížečce nevejdu. No a teď raďte...

DRAT [1.7.05 - 14:53]
Docela rad bych si precetl i nejaky komentar k teto diskusi od nejakeho pracovnika badatelny . . . Myslite, ze sem nekdo z nich chodi ?

LETONICAK [1.7.05 - 14:56]
ALL: je samozrejme nesmysl davat v badatelnach jakekoliv prednosti pred nepracujicima genealogama a chapu frustraci lidi, co dostavaji volny termin za 2-3 mesice. Ale souhlasim s iniciativou informovat zodpovedne osoby v tech archivech, kterych se to tyka. Zatim jsem tu cetl predevsim o Zamrsku, MZA a archivu hl. mesta Prahy se kterym mam sve horsi zkusenosti.

IPAVON [1.7.05 - 15:02]
Pročítám si tady stesky na jednotlivé archivy, návrhy na řešení obsazených badatelen, já si myslím, že lékem by mohla být skutečná digitalizace. Pokud se uskuteční sraz, proč se nedomluvit a zkusit přes poslance určitou novelu zákona o archivnictví, ale pak to chce začít lobovat. Myslím, že je zde i několik právníků, kteří by mohli návrhy dopracovat do určité právní formy. Já se bohužel také objednávám v takovém časovém předstihu, že trnu hrůzou, abych neměl třeba chřipku, nebo se něco nepodělalo v práci, zatím jsem termín nemusel rušit.

SHERRY [1.7.05 - 15:08]
Skoda ze ve srazech vitezi navrh data ktery ja stravim na zamku Bucovice :-( (budu tam 15-24. 7. 2005). Leda ze by se to v tech Bucovich udelalo... :)

MEKYS [1.7.05 - 15:36]
SHERRY: Myslím, že claricia se vzdala organizace a nikdo jiný se toho nechopil, takže asi nebude nic ?

LODOVICO [1.7.05 - 16:57]
Opozdeny prispevek ku "svedske otazce":
Vinarice
Anna Švédka selka *(1619)
Petr syn její   *(1633)
Mela ho ve 14!! Ten Petr je ted asi jediny prokazatelny sved.

LODOVICO [1.7.05 - 17:04]
K tomu objednavani: Ja na to myslim dost dlouho. Napadlo mne jedno reseni - objednavani jako dosud s tim, ze par dni -tyden predem je nutno navstevu znovu (cili podruhe) potvrdit, jinak propadne. I tohle malo by hodne pomohlo.

RADAMEC [1.7.05 - 17:21]
Jeste jsem se v knize Nase prijmeni docetl, ze Svejda/Sveda mohlo taky znamenat hruby clovek.

SAZYMA [2.7.05 - 11:31]
Ad RADAMEC - asi dle Švédů, kteří byli pro naše předky jistě hrubými lidmi.

FABIAN [3.7.05 - 09:40]
Mám dotaz. Jeden z mých předků pošťákoval. Údajně při odloučení poštovních a telefonních služeb připadl brněnský poštovní archiv Telecomu. Má někdo možnost zjistit, zda je to vůbec pravda a případně kam nebo koho se dá obrátit?

KZK [3.7.05 - 10:01]
ad Fabian - nejlépe je asi napsat Telecomu nebo České poště

VAN [3.7.05 - 17:17]
Ad SAZYMA : Děkuji za up. na mapu. Našel jsem hezký snímek chalupy v Orlických horách. Stále hledám něco o panství Vysoký Chlumec okolo r. 1600. Podrobněji v poště.

MARKY [4.7.05 - 12:05]
pokud by mel nekdo zajem o Pameti okresu Nymburskeho... ppave skenuji...

NIMO [4.7.05 - 15:04]
>MARKY, catecne je myslim tato kniha prepsna tady. Pokud by to slo, stalo by za to se domluvit a LODOVICO by ty skeny mohl vyvesit sem.

VAN [4.7.05 - 20:54]
LODOVICO : Prosím, je možné zjistit, od kterého roku začínají matriky pro Pardubice,Sezemice a Blato.

KARLIK [5.7.05 - 06:14]
KB To je pěkná blbost omezit věk genealogům na 60 let. 95% genealogů je starších 60 let. Znám genealogy a špičkové, kterým je i 90 a jsou v badatelně přínosem zejmena radou a podobně. Jen si mládě počkej až jistíš že se necítíš v 60-ti letech starej s genealogií se většinou začíná v důchodu. Poslední kurz základů genealogie, který pořádala MGHS (Moravská GH společnost) byli lidé do 75 let. Sám učím i používání počítačů a mám mezi svými žáky lidi staré 80 let a jak umí surfovat na Internetu.

KARLIK [5.7.05 - 06:53]
Par dní jsem zde nebyl a vidím, že moje kritika stavu v badatelnách měla odezvu. Pláčeme všichni, ale na špatném hrobě. Co se týče peněz za různé digitalizace a poplatky archivů, tak to oficiální jde do státního rozpočtu. Problém je ten, že je to obrovský prostor pro korupci. Problém objednávání je velký zrovna tak na určitou dobu. Rád bych bádal celý den ale mám-li vyčerpáno 5 půjček musím domů a to v Praze udajně jen dvě. Věk omezit je hloupost. Jediná cesta jak toto napravit, je spojit se, dát dohromady petici, s tou začít jak na ministerstvu tak v parlamentu lobovat. Mezi poslanci je několik genealogů. Kdo má opravdu na zlepšení podmínek zájem a je ochoten něco dělat dáme dohromady pracovní skupinu pro vytvoření potřebné petice. Pište mi na adresu: karel.dvorak-brno@tiscali.cz a rozjedeme to, rychleji to půjde přes ICQ. Moje ICQ číslo je 334 646 517. Již jsem si vyměnil s Dr Růžkem (MV- Archivní správa, který by tuto problematiku měl řešit) na toto téma stavu v badatelnách několik dopisů. Je neochota toto řešit a je snaha genealogy z badatelen vytlačit a přístup do archivu povolit jen profesionálním historikům. Také s několika řediteli archivů jsem mněl na toto téma rozhovor. Znám i některá pozadí rozhodnutí omezení genealogů v archivech. Jezdím do více archivů a genealogii se věnuji jako invalidní důchodce se dá říct "na plný úvazek". Tento Chat by jsme měli ponechat vlastní genealogii. Všechy zdravím.

KARLIK [5.7.05 - 07:06]
Již delší dobu se potýkám s problémem najít svatbu.
ženich je Josef Plešinger, sklář, syn Václava Plešingera, skláře a matka Alžběta Neumannové z Louky. Nevěsta: Kateřina Mühlbauerová nemž.dcera Marie Mühlbauerové. Okolní rodinu, sourozence, rodiče a děti mám zmapované, ale svatbu né a né najít mohou být kdekoliv Posázaví, Chrudimsko, Svitavsko, ale i okolí Třebíče, všude tam kde byly sklárny a jejich okolí. zřejmě jako tovaryš se na vandru oženil. Děkuji za každou radu nebo kdo ví něco o sklárnách.

JANA [5.7.05 - 17:06]
Pro zajemce o Sv.Apolinaře v Praze (nemanželske děti( : V SÚA nyní v Národním archivu vyžádejte fond ZÚs-P, kde veškeré informace a invent.č. uložených archivalií Zem.porodnice a nalezince.To je nutné si vypůjčit jako první, abyste si našli své hledané období.Záležitosti ošetřovanek /tj.rodících matek) i ošetřovanců i.č. 1134-1151. Záležitosti nalezinecké i.č.1158-1191. Všeobecné záležitosti i.č.1192. Nalezinec : zlomky ze staršího období i.č.1318-1319, péče o nalezence - jednotlivci i.č.1320-1330, právní náležitosti jednotl.nalezenců 1331-1343 atd.... Objevila jsem i pěstouny mého praděděčka, jejich adresu... Přes obec, kde byl dán do pěstounské péče ( u pradědečka v té době trvala 10 let) jsem objevila potomky dvou rodin, kteří byli několikrát za kmotry jeho dětí.V jedné rodině jsem objevila původní rodovou kroniku, takže je musím v brzké době navštívit, slíbili mi do ní nahlédnout. O porodnici a nalezinci u sv.Apolináře je psáno v knize "Pražské špitály a nemocnice" (Knižnice dějin a současnost, autoři Petr Svobodný a Ludmila Hlaváčková), další o historii tohoto zařízení je v I.díle knihy "Pražské domy vyprávějí", což je dostupné v knihovnách a v antikvariátech. Další informace, zvláště o nalezineckých záležitostech nemanželských dětí mám opsané, z nich vplývá kde a jak hledat a v čem. Další podrobnosti bych napsala vážným zájemcům e- meilem. piště na : rosenreiter@centrum.cz

MARKY [5.7.05 - 22:12]
Nimo: Ja vim ze na strankach Blanky Vetrovcove je jen malej utrzek teda spis tak jedna kap. knizky ja ji mam naskenovanou celou v pdf... urcite se s Lodovicem comluvime a necham ji pridat do literarního koutku...

LIPOSLAV [5.7.05 - 22:39]
KARLIK: Pleschinger a Muhlbauer jsou rody take se vyskytujici v ceskobavorskem pohranici. Sklari jako svobodni lide casto prechazeli za remeslem i do velmi vzalenych sklaren a casto za svym drivejsim zamestnavatelem nebo jeho pribuznym. Napr. z Tachovska na Vimpersko, z Domazlicka a Zeleznorudska do severnich Cech (se Schurery). Zkus prace B.Stiesse, Marese, Adlera, Blaua. Tonyk.

LIPOSLAV [5.7.05 - 22:43]
Vsem: Hledam nejaky kontakt na badatele v Litve. Nejlepe ve meste Kaunas. Muj dotaz na Ancestry.com zustal bez odpovedi. Poradite mi? Tonyk.

LIPOSLAV [5.7.05 - 22:47]
JANA: Mam jenoho "nalezence prazskeho" v rodu. Byl dan na pestounske vychovani do vsi Lhotky u Zasmuk. Udajne nebyl v obci a okoli jediny a pestounske rodine prinasel slusny a jisty prijem od prazskeko magistratu. Detem se zde rikalo "plazata". Tonyk.

JIRA [6.7.05 - 08:10]
JANA: můj pražský nalezenec se podle data narození jeho dětí narodil v rozmezí let 1830 až 1860. Nevím, zda pro pátrání to není příliš široké rozmezí. Zatím zkusím se držet pokynů uvedených dne 5.7.05-17,06. Půjdu na Chodovec (nevím zda budou mít otevřeno). Zajímá mně nejen osud dotyčného, ale hlavně jeho matka - pokud se dá vysledovat. Větev, kterou založil ve Vyklanticích u Pelhřimova má dnes přes 60 osob. Přičemž vlastní rod je původem z jižních Čech. Matka nalezence měla sloužit v Praze jako služka. Pokud bych neuspěl v bádání dovolím si napsat o bližší na uvedený e-mail. JIRA

KARLIK [6.7.05 - 08:35]
DRAT Komentář k problému genealogického bádání pracovníků archivů, badatelen a archivní správy nikde na internetu nenajdete. Mají to zakázaný. Nesmí vyjadřovat svůj názor. To může jen oficiální mluvčí ministerstva. Když jsem si korespondoval o této věci s archivní správou, já posílal dopisy E-mailem a odpovědi jsem dostával poštou. Všemožně jsem se to snažil zlomit, ale nepodařilo se.
SHERY objednávání na hodinu v badatelnách není možné. A to z toho důvodu, že je to jeden ze způsobu jak omezit bádání genealogů. To je to stejné, že Vám půjčí omezený počet archiválií. Jakékoliv požadavky na změny jsou marné. Jedinou cestou je dát požadavky genealogů na chod archivů dohromady, nabídnout i nějakou protihodnotu a formou petice a lobingu za změnu archivního zákona a předpisů.
IPAVON jednou z věcí kolem které jsem korespondoval s Archivní správou byla otázka digitalizace. Jakákoliv změna přejít na Digital místo nekvalitních filmů je podle názoru Archivní správy MV ČR nemyslitelná a údajně odporuje světovému trendu. Myslím, že byrokracie a stupidní myšlení úředníku se nedá ani komentovat.
BLACKPENNY Objednávací politika a radost zaměstnanců archivu, když některý badatel nepřijde nelze zlomit. Podívejte se na to z pohledu zaměstnanců archivu. Když se někdo objedná a nepřijde je to chyba na straně badatelů. Archiv je krytý, mají míň práce a počet genealogů v badatelně je omezen. Jednoznačně mi bylo řečeno, že Archivní správa ministerstva vnitra a ani ředitelé neudělají nic pro zlepšení práce v archivu divokých badatelů, jak oni říkají občanským genealogům. Změna může nastat jen změnou zákona a silný nátlak všech badatelů.
WOLFRAM Zákaz fotografování matrik v některých archivech (ostatní archiválie se fotografovat smějí) a obecné omezení nakládání s fotografie je jeden z klacků hozený občanským genealogům pod nohy.
Všem Pokud mne chcete kontaktovat přes ICQ číslo 334 646 517 za účelem sestavení petice tak upozorňuji, že neidentifikované žadatele o zařazení do seznamu odmítám.


HASOMER [6.7.05 - 10:32]
KARLIK: Sklářský rod Pleschingerů mám ve svém rodokmenu a mám i kontakt na jiné genealogy které to zajímá. Rovněž se zajímám o sklárny. Kontakt hasomer@seznam.cz

SVEJK [6.7.05 - 15:16]
MARKY, docela bych mel. Je tam neco o Sadske ? Krinci ? Cinevsi ? Diky

SVEJK [6.7.05 - 15:21]
KARLIK, protihodnotu ? No ja bych za to i platil. Proc ne.Je treba si uvedomit a to vsichni, ze MY NECO CHCEME PO ARCHIVECH, rekneme matriky k nahlednuti a zejmena jen pro nas a nas konicek, neni tomu tak ? Takze bychom meli byt radi, ze zakon umoznuje lidem nahlizet do matrik a jeste zdarma. Jinak jak rikam, v Anglii a USA maji napriklad ofocene matriky primo v obvodnich knihovnach ! To znamena lehce a kdykoli pristupne komukoli. Jinak tolik problemu nevidim, pesimismus mi neni vlastni, snad jen system objednavani a nepoctivi lide co se neodhlasi.

STROM [6.7.05 - 19:01]
Dovolte mi, abych se také zapojil do diskuse na téma divoký badatel a archivy. To, co zde napíši je pohled laika a jako na takové je třeba k tomu přihlížet. Problem vidím v tom, že jsme zatím nestanovili své požadavky na činnost archívů. V podstatě každý badatel má jiné představy. Mou touhou není návštěva badatelny a tam své pátrání přizpůsobovat různým podmínkám provozu archivu ( donáška objednaných archiválií 3 x za den, omezený počet výpůjček, objednání se do badatelny, cesta do badatelny z bydliště 18 hodin, atd. ) Protože cca 90 % své činnosti věnuji matrikám, má představa je taková, že archivy jako organizace určené k uchování archiválií, jejich poskytování a i k jejich propagaci převedou tyto matriky do digitální podoby, umístí na internet a já, když budu mít zrovna čas a bude to pro mne výhodné, tak se připojím na příslušnou www. stránku a stáhnu si co potřebuji. A jednou za měsíc pracovník archivní služby příslušného ministerstva zavolá na poskytovatele servru a zeptá se, kolik času věnovali badatelé surfování na www. stránkách - kolik tedy zaplatí poskytovatelům za připojení a určitá část z této sumy bude sloužit k pokrytí nákladů. Žijeme v roce 2005 a tato doba poskytuje určité prostředky a záleží jen na lidech, jak je využijí. A teď vážně. Jsme schopni formulovat jasně své požadavky na činnost archívů. Pokud ano, tak máme v podstatě dvě cesty: A - využití stávajících možností, B - působení na poslance. K cestě A: Již v současné době je možnost v archivech získat materiály v digitální podobě a uvedu příklad. Průměrná matrika má cca 1000 stran,100 badatelů si objedná každý 10 listů a tyto umístí na www.stránky za dodržení všech platných zákonů. A nyní dotaz: 1.Je někdo schopen právně a správně ošetřit tuto činnost.2. Je někdo schopen spočítat peníze na provoz servru a další náklady s tím spojené. 3. Jsme ochotni poskytnout materiály, které již máme doma k tomuto účelu. K cestě B - působení na poslance. Nezbytnou podmínkou je vědět co chceme. Až to budeme vědět, tak je potřeba oslovit politické strany, jednotlivé poslance a senátory s žádostí o vyjádření se k našim požadavkům. A na základě jejich odpovědí i neodpovědí vytvořit určitý tlak na prosazení našich požadavků. A nyní dotaz: 1. Kde a do kdy vést diskuzi o našich požadavcích. 2. Kdo bude reprezentovat naše požadavky při jednání s poslanci a senátory. Souhlasím s názorem uvedeným v příspěvku Karlík 05.07.05 06.53, že je třeba dát dohromady pracovní skupinu, která by mněla vést diskuzi o našich požadavcích a připravit petici. Rád uvítám Vaše názory na danou problematiku.

SAZYMA [6.7.05 - 20:14]
Ad STROM - kdybyste žil ve Švédsku, máte tuto službu s 90% matrik k dispozici, 100% bude na webu naskenováno do konce roku. Platí se paušál 1000 SEK ročně (lat je tam asi 23000 SEK ročně) a máte neomezený přístup. Jak jsem zjistil, mají ve Švédsku ještě 20. století - počítají to jinak. Když jsem se tedy jako pan Brouček vracel z výletu z 20. století do století 21. do ČR, připadalo mi, že je to právě naopak - že jedu z 21. století do 20.

VAN [6.7.05 - 20:23]
Ad SAZYMA : Mám ofocené matriky, bohužel z nich nerozumím ani slovo. Neumim text dát do auditoria. Mohl bych ukázku poslat na Váš mail? Děkuji.

VALSIDAL [6.7.05 - 21:20]
Pro všechny. co se chtějí o prázdninách vydat do Archivu hl. města Prahy: "Po dobu 11.7.-2.9. 2005 bude studovna AMP především z důvodů revize technického zařízení a sbírky mikrofilmů uzavřena pro veřejnost". To je tedy dost smůla! Mají tuto informaci vyvěšenou na webu.

KARLIK [7.7.05 - 08:41]
SVEJK protihodnota nemusí být jen peněžní, muže to být například při práci s originály mít na rukou látkové bílé rukavice. Mám zkušenost, že matriku, kterou jsem před 25 lety četl, tak letos jsem v pravém dolním rohu našel jen zamaštěný flek od listování. Ruce jsou přeci jenom mastné.
Co se týká placení, samozřejmě když je to zadarmo je to příjemné, ale za placenou službu zase můžete požadovat kvalitu. Já jsem, ale zastánce spíše neplatit.
STROM Obsah Vašeho příspěvku v podstatě kopíruje obsah dopisů, který zasílám všem, kteří chtějí něco udělat pro zlepšení stavu v badatelnách. Samozřejmě je potřeba předem určit co se na práci v badatelny libí a nelíbí a v kterém archivu.
Všem Prosím zasílejte mi na moji adresu karel.dvorak-brno@tiscali.cz svoje poznatky z práce v badatelnách a to:
V kterém archivu co se Vám líbí nebo nelíbí nebo chybí nebo je zbytečné a proč.
Na tuto adresu se ozvěte také všichni, kdo chcete na této problematice spolupracovat.

LODOVICO [7.7.05 - 09:39]
VAN: ad od kterého roku začínají matriky pro Pardubice,Sezemice a Blato.
Pardubice NO 1641, Sezemice NO 1636, Blato neznam.

NIMO [7.7.05 - 09:41]
Mam prosbu na zkusene z vojenske tematiky. Nasel jsem dopisnici sveho pradeda, ktera je poslana r. 1915 c.k. polni postou. Nerozumim co znamena zkratka 3. Z ny. Pak bych potreboval poradit, kde zjistit neco o pluku 25/IV.komp., kde se jak pohyboval atp. Prozatim jsem se o I. sv. a legie nezajimal. Diky


DOBES [7.7.05 - 09:56]
NIMO: To je 3. Zug, neboli 3. četa.

LODOVICO [7.7.05 - 09:57]
VSEM ad Literarni Koutek
Dostal jsem par nabidek na vyveseni. Web by mel byt dostupny co nejvice uzivatelum a citelny vsemi prohlizeci.
Proto prosim, aby data
1.byla jpg, png nebo pdf (urcite ne tif)
2.mela nazvy souboru bez diakritiky a bez mezer
3.mela proste cislovani (001 ... nnn)
4.byla delena pokud mozno do vice mensich souboru nez do mene vetsich (ohled na modemisty)

Dik.

NIMO [7.7.05 - 10:03]
>DOBES Diky, vim jen, ze 25.pluk byl z Kromerize.

DOBES [7.7.05 - 10:40]
NIMO: Pokud se podíváte na tabulku pěších pluků na stránce genea, tak je 25. pěší pluk situován v Lučenci. To je ovšem řadový (tj. aktivní, Linien-) pluk a to je nutné odlišovat!!! Tu tabulku by bylo třeba doplnit i o zeměbranecké pluky. 25. zeměbranecký pluk byl skutečně od roku 1900 v Kroměříži.

VAN [7.7.05 - 11:16]
LODOVICO : Děkuji. Blato obec Mikulovice okres Pardubice. Statek Blato koupil v r. 1538 Jiří Vaniš. Ještě k Pardubicím. Znáte články z internetu od Vítězslava Prchala? Zajímavé čtení.

VAN [7.7.05 - 11:26]
VALSIDAL : Děkuji za upozornění. Oblastního archivu se to snad netýká?

LETONICAK [7.7.05 - 12:01]
Nimo: podle teto mapy http://www.kuk-wehrmacht.de/regiment/img/oegarnkart1898.jpg byl 25. pluk v Lucenci, ale nejsem znalec a nerozeznam radovy a zemebranecky. A jak by rekl Josef Svejk, byl od 3tiho cuku.

ASTON [7.7.05 - 20:33]
Ahoj ! Jsem tu poprvé. Nemá někdo rodinu či předky "Čelikovský" z okolí Prahy ? Daruji nějaké orig.písemnosti.Pro mne jsou cizí.

KARLIK [7.7.05 - 22:44]
NINO, 3. Zug není zkratka Je to 3.četa Viz německo-český slovník

KARLIK [7.7.05 - 22:46]
pardon popletl jsem NIMO - NINO

BLACKPENNY [8.7.05 - 08:05]
Zdravim z Polska-podarilo se mi pujcit knihu,kde jsou uvedeni narozeni v Lesne mezi lety cca1660 a 1740 (samozrejme vcetne Cechu).Jen co budu doma,hodim to na net.

DOBES [8.7.05 - 09:08]
LETONICAK: Já také nejsem znalec, ale zas tak složité to není. Řadové (Linien-) pluky byly v celomocnářské kompetenci a měly tedy označení císařské a královské (c. a k.). Zeměbranecké pluky byly naproti tomu v kompetenci jednotlivých polovin monarchie. V Předlitavsku nesly označení císařsko-královské (c.k.), v Zalitavsku královsko-uherské (k.u. nebo M.kir.).
Mapa je z roku 1898 a v Kroměříži byl tehdy 3. prapor 14. zeměbraneckého pluku. 25. zeměbranecký vznikl až roku 1900 (jak už jsem psal dříve).

NIMO: 25. zeměbranecký byl nasazen spolu se 14. zeměbraneckým brněnským v rámci 26. brigády na ruské frontě. V dubnu 1917 byla tato brigáda přemístěna do Bozenu (Bolzano). Detailnější pohyb 14. c.k. pluku na ruské frontě bych také uvítal.

KARLIK: viz [7.7.05 - 09:56]


DOBES [8.7.05 - 09:12]
LIPOSLAV [5.7.05 - 22:47]: Nalezencům se tam říkalo "plazata"?

LODOVICO [8.7.05 - 09:33]
VAN: Od Prchala jsem nasel jen jednu praci. Mate vic odkazu?

NIMO [8.7.05 - 09:48]
DOBES> Ja jsem prozatim nasel na netu jen dva odkazy, a to tady (dotaz 624),tady.

VALSIDAL [8.7.05 - 10:30]
Mohl by mi prosím někdo poradit jak přečíst následující zápis? Jde o záznam o křtu:" ...baptizavi infantem natum ex Jacobo et Mariana ????? ex pago ..... Nevím co by mohlo znamenat to slovo před "ex pago" Asi to bude něco jako "pocházející z", ale tohle slovíčko nějak neznám. Díky za pomoc a radu.

LETONICAK [8.7.05 - 11:10]
Dobes: dekuji za vysvetleni. Ta poznamka o prerazeni z ruske fronty na italskou mne zajima, mam dva pradedy z jedne vesnice na vyskovsku, kmenove listy se nedochovaly takze nevim u jakeho utvaru slouzili, jen nejake karticky rikaji, ze jeden byl za prvni valky v zajeti v Rusku a druhy v Italii. Da se sehnat vice informaci?

SAZYMA [8.7.05 - 11:26]
Ad Letonicak - me taky dodnes nikdo pořádně nevysvětlil, proč můj praděda Tomáš Khodl jako legionář v Rusku se najednou ocitl v Itálii. Údajně byl v Rusku zajat a tam se jim po nástupu bolševiků nelíbilo, tak utekl do Itálie. Ale to mi nějak nejde na rozum. Jak mohl utéci z Ruska do Itálie. A v Itálii je už veden od roku 1916. Vrátil se pak jako italský legionář

SAZYMA [8.7.05 - 11:27]
Ad Blackpenny - no to je paráda. Už se těšíme.Můj příbuzný - ze staré bratrské rodiny Kurzawů údajně odešel pro víru do Polska a vrátil se po 1781. Třeba tam najdeme toto příjmení.

KARLIK [8.7.05 - 12:26]
LODOVICO, jak je to s literárním Koutkem, mám několik mnou neskenovaných knih.
VALSIDAL, k rozluštění by bylo potřeba více textu k nastudování rukopisu. Nepodařilo se mi rozluštit první písmeno, možná dvě takže text je ?(?)jugibus ex pago (ex pago = z vesnice). První písmeno může být E (zrcadlově obrácené), také nedokreslené H, K, T, J, Z a druhé písmeno y nebo g. Pokud je to jen jedno písmeno, mohlo by to být Q nebo Z. Co mi z toho česky vyšlo by bylo slovo svědek (polatinštění německého Zeuge) nebo druhá možnost jakási zkomolená odvozenina od slova padesátý (guinguagesimus). Pošlete větší obrázek.

MECHYN [8.7.05 - 13:08]
VALSIDAL: Třeba jsem úplně vedle, ale koncovka -ibus by mohla znamenat ablativ v množném čísle (ablativus locativus - ve smyslu místně odkud). Nemohlo by to být "Fugibus ex pago ..." = "prchající ze vsi ..." ? Chtělo by to znát asi víc souvislostí - třeba z jaké vsi měli být (jestli se jedná o ves mimo farnost apod.).

VALSIDAL [8.7.05 - 13:14]
KARLIK[8.7.05 - 12:26] Díky za snahu. Já taky nemůžu přijít na to, co by to mohlo být za latinské slovo. Slovo svědek do zápisu nepasuje, dále v zápisu je jako zvykle použito "Testes:"Ani "padesátý" se tam nehodí. V dalších zápisech je psáno to čerchmantské slovo podobně a někde i ještě zkráceně. MECHYN[8.7.05 - 13:08] Fugibus to asi taky nebude. Podobný zápis se opakuje u 5 následovně narozených dětí. Rodiče pocházeli pokaždé z jednoho místa. Ale díky :)

MECHYN [8.7.05 - 13:25]
VALSIDAL: a neobjevuje se to slovíčko jen u křtů, kde není uvedeno příjmení rodičů ? To by pak mohlo znamenat "neznámí ze vsi" (pokud by to bylo "fugibus").

VALSIDAL [8.7.05 - 13:28]
MECHYN: Otec je vždy uvedený jménem i příjmením a matka jen jménem. To "slovíčko je uvedeno vždy za jménem matky a před "ex pago" ... Zkusím pověsit jiný zápis. Dík

VALSIDAL [8.7.05 - 13:30]
Tak tady to je. Jde o slovo za jmenem matky Mariany a před "ex pago"

PATRICUS [8.7.05 - 13:33]
Slyšel jste někdo křestní jméno Orphan? (tedy pokud je to vůbec jméno)

SHERRY [8.7.05 - 14:10]
kdyz sem zkusil zadat do google, tak krome ostatnich veci se to objevilo jako prijmeni akorat

RILKEAN [8.7.05 - 14:54]
myslim ze slovo Orphan znamena "sirotek". tady se o tom trochu pise: They are properly called 'orphans' if their parents died before they were named; others call them 'parentless', orbi. 'Orphan', orphanus, means the same as pupillus. The one is the Greek word; the other, the Latin;

RADAMEC [8.7.05 - 14:57]
VALSIDAL: To je conjugibus, tedy manzelum. V ruznych zapisech potencialne ruzne zkracene.

PATRICUS: Orphan je sirotek. Anglicky, ale mozna i v dalsich jazycich. Latinsky by to bylo orphanus.


SAZYMA [8.7.05 - 15:48]
Ad Valsidal - tak vida, než jsem to napsal, už je to tady od Radamce - jde o text ...dítě narozené z manželů Jakuba a Mariany Marš(?)ze vsi atd....

FABIAN [8.7.05 - 16:26]
Nemohu se dopátrat historie bývalé Čs. Divizní vojenské nemocnice (specielně porodnice) Praha – Karlovo náměstí 36, (Nové Město Praha - 1 - číslo popisné 504), umístěné v budově bývalé jezuitské koleje. a) Za Rakouska po zrušení ¨Jezuitského řádu b) Za první světové války c) Za 1. republiky d) Po bombardování v únoru 1945 e) Po osvobození Prosím o jakoukoliv informaci

VENT [8.7.05 - 17:02]
Poradí mi někdo s těmito slovíčky z gruntovnic:Afterpächter Afterrecht?Díky

VAN [8.7.05 - 19:13]
SAZYMA : Tu oblast pátrání méte v poště. Dále je možné, aby otec Jakuba*1695, byl kostelníkem v Počepicích, ale bydlel v vzdálenější vesnici Skoupý?

VAN [8.7.05 - 21:43]
Je možné, že v nejstarších matrikách nebyl uváděn datum narození, ale jenom datum křtin?

LODOVICO [8.7.05 - 22:55]
KARLIK: LitKou se jen tesi. Staci se jen domluvit na mistu predani cd/dvd jako minule.
VAN: No jiste! Datum narozeni bylo nepodstatne. Slo vzdy o krest.

VAN [8.7.05 - 23:40]
LODOVICO : Děkuji.K těm Pardub. Omlouvám se. Až na něco přijdu tak se ozvu.

VAN [8.7.05 - 23:56]
MECHYN : Psal jsem panu Mikuškovi z SOA Litoměřice ohledně archivu panství Vysoký Chlumec. Zatím se mi neozval. Jsou pro odpověď nějaké lhůty?

LIPOSLAV [9.7.05 - 00:01]
DOBES. Ano, triadevadesátiletá pametnice to suverene tvrdí a ve vsi Lhotky u Zásmuk je to ve všeobecné povědomosti. Žere mi to háčky a čárky. Plázata jsou s dlouhým prvním a a háčkem nad z. Tonyk.

KARLIK [9.7.05 - 02:29]
VALSIDAL, tak si myslím, že jsem to rozluštil. Podle slovosledu, by to mohlo být povolání. Tomu, ale neodpovídá to, že neznámé slovo je v dativu plurálu (třetí pád množného čísla), v souvislosti ex pago to znamená, že se jedná o určení místa. Slovo začíná písmeno Ž jednoznačně se jedná o Z s háčkem. Tím pádem to bude české slovo přepsané do latiny. Druhé písmeno je „j“, ale může být ve funkci „i“ třetí písmeno může být „n“ nebo „u“ další písmeno je „g“ a na konec „ibus“ koncovka 3 pádu možného čísla. Protože se jedná o plurál tak jméno vesnice musí být pomnožné, to znamená zřejmě končí na –ice, -yce, -ovy a další koncovky množného čísla, ještě můžeme uvažovat záměnu g a k tak bych v okolí hledal obec Žinkyce, k se muže měnit č a nebo g může změkčovat n Takže oblast obcí se rozšiřuje na Žinany, Žiňany, Žinčice, Žiňaky, Žinice, Žinkovy a podobně. Obce začínající na Žj by snad mohli být Žjuky, Žjugy, Žjukyce, Ten jiný zápis byl dobrý, je na něm vidět, že první písmeno je jinak psáno než g a že je nad ním háček.

KARLIK [9.7.05 - 03:05]
VENT,After je v angličtině „po (něčem)“. V staroněmčině se to používalo taky, většinou se psalo se dvěma f tedy Affter takře slovíčka podle mého znamenají ponájemník, (tedy následujicí nebo další nájemník) a druhé slovo znamená poprávu.
VALSIDAL, nevšiml jsem si, že RADAMEC odpověděl , ale nemohu souhlasit Zkrácení slabiky „Con“ by nemělo smyčku dolů. „Con“ se nahrazovalo obloučkem mezi základní a horní linkou dnešní zrcadlové malé písmeno „c“ nad toto obrácené „c“ se psaly ještě značky, když se zkracovali za oním „con“ další slabiky. Textově by samozřejmě „manželům“ tam sedělo.

VENT [9.7.05 - 08:15]
KARLIK:děkuji za pomoc

RADAMEC [9.7.05 - 12:30]
KARLIK: Hadat se nebudu, ale jsou-li to Petrovice u Blanska, tak hned vedle je obec Sloup a vsechno to do sebe zapada: Ego Par. Petrovicensis baptizavi infantem natum ex Jacobo Warss (?) et Mariana conjugibus, ex pago Slaupy, tedy ja farar petrovicky jsem pokrtil dite zrozene z Jakuba Varse (?) a Mariany manzelu, ze vsi Sloupy. Ostatne vsimni si, ze mezi tim problematickym slovem a spojenim ex pago je carka. Na to, ze farar dusledne a ucebnicove dodrzoval zkratkove symboly bych nesazel, navic mam pocit, ze jsem v minulosti vidal c s takovou tou francouzskou vlnovkou dole ve vyznamu con. Konkretne slo o slovo, ktere jsem ve sve nezkusenosti cetl gbracta, a ono to bylo c(on)tracta. A ze l ve slove sloupy vypada spis jako b nebo k, tim bych se take moc nevzrusoval.

SVEJK [9.7.05 - 13:11]
LODOVICO, VAN Lidi proc me ignorujete, ja se v teto oblasti hrabu leta. Mikulovice a cele okoli pardubicka je jedna z mych hlavnich vetvi. No nic, matriky velmi stare, nejvice me vsak zajima Roven, dnes Horni a Dolni. Adios amigos.

KARLIK [9.7.05 - 15:44]
RADAMEC, Já taky nepovažuji svůj názor za neměnný, ono jen z takového kousku matriky se dá těžko taková věc vyhodnotit. Já jen vycházel z toho co jsem tam na základě transliterace našel. Ono slovo „manželům“ tam sedí perfektně (jak hrnec na ......).

VALSIDAL [9.7.05 - 19:05]
RADAMEC, KARLIK Díky za luštění, chvilku jsem tu nebyl, jinak bych se ozval dřív. Myslím že tam sedí přesně "conjugibus"! To bude ono. Mám ještě další 4 zápisy, týkající se křtu dětí stejných rodičů a v některých případech se vyskytuje na začátku toho slova právě ono zkrácené "con" ve formě vznášejícího se obráceného písmenka C. Jinak jde o ves Skoupý a nedaleké Petrovice v okr. Příbram. Já jsem se ve svých matrikách se slovem "conjugibus" zatím nesetkal. Každý den je se co nového učit :) Díky za pomoc a poučení.

VALSIDAL [9.7.05 - 19:32]
RADAMEC, KARLIK Našel jsem jednu docela zajimavou stranku tady s typizovaným formulářem na zápis křtu, kde se slůvko "conjugibus" objevuje tak, jak bylo v zápise.

MECHYN [9.7.05 - 21:35]
VAN: Nevím na co jsi se ptal konkrétně. Oni jsou také dost zavaleni prací (jsou tam celkem dva nebo tři), nejlepší je jim zavolat, to už většinou nějak reagovat musí. Kdyby to mělo být něco z inventáře, tak bych se ti mohl při příští návštěvě podívat.

BLACKPENNY [9.7.05 - 21:39]
V Polsku se mi podarilo vypujcit svym rozsahem (290 stran) a obsahem (majitele domu od nepameti - cca 1522) jedinecnou knihu: Deje mesta Caslave od Augustyna Sedlacka (Praha 1874). Nez ji zacnu skenovat do literarniho koutku-neni uz nahodou nekde na netu,at to nedelam zbytecne?

BLACKPENNY [9.7.05 - 22:26]
Sazyma:V Lesne o Kurzawovy nic neni-nevis kde jinde by mohl byt?Mam nekolik knizek o exulantech...

JIRA [10.7.05 - 09:20]
SVEJK: Když hledáš na Pardubicku, jmenovitě Mikulovice, tak hned vedle jsou Staré Jesenčany a Dražkovice. Nemáš tam, včetně Mikulovic nějaké Pulpány? V berní rule je v Jesenčanech jeden P. uveden, v revitalizaci jsem ho však nenašel. V tereziánském katastru se objevují P. v Dražkovicích, Nabočanech, Dašicích, Komárově, Dolanech, Rybitví a v Jezbořicích. Nenašel jsem je však jak v Rovni tak Sezemicích, kde se vyskytovali dříve.

SAZYMA [10.7.05 - 12:31]
Ad Blackpenny Víc nevím, než že rod Kurzawa, rod dnešního bratrských kazatelů, odešel pro víru do Polska a po 1781 se vrátil. Bohužel.

NIMO [10.7.05 - 13:15]
Neznate vyznam teto znacky?. Narazim na ni jak v matrikach, tak v gruntovnicich.
Dekuji.


RADAMEC [10.7.05 - 13:57]
NIMO: Nota Bene. Doslova "dobre si vsimni", pouzivalo se ke zvyrazneni neceho, co by clovek nemel prehlednout. Dnes bychom tam nakreslili vykricnik.

NIMO [10.7.05 - 14:02]
RADAMEC> Diky, v matrikach jsem to nasel u "netradicnich" zaznamu o krtu (nalezenci, atd), ale i na prvni pohled beznych zaznamu. Snad v te dobe byli necim vyjimecni......

BLACKPENNY [10.7.05 - 21:34]
SAZYMA:Bohužel-ani na Žitavsku,Berlínsku a pruském Slezsku jsem Kurzawu nenašel...To však nic neznamená. Např. v Opole konec 2.sv.v. nepřečkala žádná evangelická matrika a starý hřbitov v Opole momentálně likvidují technické služby - prostě asi nesmí zůstat žádná připomínka toho, že tu kdysi byli Němci a ne Poláci. Je to horší, než řádění vandalů-po těch alespoň něco zbyde, ale po téhle akci nezůstane ani ň:-(

MARKY [10.7.05 - 23:24]
JURA, Svejk: Zajimalo by mne zda mate v rodokmenu Pulpány ze Sezemic a Dolan??? Moji predkove - Pulpáni pochazeji z techto vesnic....a vetsinou se jednalo o majetne statkaře...

TWISP [11.7.05 - 09:20]
pokus

TWISP [11.7.05 - 09:59]
MECHYN (24.6.2005): Možná, že jsi neměl v ruce dodatky k inventáři VS Vraný (II 144, II144/1, II 144/2) - pod inv.č. 2149 - 2161 (možná i pod dalšími, ale ty jsem si nevypisoval) najdeš gruntovní knihy a urbární registra, z nichž nejstarší začínají LP 1585. Navíc upozorňuju na jednu podivuhodnou vychytávku - kdysi jsem hledal GK, které zmiňoval popis nějakého inventáře, ale v příslušném fondu nebyly, až mi po drobném vnucování se obsluha v SOA Praha přinesla ze zvláštní skříně hnědé desky, nadepsané "PK Slaný 31 - Seznam PK, převzatých od okr.soudu ve Slaném r.1898 a 1937" a ejhle - obsahovaly seznam různých GK z různých panství na území Slánska. Háček je totiž v tom, že řada z nich se neobjevuje v inventáři příslušného panství - např. inv.č. 234-238 v těchto deskách označuje GK několika vesnic z VS Vraný pro 17.-18.století, ty ale nenajdeš v inventáři či dodatku pro VS Vraný a nejspíš ani v žádném jiném. Dost by mě zajímalo, kolik se v SOA skrývá podobných GK, na které člověk v inventářích velkostatků nenarazí - koho by napadlo ptát se, zda někde nejsou nějaké další zvláštní seznamy...

MECHYN [11.7.05 - 10:54]
TWISP [11.7.05 - 09:59] To je super, to by mi mohlo hodně pomoct. Ostatně v Praze mají těch vychytávek vícero - když jsem hledal PK k VS Veltrusy, tak mi bylo sděleno, že se nacházejí v SOkA Benešov, zbytek fondu zřejmě k dispozici v Praze. Důvod nechápu. Nejhořší na bádání ve fondech VS v SOA Praha je ta 3-denní lhůta pro přivezení archiválie. Kdyby alespoň byly inventáře přístupné na internetu, aby si to člověk předem objednal, ale takhle musí jet jednou mrknout do inventáře, tam pokud má štěstí, že mají co chce si objedná a pak si musí naplánovat další návštěvu, nejdříve však za 3 pracovní dny. Nechápu, když stavěli tak ohromné budovy, že si neudělali místo pro větší skladovací prostory. Zlaté Žitenice...

SVEJK [11.7.05 - 12:05]
Marky, bohuzel ne. Ze Sezemic akorat tak Dosely.

SVEJK [11.7.05 - 12:08]
Jira, zaregistroval jsem je tam, ale ja je prehlizel /perhlizim/, nebot mi nikam nezapadaji do rodokmenu. Budu mit priste oci otevrene a podivam se doma do zapisu. Ale v Mikulovicich, Drazkovicich a Jezboricich se budu jeste dost vrtat, uvidime.

KARLIK [11.7.05 - 12:55]
Všem: Nevíte někdo o nějaké literatuře, zabývající se mírami a váhami na Moravě?

VOKOUN [11.7.05 - 14:00]
mám prosbu na HOR-a - chcel by som vedieť, či v zozname legionárov je Jozef Koštek nar. 30.3.1881 v Jablonovom, vtedy Uhorsko. Priezvisko môže mať aj nasledujúce formy: Košček, Černuch, Kuruc. Bol na ruskom fronte.

MARKY [11.7.05 - 14:43]
Všem: prosim o radu, kde je mozne stahnou treba... ucebnici stareho pisma..nebo neco co by mi pomohlo prelozit si stare listiny...

DRAT [11.7.05 - 16:23]
KARLIK: http://www.ilcik.cz/download/vaha.html snad se pan Ilcik nebude zlobit.

KARLIK [11.7.05 - 18:09]
DRAT: Děkuji za typ. Díval jsem se na stránky, ale na nich je jen několik měr a vah. Vlastním publikaci "Gustav Hofmann: Metrologická příručka pro Čechy. Moravu a Slezsko do zavedení Metrické soustavy" (mám ji už i naskenovanou), zde je Morava zpracovaná, ale sháním se ještě po nějaké literatuře ke kontrole údajů. Například v Hofmanově publikaci je popsáno 32 délkových loktů.
Pana Ilčíka jsem kontaktoval přes E-mail.

KARLIK [11.7.05 - 18:38]
MARKY:existují skripta FF UK PhDr. Jaroslav Kašpar, CSc.: Úvod do novověké latinské paleografie se zvláštním zřetelem k českým zemím“ SPN Praha 1975, dva svazky: ukázky písma a textová část. Je zde popsán v textové části vývoj písma a velké množství ukázek jak se v různých dobách psaly jednotlivá písmena. Je to to neklepší co se dá sehnat. Dále existují skripta FF UK PhDr. „Zdeňka Hledíková, CSc. A PhDr. Jaroslav Kašpar, CSc. Paleografická čítanka“ SPN Praha 1982. To je ale jen čítanka. V části první samostatné fotografie textů a v textové části jejich transliterace. Třetí publikací je „Kolektiv autorů: Učebnice čtení starých textů“ vydala ČGHSP Praha 2003.
Naučit se číst kurent bez vysvětlení tahů písma problematické. Já jsem pro genealogické kurzy v Brně seskládal Tabulky psaného písma (20 stran). Mám to ve Wordu (736kB). To je vhodné pro čtení srovnávací metodou. Kdo chce ale číst opravdu dobře, musí se naučit charakteristické tahy písmen a jejich směry.
To je problematické pro grafické vyjádření a proto je nejlepší výuka učitelem.

VAN [11.7.05 - 18:54]
MARKY : Jsem ten poslední, kdo by měl radit, přesto doporučuji podívat se na stránky Blanky Větrovcové alias CLARICIA. Já jsem tak začínal. Sám bych potřeboval něco v latině.

VAN [11.7.05 - 19:01]
Vidím, že mne předešel profesionál. KARLIK : Jsem skrblík a navíc mám zkušenost, že se něco pro laika těžko hledá, přesto a nebo právě proto prosím, zdali by bylo možné stáhnout Vaše tabulky. Dík.

MECHYN [11.7.05 - 19:56]
KARLIK [11.7.05 - 12:55] O knize A. Sedláčka "Paměti a doklady o staročeských mírách a váhách" asi víte. Sice tam Morava není, ale myslím, že je zde možné nalézt alespoň mnoho užitečných obecnějších informací.

LODOVICO [11.7.05 - 22:37]
SVEJK: Mikulovice neznam. Byly urcite soucasti pardubskeho panstvi?
Dosely mam:
urbar 1617, Martin Dossel, Dassicze
      Pawel Dossel, Kunieticze
Purkrechtnice c.11, 1596-1622:
Sezemicze
Wogtiech Beran prodal zahradu ... Pawlowi Dosselowi ... za lx ss ... hned xxxiij ss .. 1598 po iij ss ...
Rukogmie ... Waclaw Gelynek a Rzehorz Kos ... 
Stalo se ... 1598.

Pawel Dossel prodal zahradu ... Pawlowj Zatkowj ... za Lxx ss ... hned xliij ss ... 1600 po ij ss ...
Rukogmie ... Petr Kubesska, Matauss Ssturcz ...
Stalo se ... 1599.
Pak jeste v Brozanech: Wit Maczele Pro: Sta: Pawlowj Dosselowj (c.13 1604-16).

KARLIK [11.7.05 - 22:50]
VŠEM: tak jsem se nechal vyprovokovat. Dal jsem na svoje webové stránky http://www.volny.cz/ingk.dvorak (nechtělo to vzít tag, psalo mi to chybu „“http“ a tak jen text adresy) z pár textů na učení čtení které jsem už vloni udělal. Tabulky zašlu na základě požadavku zaslaného E-mailem. Genealogii dělám 25 let a rád své zkušenosti dám dál.

LODOVICO [11.7.05 - 23:01]
SVEJK a VAN ad PULPANI: je jich vic.
Urbar 1617: Waczlaw Pulpan po niem Jan Pyrko, Platienicze
Urbar 1651: Matieg Pulpan, nynj Petr Smetana (BR grunt c.1)
kazdeho auroku 8
z 3 lanu 21 gr 3d
z 1/4 od Mikulasse kazdeho auroku 8
Purkrechtnice c.11:
PaK Sezemssti prodalj statek Sy: Waczlawa Pulpana W Tiech Mezech a Prawich Jakz od Starodawna gest Girzikowy Babinskyho kteryz se k Materzy 
teychz syrotku Przyzienil Wczems dil Po zienie gmiti ma gmenowitie za x a_str ss [110].
Na tu summu zawdaty ma lxx ss. Wssak Rozdilnie hned hotowych xl ss o Swatem Waczlawie Negprwe Przysstim do zawdati ma xxx ss. 
Ostatku summy Placzeny poczina o saudie letha 1596 wj ss a letha 97 po x ss az do zaplaczeny.
S przydawky tiemito klysen dielnych w, kraw dognych w, beyk dwaulety j, swinie plemenna j, prasat iiij, slepicz s kohautem xj, 
wuz kowaney s lyssnemy s ziebrzjnamy, s prkny k hnogy, prowaz k wozu, pluh s zielezj, brany s zieleznymy hrzebiky, slle w [=oprate], 
uzdy w, sedlo j, (rozporzycze) kowane ij, kopacz, widly zielezne k hnogy ij a k senu j, koleczko bednieny, lopata okowana, sekera drwum 
sekatj, wiertel, worssauff, stul, dizie, zbrog tato plech, peklhaub, rucznicze, mecz, pulhaku. Obilj na poly na ozym y na Jarze
sete a do stodoly sklyzene. Jakoz gest kolyw y Picze wsseczko. Jakoz gest zitta po xxij kor:
Rukogmie za grunth dobreho hospodarze Y Za Gruntowni penize Rukau Spoleczny a Nerozdilnau Slibilj Zegmena tito 
Waczlaw Boczek, Michal Wania, Jan Blatniczky, Waczlaw Pinwiczka wsse sausede odz.
Stalo se o Saudie Sezemskym m Miejst: Sezemiczych w Strzedu Po Pamatcze Przenesseny Sw. Waczlawa Letha 96.

V Sezemicich znam nejdriv Mateje Pulpana otce nebo bratra Vaclava zde zmineneho. Vaclav mel 4 deti z toho dva syny Jana a Vita. O tiech newym nicz :-). O par let pozdeji byl jiny Vaclav v Holicich.
Vse o Pulpanech, co najdu, posilam MARKY.

SHERRY [11.7.05 - 23:08]
KARLIK [11.7.05 - 12:55] A co stranky s konkretnimi prevody starych jednotek a programkem na tyto prevody - www.converter.cz/
PS: Ten zapis odkazu ma vypadat takto: <a href="http://www.volny.cz/ingk.dvorak/">volny.cz/ingk.dvorak/</a> a pak funguje a zobrazi se :-)

MARKY [11.7.05 - 23:58]
Lodovico: Diky diky za Pulpány :-)

PATRICUS [12.7.05 - 08:25]
KARLIK [11.7.05 - 22:50]pěkné stránky. V čem jste dělal ty erby? Mohu poprosit o tabulky (ja_vpj@yahoo.com)? Sice do archivu už nějaký ten rok chodím, ale mohu maximálně 3x ročně, takže jsem furt začínající amatér.

NIMO [12.7.05 - 08:59]
KARLIK [11.7.05 - 22:50> Mohu poprosit tez o tabulky. Diky novotny.mar@tiscali.cz

MECHYN [12.7.05 - 09:33]
Pobavil mne zápis z roku 1607 v gruntovní knize obce Malešov, panství Roudnice. Při postupování gruntu na něm vázli dluhy, mj. "5 kop mistru poprávnímu za 2 popravy manželky držitele gruntu - první za vymrskání a druhé za uší uřezání". Copak asi udělala ?

SHERRY [12.7.05 - 10:07]
Prijde mi zvlastni ze za to dluzil manzel. To skoro vypada jako by to bylo na jeho objednavku, jinak by to prece melo byt na ucet obce (respektive tehdejsi "justice", pod kterou kat mohl patrit)...

MECHYN [12.7.05 - 10:19]
No třeba u čarodějnických procesů se všechno platilo z majetku obviněného, tak proč ne i tady ? To by pak mohlo třeba vysvětlit i to proč vázl dluh roudnickému katu v roce 1759 na chalupě mého prapra... Tomáše Pecha ve výši 8 zlatých - třeba se někdo z rodiny něčeho dopustil ?

SALTZMANN [12.7.05 - 10:26]
MECHYN: Vymrskání býval častý trest za cizoložnictví.

RILKEAN [12.7.05 - 11:54]
Minuly tyden jsem si v Klementinu pujcil knihu: Vyznání na mučidlech : texty ze starých knih černých, jinak smolných a tam bylo takovejch pripadu kila :-)

KARLIK [12.7.05 - 12:15]
V archivu v Třeboni prodávají zajímavou knihu: „Adolf Kalný: Popravčí kniha pánů z Rožmberka“ Soa Třeboň 1993.
SHERRY: Díky za odkaz, ale tam taky je jen málo historických měr. S těma mírami to vzdávám. Dostal jsem ještě jeden typ od přátel co učí na MU pomocné vědy historické.
Co se týče odkazu, tak to samozřejmě vím, editor zprávy to vzal a pak až jsem to zkoušel tak mi napsal hlášku Neznámé auditorium: “http: zkusil jsem to párkrát přepsat, a když to stále nešlo, tak jsem to vzdal :-(. Ve zdrojovém kódu to bylo dobře. Svoje webové stránky, stránky MGHS (od roku 1998 – první GH stránky na Internetu v ČR) a ještě další dělám já sám. Dlouhá léta jsem se živil počítači. První článek o genealogii na počítačí jsem vydal v GHI Brno v roce 1984 :-o
PATRICUS: Erby kreslím v Corel Draw vektorově pomocí bezierových křivek to je podle složitosti objektu počet bodů, velikost a směr těžnic. Někdy si obrázek nahodím tužkou na papír, oskenuji, dám obrázek jako podklad do Corelu a obkreslím.

MARKY [12.7.05 - 15:53]
Vsem: Chtela by jsem poprosit zda nemate nekdo moznost nahlednou do BR rejstříku zda se nekde vyskytuje jmeno Olexa??? nebo Lexa při Oleksa??

MARKY [12.7.05 - 16:45]
MOJMIR BUDA: Nenchal jste mi ve Vasi zprave jako Anon e-mail... takze na mne je matrix.servis@tiscali.cz

SVEJK [13.7.05 - 12:34]
Panejo, diky LODOVICO. Ano, Mikulovice samostatna fara,ca od 1750, predtim u Pardubic. Drazkovice, Pardubicky atd.. Mi Doselove kolem 1600 zili v Rovni, prip. Redicich, kdybys cokoli objevil, urcite se nejak odmenim. Kazdopadne diky tady za ty sezemicke, take zajimave.

JUDY [13.7.05 - 14:47]
Mam jednoho predka v Maďarsku a nasla jsem v záznamech pristehovalcu a v domovskem liste misto narozeni PÖSER. Nikde ho vsak nemuzu najit. Nevim jestli jsem se na to tady nahodou neptala :) Dekuju za odpoved JUDY

KARLIK [13.7.05 - 19:55]
JUDY: zkusil jsem maďarský vyhledávač a nic nenašel, Zkusil bych databázi Mormonů v Americe (adresu neznám) Maďarsko jim prodalo kopie všech matrik a oni je už určitě mají v počítači.

VLADOVLADO [13.7.05 - 20:54]
JUDY: skús http://www.radixindex.com/placeindex/placeindex_po.shtml je to uhorský gazetter, prípadne pozri okolo

SHERRY [13.7.05 - 21:38]
JUDY: tak nejpodobnejsi me to naslo tohle (ShtetlSeeker):
Pazsir, Pazsér-szállás, 45°54' 18°13', Hungary, 117.8 miles SSW of Budapest
nebo kdyby to nebylo P ale F, coz je podobny, tak
Füzér, 48°33' 21°28', , Hungary, 131.8 miles NE of Budapest

SALTZMANN [14.7.05 - 08:27]
KARLIK: Nejlepší věc na váhy a míry co jsem kdy viděl je od B. Indry. Vyšlo to na pokračování ve Slezském sborníku někdy v 60.letech. Zabývá se především Slezskem (rakouským i pruským), ale má tam myslím i Moravu. Vřele doporučuji.

PEC [14.7.05 - 09:30]
Ad Maďarsko: Maďarsku patřil pěkný kus Rumunska (Sedmihradsko), takže je potřeba hledat i tam. Problém je, že už to tam budou mít přejmenovaný.

PEC [14.7.05 - 09:45]
JUDY: Pak se Pöser vyskytuje ještě v tomto dokumentu: http://www.mgonline.hu/files/230/200408_93-96.pdf
Ale maďarsky neumím, takže nevím, jestli to náhodou není příjmení nebo tak nějak..

MARKY [14.7.05 - 14:09]
VSEM: Neznate nahodou nekdo p. Ilcika?? Genealoga???

SHERRY [14.7.05 - 14:43]
No je elektronicky sem s nim byl obcas v kontaktu, staci mu napsat na mail, ktery je urcite na jeho strankach www.ilcik.cz

VENT [14.7.05 - 15:06]
BLACKPENNY:mohl bys mi,prosím, sdělit na jaké int.adrese máš umístěny svoje genealogické stránky?Je tam i tvoje e-mailová adresa?Mám rodokmen zhruba hotový v GenoPro a potřeboval bych něco upřesnit a neotravovat s tím v auditoriu. VladimirEntl@seznam.cz

VENT [14.7.05 - 15:06]
BLACKPENNY:mohl bys mi,prosim, sdelit na jake int.adrese mas umisteny svoje genealogicke stranky?Je tam i tvoje e-mailova adresa?Mam rodokmen zhruba hotovy v GenoPro a potreboval bych neco upresnit a neotravovat s tim v auditoriu. VladimirEntl@seznam.cz

MARKY [14.7.05 - 16:27]
VENT: http://www.rodokmen.czweb.org/= blackpenny

VENT [14.7.05 - 16:56]
MARKY:neustále mi to hlásí,že stránku nelze zobrazit

VENT [14.7.05 - 16:56]
MARKY:neustale mi to hlasi,ze stranku nelze zobrazit

MARKY [14.7.05 - 16:59]
VENT : http://www.rodokmen.czweb.org ted jsem na ne mrkla je to v poho.... chodi

MARKY [14.7.05 - 17:07]
Vcem: Prosim o radu byla jsem vcera v Zamrsku a matriky, ktere jsem potrebovala jsou jeste zive 1842-1907 sice si mohu nechat udelat vypis, ale jen svych prim. predku je sance nejak dohledat sestry a bratry mych prapra dedu a babicek??? nebo mi zustava jen cekat 3 roky kdy pak budou dostupne???

KENIGRAC [14.7.05 - 18:13]
MARKY: Pokud jsou zive a jsou na matricnim urade tak nezbyva nez jit skemrat za matrikarkou a presvedcit ji, aby ti nasla co potrebujes...

IPAVON [14.7.05 - 18:23]
Bohužel některé matriky (úřad) již předaly živé matriky (zápisy)do archivu a v tomto případě archiv tvrdě dodržuje 100 letou lhůtu. Pokud je na matrice, tak většinou lze nahlédnout. Zkusil bych ještě index, většinou tam bývá i čp.

IPAVON [14.7.05 - 18:23]
Bohuzel nektere matriky (urad) jiz predaly zive matriky (zapisy)do archivu a v tomto pripade archiv tvrde dodrzuje 100 letou lhutu. Pokud je na matrice, tak vetsinou lze nahlednout. Zkusil bych jeste index, vetsinou tam byva i cp.

RAITARCUK [14.7.05 - 21:03]
Zdravim vsechny - muzete poradit? Existuji nejake prameny, ve kterych by se dalo zjistit, ktere cislo popisne patrilo v minulzc stoletich kteremu domu ve vesnici? Neco jako mapa s domecky a s napsanymi popisnymi cisly? Existuje nejaka evidence pripadnych precislovani popisnych cisel?

LIPOSLAV [14.7.05 - 21:19]
MARKY: Vim o rodech Lexa v okoli Stankova na Domazlicku. Udaje z obdobi po roce 1900 je mozno najit ve scitacich operatech ze scitani lidu. Provadelo se od roku 1869 vzdy po deseti letech - 1869, 1880, 1890, 1900, 1910, a 1921. Vsechna scitani jsou dnes pristupna kdyz se dochovala. Jsou ulozena ve fondech Okresnich uradu v Okresnich archivech. Vis-li vesnici a cislo domu, urcite je najdes. Tonyk.

MARKY [14.7.05 - 21:32]
LIPOSLAV: dekuji za zajimave informace..

MECHYN [14.7.05 - 21:34]
RAITARCUK: Čísla popisná se na vesnicích většinou neměnila od doby jejich zavedení na konci 18.st. Pouze např. pokud byl dům zbourán jeho číslo popisné získala nějaká novostavba. Někdy dokonce dodnes přetrvaly shodná parcelní čísla ze stabilního katastru (1840), takže stačí kombinovat http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ s parcelníma číslama a čísla popisnýma. Takhle jsem si udělal 2 vesnice právě k době stabilníhu katastru.

MECHYN [14.7.05 - 21:34]
RAITARCUK: Cisla popisna se na vesnicich vetsinou nemenila od doby jejich zavedeni na konci 18.st. Pouze napr. pokud byl dum zbouran jeho cislo popisne ziskala nejaka novostavba. Nekdy dokonce dodnes pretrvaly shodna parcelni cisla ze stabilniho katastru (1840), takze staci kombinovat http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ s parcelnima cislama a cisla popisnyma. Takhle jsem si udelal 2 vesnice prave k dobe stabilnihu katastru.

MARKY [14.7.05 - 21:37]
VSEM: Vcera jsem byla v Zamrsku a musim rici, ze to tam bylo opravdu preplnino na 100% sice jsem byla zretelne nejmladsi a obsluha byla hodne rada, ze vidi i mlade covicka a ne jenom duchodce, ale objednavaji bohuzel az na konec rijna a zac. listopadu.. pokud by jste nahodou nekdo mel misto a nemohl dej Te prosim vedet diky

HOR [14.7.05 - 23:04]
VOKOUN (11.7.05 - 14:00): Omlouvám se, seznamy legionářů mám tč. u kolegy - vycucáváme z nich okres Pardubice - budu se snažit na to nezapomenout a dám vědět.

HOR [14.7.05 - 23:04]
VOKOUN (11.7.05 - 14:00): Omlouvam se, seznamy legionaru mam tc. u kolegy - vycucavame z nich okres Pardubice - budu se snazit na to nezapomenout a dam vedet.

SALTZMANN [15.7.05 - 08:40]
MECHYN: S těmi čísly popisnými je to hodně individuální. Existují celé velké oblasti, které byly přečíslovány na počátku 19. století. Co se týče parcelních čísel, tak bych problém viděl ve zcelování pozemků, které např. v oblasti kterou se zabývám proběhlo v letech 1920-30. Zcelovaní obvykle znamenalo konec stávajících parcelních čísel. Definitivní konec pak znamená probíhající digitalizace katastrálních map (=>nové zaměření a očíslování parcel).

SALTZMANN [15.7.05 - 08:40]
MECHYN: S temi cisly popisnymi je to hodne individualni. Existuji cele velke oblasti, ktere byly precislovany na pocatku 19. stoleti. Co se tyce parcelnich cisel, tak bych problem videl ve zcelovani pozemku, ktere napr. v oblasti kterou se zabyvam probehlo v letech 1920-30. Zcelovani obvykle znamenalo konec stavajicich parcelnich cisel. Definitivni konec pak znamena probihajici digitalizace katastralnich map (=>nove zamereni a ocislovani parcel).

NIMO [15.7.05 - 08:48]
K parc. cislum - Asi nejlepsí je mapa stabilniho katastru (I. pol.19.stol), ktera je v meritku 1:2880, tedy vice nez podrobná. V idikacních skicach k mapam jsou i cisla domu a dokonce i jmena majitelu (Je v SUA Praha, udelaji i barevne kopie). Co se tyce precislovani, tak to je asi v kazde obci jinak. Prvni velke a hromadne precislovani probehlo treba na litomyslsku v letech 1805-1806, kdy se odstranovaly chyby po prvnim pridelovani popisnych cisel v r.1771. Pak se hodne obci precislovavalo treba i ve 20.-tych letech 20. stol, kdyz se sjednocovalo cislovani domu v jednom katastru. Puvodni cisla byla totiz pridelovana treba tak, ze se ocislovala obec (od c.1) ale cislo od 1 mel i mlyn nebo hajenka, ktere lezely na katastru ale rikalo se tam jinak.

RILKEAN [15.7.05 - 09:07]
NIMO: Ahoj, mas nejake podrobnejsi informace o tom precislovani na litomyslsku v letech 1805-1806? Dik

NIMO [15.7.05 - 09:24]
RILKEAN > O moc vic nez jsem napsal nemam. Podle sdeleni dvou mistnich odborniku (kronikar jedne obce a pracovnik Zamrsku) probehlo v roce 1805 ve vetsich sidlech a nekterych vsich. Mne zajima uzemi mezi Chocni a Litomysli a Ustim. Temer vsechyn obce, ve kterych badam se postupne precislovaly.
pro zajimavost: v soucasnosti je jiz volne pristupna aplikace, ktera na mape (az 1:5000) ukaze libovelne cislo popisne jakekoli obce v cele CR.

RILKEAN [15.7.05 - 09:37]
NIMO: Diky tu aplikaci znam, dost mi pomohla se zorientovat. Ja badam spis v obcich Lubna, Sebranice, Dolni, Horni Ujezd. Nevis jestli existuji nejake zaznamy o precislovani treba na OU jednotlivych vsi nebo je to v archivech?

NIMO [15.7.05 - 10:08]
RILKEAN > O prevodnich tabulkach cisel popisnych uz tu byla kdysi rec. Nekdo se pry setkal s takovou tabulkou v gruntovnici, ale asi to byla jen individualni aktivita vrchnost.urednika. Mne nezbylo nic jineho, nez jit zaznam po zaznamu v gruntovnici. Nekdy jsem to mel ulehcene matrikou, kdy prave v dobe asi 2 roky po precislovni zapisoval farar stare a nove cislo soucasne napr.46/48. Na obcich je to individualni v jedne v tom nema jasno ani kronikar, v druhe to nekdy nekdo zapsal do almanachu.

SVEJK [15.7.05 - 12:09]
Lexa, egyptolog ?

SVEJK [15.7.05 - 12:14]
Mam problem. Jak vypatrat tohoto predka. Jan Linka. Oddan 1813 v Castolovicich. 25 let. Tot vse. Deti mel v Castolovicich od 1816 do 1835, u nich je vzdy jen otec, neni koho byl otec synem. Jeho zena byla z Castolovic, tato vetev OK. V Castolovicich nezemrel, ani se nenarodil, peclive prohledano. Svedkove u svatby a krtu byli z Trebechovic, ty take cele NOZ peclive prohledany. Nic. Byl vojak /udaj z r.1813/ cili usuzuji, ze tam prisel s nejakym regimentem a pak se tam usadil. Je to jedna z mych hlavnich vetvi, co mam dal delat. Na pozemkovky nemam cas a hlavne dle popisnych cisel domu to vypada, ze tam byli v najmu a stehovali se nekolikrat. Tezko neco vlastnili. Diky za radu.

SVEJK [15.7.05 - 12:16]
Jen tak namatkou jsem koukal do berni ruly a soupisu podd. 1651, kde LInkovi zili vicemene ca 150 km od tohoto mista, totalne v jinem kraji, tam ovsem preci nepujdu hledat, kdyz je zde rozdil 150 let a muze to byt jen shoda jmen.

SVEJK [15.7.05 - 12:22]
...nekdo vi, jak pracovat s familysearch.org ? Potrebuji zjistit sources /zdroje/, co je tam dole, ovsem jsou tam nejaka cisla, po kliknuti se nic neobjevi, jmeno zadavatele, nebo tak.

HONYK [15.7.05 - 13:04]
Byla tu zminena mapova aplikace se zobrazenim cisel popisnych, mohl byste nekdo pridat odkaz? Diky.

MULDA [15.7.05 - 14:26]
HRAJ TO NA MULDU!!!

NIMO [15.7.05 - 14:36]
HONYK > Nevim, jestli existuje nejaka jina jednodussi cesta ale ja pouzivam tuto: pro zpristupneni adresnych bodu je potreba mit nainstalovat GIS prohlizec ArcExplorer od ESRI. Aplikaci lze stahnout bud primo na ESRI nebo od ceskeho distributora ARCDATA. Po nainstalovani pak lze pripojit odkaz na mapovy server, kde jsou mapove vrstvy ulozeny. napr,: http://xeon.env.cz.
Takto pak vypada kombinace vrstvy rastru mapy 1:5000 a vrstvy popisnych cisel- to jsou ty modre blechy


KARLIK [15.7.05 - 14:51]
NIMO: Díky za odkaz na mapy.
RILKEAN: o který Horní Újezd se jedná (u Třebíče)?
SVEJK zkuste fondy velkostatků, kde jsou všechny sirotčí správy, majetkové smlouvy a i svatební. Velkostatky prováděli až do zavedení okresů 1840 statní správu.

KARLIK [15.7.05 - 14:51]
NIMO: Diky za odkaz na mapy.
RILKEAN: o ktery Horni Ujezd se jedna (u Trebice)?
SVEJK zkuste fondy velkostatku, kde jsou vsechny sirotci spravy, majetkove smlouvy a i svatebni. Velkostatky provadeli az do zavedeni okresu 1840 statni spravu.

JIRA [15.7.05 - 15:50]
MARKY (z10.7.)- Nejstarší můj přímý předek z rodu Pulpánů je Václav uvedený v JK r.1776 v Hostovicích, grunt č.11 - 18 str.polí. Dále se do minulosti ztrácí a jeho předkem je asi Jan v Dražkovicích -105 str. polí r. 1748 a 1757 v TK, dále pak Jiřík ve Starých Jesenčanech uvedený r. 1654 v BR a r.1651 v SPPV. A ještě dále do minulosti to mohou být Pulpáni ze Sezemic. To vše zatím bez vysledování souvislostí. Ty lze pouze v matrikách v SOA v Zámrsku, kam se mi moc nechce po tom co o něm všichni tvrdí na auditku. Jira

JIRA [15.7.05 - 15:50]
MARKY (z10.7.)- Nejstarsi muj primy predek z rodu Pulpanu je Vaclav uvedeny v JK r.1776 v Hostovicich, grunt c.11 - 18 str.poli. Dale se do minulosti ztraci a jeho predkem je asi Jan v Drazkovicich -105 str. poli r. 1748 a 1757 v TK, dale pak Jirik ve Starych Jesencanech uvedeny r. 1654 v BR a r.1651 v SPPV. A jeste dale do minulosti to mohou byt Pulpani ze Sezemic. To vse zatim bez vysledovani souvislosti. Ty lze pouze v matrikach v SOA v Zamrsku, kam se mi moc nechce po tom co o nem vsichni tvrdi na auditku. Jira

SVEJK [16.7.05 - 12:33]
15.7. 12:14 and 12:16

SVEJK [16.7.05 - 12:34]
12:22

JIRA [16.7.05 - 18:09]
AJVIK (z 28.1.03-19:02) při pročítání archivu jsem narazil na uvedený příspěvek. Ač je to již dávno mám zájem získat informace o všech vladyckých rodech Kule (z Věřic, z Chotče i z Hrádku). Díky za jakoukoliv zprávu, případně pramen kde bych informace mohl získat- především o K z Hrádku. Jira

JIRA [16.7.05 - 18:09]
AJVIK (z 28.1.03-19:02) pri procitani archivu jsem narazil na uvedeny prispevek. Ac je to jiz davno mam zajem ziskat informace o vsech vladyckych rodech Kule (z Veric, z Chotce i z Hradku). Diky za jakoukoliv zpravu, pripadne pramen kde bych informace mohl ziskat- predevsim o K z Hradku. Jira

LODOVICO [16.7.05 - 22:16]
JIRA: Kule byl i v Pardubicich. Urbar 1617, matriky 1634, 1650. Muzu poslat.

JIRA [17.7.05 - 08:34]
LODOVICO: Mám zájem o údaje v urbáři 1617 a matrikách 1634 a 1650. Vím, že tam byli- viz berní rula Pardubice- Václav Kule, kramář s 8 str. polí. Prosím na e-mail j.ryant@seznam.cz. Díky Jira. Po prázdninách se mohu revanžovat hledáním v pražských archivech.

JIRA [17.7.05 - 08:34]
LODOVICO: Mam zajem o udaje v urbari 1617 a matrikach 1634 a 1650. Vim, ze tam byli- viz berni rula Pardubice- Vaclav Kule, kramar s 8 str. poli. Prosim na e-mail j.ryant@seznam.cz. Diky Jira. Po prazdninach se mohu revanzovat hledanim v prazskych archivech.

BLACKPENNY [17.7.05 - 20:45]
JIRA:Kuleho najdes v Dejinach konfiskaci v Cechach po r.1618 na str.1092: Jan Kule-dum v Chrudimi za 380 kop zanechal prazdny...(knihu uz nemam,ale kdosi ji tu skenoval)

RILKEAN [18.7.05 - 09:17]
KARLIK: ne je to Horni Ujezd u Litomysle

LASTRO [19.7.05 - 14:12]
prosim o radu. V gruntovnici jsem jiz dvakrat narazila na vyraz "pul vozce kovanyho", nevim, jak vypadala pulka vozu okovaneho.

NIMO [19.7.05 - 16:20]
LASTRO > v jakem smyslu? Byl to vycet vybaveni nebo "pul vozce kovanyho...neceho" ?

NIMO [19.7.05 - 16:21]
Ja narazim na termin vuz kovany. Ve smyslu, ze hospodar pridava ke gruntu dve kobyly a vuz kovany....

MARKY [19.7.05 - 16:58]
VSEM: Mohl by mi nekdo pomoci s prelozenim jednoho zapisu v matrice narozenych??? Netusim vsak, jak dostat obrazek - fotku na tyto stranky predem dekuji

MARKY [19.7.05 - 18:41]


MARKY [19.7.05 - 18:43]


MARKY [19.7.05 - 18:48]
VSEM: Moc se omlouvam za tu moji nesikovnost... nakonec se povedlo... Prectu Frantisek ???, dvocata Josef????? Anna????? dekuju za ochotu

MECHYN [19.7.05 - 19:15]
MARKY: 6. Rijen, /c.p./ 11, Frantisek Seraf./insky/ (+) a Anna Cernik dvicata /Otec:/ Jozef Cernik chalupnik z Kasalic Dolejsich.

MECHYN [19.7.05 - 19:16]
LASTRO: narazil jsem i na 1/4 vozu nebo treba vuz s 3 kolama. Taky by mne zajimalo jak takovy "vuz" musel asi vypadat.

MARKY [19.7.05 - 19:24]
MECHYN: dvicata znamena dvojcata??? nebo neco jineho???

MARKY [19.7.05 - 19:49]
MECHYN: jeste se zeptam na toho Frantiska Seraf... oznaceni jako, ze zemrel je andel?? chapu to tak dobre??

MECHYN [19.7.05 - 20:53]
dvicata=dvojcata, F. Serafinsky = jeden ze svatych, krestni jmeno uzivano i s pridomkem, ktery ho odlisuje napr. od jineho Frantiska z Assisi (stejne jako napr. krestni jmena Jan Krtitel, Antonin Padovansky...), + = naznacuje, ze patrne brzo po narozeni zemrel

KARLIK [19.7.05 - 21:06]
MARKY: je to dite Frantisek, jemuz byl za patrona urcen Frantisek z Assisi, ktery zemrel 1226 a dva roky po smrti byl kanonizovan Rehorem IX, ktery mu dal privlastek otec serafinsky , takze krtene deti, kterym byl urcen jako patron, byly krteni jako Frantisek Serafin.

MARKY [19.7.05 - 22:41]
KRLIK,MECHYN : diky za pomoc

LASTRO [20.7.05 - 07:36]
NIMO: jedna se o vycet vybaveni

NIMO [20.7.05 - 10:55]
Lastro> hmm, tak to nevim, ja mel jen vozy kovane, valni a rolni, ale vzdy cele :-)

COMTE [20.7.05 - 13:31]

Klub pro ceskou heraldiku a genealogii ve spolupraci s Utvarem rozvoje hl. m. Prahy v tzv. Konirne Martinickeho palace Hradcanske namesti c. 8, 118 54 Praha 1 Hradcany porada ve dnech 23. zari 15. rijna 2005 vystavu heraldickych praci s nazvem

ERBY 2005 - KRESLIRI CECH, MORAVY A SLEZSKA.

Otevreno denne (mimo pondeli) od 10.00 do 18.00 hodin.VSTUP VOLNY. Na vystavu srdecne zveme Vas i Vase blizke.

RADAMEC [20.7.05 - 13:37]
No a neni to proste tak, ze ten vuz byl spolecnym majetkem nekolika gruntu?

MARKY [20.7.05 - 14:00]
Netusute nekdo, kde se da prihlasit na kurz stareho pisma??? Nekdo o tom tady mluvil, ale nejak mi to uniklo...

NIMO [20.7.05 - 15:20]
MARKY> Kursy poradala v Brne MGHS , ted nevim, jestli se neco nechysta. Nejkompetentnejsi je v tomhle ohledu KARLIK.

DANS [20.7.05 - 20:31]
Pekny vecer,po dlouhem patrani jsem se dostal do situace kdy i ja musim do Zamrsku ( snad je to krizovatka cest)a trosku mne fascinuji udaje,ktere se zde dozvidam.Objednat az na listopad !!!Dobra.Mohl by mi nekdo poradit jak se tam objednat pomoci internetu a dalsi otazka matriky jsou volne k dispozici a nebo se musi predem objednat.Budu hledat matriky okolo roku 1650 - 1700 v obci Orel (Vorel).Nema nekdo informace?Diky za jakoukoliv odpoved.

DANS [20.7.05 - 20:34]
Nema nekdo pristup k berni rule - Be IV 1596 Drzkrajov Milevsko Oparany.U nas ji v archivu nemaji.

RADAMEC [20.7.05 - 21:25]
DANS: Objednat se pres Internet, to ze by slo? To snad ne.
Matriky se v Zamrsku prinaseji na pozadani, nemusis je dopredu objednavat. Ja jsem studoval matriky pro Chrudim od roku 1630 asi po 1780 a myslim, ze v nich je i Orel, ale nezameroval jsem se na to. Pred par lety mi jeste dali do ruky originaly, dnes uz jen mikrofilmy.

KARLIK [20.7.05 - 22:08]
MARKY: V Brne porada kurzy Zaklady genealogie a cteni stareho pisma a sejde-li se vice zajemcu i kurzy zamerene na pokrocile genealogy, Moravska genealogicka a heraldicka spolecnost. Vyucuji ucitele MU FF katedry pomocnych ved historickych, archivari i ja sam. Organizaci zajistuji jiz kolik let. Vetsinou kurz zacina v lednu. Jak to bude v roce 2006 jeste nevim. Kurzy konci v cervnu a jsou jednou tydne 2 hodiny. Vice informaci u mne. Tabulky pisem, kterou jsem zaslal na vyzadani asi 15-ti clenum tohoto chatu jsou jednou z pomucek kurzu.

MARKY [20.7.05 - 22:12]
DANS: Byla jsem v Zamrsku min. tyden a opravdu jsem taky objednana az na konec rijna zac.listopadu.. maji soupis matrik, kde si vyberes svoji vesnici.. Orel a napises si zadanku... pak ji pracovnice tvoji matriku prinesou...ale ja jsem tedy vzdy dostala original... ptala jsem se na to a bylo mi receno, ze pokud neni pujceny nebo na prefoceni tak ho vzdy pujcuji.. pokud neni pak davaji mikrofilm jinak je dobry tam byt driv nez v osm, protoze ten seznam matrik je opravdu jenom jeden a ceka na nej treba vsech 24 lidi,/ kdyz je archiv plny/

MARKY [20.7.05 - 22:15]
KARLIK: Da se nejak prebezne prihlasit??

KARLIK [20.7.05 - 22:16]
Dans: Udajne se da objednat i po internetu (aspon v Litomericich), ale vzdy jsem radsi volil telefon, muze se vest dialog o konkretnich nejblizsich terminech a popripade se nechat zapsat jako nahradnik. Do zamrsku jsem se objednaval ted az na listopad. Zamrsk 465 481 202 (telefonni ustredna prepoji na badatelnu).

MARKY [20.7.05 - 22:18]
ZEL:Mam pro Vas Urbany. Roh. Bela.. kam je muzu poslat???

MARKY [20.7.05 - 22:21]
KARLIK: Jeste se zeptam, nevite zda se porada podobny kurz nekde bliz k Pardubicim???

RADAMEC [20.7.05 - 23:01]
MARKY: Prece v Praze v CGHSP. Pristi beh zacina 22. zari a je to cely genealogicky kurs vcetne cteni. Ale on si to clovek stejne musi nacist sam.

LODOVICO [20.7.05 - 23:30]
MARKY: Seznam matrik se studuje az PO O (jak rikaji deti v materske skolce) :-). To nema o nej zajem nikdo. Vyplati se naplanovat si program na priste.
Jezisi, vcera tam byla prca (mam dovcu a jsem tam obden - kratke dny: dopoledne 10, po o 5 lidi.).
Prijela banda lidi, ze chcou rodokmeny.
"A kde zacit vite?"
"Mno, ja se narodil 1958 a tata to nevim."
"A vite kde se vas otec narodil?"
"Nekde na Morave..."
"Tady si vyplnte badatelsky list a proctete rad. Mate nejaky doklad totoznosti?"
"Obcanku nemam, jen ridicak"
"Napiste si, co budete studovat.."
"Ja nechci studovat, ja chci rodokmen.." ... atd.
Personal vstricny az moc, ale nepomohlo to. Sedel jsem v prvni lavici a malem jsem poslintal fotak... :-))


KARLIK [21.7.05 - 07:21]
LODOVICO: To je usmevne jen na prvni pohled. To ze takove lidi dozor pusti do badatelny bez vedomosti toho co vlastne vytvoreni rodokmenu obnasi (otazka: znate nekoho, kdo si prostudoval badatelsky rad?) a nedoporuci mu prvne nejakou literaturu je prusvih. Takovy clovek si pujci matriku a podle pravitka si v patrice podtrha jmena, aby na fotografii to lepe rozpoznal, na matrice si rozbali svacinu a podobne. :-(. A dozor badatelny si toho ani nevsimne, ale zjisti, ze matriky jsou poskozeny, a archivarum je jasne, ze to zpusobil nejaky genealog. Pak neni se co divit, ze genealogove jsou u archivaru na indexu. Tak omezi genealogum moznost badani ruznymi obstrukcemi. At nedokonalym systemem objednavani, omezenim vypujcek, nechanim archivnich pomucek v provozu i kdyz jsou jako salat a podobne. Tim archivy resi nasledky, ale nikoliv priciny. Ja kdyz to v archivu vidim, jak kdo zachazi s matrikami, tak si rikam, kde je etika badatele a zdravy rozum snazit se, aby matriky prezily i dalsi roky.

MARKY [21.7.05 - 08:06]
LODOVICO: Ja vim, ze seznam je volny po O...:-) jenze DANS potrebuje vedet co si ma pujcit... jako prvni... a nez si tu prvni matriku projde tak je seznam volny... to je fakt..

MARKY [21.7.05 - 08:07]
LODOVICO: mam jiz hotovej I dil BR HK....

LASTRO [21.7.05 - 08:17]
Narazila jsem v matrice narozenych na toto: dva stejne zapisy hned pod sebou (stejny den, rodice, jmeno ditete, vesnice), ale jini kmotri. Co si o tom myslite?

MARKY [21.7.05 - 08:25]
Taky resim neco podobneho, ale v matrice oddanych... zapis 4x na jedne strance datum 3x stejne a jednou o den posunute... Zenich Vaclav Kmonicek a nevesta vzdy jina, ale jedna se o toho sameho Kmonicka...co s tim?? Kdyz se neda nahlednou do dalsi matriky, ktera je jeste ziva, kde by bylo jasne s kym mel treba deti../rok 1827/ jak poznat, ktery zapis plati

SVEJK [21.7.05 - 11:36]
Lodovico, to je presne. Karlik, take zname, to jest pravda. Radamec, na druhou stranu, na co jsou ty kurzy ? Moc mi to nedalo, vetsinu se toho vedel, nebo si nekde precetl a cteni jsem se nikdy nikde neucil. Az v archivu, kdy jsem do toho koukal jak husa do flasky napoprve. Ale pohoda casem.

SVEJK [21.7.05 - 11:37]
Marky.... Kmonicek... neni to od Pardubic...? Vedel bych sakra vzacnou exkluzivni vec...

SVEJK [21.7.05 - 11:38]
Pratele, kde mohu sehnat stare zlate stranky, telefonni seznamy a prazske adresare ? Jakakoli leta, 1940,1960,1980... A nepiste mi v archivech, to vim, chci to na doma. Diky !!!

SVEJK [21.7.05 - 11:40]
KARLIK a dalsi. Do Zamrsku se da v pohode objednavat emailem. Rychle, presne, vyhovi. Jinak je potreba porad volat a ptat se, jestli nekdo neodhlasil, takhle mate sanci treba na pristi tyden.

SVEJK [21.7.05 - 11:42]
Radamec, totiz to bylo pro Tebe. 21.7.05 -11:40 Jinak vsichni, zavidim Vam stejne, ze mate tolik casu na Zamrsk, kazdym dnem premyslim, co asi delat za praci, abych mohl do Zamrsku v Po ci St. Ja jsem dost casove vytizeny bohuzel. Sakra prace.

JAJAJA [21.7.05 - 12:09]
co asi znamena "Kopulovan s Chiochetti Rosalia" dekuji

COMTE [21.7.05 - 12:20]
MARKY: Kurz pro zacinajici rodopisce a kronikare 2005 porada Ceska genealogicka a heraldicka spolecnost v Praze, zde se naucist cist stare pismo perfektne.

RADAMEC [21.7.05 - 12:40]
JAJAJA: Oddan s Rosalii Chiochettovou.

MULDA [21.7.05 - 13:27]
HRAJ TO NA MULDU!!!

MARKY [21.7.05 - 14:16]
SVEJK: Jo jo od Pardubic...

SALTZMANN [21.7.05 - 14:34]
LASTRO[19.7.05 - 14:12]- Co se tyce "poloviny" vozu. V minulosti se casto vyuzivaly tzv. pulvozy. Jednalo se o vuz (spise vozik) s jednou napravou, vcelku jednoduse se takove dva pulvozy daly spojit v jeden cely (s dvema napravami), tak jak si klasicky vuz dnes predstavujeme my. Naopak v pripade nutnosti deleni (napr. pri dedictvi, prodeji apod.), nebylo nic jednodusiho, nez jej znovu rozdelit na pulvozy.

SALTZMANN [21.7.05 - 14:35]
Narozdil od MECHYNe jsem se za ta dlouha leta badani nikdy nesetkal s 1/4 vozu ci s vozem o trech kolech.

MECHYN [21.7.05 - 19:17]
SALTZMANN: podle mne to byl nasledek jejich spatneho stavu - tak treba PK p. Dolni Berkovice, ves Horni Pocaply rok 1720 "jeden wuz u neho tolyko 3 kolla alle zesly", podobne panstvi D.B., ves Lhotka, rok 1710 "jeden wuz z 3 kolma". Nekdy zbylo z celeho vozu napr. uz jen 1 kolo (p. D.B., ves Bechlin, rok 1743 "1 kolo za 30 kr."). Ve ktere PK jsem videl tu 1/4 vozu si ted nemohu vybavit, ale snad na to casem zase narazim.

KARLIK [21.7.05 - 22:09]
PROBLEM VOZU: Vuz byla plosna nebo objemova mira. Bylo jich celkem 10 druhu podle toho, co se merilo. Vozy se dale delily na dilci jednotky. Podivejte se zde . Myslim, ze lide si mohli odvodit mensi jednotky vuz o jinem poctu kol.
SVEJK: samozrejme ve vsem muze byt clovek samouk, ale nekdo to nezvladne. V kurzu se nauci cist rychle a efektivne, protoze se mu vysvetli, proc a jak se ten ktery grafem pise a co jsou jeho hlavni znaky. Pak kdyz narazi na hrabopisce tak to zvladne. Co ale duleziteho kurzy daji, je metoda badani a hlavne zapisu. Znam mnoho genealogu, kteri maji provedeno rozsahle badani, ale bez odkazu jak udaj ziskali s vlastni metodou zaznamu. A Kdyz odejdou na veky, tak prace jde v nivec, protoze se v tom nikdo nevyzna. Genealogie je jedna z nejstarsich ved a jiz to dulezite bylo vymysleno. V neposledni rade, pouci badatele jak nakladat s archivaliemi. Take je rozdil v badani v Cechach a na Morave. V Cechach se nerespektovalo narizeni Josefa II. vest matriky v nemcine. Na Morave jsou nektere matriky skoro az do roku 1900 psany nemecky a kazdy farar si mnohe ceske vyrazy, zejmena povolani prekladal podle sveho. Cestina byla psana latinkou, ale nemcina kurentem. Takze kdo zacina na Morave, musi umet cist kurent uz od zacatku sveho badani v archivu.

NIMO [22.7.05 - 07:47]
KARLIK > diky, tak ted uz je to jasne a muzu kvantifikovat grunt, kdyz za vyctem strychu orne a ladem lezici pudy nasleduje " ..a luk pod jeden wuz sena..".

RILKEAN [22.7.05 - 09:46]
KARLIK: Ja jsem se v terezianskem katastru setkal jeste s rozdelenim vozu na 4 nebo 2 kone. Napr: Na kolik vozu: - sena (na 2 kone) - 2 - votavy (na 2 kone)- 1 Nevite co to presne znamenalo?

SAZYMA [22.7.05 - 11:10]
Ad Rilfkean - vozy (fury) sena ci otavy nebyly skutecne vozy, ale byla to mira.

SAZYMA [22.7.05 - 11:22]
Ad Karlik - diky za odkaz na pekny web i tam obsazena pouceni; clovek se musi stale a stale ucit. Z ceho je, prosim, naskenovano to o tech vozech, jitrech atd? Vypada to na peknou publikaci

SAZYMA [22.7.05 - 11:30]
Ad Karlik - diky za odkaz na pekny web i tam obsazena pouceni; clovek se musi stale a stale ucit. Z ceho je, prosim, naskenovano to o tech vozech, jitrech atd? Vypada to na peknou publikaci

SVEJK [22.7.05 - 12:29]
KARLIK, zajimave s tou Moravou, to jsem nevedel.

SVEJK [22.7.05 - 12:31]
Koukam, ze mi asi nikdo neporadi na 15.7.05, ok. Co 21.7. ? Ok.

SVEJK [22.7.05 - 12:34]
Marky. Ja vim totiz a jedne stare knizce o pardubicku, edice 1905 a je tam STARA FOTOGRAFIE, TIM MAM NA MYSLI CA 70LET 19. STOLETI JAKYCHSI MANZELU KMONICKOVYCH. JA JSEM TOTIZ BLAZEN DO STARYCH FOTEK, to me posledni dobou zajima vic nez nejaky matriky, protoze je to mnohem tezsi vypatrat. No a celkove Ti reknu, ze jakakoli fotografie z 19.stoleti je veliky uspech. Ty Kmonickovi jen tak dedukuji, ze jeli to fotka napr 1875 a jsou na ni velice stari, muzou byt narozeni az nekdy kolem roku 1800 !!! Tohle je muj sen, ale v realu proste doma nikdo takhle stare fotky nema, nebo nevi, kdo na nich je.

MARKY [22.7.05 - 13:51]
SVEJK: diky za info a o jakou knizku jde???

BLACKPENNY [22.7.05 - 14:55]
Nemate nekdo v rodokmenu Smetanovi ze Starych Nechanic (zapadne od HK). Jednak z tama pochazi Bedrich Smetana a jednak z tama r. 1741 Vaclav Smetana? sbehl - tak by me zajimalo, zda ten Vaclav nebyl nahodou Jan Vaclav:-)

PEC [22.7.05 - 15:51]
1741 ... nesbehl nahodou do Zeelova?

BLACKPENNY [22.7.05 - 20:13]
Pec: Nevim kam sbehl, proste v rodokmenu Bedricha Smetany ktery jsem si naskenoval, je uveden Vaclav - 1741 sbehl. No a ja mam v rodokmenu Jana Smetanu *1754-1757 v Nemecke Cermne, syna Jana, jehoz potomci se casem dostali do Zelova zalozeneho r.1802... No a v familysearch jsem nasel Jana Vaclava Smetanu, ktery sice neni tim mym, ale rikam si, ze mozna u Smetanu si bezne davali Jan Vaclav...

KARLIK [23.7.05 - 05:17]
SVEJK: Mam muj rodokmen ve fotografiich 7 generaci od mych vnucek po moje prapraprarodice. Nejstarsi fotky kovare Jana Rihu narozeneho 1819 u Protivina a manzele Kasovi z Rican u Prahy. Musi to byt fotografie tak kolem roku 1860 az 1870. Moje babicka i moje mati vsechny rodinne fotky popsali a tak mam vsechny pribuzne z matciny strany od roku 1900 (pocinaje babicinymi tetami a stryci a jejich potomky) na fotografiich.

FRANTA_SAMOLEPKA [23.7.05 - 11:18]
STRONZON !

SVEJK [23.7.05 - 11:52]
KARLIK, to je parada a hlavne stesti a velka vzacnost, jestli si to uvedomujes. Gratuluji.

SVEJK [23.7.05 - 11:53]
MARKY, zhlavy to nevim, nejsem ted ani v CR, ale je to takhle nejak: Pardubicko, Rosicko, Holice.. 1905, autor Rosulek. Nadherne knihy !!! Jsou to tri svazky, velike knihy s fotografiemi ca od 1860. Manzele Kmonickovi jsou myslim ve svazku c.2. Sakra, ty mas ale stesti.

SVEJK [23.7.05 - 11:57]
KARLIK, prvni fotografie, kdyz nepocitam daguerotypie, tak u nas byly cirka v roce 1860, znam fotky z let 1858 a 1859, ale fotoatelieru v letech 1860-1870 bylo v Cechach jeste jako safranu. Jak tady napriklad ctu toho Smetanu, existuje minimalni 24 fotografii Bedricha Smetany a to od let 1860. Dokonce je i na daguerotypii asi z roku 1847, taktez na fotkach existuje Palacky /pohoda, zemrel 1876/ a mj. matka K.H.Borovskeho a otec Frantiska Josefa I. !!! A me porad lidi tvrdej, ale prosimte tehdy fotky nebyly /rok 1910/, ja sveho dedu nemam atd..

KARLIK [23.7.05 - 15:34]
SVEJK: proto jsem na tyto fotky hodne hrdy, neznam nikoho dalsiho, kdo by mel 7 generaci ve fotografiich

SAZYMA [23.7.05 - 17:05]
Ad Karlik - srdecne gratuluji k 7 generacim fotek. Ale jsou i dalsi rodiny. nase rodina Sassmannova ma nejstarsi fotku Martina Sassmanna, narozeneho 15.10.1812 ve Stiptoni u Novych Hradu a jeho zeny. Je to 8. generace v nasem rode. Z matky strany mam nejstarsi fotky mestana v Rabi Jakuba Khodla (*1826) a jeho zeny Anny. To je "jen" 7. generace. Kdysi jsem cetl jednu rodopisnou praci, kde meli fotky lidi jeste drive narozenych. To jsou fotky. No a pokud jde o podobizny predku, tam to ma nejdal asi slechta.

SAZYMA [23.7.05 - 17:06]
Ad Karlik - jeste jednou dotaz - co to je za knihu, na niz odkazujete a kde jsou ty miry (vuz apod.)Diky za info.

STRONZON [23.7.05 - 19:31]
STRONZON !

STRONZON [23.7.05 - 19:40]
STRONZON !

STRONZON [23.7.05 - 19:45]
STRONZON !

KARLIK [24.7.05 - 02:54]
SAZYMA: Podivejte se zde . Je to stranka z te knihy, a pod ni je jeji identifikace: Gustav Hofmann: Metrologicka prirucka pro Cechy, Moravu a Slezko do zavedeni metricke soustavy. Vydal: Statni oblastni archiv v Plzni a Muzeum Sumavy 1984.

STRONZON [24.7.05 - 11:37]
STRONZON !

STRONZON [24.7.05 - 16:26]
STRONZON !

STRONZON [24.7.05 - 16:43]
STRONZON !

KZK [24.7.05 - 18:16]
Vymazte toho STRONZONA !!!!!!

HOR [24.7.05 - 18:54]
SVEJK, MARKY: Ten nazev je trochu jinak: Pardubicko - Holicko - Preloucsko, v dile 2 je na str. 27 opravdu zajimava stara fotka "Kmonickovi v Lanech n. D." - pravdepodobne Lany na Dulku. V textu okolo jsem nejak hluboce nepatral, ale je to pravdepodobne ilustrativni fotografie, protoze je v kapitole Pokrmy a napoje.

KENIGRAC [24.7.05 - 21:08]
Ad fotky: Je to skutecne nadhera, priradit jmena k tak starym fotografiim. Ma nejstarsi je pra...baba v seste generaci, ktera zila v letech 1807 - 1886, takze fotka bude nekdy z 80. let. Nejvic me fascinuje, ze na tu dobu velmi stara dama byla ochotna prijmout zazrak techniky a nechat se zvecnit...;-)))

VLADOVLADO [24.7.05 - 21:32]
Prosim o pomoc! Je v niekoho moznostiach fyzicky zohnat tlacene repliky starych map, popisane v " http://www.mujweb.cz/www/mapy/ ". Vsimnite si poznamku o vydavatelovi dole na stranke. Uvitam aj pripadny kontakt na nejake diskusne forum na temu historickych map Cechy a Morava.

MARKY [25.7.05 - 09:51]
STRONZON: Chlapecku pokud chces otravovat dospele lidi jdi si hrat pred panelak na pisek tam budes uzitecnejsi...

MARKY [25.7.05 - 12:04]
VSEM:Nevite nahodou nekdo,zda u nas byl slechticky rod Krcu, nasla jsem pouze odkaz na jejich erb... pred B.Hor. a vic nic... nebo nejakou literaturu kde by se o nich psalo...

VALSIDAL [25.7.05 - 16:58]
MARKY [25.7.05 - 12:04]
Existuje kniha "R. J. Graf Meraviglia - Crivelli: Der Bohmische Adel- Ceska slechta 1886" vydana nekdy po r. 2000 v Brne, kde ale myslim ze neni o rodu Krcu zadna zminka. Je na ni i odkaz na internetu tady, kde je alespon soupis ceskych nobilitovanych rodu. Tu knihu by meli mit v Praze, v miste kde sidli Ceska genealogicka a heraldicka spol. Zkus to tedy tam, treba ti poradi vice. Nic jineho mne nenapada.

SVEJK [25.7.05 - 17:05]
Ja Vam neverim lidi, takhle stare fotky doma lidi nemaji. A jeste stari lide na starych fotkach. Nechtejte me rozesmutnet.

SVEJK [25.7.05 - 17:06]
KARLIK, ja mam 8 generaci ve fotkach. Jsem totiz pomerne mlady. Ale muj nejstarsi primy predek na fotce je narozen 1823. Bratranec, neprimy predek, nar. 1816. Ma nejstarsi fotografie je z roku 1881.

SVEJK [25.7.05 - 17:07]
Jinak da se nejak dopatrat, kde skoncily negativy starych zaniklych fotoatelieru ? Jak to tehdy chodilo, psaly se tam jmena zadavatele ?

SVEJK [25.7.05 - 17:08]
Respektive toho bratrance mam na fotce 1862 krasne ostre !!! Ovsem opet z te knizky, Pardubicko, Holicko, Preloucsko. Ucitelsky sbor 1861-1862, zajimave, je tam asi 20 lidi.

SVEJK [25.7.05 - 17:09]
A stejne Vam neverim, prohlidl jsem fotky stovek ruznych lidi a leta pred 1880 jsou nesmirne vzacna.

BLACKPENNY [25.7.05 - 19:12]
Svejk:Kdysi byly negativy sklenene. V bydlisti mych predku (Zelov v Polsku) se zachovala cast predvalecneho vybaveni takoveho fotoatelieru vcetne fotoaparatu, spousty flasek s chemikaliemi, stolecku a dalsich rekvizit a cca 5000 sklenenych desek. Bohuzel na deskach nejsou zadne znacky, papirove sacky, ve kterych byly desky ulozeny a knihy s udaji o focenych se museli vyhodit, protoze je znicila plisen a hniloba. Protoze to cele ma muj pribuzny, chtel bych to nekdy naskenovat do pocitace - mam vyzkouseno, ze to jde a to pomerne kvalitne.

BLACKPENNY [25.7.05 - 19:13]
Marky: jak je mozne, ze mas dve ikonky?

MARKY [25.7.05 - 19:30]
SVAJK: Take vlastnim dost fotek, ktere pochazeji z roku okolo 1880.. moje praprababicka je poctive popsala a tak dnes vim kdo na nich je az na par..pro nekoho je to stary papir, ale pro mne dost cenny..tak mne napada mozna by mi nekdo poradil ma na jedne force dustojnika v uniforme da se urcit co je to za uniformu vyznate se v tom nekdo uz mi pomahal Blackpenny....ale zajimal by mne rok nebo rozmezi kam by ta fotka - uniforma mohla patrit..

SLIM [25.7.05 - 19:54]
Kdyz jsme u tech fotek, jak lze stanovit cca dobu vzniku, kdyz to treba nemohu odhadnout podle veku focene osoby? Jde se zorientovat podle barvy, nebo podlepeneho kartonu? Nebo se spolehate na styl obleceni? Jde treba nejake spolehlive voditko, jak poznat fotky do r 1900?

KARLIK [26.7.05 - 03:01]
VSEM - POZOR Na moji zadost o spolupraci na petici se prihlasil jen jeden clovek, podle tohoto ohlasu zrejme, vsem lidem na tomto chatu, nic nevadi na chodu badatelen a archivu, To je pujcovani matrik, objednavani terminu, fotografovani, chod archivnich knihoven, kopirovani archivalii, stav a pristup k archivnim pomuckam a podobne. Presto jsem presvedcen, ze vse v poradku neni. Zasilejte mi, proto prosim svoje pripominky a predstavy k tomuto tematu o nevhodnem stavu badatelny na moji E-mail adresu: karel.dvorak-brno@tiscali.cz . Uvadejte vzdy, o ktery archiv se to jedna, v jinem archivu to muze byt jine. MYTHAGO zrejme jako spravce mistnosti nefunguje. Psal jsem o tomto problemu s zadosti zaradit jej do hlavicky auditoria, ale ani se neozval.
MARKY: Rod Krcu ze Skalice jsou v knize Pilnacek: Staromoravsti rodove , bohuzel, zrovna stranka 64 s timto rodem je v me knize prazdna (nevytistena). Uz jsem ucinil kroky, abych ji ziskal. Az bude, dam vedet. Popis nebo kresba erbu by tam mela byt.
SLIM: To urcovani fotek by mne taky zajimalo.
SVEJK: Lidi sice asi meli stare fotky, ale nejsou-li popsany, tak co s nimi. Ja nejsem schopen donutit tchyni (75 let), aby fotky popsala. Vzdy mi jen rekne: Vsak ja vim, kdo na nich je . Not comment.

MARTYN [26.7.05 - 08:18]
Karlik: Inu, jestli to nebude tim, ze je leto, cas prazdnin a dovolenych... a myslenek na jine veci :-) Ale myslenka je to moc dobra. Take mam par pripominek, jen je dat dohromady. Doporucuji vyzvu zopakovat vic k podzimku... az prijdou destivejsi dny, lidickove se vrati domu, rozsviti lampicky a usednou ke svym poznamkam... to bude ten pravy cas uhodit na strunu problemu, ktery vetsinu z nas trapi.
Hezke leto preje Martyn

PATRICUS [26.7.05 - 08:53]
Pokud tu uz MYTHAGO nejni, tak je velka hrozba ztraty auditka. Teda pokud se neco nezmenilo.

PATRICUS [26.7.05 - 08:54]
KARLIK [26.7.05 - 03:01] ja chodim do archivu tak "casto", ze nemam odvahu se k tomu vyjadrovat. Jsem rad za 3 navstevy rocne, a to jen do SOA Trebon. Ovsem nemoznost si fotit v matrikach mne nepotesila...

NIMO [26.7.05 - 09:43]
MYTHAGO:posledni pristup: 5.7.05 - 11:04

NIMO [26.7.05 - 09:49]
for all> perlicka ze vcerejska: na sl. ceste jsem navstivil antikvariat v Kutne Hore. Maji tam krabici s listinami z jedne pozustalosti (rodne, umrtni a oddaci listy, vypisy z pozemkovych knih, kvitance, soudni zapisy, soukromou korespondenci, svaté obrázky s poznámkami, vojenskou knizku, tovarysské a vyucni listy atd, atd). Jen tak pro zajimavost jsem se tím probiral a nejstarsi je tam kvitance z r.1853!! Co já bych za to dal, kdyby to bylo alespoň z "me" vesnice !!

MARKY [26.7.05 - 10:16]
NIMO: no ja se musim pochlupit... neco podobneho jsem ziskala od me pribuzne... stare kvitance, smlouvy, soudni veci a nejstarsi je z roku 1826 vse uchovane tak, jak kdyby se toho zub casu nedotkl..opravdu poklad

PATRICUS [26.7.05 - 10:23]
NIMO [26.7.05 - 09:43]To je dobre.

MEKYS [26.7.05 - 10:51]
KARLIK: MYTHAGO (jak je mozno videt z logu tu byl naposledy 5.7) ...asi je na dovolene......
Co se tyka tchyne doporucuji si s ni sednout a popsat si to sam :o)
Co se tyka identifika fote, sam jsem zatim nebyl schopen rozpoznat fotografii (z pohrbu) jestli to je rok 1917 ci 1925....takze rada vitana!
A k archivu, momentalne zadny nenavstevuji nejsem tudiz schopen identifikovat jejich stav, nicmene z predchozich navstev prazskeho jsem byl spokojen jak s focenim tak s ostatnim.
Pokud se jedna o fotografii predku............bohuzel nemam krom jedne fotografii starsi roku 1900, tu jsem identifikoval dle uniformy a zjisteni kdy dotycny slouzil.

HOR [26.7.05 - 10:51]
NIMO: Tak neco podobneho jsem taky kdysi objevil, ale ve .... sberne stareho papiru. Pekne uhledne srovnano v platenych deskach od nejake stare pojistovny, snurky peclive na maslicku. Byly tam i osobni dopisy s pomerne dojimavymi udalostmi, pracovni knizka apod. Vse od jednoho cloveka, pravdepodobne nekdo "uklizel" po umrti nejakeho pribuzneho. Asi z toho vybral zavet a ostatni se nehodilo. Samozrejme, ze jsem to sbalil, i kdyz mi to k nicemu neni. Vyplyva z toho, ze zatimco my se nad takovymi a podobnymi vecmi rozplyvame blahem, spouste lidi to absolutne nic nerika.

BLACKPENNY [26.7.05 - 11:42]
NIMO:no a ze ktere to bylo vesnice? Drtiva vetsina podobnych krabic skonci na valniku a na smetisti.I kdyz vsichni v rodine vi,ze delam rodokmen,tak se mi nepodarilo z nikoho nic dostat.Za ziva to nedaji a kdyz jsem na pohrbu chtel po pratete dokumenty,bylo mi receno,ze to pribuzni preberou a poslou - uz to bude rok - a nic...

NIMO [26.7.05 - 12:02]
BLACKPENNY> nazvy si nepamatuju, nic mi nerikaly. V pameti mi zůstalo jen, ze neco bylo nad Sazavou a novější pak přímo z KH.

SCIIA [26.7.05 - 12:22]
add. Fotky: jen Vam tise zavidim. Moje nejstarsi fotka pochazi nekdy kolem r. 1930, je na ni moje asi 30leta prababicka. V Okresnim muzeu v Mlade Boleslavi maji take sbirky fotek a kolem 800 sklenenych negativu z prelomu 19. a 20. st. i nektere snimky, ktere vznikly v 2. pol. 19. st. Urcite to je nadhera, podivejte se na stranky tohoto muzea - sekce Fotografie.

SCIIA [26.7.05 - 12:27]
Nemate, nahodou, nekdo pristup k BERNI RULE Rakovnicka? Hledam prapredka Cesku z Mutejovic.

MECHYN [26.7.05 - 12:47]
Jednou se mi na jedne fotce osoby "ve vojenskem" podarilo podle bajonetu urcit hranici mozneho stari fotografie i druh vojska (podle nejake knihy/katalogu chladnych secnych zbrani, na jejiz nazev si nepamatuju). Mimochodem zjisteni vyvratilo domnenky o vetsim stari fotografie a mozne identite osoby na fotce.

BLACKPENNY [26.7.05 - 13:28]
S fotkama je to podle mne strasne tezke - to ze se kdysi vsechny sklenene negativy uschovavaly melo svuj vyzanam - lide bydleli v jedne vesnici a jednu a tu samou fotku si nechavali dodelavat treba i po 30 letech... Uz jsem se setkal s fotkou z r. cca 1900, ktera byla znovu udelana po 1. svetove valce, kdyz se cast rodiny stehovala do Kanady a pozdeji znovu delana pred 2.sv. valkou. Pokud by clovek nevedel, kdo je na te fotce, nikdy by ho nenapadlo, ze byla vyfocena na prelomu stoleti... Zvlaste emigranti, si pred opustenim republiky, nechavali dodelavat rodinne fotky svych pribuznych, ktere si brali na pamatku do ciziny...

KARLIK [26.7.05 - 22:10]
ANON Nemohu poslat tabulky pisma, nemam adresu E-mail
BLACKPENNY:[26.7.05 - 11:42] Mam s rodinou kolem dokladu ty nejhorsi zkusenosti. Manzelcina babicka mi pisemnosti a pohlednice ustne odkazala, vsichni vedeli, ze mam sbirku 60 000 pohlednic, ale jeji dcera porad slibovala az bude cas , az budeme na baraku uklizet a pak kdyz jsem se ptal co s tim je, tak mi rekla, ze vsechny papiry vcetne pohlednic spalila. To se stava zejmena u lidi, pro ktere intelektualni cinnost a konicky je neco cemu nerozumi, proto to povazuji za zbytecne a ve vysledku to znamena Nebudeme podporovat nekoho, kdo dela zbytecnost, tomu to musime zarazit . Jiste v tom hraje i v rodine zavist.

LIPOSLAV [26.7.05 - 22:53]
Nazdar vsichni. Ma trocha do mlyna k negativum. V mnohych muzeich a archivech jsou sbirky negativu at uz sklenenych ci svitkovych. Ale z me zkusenosti muzu rici, ze je dnes uz velky problem z nich udelat pozitiv - chybi pristroje, chemikalie, papiry. V popelnicich, na skladce ci v kamnech skoncilo uz mnoho celozivotnich praci i vyznamnych genealogu. Maloktery vyuzije moznost osobniho depositu v nekterem archivu ci muzeu. MARKY: Dostalas muj e-mail s webovkou Heleny Kmonickove? Tonyk.

BLACKPENNY [27.7.05 - 07:25]
LIPOSLAV:Prave ze udelat pozitiv ze skleneneho negativu zase az tak velky problem neni.Chce to jen cvik a po nekolika hodinach zkoumani vhodneho protisvetla se na obycejnem skeneru a pri pouziti jakehokoli programu, ktery umi z negativu delat pozitiv, daji delat pozitivy velmi dobre kvality...

MARKY [27.7.05 - 09:21]
LIPOSLAV: ano dekuju, jaka nahoda ona mne sama kontaktovala je to asi 3 tydny.. presto diky..spis jsem pomohla ja ji s Kmonicky...:-)

JIRA [27.7.05 - 14:22]
KARLIK: mam take zajem o tabulky pisma pokud je to mozne. Prosim na e-mail j.ryant@seznam.cz, diky predem JIRA

LASTRO [27.7.05 - 14:29]
pekna stranka na prevody vsech jednotek plosnych, objemovych ...novych i starych je na http://www.jednotky.cz/

NIMO [27.7.05 - 16:59]
Pri brouzdání jsem narazil na zajimave stranky archivu Narodopisnych aktualit od 1964-1990. Zamereno zejmena na etnografii jihovychodni Moravy, Hane a Horacka, ale i dalsich. Z sirsiho pohledu zajimave cteni a navic klobouk dolu pred spoustou prace s digitalizaci, stahnout lze i "originalni vytisk" v multipage tiff souboru. Po zaregistrovani se "odblokuje" vyhledavani a muzete prohlizet treba obsah celeho rocniku bez nutnosti otevirat jednotliva cisla casopisu.

SVEJK [27.7.05 - 17:45]
VSICHNI: Omlouvam se, neumim pocitat. Spletl jsem se, pochopitelne nemam 8 generaci na fotkach /asi nikdo/, nybrz 7, nektere vetve "jen" 5-6. SLIM jak poznat fotku do roku 1880 ? Normalne, precti si fotograf. atelier jeli tam a pak si to najdi v adresarich. Vsech, rekneme od 1870 do 1890 , to ti aspon doda obrazek, kdy tam ten fotograf sidlil, nejspis se presidlil za ta leta a tak hledej stejne popisne cislo, logicky. Mne to vzdy pomuze urcit fotku na plus minus 5 let. Dale dle mista, rodokmenu, dedukce. Jinak i druh hadru, proste ja bych rekl, ze poznan fotku na +/- 10 let urcite. Fota 1880 jsou casto takove ty hnede, ne ryze cernobile. Kartonovy format, ty tvrde rakouske fotky jsou nejcasteji 1890-1916, ale videl jsem ty podklady i mnohem drive. Karlik, nesnasim nepopsane fotky, takove prace s tim, zazse je to ale vzrusujici.Nejhorsi je, ze tehdy ty lidi casto kvuli tvrde praci vypadali dost strhane, voni uz nemaj vlasy, nebo sediny a je jim sotva petactyricet. Osemetne.

SVEJK [27.7.05 - 17:48]
Jinak neudete tomu verit, ale lidi to i vyhazujou. Nebo ty antikvariaty, v kazdym jsou nejake stare fotky. Kdo to tam sakra muze prodat ? To je priserny. Za par korun takovou nenavratnou cennost.

ONDRICK [27.7.05 - 20:22]
Ad MARKY: Rod Krcu ze Skalice uvadi Josef Pilnacek ve svych "Staromoravskych rodech" ...prijmeni novostitne rodiny moravske, ktera zila jiz koncem 15. stol. a asi upadnuvsi v chudobu vladyctvi neuzivala. Toto bylo obnoveno dne 3. zari 1545 Jeronymovi Krcovi (Doer Adel 22) mesteninu z Olomouce, ktery predlozil pergamenovy vidimus, potvrzeny od purkmistra a konselu mesta Brna, ve kterem potvrzeno, ze otec i ded uvedeneho Jeronyma erbu uzivali. Jeronym Krc ze Skalice byl prijat r. 1558 do moravskeho rytirstva. Znak: dle majestatu ( ze 3. zari 1545) stit na del rozdeleny, prava strana bila, leva cervena. V bilem poli cerny vzhuru cnejici volovy roh a v cervenem poli bily jeleni roh s peti parohy. Prikryvadla cerna a bila, klenot: dva rohy jako ve stite. Tyz znak byval obliben ve Slezsku.

VLADOVLADO [27.7.05 - 20:46]
KARLIK: mam take zajem o tabulky pisma pokud je to mozne. Prosim na e-mail bzdusek.vladimir@ebo.seas.sk, diky predem VLADO

VLADOVLADO [27.7.05 - 21:47]
Existuje niekde pristupny zoznam legionarov z WWI - francuzska legia? Zaujima ma meno Ludovit (Louis) Karlik.

LIPOSLAV [27.7.05 - 22:44]
BLACKPENNY: Zajimaly by me podrobnosti o skenovani desek. Mas nejake udelatko i na svitky mimo kinofilmu, ktery se da v modrosedem tonu jeste udelat na automatu. Napis mi na e-mail: a.kondrys@quick.cz

WOLFRAM [28.7.05 - 00:07]
VLADOVLADO [27.7.05 - 21:47] nenapsal on neco? ja mam takovy matny pocit, ze kdyz jsem predevcirem cirou nahodou vzal do ruky knizku o legii, tak jsem tam na to jmeno narazil. ALe muze to bejt blbost.

KARLIK [28.7.05 - 01:23]
LIPOSLAV: K tomu co shorelo a bylo vyhozeno: Jeden genealog v Brne vytvoril obrovskou kartoteku genealogu (na podnet i finance MGHS), kteri badali v nynejsim MZA za mnoho (kolem 40) let a ktere rody, a kdyz nahle zemrel, tak dedicove (nemel vlastni deti) to okamzite vyhodili vcetne jeho celozivotni genealogicke prace.
LASTRO: je to sice hezke, ale jsou tam jen jednotky pred prijetim SI
SVEJK: S tim nazorem na fotky jsme plne v souladu.

THANATOS [28.7.05 - 02:17]
Akademie heraldickych nauk CR, o.s. nabizi:
1) Wappenalbum der Graflichen Familien Deutschlands und Oesterreich-Ungarns etc. (Album erbu hrabecich rodu Nemecka, Rakouska-Uherska etc.)

autori: M. Gritzner a Ad. M. Hildebrandt, puvodni tisk z roku 1883 a nasledujici ve 4 dilech.
Jedna se o jedinecny pocin co do rozsahu i kvality. Puvodne 4 svazky volnych listu delenych podle abecedy (A-D, E-K, L-R, S-Z) jsou nascannovany na 4 CD v jedinecne kvalite. Jedna se vzdy o uvod hovorici kratce o rodech a jejich erbech, nasledovany vyobrazenim vetsiny techto erbu. Na kazde strance jsou 2 erby v cernobilem srafurou bravurnim provedeni, 4 dily tak obsahuji necelych 1400 erbu! (nekolik listu ve sbirce chybi - viz web)

Cena za komplet 4 CD = 320 Kc
Cena za DVD = 250 Kc
Cena za komplet 4 knih = 2600 Kc
Vzdy PLUS postovne a balne (mozno platit prevodem viz web)
Vice informaci v sekci PUBLIKACE na www.ahn-cr.info


SHERRY [28.7.05 - 08:19]
No mohlo by to byt k dispozici i ke stazeni a ne jen na nejakem nosici... :) (za nizsi cenu)

MARKY [28.7.05 - 10:19]
ONDRICK: Diky za Krce

RILKEAN [28.7.05 - 11:50]
Ahoj vsem. Prosim nevi nekdo co presne znamenal pojem: pulsedlak? Diky

RILKEAN [28.7.05 - 12:03]
a je to ten samy pojem jako pulnik?

NIMO [28.7.05 - 13:00]
s vyrazem pulnik jsem se nesetkal

NIMO [28.7.05 - 13:00]
RILKEAN> pulsedlak vyjadroval zhruba velikost gruntu. Ja mam v zapisech Halbbauer - pulsedlak - (1809) o par let pozdeji zahradnik a v r. 1842 v matrice "Z" sedlak. Vymera gruntu ale zustala stejna.

VLADOVLADO [28.7.05 - 17:36]
WOLFRAM: Nie, bol to "radovy" legionar, az na to, ze bol z rodiny, do legie sa prihlasil ako dobrovolnik z emigracie v USA, bol 3x raneny, raz zasiahnuty plynom a viackrat vyznamenany. Vratil sa spat do USA a synovi dal meno Milan Ru(a)stislav (Stefanik). Proste taky obetavec. Toto vsetko viem len z ustneho podania, hladam potencionalne pisomne pramene na overenie.

MECHYN [28.7.05 - 19:06]
NIMO [27.7.05 - 16:59] To je parada, takhle kdyby bylo zpracovano vice regionalni literatury...

VALSIDAL [28.7.05 - 20:22]
THANATOS [28.7.05 - 02:17] Nemate moznost do te Vami zminovane publikace "Wappenalbum der Graflichen Familien...." nahlednout? Moc by mne zajimalo, je-li v ni zminka o rodu "STOCKAR von BERNKOPF". Urcite bych si ji objednal. Diky za odpoved.

LODOVICO [28.7.05 - 23:15]
ad pulnik: jde nejspis o zkomoleneho pullanika.

(I kdyz bych nebyl prekvapen ani objevem "pulcika". Nekde v SPPV jsem zahledl matku Pikacovou. Jeji potomci se dostali az do Japonska, kde zfilmovali dejiny sve rodiny. Rikaji jim tam Pikachu. ;-) )

WOLFRAM [28.7.05 - 23:52]
VLADOVLADO [28.7.05 - 17:36] aha, u nas se legionarema zabyval Leonid Krizek - uricite pres seznam najdes jeho mail. Od nas v legii slouzil prastrycek nekdy ve dvacatych letech - typickej pripad mladicke "nerozvaznosti" - jel za brachou do Parize a cestou se nechal nalejt - kroutil to v Maroku jako puclflek. Privez si jednu medajli a malarii.

HOR [29.7.05 - 01:43]
WOLFRAM: Pokud jsem spravne pochopil dotaz od VLADOVLADO, pta se na legionare z 1. sv. valky, tedy na vojaka RU armady, ktery (velmi zjednodusene receno) presel na druhou stranu zakopu. Proto taky Cs. obec legionarska povazuje za legionare toho, kdo tam vstoupil dobrovolne (tedy nikoli jako napr. branec) a to nejpozdeji do dne 28. rijna 1918. Legionari z dvacatych i pozdejsich let v ruznych koutech sveta, to je zcela jina kapitola vojenstvi.
VLADOVLADO: Pokud ti nekdo na Karlika neposle odpoved driv (napr. KARLIK by mohl neco vedet:-)), podivam se do seznamu, jestli tam o nem neco bude, ovsem ted je mam dlouhodobe pujcene.

WOLFRAM [29.7.05 - 01:56]
HOR [29.7.05 - 01:43] i tihle legionari byli soucasti cizinecke legie, takze informace o nich se daji hledat i timhle smerem

WOLFRAM [29.7.05 - 02:14]
a jestli u nas nekde neco bude, tak na Invalidovne

HOR [29.7.05 - 08:38]
WOLFRAM: Nechci se poustet do dlouhe polemiky, oba mame v podstate pravdu. I kdyz - nevim, nejsem zas tak v obraze o cizinecke legii - o jejich prislusnicich se asi moc informaci nedobereme.
Historie "Ceskoslovenke legie" a "Cizinecke legie" se opravdu prolinaji, avsak snad pouze v jedinem bode, a tim je vznik roty Nazdar v roce 1914 ve Francii, tedy v dobe, kdy jeste "ceskoslovenske legie" neexistovaly. V teto oblasti vubec panuje dost velky zmatek pojmu. "Legionar" je velmi siroke urceni. Ten muze zahrnovat bojovnika z dob stareho Rima stejne jako prislusnika Francouzske cizinecke legie z poloviny 19. stoleti, stejne jako Ceskoslovenskeho legionare z obdobi 1914-1918, stejne jako vojaka francouzske cizinecke legie v alzirskem povstani, stejne jako prislusnika dnesni Cizinecke legie (kde je asi taky par Cechu), atd. Kdyz v souvislosti s nasim genealogickym patranim hledame francouzskeho (prip. ruskeho nebo italskeho) legionare, myslime tim v naproste vetsine pripadu vlastne ceskoslovenskeho legionare z doby 1914-1918, bojujiciho na tom kterem uzemi.
- Jinak tedy koukam, jake mame oba dva starosti kolem druhe hodiny ranni :-).

WOLFRAM [29.7.05 - 08:44]
HOR: jojo, btw. par zajimavejch postrehu o nasi egii je v knizce Useknuta ruka, cennejsi o to, ze to psal frantik -a ne tedy my o sobe

WOLFRAM [29.7.05 - 08:45]
btw. abych to jeste vic zamotal - onehda jsem psal dipplomku o csl. legionu v polsku - a ted v tom je uz uplne gulas :-))))) jo a seznamy tehle jednotky, byt znacne neuplne na invalidovne jsou - plus denik

PEC [29.7.05 - 08:48]
WOLFRAM [29.7.05 - 01:56] Rota Nazdar a cesti legionari ve Francii: http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10372.html

MR_DAKAR [29.7.05 - 09:00]
kdo se zajimate o legie, zkuste zavolat do Olomouce na Velitelstvi smisenych sil a shanejte plk. Zufu-Kunca(snad jsem mu moc nezkomolil jmeno)

WOLFRAM [29.7.05 - 09:01]
jj, zajimave podrobnosti
a omlouvam se, nejak jsem rozlozil debatu :-) ja si otomhle rad povidam

MEKYS [29.7.05 - 15:43]
HOR ci nekdo jiny: Je mozne, ze vojak "legionar" prijmuty jinak tedy asi jako branec, ci po 28.10.1918 dostal tu pametni legionarskou medaily, konkretne se jedna o

" GEURRA DELLE INDIPENDEZA CEKOSLOVACCA FRONTE ITALIANO 1918"bohuzel se mi u dotycneho zatim nepodarilo najit ani materialy o RU sluzbe, a nikde v leg. seznamech nefiguruje, nicmene mam vyse zminenou medaily a foto z pohrbu (1946), kde stoji cestna leg. straz (aspon si to myslim) ?
- foto zde
Jedine co jsem nezkousel, je archiv ve Vidni, Bohuzel, vubec nevim kde slouzil, vim jen ze byl zranen, a ze z roku 1916 ma medaily RU za zasluhy. zadnou jeho fotografii z valecnych sluzeb nemam.

......s tim souvisi dotaz, kde by bylo mozne vyhledat nejake veci "socialni" jelikoz se vratil jako valecny invalida, je mozne to v nejakem archivu dohledat. Mozna by tam mohla byt zminka, treba kde se zranil atd.

KABE [29.7.05 - 15:44]
Mam dotaz, kteremu ceskemu krestnimu jmenu odpovida anglicke jmeno James?

RIMEK1 [29.7.05 - 16:01]
Mekys: mam prokazatelne pradedu, ktery byl take legionar a take ho nemaji v evidenci a byl ranen a o invalidni duchod se soudil u vojenskeho soudu v Mlade Bol. Myslim ze problem proc neni v archivu je ten, ze nebyl odveden a pak nasledovala dezerce, ale byl to dobrovolnik, ktery sel rovnou na frontu bez odvodu do RU armady. Myslim ze v archivech maji prave vetsinou karty vyplnene pri odvodech. :-( Hledal jsem take v seznamech tistenych pro jednotlive okresy u kterych bych predpokladal, ze to neni opis dle archivu, ale take nic.

PATRICUS [29.7.05 - 16:13]
KABE [29.7.05 - 15:44]Mel by to byt Jakub, jestli se nepletu.

PATRICUS [29.7.05 - 16:16]
jo a cena 246,-

PATRICUS [29.7.05 - 16:16]
Tak jsem si nechal od SOA Trebon ofotit asi 16 matricnich zapisu. Trvalo to mesic. No a kvalita. Jak kdy. Digitalem bych si to nafotil mozna lip. V jednom pripade jsem byl dokonce velmi rad, ze muj zapis nebyl prvni na strane, to bych ani poradne nevidel. Prisel s tim jeste negativ. Nevim, zda by to slo jeste vylepsit.

IPAVON [29.7.05 - 16:35]
Mam prosbu, nebada nekdo v obci Vikan - Vykan na okrese Nymburk? Diky

PATRICUS [29.7.05 - 16:39]
Mel bych dve prosby. Precte mi toto nekdo? Jak bych mel nejlepe postupovat, abych zjistil, ze dotycna osoba patri opravdu k mojim predkum (do meho rodokmenu). Kdo byl jeji manzel atd.?

NIMO [29.7.05 - 16:54]
dne 29.Marty umrzela Mariana Stara Jankowska ze Zaluzicz, Starzi okolo 75 let, Wopatrzena wssemi Svatostmi, pochovana na krchove 31.

SAZYMA [29.7.05 - 21:15]
Veskere doklady o pradedovi Tomasovi Khodlovi, legionari v Italii, mi poskytli velmi vstricne v Invalidovne - poslali postou. Mesic pred povodnemi 2002.

VAN [29.7.05 - 21:28]
Moje oblast badani zacina panstvim Vysoky Chlumec. Najde se nekdo, kdo mi pomuze? S pozdravem Pavel Vanis

LIPOSLAV [29.7.05 - 21:47]
KABE, PATRICIUS: James je povazovan za equivalent ceskeho Vaclava. Tonyk. PATRICIUS: Zkus najit zapis o narozeni a svatbe, kde budou snad rodice. Stara nebo Jankovska nemusi byt nutne jeji prijmeni, ale prezdivka nebo jmeno po chalups ci vesnici puvodu. Tonyk.

DENT [29.7.05 - 22:22]
ad James: "preklad" by mel byt Jakub (viz take wikipedia), ale vubec prekladani jmen neni tak jednoduche. Na emailove konferenci na rootsweb.com pred par mesici horel podobny spor. Tusim, ze v nekterych oblastech v USA si imigranti se jmenem Vaclav menili jmeno na James apod...

PATRICUS [29.7.05 - 22:44]
LIPOSLAV [29.7.05 - 21:47]prave ze Jankovsky je tamni prijmeni, a "pasovalo" by to dale na dceru. A je tam jista mozna navaznost na jiz zde nekolikrat zminovany rod Jankovsky z Vlasimi...

PATRICUS [29.7.05 - 22:45]
DENT [29.7.05 - 22:22] ze by neco podobneho, jako cesky ekvivalent k irskemu Patrick je Vlastimil? (nebo to plati opacne)

KABE [30.7.05 - 07:58]
DENT, LIPOSLAV, PATRICIUS: diky. Zrejme je oboji mozne. V jednom ze dvou konkretnich pripadu me americky potomek a genealog napsal "James, aka Vaclav, Wencelaus". U druhe rodiny si nejsem jisty.

NIMO [30.7.05 - 15:27]
ANON z posty...a jeste jsem nedodrzel spavne mala a velka pismena, aby to bylo kompletni....

MARKY [31.7.05 - 19:09]
IPAVON: Vikan .. mam ji v poradniku.. ale spise az nekdy koncem roku..

VLADOVLADO [31.7.05 - 21:41]
Technicka pripomienka: Potreboval som naskenovat technicky BW mikrofilm na obycajnom (nie filmovom) skeneri. Ide to takto: Na sklo poloz film, potom 1-2 vrstvy biely kanc. papier a navrch ZRKADLO ! Treba trochu zvysit jas a kontrast, a najst vhodnu hodnotu gama. Samozrejme, cim viac DPI ma skener, tym lepsie. A pokial by sa niekto divil, preco robim take ukrutnosti, ked dnes ma skoro kazy novy skener nejaky adapter na film ... 1. ja ho nemam, 2. skuste donho nacpat filmovy pas dlhy 600 policok ...


MEKYS [1.8.05 - 08:34]
RIMEK1: ...no ale v "zakladni sluzbe RU byl, byl to rocnik 1890, vzhledem k tomu, ze se mu narodil syn 13.2.1913 a snatek uzavral az 13.5.1913 predpokladam, ze tou dobou byl prave na vojne. O jeho sluzbe v RU svetci i zminovana medaile FJ 1916,.......safra neni to tak davna historie a nemam se koho zeptat :(

MARKY [1.8.05 - 10:03]
VSEM: http://corporal.hyperlink.cz/clanky/190304.html RU uniformy - jejich popis

LODOVICO [1.8.05 - 11:22]
Pokud by nekdo potreboval pomoc, mam kompletni index dvou purkrechtnic pardubskeho panstvi zahrnujicich obdobi od 1594 do 1622. Jsou tam vsechna mestecka a vesnice krome Pardubic samych. Nejsou tam casy. Format zapisu, pro toho, kdo to nezna, je asi takovy: [obec] Gyrzik Urban prodal Grunth Janowy Urbanowu.... [cislo strany]. Celkem priblizne ke dvema tisicum obchodu...

SVEJK [1.8.05 - 11:33]
LODOVICO, ano ja ! Prosim, prosim. Staci tyto jmena a mista. DOSEL - ROVEN, REDICE Schejbaly nechci, je jich tam urcite miliardy a dalsi vetve jeste nemam tak hluboko. Prosim kdybys tam nasel nejake DOSELY z ROVNE. Dik moc.

SVEJK [1.8.05 - 11:36]
SLIM, Ty fotky, vis co je taky zajimave. Vsimat si vousu, moda se casto menila. Po prvni svetove valce uz plnovous takrka nebyl, zato po roce 1875 se s nim roztrhl pytel. Znamka muznosti, pred 1860 zase frcela oholena tvar. Knirky zejmena prvni svetova valka, ale take doba Tyrse a SOkola, tj kolem 1862. V 70 tych letech 19.stol. zase hodne frcely palackeho kotlety, tezko uvidis na fotce z pozdni doby nekoho s kotletama.

SVEJK [1.8.05 - 11:39]
ANON, VACLAVIK. SOuhlasim s Vami, zejmena s tim, co jste mi napsal na konci emailu. Je to tak, jinak me sokuje, co jste psal, co se vse naslo na pude a vyhodilo. Nemam slov, to neni mozne.

MARKY [1.8.05 - 13:41]
LODOVICO: urcite mam zajem o index, mam pro Vas i dil BR Hradec nemate nahodou cestu??

VAN [1.8.05 - 14:12]
LODOVICO : 1.8.05-11:22 V roce 1548 postupuje svuj dil statku Blato u Mikulovic jeden z bratru zemreleho Jiriho Vanise. Vanis psano Waniss. Neni patrne, ktery na statku zustal. Prosim dalo by se toto vystopovat?

MEKYS [1.8.05 - 14:24]
VAN......zdravim Vas.....

SVEJK [1.8.05 - 17:08]
Mam par naivnich otazek mozna, ale dulezitych: 1. Praprababicka byla z nalezince. Da se nejak vystopovat vice nez je v jejim rodnem liste ? Kdo ji tam prasne dal, kdy, okdud byl a kam pak sel ? 2. Rozrod - dostal jsem se az k letum 1940-1950, znam mista /jen mestecko, ne cislo domu !/ a jmena narozenych osob v techto letech, jsou to ale zeny, provdaly se, jak je najdu ? Diky.

SVEJK [1.8.05 - 17:13]
Zrestaurovani fotek v GB. www.torncorner.co.uk

RADAMEC [1.8.05 - 20:59]
KARLIK: Kdyz ma clovek vnoucata, tak mi tech sedm generaci na fotkach zas az tak neuveritelnych nepripada. V podstate to znamena ctyri generace predku. Jinak pribuznym, kteri vyhazuji stare dokumenty a fotky, bych za ne zcela bezostysne nabidl penize.

MEKYS: Muj dedecek presel s celou jednotkou k Italum na samem konci valky. Presne datum ti nereknu, ale mozna to bylo mezi vyhlasenim Ceskoslovenska a uzavrenim primeri. Stali se soucasti tzv. Ceskoslovenske domobrany v Italii (nebo tak nejak). Do boju uz nezasahli, ale zucastnili se zajistovani jiznich hranic Slovenska proti Madarum. Statut legionare tim ziskali.

ALL: Preklad jmen je jednoznacny, pokud jde o tradicni krestanska jmena. Svaty Jakub je St. James, Svaty Vaclav je St. Wenceslaus, pres to vlak nejede. Mezi emigranty v Americe se zavedl jisty uzus, jake si zvolit anglicke jmeno misto ceskeho, ktere nema prakticky pouzitelny anglicky preklad, napr. Zdenek. Tyto zvykove ekvivalenty je uzitecne znat pro cesko-americkou genealogii, ale neodvazoval bych se mluvit o prekladu jmena.


VLADOVLADO [1.8.05 - 21:50]
SVEJK: To "www.torncorner.co.uk" Nebetycna drzost za ty prachy...

HOR [1.8.05 - 22:07]
SVEJK: Jukni se na http://greenfield.fortunecity.com/leo/89/povesti/rosulek/o_pamatnych_mistech/horanka_u_redic.html, je to o kopci jmenem Horanka (ten je od Rovne tak 4 km) a je tam zminka i o "poli Doselove"

RADAMEC [1.8.05 - 23:56]
VLADOVLADO: No, vzhledem k tomu, ze ostrihani vlasu stoji v Britanii 4 az 25 liber pro muze a 15 az 45 liber pro zeny, tak mi 9,50 za profesionalni retus jedne fotografie neprijde moc.

JASR [2.8.05 - 09:39]
Na strance http://paf.webz.cz/stahuj.htm je preklad do cestiny pro posledni verzi PAF. Na prekladu se dale pracuje. Dale mam dotaz: v zahranicnich programech existuje graficke znazorneni rodinnych vztahu s anglickym popisem. Vi snad nekdo o necem podobnem v cestine. Setkal se nekdo s prijmenim Srnec, v oblasti Horniho Nemci, Rouchovan a Mohelna.

LODOVICO [2.8.05 - 11:57]
Karlik poslal do 13.komnaty metrologickou prirucku.

MEKYS [2.8.05 - 14:25]
RADAMEC, diky za utechu....nicmene ja se v tomto budu muset klonit k tomu, ze cestna straz na pohrbu byla z duvodu jeho dlouholeteho predsednictvi v te druzine valecnych poskozencu..., jelikoz z 11.3.1917 mam fotku, kde je jiz (nebo jeste) v civilu, ale dle jeho oci a celkoveho vzezreni(sedi!) je to jiz po zraneni. Tez mam dopis, ktery evidentne psal jeste nepovolan kde zasila rodicum ovsem pouze fotku sve zeny a syna 14.9.1915. Mezi tim temno :-( ...ikdyz je mozne, ze jiz v tom roce 1915 byl po zraneni doma....ale to bych musel vedet s jakou marskumpanii se pohyboval.

MEKYS [2.8.05 - 14:27]
... s tim me napada, jelikoz jeho synovi r. 1913 byla vzhledem k tomu, ze byl diky otcove snizenym schopnostem v zamestnani na vojne pouze 5 mesicu, to by mohlo byt neco malo v jeho slozce, Nicmene v Praze neni, mate nekdo zkusenost s voj. archivem v Trnave ?

MEKYS [2.8.05 - 14:31]
....nejsmutnejsi je ze mam propousteci list Jeho otce z Landwehr-Bataillon Klattau N. 36 z roku 1890 :o) to je tak, kdyz si nekdo schovava doklady rodinne a ty jeho pak nekdo zlikviduje.

SVEJK [2.8.05 - 14:44]
HOR, vskutku, diky.

SVEJK [2.8.05 - 14:47]
Jo, Anglie me stve. Jsem zase v knihovne, maji tu mraky starych katastralnich map cele oblasti, mikrofilmy, ruzne registry, scitani obyvatel, mistopisy, rodinne archivalie, valecne zaznamy z WW1 i 2. Hmm, www.historicaldirectories.org Tezka pohoda pro anglany, fotky tu ma kazdej do 60let 19.stoleti, asi je to tim, ze Britanie je vlastne kolebkou fotografie nebo lidi byli movitejsi, ja nevim. Neuveritelne.

SVEJK [2.8.05 - 14:49]
Opakuji 1.8. 17:08 a pripojuji dotaz. Jisty pribuzny zemrel v roce 1951 na urcite adrese najemniho domu v Praze. Potrebuji zjistit, mel-li deti a kde dnes mohou zit ? Poradite mi ? Napadlo me zavolat nejstarsimu cloveku co tam zije, ale to asi neni ta cesta, ze ? Diky, je to pro mne dulezite.

MEKYS [2.8.05 - 14:52]
SVEJK.....jedine pokoutnou cestou, legalne to asi nezjistis, zkusil bych nejakeho starousedlika v tom dome. Ja jsem takhle jednou narazil na jednu vetev (ale jsem z Phy) taze to pro me nebyl problem.

MEKYS [2.8.05 - 14:53]
Zjistit kde byl pochvan (kremace) kdo to zarizoval, atd je to piplacka.

VALSIDAL [2.8.05 - 15:25]
ALL: Nema nekdo z vas moznost nahlednout do teto knizky, nebo je snad i jejim stastnym majitelem: "Prchal, J.: Biograficky slovnik Polenska. Polna 2002"? Jde o Polnou u Jihlavy. Jedna se mi o udaje k Bedrichovi Rektorisovi, ktery zde ke konci 19. stoleti zil, hral na varhany a skladal hudbu. Diky za odpoved.

COMTE [2.8.05 - 15:47]
Heraldicka spolecnost v Praze zverejnila program prednasek na II.pololeti roku 2005, vzdy v utery od 17:30hod v konferencnim sale Archivu hlavniho mesta Prahy, Clam-Gallasuv palac, Husova 20, Praha 1 - Stare Mesto. Vsechny vas srdecne zveme.
20.09.2005-V.Tomek-Heraldicke pamatky Zirovnice
18.10.2005-J.Tovacovsky-Manzelka A.S.Puskina
22.11.2005-V.Pouzar-Rok 1848-predel v udelovani Rakouskych zasluznych radu
13.12.2005-J.Hrdlicka-Heraldicke a sfragisticke prameny Archivu hl.m. Prahy na internetu

SAZYMA [2.8.05 - 17:13]
Ad LODOVICO - diky moc za pridani teto prirucky: je to uzasne. Dokonce jsem tam po mnoha letech nasel i kolik je 1 lec zajeci, protoze kdzz jsem telefonoval do Archivu v Praze, tak mi jeden historik (velmi vehlasneho jmena, ale nebudu jmenova) rekl, ze ani nevi, ze to existovalo. DIKY!!!

SCIIA [2.8.05 - 17:36]
Vysvetlete mi presne, prosim, pojem birmovani, dik.

SCIIA [2.8.05 - 17:38]
Scitaci operaty z r. 1930 uz jsou nebo budou dostupne?

VALSIDAL [2.8.05 - 19:00]
SCIIA [2.8.05 - 17:36] Birmovani (konfirmace) se kona na prahu dospelosti (kolem 14. ci 15. roku zivota). Svatost birmovani se udeluje ve msi svate (po obnove krestniho slibu) pomazanim vonnym svecenym olejem krizmem na celo, vkladanim ruky na hlavu a slovy: Prijmi pecet daru Ducha svateho . Vkladani rukou, mazani krizmem a pronasena slova jasne naznacuji ucinek daru Ducha svateho: pokrteny, ktery je biskupovou rukou oznacen vonnym olejem dostava nezrusitelne znameni, totiz pecet Pane dar Ducha. Ten birmovance dokonaleji pripodobnuje Kristus a dava mu milost, aby mezi lidmi siril prijemnou vuni Kristova uceni a svedectvi .Birmovani patri v krestanskem svete mezi tzv. iniciacni svatosti (obrady) spolu s krtem a eucharistii (svate prijimani)... Jestli chces vedet vic, podivej se treba sem

MYTHAGO [2.8.05 - 19:56]
Dobry vecer, oznamuju pritomnym, ze po delsi odmlce zpusobene dovolenou a nemoci jsem opet zde. Na vase dotazy, ktere jsem nasel ve sve poste odpovim hned jakmile to bude mozne.

KENIGRAC [2.8.05 - 20:40]
SVEJK: Me se jako nejlepsi pramen zakladnich informaci pro sirsi rozrod osvedcila smutecni oznameni, tedy klasicka "parte". Proto je systematicky hledam a sbiram. Zjisti se z nich pri trose stesti jmena vsech blizkych pribuznych i s jejich vztahem k zemrelemu a nekdy i pribliznou adresou a lide si je zpravidla schovavaji. Ale to jiste vsichni znate z vlastni praxe. A musim se pochlubit - nejstarsi rodinne parte mam z r. 1905, primeho predka z r. 1919...

HOR [3.8.05 - 07:22]
Pratele, kdysi davno tu probehla debata, kterak rozlustit obtizne citelne napisy na kamennych pomnicich, nahrobcich apod. Az usmevne jednoduchou metodu, a pravdepodobne i ucinnou, jsem objevil na: http://home.tiscali.cz:8080/hb.history/sb_index.htm - Sbornik c.2 (2002), prvni clanek

HOR [3.8.05 - 08:30]
Take se tu nekolikrat vynorila debata o zivych matrikach na obcich a o obtiznem pristupu k nim. Ale pro genealoga by byly vitanym zdrojem informaci nejen tyto matriky, ale i udaje z evidence obyvatel - a v mnoha pripadech jeste mnohem bohatsim zdrojem. Nedavno jsem v ramci svych pracovnich povinnosti neco hledal ve starych kartach evidence obyvatel (Prihlaska k trvalemu nebo prechodnemu pobytu) na nasem Mestskem urade. Z techto karet se udaje prenasely do nyni pouzivanych pocitacovych programu. U nas jsou karty vedeny od roku 1941, takze tam jsou uvedeni i tehdejsi stareckove, tedy lide narozeni kolem 1870, v ojedinelych pripadech i starsi. Udaje jsou zavisle na peclivosti zapisovatele (asi to bude ruzne i obec od obce), ale vetsinou nechybi rodice, vcetne rodnych jmen, manzele, nekdy i s jejich rodici, nebo nekolik manzelu postupne skrtanych, jak se dotycny rozvadel, adresa nebo nekolik adres postupne skrtanych, jak se dotycny v obci stehoval. Samozrejme datum a misto narozeni, vetsinou i umrti, nekdy i diagnoza, pokud nebydleli ve vlastnim, tak u koho bydleli, pripadne jeho souhlas. Co je ale v nekterych pripadech neocenitelne, je adresa, kam se dotycny z obce odstehoval - zvlaste u zen je to ve spojitosti s jejich novym prijmenim dulezita stopa. Urcite si ale rikate, ze to ma jedno velke ALE. Ano, pracovnice, ktera ma evidenci pod kridlem, vas za normalnich okolnosti ke kartam samozrejme nepusti, protoze ma nad sebou ZAKON. Ale, myslim, ze je dobre o teto moznosti vedet, protoze, co kdyby nekdy.

VALSIDAL [3.8.05 - 10:44]
ANON : Diky za info z Polne. Vice v poste.

SAZYMA [3.8.05 - 13:02]
Ad Hor - znovu pripominam, jak to probiha v opravdu demokratickych zemich, byt je to monarchisticke Svedsko, kde neplati zadny zakon na ochranu estebaku (pardomn, osobnich dat). Tam bezne vychazeji CD se scitacimi operaty a soupisy zemrelych (kde jsou vsechna potrebna data (narozeni, posledni bydliste, povolani atd.) Limitem je tam 20 let. To je, myslim, rozumne. Ted tam vyslo scitani lidu z roku 1970 s fulltextovym vyhledavanim. Inu - "zlati" nasi soudruzi poslanci, kteri nam toto neumozni.

SCIIA [3.8.05 - 13:34]
VALSIDAL: Velmi dekuji.

LASTRO [3.8.05 - 13:41]
chtela bych se taky dostat do 13.komnaty. Co pro to mam udelat? Diky

ROUBI [3.8.05 - 14:22]
SAZYMA [3.8.05 - 13:02]: Zakon na ochranu osobnich udaju, obavam se, nema nic spolecneho s ochranou estebaku, ale je peknym dokladem, ze my do nejakeho zadku proste lezt musime-tentokrat je to USA a jejich "politicka korektnost". Proto se take maji rusit rodna cisla a prevadet na nic nerikajici cisla pojisteni, jako je to v Americe, aby nedej panbu z meho rodneho cisla nekdo nepoznal, ze jsem stara:-))
(Ostatne rict o nekom "stary" (tlusty, blby apod.) taky neni politicky korektni:-))

MEKYS [3.8.05 - 14:49]
LASTRO: No nejdrive doma prolezt vsechny doklady, ponavstevovat prizen, vse si usporadat a pak nekonecne navstevy archivu a mist predku :o) ... potom se vam 13. komnata zacne otevirat. Nebo si zaplatit profesionala ...bude to rychlejsi ale ne tak zazivne.

LASTRO [3.8.05 - 14:56]
MEKYS: Ja myslela 13.komnatu na http://nbox.troja.mff.cuni.cz/~lu/gb/litkou.html, tam by mely byt naskenovane nejake zajimave knihy, jestli se nepletu. Na rodokmenu peclive pracuji, v archivu jsem kazdy tyden, dostala jsem se az do roku 1600.

VALSIDAL [3.8.05 - 15:23]
LASTRO [3.8.05 - 14:56] Napiste nejlepe LODOVICOvi do posty, ktery 13.komnatu zridil. Myslim ze dohoda zde na auditoriu byla takova, ze ti, kteri do "13 komnaty" necim prispeji, budou mit i "klic".

DOBES [3.8.05 - 16:23]
VALSIDAL [2.8.05 - 19:00]: V praxi je rozdil mezi birmovanim u katolickych nabozenstvi a konfirmaci u evangelickych nabozenstvi. Z genealogickeho hlediska je ale podstatnejsi, ze:
1. birmovani se zapisovalo do zvlastnich matrik a
2. tyto matriky nebyly v padesatych letech prevedeny do krajskych archivu.

KARLIK [3.8.05 - 16:49]
DOBES, VALSIDAL: Dulezite, ale z hlediska prava je to, ze tyto matriky birmovancu jsou majetkem cirkve. Jeste jsem do nich nikdy nenahlizel, jsou urcite jsou na farach a myslim, ze tam budou udaje o narozeni krtu a rodicich. Stalo by to za pokus, se na ne podivat, protoze i kdyz matrika narozenych je nepristupna, matriky birmovancu by mely byt pristupne, pokusim se zjistit na diecezi, kdo dovoluje nahlizet do techto matrik, zda farar, dekan nebo dieceze. Dam vedet. Katolici byli v minulosti vsichni birmovani (pred 1948).. Za Totace se birmovani bezne nekonala, ale v 1968 jich bylo hodne a sli na nej lidi co nebyli birmovani od roku 1948.
ROUBI: Kdyz jsem zacal chodit do skoly, tak jsme se ucili Gorotky a v kinech to byl samy rusky film. Jen jsme vymenili porucnika. K ochrane dat, mam nazor, ze cely zakon , tak zvany "Na ochranu osobnosti", je jen na ochranu podvodniku. Existuje prastare porekadlo. Kdo ma ciste svedomi, nemusi nic tajit . Jak by ochranili (politici, darebaci a podobne) svoje nekale prijmy, To ze mi k vuli nim nemuzeme hledat sve pribuzne je nezajima. Nedavno jsem slysel nazor, ze lidstvo zije cim dal rychleji a jednotlivec se cim dal vice nadrazuje nad zajmy spolecnosti a dokonce i nad zajmy sve rodiny. Asi by nasi predkove nad tim zaplakali. Z ceho budou cerpat nasi potomci, kdyz uz se nevystavuji parte. Ja jsem nasel mnoho pribuznych prave podle parte, kde se drive vypisovali vsichni pribuzni zesnuleho. Nejstarsi parte mam sto let stare.
SAZIMA: Pristup k zivym matrikam, je take jedna z veci, kterou by jsme meli v ramci lobinku v parlamentu zlomit. Znam matriku, ktera se zacala psat 1756 a protoze posledni zapis je 1949 tak se k udajum nikdo nedostane, protoze zajemce smi nahlizet jen na sve, rodice, prarodice, sourozence, deti a vnuky, nikoliv na praprarodice, sourozence rodicu a partnery potomku a podobne. Jsme zase papeztejsi nez papez, v USA to omezene neni.
Jeste k hledani zemrelych. Dobry zdroj jsou seznamy pohrbenych na hrbitovnich spravach a nejsou utajovane. Seznamy jsou vedeny od zalozeni hrbitovu (ve mestech).

DENT [3.8.05 - 16:54]
Prosim o pomoc s vylustenim nekolika slov. Slova, ktera nedokazu precist jsou oznacena "xxx". Jedna se o zapisy z gruntovni knihy z roku 1712. Pomuze mi nekdo?

obr1
pokud se starzi napadnicy hlaseti nebudou xxx: xxx przipada. Przidanek 1 konia pul xxx xxx pluch zelezi a 1 branu xxx op d Die at Supras

obr2
Letha Panie 1723 dnie 17 Martj proukazal se Martin Hapala ze na xxx xxx xxx Zlatj vilozil .... 19 zl 96 xxx
Vi nekdo, co je tohle za menu? zlate a dal???

obr3
Tady nerozumim jen slovum stojicim za cisly - co je to za menu.

DENT [3.8.05 - 16:57]
A jeste jeden dotaz k tomu: co znamena symbol podobny dolnim uvozovkam - napr. na obr3 pred cisle 60 cislem 30?

DOBES [3.8.05 - 17:04]
KARLIK: V roce 1960 byly uzavreny dohody mezi krajskymi spravami SNB a prislusnymi konsistoremi o predani materialu, ktere farni urady bezprostredne nepotrebuji ke sve cinnosti do okresnich archivu. Takze je mozne, ze i matriky birmovanych byly predavany.

RADAMEC [3.8.05 - 19:04]
DENT: ad 1. Mlst. Wrch. tj. milostive vrchnosti pripada. ... pul Woza walneho (?) ...

ad 2. ze na zawdawek ... pieti zlati vilozil


SCIIA [3.8.05 - 19:06]
BIRMOVANI: V Po jsem byla v SOkA Jicin a Knihu birmovancu z Miletina jsem cetla. Rozp. let 1852 - 1931. Nejvic zapisu bylo z r. 1882, kdy bylo pres 1000 birmovancu. V tomto roce se zapis. ve tvaru: Jmeno bir., jmeno pri birm., ves, krest. jm. otce, bydl. otce. R. 1896: Ves s cisl., jmeno birm., jmeno pri birm., povolani otce (napr.: dcera tkalce). R. 1908 - ves s c. d., jmeno birm., rok narozeni, jmeno pri birm., jmeno kmotra. Napr.: Zdobin 42, Jan Janecek, 1891, Bohuslav, Jan Elias.

RADAMEC [3.8.05 - 19:18]
Uz si tu pripadam jak v hospode U Novaku. Nevsiml jsem si, ze by se u nas dnes vyvesovaly americke vlajky, slavil den dikuvzdani, hrala US hymna, nahaneli lidi do Svazu cesko-americkeho pratelstvi, vyrabely nastenky, tisklo se na bankovky "Verime v boha", chodilo se se skolou na americke filmy nebo usilovalo o zruseni vyuky evoluce ve skolach.

MECHYN [3.8.05 - 19:40]
DENT: (1) na konci: A(nno) et die ut supra (=roku a dne nahore psaneho). (2) ... na zawdawek wiena (tj.vena ?)...

ONDRICK [3.8.05 - 20:16]
PRO VSECHNY: Ahoj, mozna, ze uz jsem se nekdy ptal stejne, ale nenarazili jste nekdo pri badani na Stepanky (od r. 1802 svobodnici v Kloube,okr. Strakonice) v prachenskem, ci bechynskem kraji. Berni rulla-prachensko: Stepanci v Tourove, Zichovci, ...Dekuji:)

DENT [3.8.05 - 21:55]
RADAMEC: Diky!
MECHYN: Diky! Takove to "op" je "anno"? Jak to ma clovek poznat... :o)

Vedel by nekdo, co muzou byt ty uvozovky - priklad zde - pred cisly? A ta "menova soustava"? Tu bych snad mohl zitra najit v knihovne.

Zajima me vas nazor: v gruntovni knize jsem nasel na dvou ruznych stranach zaznamy, ktere se zdaly na prvni pohled byt stejne. Oboji "Kup zahrady Martina Hapala" - byly to dve ruzne zahrady. Prvni "ujial" MH "po otczy swym" 24. Xmb 1712 (dle dalsich zaznamu ji pozdeji prodal). Druhy zapis rika, ze MH "ujial tuto zahradu od otcyma sweho" a to 23. Xmb 1712. Tuto zahradu si MH ponechal. Jak je mozne, ze jeden den prevzal jeden dum od otcima a nasledujici den dalsi po svem otci? Otec musel byt pochopitelne nejakou dobu mrtev. GK se zacala vest prave roku 1712 - ze by to bylo tim, nebo dum spravovala vdova a az pozdeji presel na syna (kdyz dosahl plnoletosti nebo pri jine prilezitosti)?

SAZYMA [3.8.05 - 23:05]
Jako duchovni mohu poslouzit informacemi o knihach birmovancu. Mnohe zustaly na farach, mnohe se predaly do okresnich archivu. Nic moc v nich neni. Mel jsem jich v ruce mnoho a vetsinou (v tech starych, ktere nas zajimaji) bylo jen jmeno, birmovaci jmeno, rodire a kmotr, misto puvodu. Nekdy je zapsano jen birmovaci jmeno s prijmenim (je vynechano puvodni krestni jmeno), takze je to mnohdy bezcenne. Nekdy je zajimave jmeno kmotra. Datum krtu jsem nikdy (alespon v tech prohlizenych) nevidel. Vzdy tm bylo jen datum birmovani a treba vek. Pokud chce nekdo nahlednout do archivalii rimsko-katolicke cirkve, byl uzus, ze bude na biskupstvi poverena osoba, ktera to bude schvalovat. Napr. v Budejovicich to je P. Vaclav Kulhanek. Byva to kancler ci archivar biskupstvi. Nekdy byla birmovani zapsana i do krestnich matrik - napr. v matrikach Novych Hradu byla psana birmovani do krestni matriky po cele 17. stoleti.

KARLIK [4.8.05 - 03:34]
Nevite, co znamenalo pred jmenem Der wohlbekause Karl Werner, halblahner zum . Je to zacatek zapisu otce v matrice narozenych z roku 1858. V te dobe uz bylo ustaleno zacinat zapis primo jmenem otce. Nikde jinde v matrice to neni. Prolezl jsem kdejaky slovnik.

LASTRO [4.8.05 - 07:31]
Prosim o pomoc pri prekladu umrtniho zapisu: in communione sa matris Eulca....provisa sacramentis euchae et extra unctionis perme. Diky

ROUBI [4.8.05 - 07:41]
ALL: Tohle vyhledavani domu znate?
RADAMEC [3.8.05 - 19:18]:
Je tady jeden dosti podstatny rozdil-ty USA to po nas nechteji, takze dobrovolne ritolezectvi lidi, kteri se proste musi opirat o "starsiho bratra", nemuze dosahovat vsech tech forem(ovsem o povinnem vodeni skolaku na americke filmy uz jsem slysela). Na druhou stranu, jak tu nekdo zminoval, tito jedinci obvykle byvaji papezstejsi nez papez(a ostatne ne vsichni se upinaji k USA, par nekritickych zboznovatelu EU by se taky naslo).

AETIUS [4.8.05 - 08:16]
Ahoj. Zajimaji me scitaci operaty pro stredocesky kraj. Z roku 1921 se pujcovaly v SOA Praha. To se uz od noveho roku nemuze. Ale kde jsou ulozeny ostatni roky? Nevite to nekdo? Ptal jsem se v nasem okresnim archivu v Benesove, kde mi bylo receno, ze nic takoveho nemaji. Nejsou v ustrednim archivu na Chodove? A pujcuji je vubec, pokud tam jsou?

MECHYN [4.8.05 - 09:29]
KARLIK: nemohlo by to byt spise slovo "wohlbekannte" ? tj. "chvalne,dobre znamy", ale k tomu my zase moc nesedi rok 1858 (takove oznaceni bych cekal nekde v 17.st.).

RADAMEC [4.8.05 - 09:38]
ROUBI: Nasi politikove vzdycky spis vymysli nejakou blbost a pak se vymlouvaji, ze to po nas chce EU. Ja jsem predevsim alergicky na reci vedene povinne ceskymi vohnouty, aby nahodou nepusobili pozitivne nebo nedej boze naivne. Patri mezi ne zejmena oblibene "je to ode zdi ke zdi", "je to porad to same" atd.

ZEL [4.8.05 - 09:38]
MECHYN: Na poznamku wohl bekannte bezne narazim i v 19. stoleti, obvykle u svobodnych matek, ale vzdy az v zavorce na konci zapisu.

SCIIA [4.8.05 - 09:57]
AETIUS: V pondeli mi pujcili v archivu v Jicine scitaci operaty z r. 1921. Jeste jsem hledala dalsi roky k dane vesnici, bylo mi receno, ze r. 1930 bude v Trutnove, ani slovo o tom, ze by nebyly pristupne. Jak to tedy je?

ROUBI [4.8.05 - 10:09]
RADAMEC [4.8.05 - 09:38]: Souhlas.

VALSIDAL [4.8.05 - 11:24]
KARLIK [4.8.05 - 03:34] Mam podobny dojem jako MECHYN. Mohlo by jit spise o slovo "wohlbekannte". Setkal jsem se i se zapisy kde bylo psano jen jedno "n" - wohlbekante, ve smyslu "v miste dobre znamy"...

AETIUS [4.8.05 - 12:47]
SCIIA:Zajimave :-). V Praze v SOA na Chodovci jsou scitaci operaty z roku 1921 od roku 2005 zakazany pujcovat. Pry to nedovoluje zakon :-), protoze obsahuji data zijicich osob, kterym bude dneska neco pres 84 a vice let. No nevim, ale asi jich moc nebude :-). Tomu nerozumim!!! Predtim je pujcovali. Nevim tedy, jakto, ze je v Jicine pujcuji. V nasi zemi si ty zakony kazdy vysvetluje po svem :-).

HONYK [4.8.05 - 14:27]
ROUBI - dik za ten odkaz na vyhledavani adres. Tak nejak jsem si to predstavoval, zvlast to propojeni na mapu. Apropo, takhle aktualni topografickou mapu jsem hledal uz nejakej patek a tady je to prakticky volne pristupne!

VALSIDAL [4.8.05 - 14:53]
LASTRO [4.8.05 - 07:31] Volneji by se to snad dalo prelozit jako: Za pritomnosti sve matky Eulca? (neni tam spis neco jako Ecclea?), byla udelena svata modlitba (ale spis slo asi o svatost oltarni) a posledni pomazani (extrema unctio). To posledni slovicko "perme" nejak nedokazu zapojit do celku

ZANY [4.8.05 - 14:54]
jo jo, kdysi davno byla chvilku na mapy.atlas.cz aktivni vrstva 1:12000... pak to hadi zrusili...ale nektere listy tam meli stejne stare, nekdy z 60 a 70 let - pamatuju, ze jsem se tenkrat chystal na Trebicsko a to tam bylo jeste pred napustenim Dalesicke prehrady...

ZEL [4.8.05 - 15:00]
HONYK: Je to skvele a ROUBI patri veliky dik. Ale pozor, ta mapa uplne stoprocentni neni. Zadala jsem si znamou adresu a blok cinzaku plynule navazoval na sousedni panelak, prestoze je mezi nimi vic jak sto metru.

LASTRO [4.8.05 - 15:18]
VALSIDAL: Diky, to Ecclea by to mozna mohlo byt. Co to prosim znamena?

MECHYN [4.8.05 - 15:20]
VALSIDAL: "perme" bude spis "per me" tj. "skrze/ode mne, mnou" - tj. od farare, ktery psal zapisy.

1945 [4.8.05 - 15:37]
Mam tady jednu fotku muze v uniforme. Pomuze mi ji nekdo identifikovat? Nevim, ale jak vkladat foto do auditka.

SHERRY [4.8.05 - 15:50]
1945: Zkus ji vlozit na mageo, jestli neni moc velka - kdyz jses ve svych auditoriich, tak odkaz "stranka", pak odkaz "spravce" - tam uz snadno pochopis jak nahrat soubor na web. No a nebo mas fotku nekde jinde na webu. Kdyz to mas, tak staci zadat prispevek takto:
Text text text ... text:
<imgr src="http://kompletni_cesta_k_obrazku.jpg">


1945 [4.8.05 - 15:56]


VALSIDAL [4.8.05 - 16:01]
LASTRO [4.8.05 - 15:18] Jestli to slovo je "Ecclea" tak by to mohlo mit souvislost se slovem "Ecclesia" cili kostel nebo cirkev. Potom by se zacatek zapisu dal treba prelozit jako: V pritomnosti sve matky cirkve....atd.? To si ale jen domyslim. :) Asi by bylo lepsi podivat se na cely originalni zapis.
MECHYN [4.8.05 - 15:20] Diky za upresneni :)

KENIGRAC [4.8.05 - 18:24]
1945: Co provedla ta dama po pravici, ze z ni zustala jen ruka...;-))) Zrejme 1. sv. v. ale druh vojska jen podle barvy vylozek... Otazka pro znalce!

1945 [4.8.05 - 18:31]
KENIGRAC. Diky, myslis teda, ze uniformy byly stejne? A co ta medaile?

DENT [4.8.05 - 19:02]
1945: V ruce zrovna drzim takovou medaili. Na tom obrazku neni moc videt, ale rekl bych ze jsou stejne. Na rubu jsou letopocty 1848 (nastup Frantiska Josefa I. na trun) a 1908. Je to pametni kriz k vyroci 60 let vlady, takze zadne vyznamenani.

KARLIK [4.8.05 - 20:26]
MECHYN, ZEL: Diky za polemiku. O variante Wohlbekannte Dobre znamy jsem uvazoval, je zajimave to, ze se jedna vyraz pred jmenem jinak strucneho zapisu. Wolbekause je zrejme nejake synonymum k Wohlbekannte . Vyraz Wohlbekannt se v matrice vyskytuje, ale vzdy az za zapisem rodice. v jednom pripade je za matkou napsano ist an feinem je uslechtila.
RADAMEC, ROUBI: to vlez do je v nasich dejinach hodne stare (sv. Vaclav a 300 volu), ale s tim se nic nenadela, je to otazka vzdelanosti. Vzdelavat narod neni komercne pritazlive, to je preci lepsi argentinska telenovela.

PEC [4.8.05 - 23:42]
1945: Ta uniforma je pochybna. Kabat odpovida. Distinkce urcite nejsou vojenske, to byly 6 cipe hvezdicky. K tomu savle a bile kalhoty... Napada mne, jestli se nejedna o urednickou uniformu, snad neco takoveho existovalo.
Vojenske distinkce viz http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/badges.htm

KARLIK [5.8.05 - 06:12]

1945: Toto je uniforma zeleznicniho urednika. Ten kabat ma stejny strih

MECHYN [5.8.05 - 10:02]
1945: Treba jsem uplne mimo - co takhle nejaky vyssi urednik statni spravy - napr. okresni hejtman apod.

SVEJK [5.8.05 - 10:23]
Mekys, Kenigrac, diky.

RADAMEC [5.8.05 - 10:23]
To nemohli vyretusovat i tu ruku? Vzdyt to vypada hrozne. Skoro jako koristni ruka z nejake lite sece.

SVEJK [5.8.05 - 10:25]
Mam dva dotazy: 1. Jak primet me dosud zijici prarodice, aby napsali nejake pameti. Jsou sice stari, ale moc na tyhle veci nejsou, jsou takovi moderni, velice vzdelani a inteligentni a minulosti se moc nezabyvaji, nicmene stale ziji a jejich vypovedi jsou pro mne dulezite. 2. Jaky je nejmladsi pujcitelny rocnik scitani obyvatel v Sokach ? Diky.

SVEJK [5.8.05 - 10:30]
Jeste neco... Mozna vymenim par dnu Zamrsk v rijnu za prosinec nebo se toho vzdam, pokud by neco maleho vyhleda ta osoba. Mam pondelky a stredy v rijnu, celkem tri dny.

SHERRY [5.8.05 - 11:54]
1945: Je fakt, ze nejvic mi to pripomina filmoveho Svejka v podani Rudolfa Hrusinskeho - ten oblicej (postava by musela byt trosicku tlustejsi...:).

1945 [5.8.05 - 11:55]
Moc dekuji za tipy. Hodne mi to pomohlo. Karlik: vypada vazne skoro stejne, skoda, ze neni videt vic.

1945 [5.8.05 - 12:19]
Tohle je teda taky zeleznicar?

MEKYS [5.8.05 - 12:24]
1945: to je klasicka vojenska uniforma, Zugsfuhrer (cetar)

MEKYS [5.8.05 - 12:31]
Uniformy jsou opravdu prapodivne nalezl jsem na netu treba tuhle:.....
....
Uniforma rakousko uherskeho hornickeho urednika

MEKYS [5.8.05 - 12:35]
1945..koukam ze jakysi znak zeleznice je i na te cerne pasce, chtelo by to lepsiho znalce...snad se zde nekdo ukaze..

1945 [5.8.05 - 12:35]
Teda na hornickeho urednika dost pekna.

1945 [5.8.05 - 12:37]
Tady je na 100% zeleznicar.

MEKYS [5.8.05 - 12:37]
Uniformy jsou opravdu prapodivne nalezl jsem na netu treba tuhle:.....
....
Uniforma rakousko uherskeho hornickeho urednika

MEKYS [5.8.05 - 12:44]
1945...no dle me je to na 99% cetar zeleznicniho vojska.(teda ten dole s knirkem)

1945 [5.8.05 - 12:57]
Tak co je to on? Nahore je starsi a ma jinou uniformu a oholil si knirek.. Zato ma uplne stejny usi, bradu a oboci.

1945 [5.8.05 - 13:25]


SHERRY [5.8.05 - 14:01]
No tak tady je videt peknej zeleznicni znak podobnej dnesnimu znaku CD.

GOTTI [5.8.05 - 14:09]
mam doma jednu hodne starou fotku na tlustym papire- hnedy tisk.. je to nejaka skolni fotka tridy- asi 7 lety deti s ucitelem.. ty deti jsou vsechny dohola a zarazilo me, ze jich vetsina ma takovy ty limce co se nosily v 17 stoleti- takovy ty pneumatiky kolem krku ;-)) "krejzliky" se tomu tusim rikalo(?). Nevite z jaky doby (+-) to muze bejt??

1945 [5.8.05 - 14:10]
Ja uz chapu co myslite. Na te prvni je mladsi, ale ma hvezdicky 2. pozdeji i 3..To je divny. neni to treba, ze u drahy hvezdicky nepouzival.(mam ty fotky smazat?)

GOTTI [5.8.05 - 14:15]
1945 [4.8.05 - 15:56]: Je to na sto procent Jubilejni kriz z roku 1908 /Zivil Jubilaumskreuz 1908/, jak psal DENT. Tyhle krize (byly tri zakladni typy) se lisily hlavne stuhou- podle toho, komu byly urceny . Na tyhle stuze zadny prouzky nevidim, takze jde s nejvetsi pravdepodobnosti o kovovy Jubilejni kriz 1908 M37 pro civilisty/civilni uredniky (cervena hedvabna stuha bez pruhu).

zvetseny vyrez ty fotografie

s vojenskou stuhou (pro vojenske osoby) s dvorni stuhou s civilni stuhou (pro civilni uredniky)

info: tady tady tady a tady


1945 [5.8.05 - 14:18]
GOTTI:To je skvely dekuji. A nevis co to ma na limci za hvezdicky(teda tohle zrovna hvezdicky nejsou)?

GOTTI [5.8.05 - 14:24]
prave to vsude mozne hledam, ale najit nemuzu ;-)) v tehle limcovych vylozkach (a peckach na nich) se vubec neorientuju..

MEKYS [5.8.05 - 14:26]
GOTTI, ty pecky by nemeli bejt vojensky ale co ty hvezdicky :o)

GOTTI [5.8.05 - 14:31]
no ja RU uniformy a militarie skoro vubec neznam (znam jen trochu nemecky za II. WW). Co se tyce RU, tak me kdysi zajimaly jen mince a medajle (+ znamky doted);-)

MEKYS [5.8.05 - 14:32]
No zeleznicar byl urcite, takze by jiste melo pomoci http://www.dokoran.cz/index.php?p=book.php&id=34

1945 [5.8.05 - 14:33]
Nevite tedy jake klicove slovo zadat do vyhledavace? Pecky a hvezdicky?

MEKYS [5.8.05 - 14:42]
.............zeleznicni vojsko bylo v CR rozhodnutim Rady obrany statu k 1.1.1944 zruseno.

GOTTI [5.8.05 - 14:50]
asi "RU uniformy, pecky, limcove vylozky" a pod.. ale at googluju jak googluju, nemuzu najit obrazky podle kterych bych zrovna tyhle limc. vylozky (toho statniho urednika) identifikoval.. ani na zadnejch KuK military forech, aukcich, army shopech (nejen ceskych, ale ani Osterreichische) nic pod. nevidim ;-(

KZK [5.8.05 - 14:52]
ad mekys - jak mohlo byr zeleznicni vojsko zruseno v r. 44, kdyz jsem v nem zacatkem 80. let slouzil ?

GOTTI [5.8.05 - 14:53]
mozna se zkusit zeptat tady - dat tam odkaz na tu fotku. tam to budou 100% vedet..

MEKYS [5.8.05 - 15:03]
KZK...cerpal jsem z http://www.volny.cz/klimpl/obelisk.htm ..pokud tomu tak neni , se omlouvam.....asi tam maji preklep !! tudiz 1994

KENIGRAC [5.8.05 - 18:49]
Ad 1945 [5.8.05 - 12:57]:To vypada na normalni prvorepublikovy aiznbon, tedy radnou civilni zeleznici. Urcite to neni vojak. A jestli nosili za Rakouska na limci hvezdicky nebo rozety ? Proc ne, nosi je prece dodnes...

VALSIDAL [5.8.05 - 22:40]
1945 [5.8.05 - 18:20] Asi jste napsala nespravny odkaz na text, ktery jste chtela pomoci prelozit (je tam jen foto). Ale jestli jste mela na mysli toto: http://sweb.cz/LilynkaS/nap.JPG
tak je tam pravdepodobne napsano:" Zur Freundlichen Erinnerung an Karl Bily den 20/2 1906" = Na pratelskou pamatku od Karla Bileho, 20.2.1906

RADAMEC [6.8.05 - 00:44]
KARLIK: No ono tech 300 volu byla platba za mir, kterou tehdy platil kdekdo kdekomu, treba i silnejsi stat slabsimu. V podstate to nebylo nic vic nez ekonomicka rozvaha, ze je to momentalne vyhodnejsi, nez na teto fronte valcit.

KARLIK [6.8.05 - 03:48]
1945: Ta druha fotka je na 100% zeleznicar, nabyli to vojaci ani zeleznicni vojsko, zeleznicarske uniformy se nemenily ani pri vzniku republiky, Uniformy byly hodne dlouho bez podstatnych zmen. Jakakoliv zmena by byla hrozne draha a tak se pri vzniku republiky se to vyresilo jen nejakou zmenou vylozek (aspon si myslim. Srovnejte uniformy ve filmech Ostre sledovanych vlaky a Prednosta stanice Zeleznicar z druhe fotky ma dokonce stejnou hodnost jako zeleznicar z fotky moji. Na vylozce vedle hvezdicek je take okridlene kolo. Tvar hvezdicek zrejme znamenal hodnostni tridu stejne jako barva a velikost. Hodnostni tridy vojaku jsou (aspon doufam mam modrou) vojini, poddustojnici, praporcici, nizsi dustojnici vyssi dustojnici a generalove. U zeleznicaru je to podobne.
RADAMEC: Nebyly ti volove za to, ze cisar zbavi Cechy vlivu Moravy a nebyl to duvod Vaclavova zavrazdeni, protoze Boleslav s tim nesouhlasil? Prave pro snahu osamostatnit se, lezl nekam Vaclav cisari nekam a za to platil. Na vystave 1000 let statnosti, pred nekolika lety, byl na jednom panelu text: Cechy se roku 995 vymanily z podruci Moravy . Pritom byl Borivoj I. synovec Svatoplukuv, tedy nikoliv Premyslovec, ale Mojmirovec. Svatopluk mel hodnost krale, kdezto premyslovci jen knize, tedy lenici krale. To je hold ten ucelovy vyklad dejin. Pro nas Zikmund je liska zrzava a Matyas Korvin, bestie co pronasledovala Jiriho z Kunstatu, ale v jejich zemich jsou velebeni jako nas Karel IV. Husite pro nas hrdinove a pro svet banda lupicu.

DENT [6.8.05 - 09:47]
KARLIK: Muzu se zeptat, z jakeho pramene pochazi tyto informace - nejaka odborna literatura apod.? Ze nekteri cesti panovnici hledali oporu u cisare, aby posilily svuj vliv uvnitr statu, vim, ale nikdy jsem neslysel, ze by to byl pripad (sv.) Vaclava... Navic, pokud je mi znamo, tak informace o odvadeni onech 300 volu ci neceho dalsiho pochazi pouze z nemeckeho pramene (ci pramenu ?). Takze verohodnost teto informace se zpochybnuje stejne jako skutecnost, ze Vaclava nechal zavrazdit jeho bratr Boleslav. Myslim, ze o udalostech te doby mame velmi velmi malou predstavu - pramenu je malo a ze informace v nich odpovidaji pravde neni vubec jiste. I kdyby k nejakemu placeni dochazelo (za udrzeni miru), tak by mi to nepripadalo vubec nejak "nespravne" z pohledu platici strany, ktera se snazila najit nejmene bolestive reseni pro svou zemi. Mam dojem, ze se vsechno hodnoti moc jednostranne a po bitve je kazdy general. Na miste Benese by taky kazdy odmitl po Mnichovske dohode odevzdat Sudety a kdovi, jak by to dopadlo... A ze Borivoj byl Mojmirovec, a ne Premyslovec jsem taky nikdy neslysel. O Svatopluku jsem vzdy cetl jako o knizeti, nikoliv o krali. Nerikam, ze to neni pravda, ale rad bych si to nekde overil.

1945 [6.8.05 - 11:22]
Omlouvam se za chybny odkaz posledne. Ja si toho vsimla hned, ale bratr me odpojil od internetu tak jsem to nemohla opravit. Ted je to urcite dobre. http://sweb.cz/LilynkaS/nap.JPG

TEVIS [6.8.05 - 12:54]
Mam kamarada Lumerdinga. Tvrdi, ze primym potomkem Norskych knizat. Je to mozny? Existuje takovej rod?

KARLIK [6.8.05 - 16:04]
DENT: Nejsem na toto obdobi odbornik, nevim ani jak to presne bylo. Spise tlumocim nazory jinych, kteri se touto dobou zaobirali. Udajne existuje dokument (snad ve Vatikanu), ve kterem se pravi, ze Franska rise nema o Ceskou kotlinu zajem. Sumavsky hvozd a Krusne hory byly v podstate nepristupne a jeste obklopene divokymi germany. To, ze Ceska kotlina byla pod spravou Velke Moravy, je jasne. Velka Morava byl tehdy jediny silny statni utvar, ktery mel do Ceske kotliny bezproblemovy pristup a v Ceske kotline zilo nekolik kmenu (Dodlebane, Cechove, Psovane, Luzane ) se staresinskym zpusobem vlady. Velka Morava Ceskou kotlinu anektovala a budovala na jejim uzemi centra moci opida. Levy Hradec, byl takovym spravnim centrem Ceske kotliny, sidlil zde neco jako mistodrzici. Neni myslitelne, aby nadrizeny vladce poveril timto uradem nekoho, kdo nebyl z jeho blizkeho okoli. Potreboval uklidnit a hlavne zamestnat sve pribuzne. To aby mistodrzicim byl nekdo mistni, to by bylo mozne, jen za predpokladu, ze by existoval v miste utvar s rizenim absolutniho vladce a to staresinske kmeny nebyly. To ze Ceska kotlina byla sjednocena pod jednu vladu zvenku, doklada skutecnost, ze nejsou znamy zadne velke boje mezi staresinskymi kmeny v Ceske kotline o vladu jeden nad druhym. Proto se predpoklada, ze Borivoj I. byl bratranec nebo synovec Rostislava (otec Svatoplukuv), Vi se, ze Borivoj byl vychovan na Velke Morave (to potvrzuje bezproblemova katolizace Ceske kotliny). Jeho manzelka sv. Ludmila byla Psovana a ti meli sidlo na Melnice. Jeho potomci se stali dedicnymi knizaty, kteri samozrejme meli odstredivou tendenci, Vznikla legenda o Premyslovcich, bylo nutno zmenit sidlo, proto byl Levy Hradec, protoze byl prilis svazan v podvedomi lidi s Velkou Moravou, nahrazen novym sidlem Prahou. Odtrzeni od Velke Moravy napomohla take skutecnost, ze Velka Morava se musela soustredit na odpor proti pronikajicim Madarum. Timto odporem se Velka Morava vycerpala. Nemela jiz moznost celit odtrzeni Ceske kotliny a ni naslednou anexi casti uzemi, ktere odolalo Madarum, ted uz Ceskym knizetem. Byl to takovy uder do zad, ktery mel za nasledek definitivni zanik Velke Moravy, Z casti, Velke Moravy, kterou zabrali Madari, vznikly Horni Uhry a z uzemi za rekou Moravou Moravska marka. A prave zanikem Velke Moravy vznikly velke rozbroje mezi vlivnymi rody (uz ne kmeny) o vladu v Cechach. Jednotlivi prislusnici vladnouciho rodu hledali svoji podporu u sousednich statu. Samozrejme za podporu museli platit a vsemozne temto sousednim vladcum podkurovat (tedy jak jsem drive rekl, lezt jim nekam). Takto by se dalo popsat mnoho stranek.
Doporucuji knihu: Jiri L. Bily: Moravsti panovnici v 6. az 13. stoleti vydal Spolek Moravanov na Slovensku, Nitra 1997, 746 stran. J.L.Bily je pravnik narozeny v Olomouci a leta zil v Brne, Ted pendluje Mezi Olomouci a Bratislavou, kde na univerzitach uci historii prava (pokud vim).

DENT [6.8.05 - 16:10]
KARLIK: Diky za vysvetleni a tip.

SAZYMA [6.8.05 - 20:58]
Ad Tevis: kdyz mi nejaka babicka tvrdi, ze videla Panenku Marii, tak ji doporucim, aby si vzala stamprli a uvidi i archandela Gabriela...

DIVOKAVCELA [7.8.05 - 21:00]
Prodam 5 kolku po 20Kc v celkove hodnote 100Kc. Koupil jsem si jich prilis mnoho a nevyuziju to. Nejlepe v Praze.

MARKY [8.8.05 - 09:25]
ZEL: Rybitvi - soucasna obec byla postavena nahradou za tri obce: Rybitvi, Lhotka Blatnikovska, samota Blatnik, ktere pohltil rozvoj chemicke vyroby v Semtine. Prvni pisemna zminka pochazi z roku 1377, kdy byla obec prodana opatovickemu klasteru. Nejvyznamnejsim vlastnikem panstvi byl Vilem z Pernstejna.

TEVIS [8.8.05 - 10:52]
SAZYMA : Rikal, ze ma rodny list pradedecka v norstine a nemcine s nejakou peceti.

MEKYS [8.8.05 - 11:55]
Fotky zel. vojska do r. 1918 zde i jine zajimave fotky.

RADAMEC [8.8.05 - 14:33]
Ja cerpam z Toulek ceskou minulosti I, str. 195: Pravda, Vaclav, jak vime, platil poplatky miru, tzv. tribut pacis. Jenze to bylo neco jineho, totiz doslova vykupne za mir. Poplatnost nevyplyvala z pravne stanovenych naroku nemeckych panovniku na nase uzemi, tribut byl stredovekym obchodem: kdo z nejakych duvodu potreboval klid zbrani, mel moznost zabezpecit se pred napadenim touto "koupi".

DENT [8.8.05 - 15:38]
Mam jeden dotaz: Kdyz nekdo z ceskych zemi emigroval do ciziny (jde mi o USA, ale to je jedno), zadal nekde na uradech o povoleni apod., resp. da se o nem neco v nejakych fondech najit? Zajima me hlavne 19. stoleti, spis 2. polovina.

RADAMEC [8.8.05 - 15:55]
DENT: Rozhodne musel absolvovat nejaky byrokraticky proces, behem ktereho prokazal, ze ma splnene povinnosti vuci statu (vojenska sluzba apod.) a pak dostal vystehovalecky pas. Kde to dnes hledat nevim.

IMRICH [8.8.05 - 16:08]
Som z Bratislavy a potreboval by som zistit udaj o narodeni mojho prapredka v matrike archive v Treboni. Fara Pocatky, okolo roku 1849. Rad sa revansujem podobnou protisluzbou z archivu v Bratislave alebo Banskej Bystrici.

SALTZMANN [8.8.05 - 16:16]
KARLIK [6.8.05 - 16:04]: Nejsem si jist, zda to patri do tohoto auditoria, ale dovolim si opravit jiste nepresnosti. Tech volu melo byt (udajne) 120 (takze ne 300!) a krome toho 500 hriven stribra. Udaj je to pochopitelne hypoteticky a jako prvni jej zaznamenal nekdy na zacatku 12. stoleti Kosmas. Jiste je, ze tribut do "Nemecka" se z Cech nezacal platit za sv. Vaclava, ale platil se jiz od roku 806 (pravda s jistymi prestavkami). Funkci tributu jiz drive vysvetlil RADAMEC, takze jen doplnim, ze tribut platili pred rokem 955 napr. nemecti kralove Madarum apod. a jiste si o tom nemysleli, ze lezou Madarum do ... . Existence kmenu v Cechach je znacne zpochybnena, predevsim zasluhou Dusana Trestika. Cechy samozrejme byly jistou (kratkou) dobu soucasti Velke Moravy a "osamostatnily se" roku 895 (ne 995!). Duvodem odtrzeni nebyl tlak Madaru na Velkou Moravu, ale spise smrt Svatopluka a nasledne rozbroje na Morave, cehoz Cechove proste vyuzili. Nikdy nikde jsem se nesetkal s teorii, ze Borivoj byl "Mojmirovec", za to se obcas uvadi, ze mel za manzelku Svatoplukovu dceru. Rozhodne se ale vi, ze Rastislav nebyl Svatoplukuv otec, ale stryc! Nevim odkud se vi, ze Borivoj byl vychovan na Morave (a nevim jak z toho vyplyva bezproblemova christianizace Cech), ale z pramenu se vi, ze Borivoj byl na Morave pokrten a po jeho navratu do Cech mu jeho krest zpusobil mnohe komplikace (pohanske povstani apod.) A takto by se daly popsat dalsi strany. Na zaver jen par vet na adresu Doc. JUDr. PhDr. Jiriho L. Bileho CSc. i proto ze se tento clovek obcas prezentuje na ruznych genealogickych akcich. V casopise Dejiny a soucasnost 4/2002 vysel clanek Martina Svatose - Velka vedecka loupez, dokazujici, ze kniha kterou dr. Bily vydal v roce 1996 pod nazvem Jezuita Antonin Konias. Osobnost a doba obsahuje z velke vetsiny rukopisnou praci Josefa Cyrila Kebrla Povestny jezuita Antonin Konyas v zrcadle ceske literatury. V clanku jsou uvedeny i dukazy teto vedecke loupeze, ktera dle meho nazoru dr. Bileho znacne diskredituje. A to ze takovy clovek uci na nasich pravnickych fakultach jen svedci o "kvalite" techto fakult. Co se tyce zminene knihy Jiri L. Bily: Moravsti panovnici v 6. az 13. stoleti vydal Spolek Moravanov na Slovensku, Nitra 1997, 746 stran. mel jsem ji kdysi v ruce a pamatuji se, ze obsahovala mnozstvi nesmyslnych informaci a pokud se dobre pamatuji (ale mohu se i mylit), tak obsahovala i oblibenou tezi slovenskych nacionalistu, ze Moravane byli (a jsou) vlastne Slovaci a Velka Morava tak byla prvni slovensky stat.

SALTZMANN [8.8.05 - 16:22]
ALL: Omlouvam se za svuj ponekud delsi prispevek.
DENT, RADAMEC: Zalezelo na tom, jestli emigroval nelegalne nebo legalne. Nelegalni emigrace snad neni zachycena nikde, legalni emigrace napr. ze Slezska je evidovana ve fondu Zemska vlada Slezska v ZAO. Jestli to bylo analogicky v Cechach a na Morave nevim. Nekde na Morave se neco dochovalo v SoKA (Frydek-Mistek ci Novy Jicin, z hlavy nevim). Urcite doporucuji obratit se na MYTHAGA, ktery se touto problematikou zabyval.

VALSIDAL [8.8.05 - 16:40]
DENT [8.8.05 - 15:38] V Treboni v zamecke konirne je v techto dnech az do konce srpna otevrena expozice "Vystehovalectvi do Ameriky- pribehy z dopisu" Hlavnim iniciatorem teto vystavy je pani Olina Cerna ze "Spolecnost Rozmberk o.p.s.". Vim, ze se osobne podili na reseni mezinarodniho grantu, ktery resi tematiku vystehovalectvi a emigrace do USA v druhe pol. 19. stoleti z Cech. Kontakt na Spol. Rozmberk: info@rozmberk.org
Treba Vam to trochu pomuze:)

SVEJK [8.8.05 - 17:49]
Jaky je nejml. rocnik scitani obyvatel v Soka ? Mam dny Zamrsk 24.,26. a 31. rijen. Rad bych si je vymenil na listopad ci prosinec. Jinak nekdo vi o levnem a blizkem ubytku u Soa Zam ?

MARKY [8.8.05 - 19:21]
SVEJK: http://pardubice.risy.cz/CZ/pg_5481_cz.html ostretin nebo vysoke myto... pardubky jsou tak 30 min. autem

BLACKPENNY [8.8.05 - 20:39]
Dent:Vystehovalectvi mrkni sem: http://www.fortunecity.com/victorian/durer/23/emigrace/policka.htm#demograficka%20struktura do USA pak hlavne sem: http://www.ellisisland.org/ pokud tam sveho predka najdes,mas vyhrano-jsou tam naskenovany priposteci formulare,kde je kde co vcetne osoby ke ktere v USA emigruje...

SAZYMA [8.8.05 - 20:41]
Ad Tevis - je to mozne. Ja jenom ze jsem k temto zvestem skepticky. Ale mozne je vsechno, pokud skutecne tyto vecio ma. Ja mel v nedeli u me navstevu a zjistil jsem, ze jsou z puvodne rytirskeho, pak svobodnickeho rodu Veseckych z Vesce. Psalo se o nich i v Rodopisne Revui. Dokonce jeho babicka mu predala jakysi doklad s erbem s jahodami. A vida - i dle odborne literatury meli v erbu jahody. Takze - mozne je vsechno. Ale chce to overeni verohodnymi dukazy. Apropo - mili kolegove - nevite, proc mohli mit Vesecti z Vesce v erbu 3 jahody (nekde 6 jahod)?

KARLIK [8.8.05 - 20:42]
MARKY: To neni odpoved, tal jsou stovky penzionu, taky bych mnel o lacinem ubytovani blizko Zamrsku zajem. Ja jsem nic v okoli nenasel. Nejlacinejsi 320,- Kc/noc (bez snidane) v panelakovem hotelu v Litomysli. Pradlo bylo citit chlorem, Jinak penziony od 500,- Kc/noc vyse. V Treboni se da sehnat jiz od 180,- Kc/noc
SALTZMANN: Je pravda, ze je otazka, zda tato problematika patri na tento chat. Na jedne strane to neni genealogie, ale na druhe strane, genealogie podporuje patriotizmus a nazory v teto oblasti jsou silne ovlivneny patriotizmem. Jak jsem predesilal, ze nejsem odbornik na obdobi raneho stredoveku a takze nepresnosti tu mohou z me strany byt. Neznam historika, ktery by vyklad dejin delal na 100% nezavisle. To proste nejde. Vzdy je tu, i nevedoma snaha pozvednout ci potlacit nejake deje. To je dano vychovou, spolecenskymi vztahy a zejmena patriotizmem. K Dr. Bilemu: Zname se celkem dobre jiz 25 let. Povazuji jej za spickoveho genealoga (nedela obcanskou genealogii) a heraldika. 35. let spoluorganizuje moravskou genealogii a heraldiku. Rozhodne nezastava nazor, ze Moravane jsou vlastne Slovaci a ze Velka Morava je prvni Slovensky stat. Asi jste spatne cetl knihu Moravsti panovnici .. Ta totiz obsahuje minimalni osobni nazor autora. Je to v podstate kalendar udalosti, kde je datum (rok), popis udalosti, citace textu ze zdroje informace a popis zdroje. Praci o Koniasovi jsem necetl a tak se k ni nemuzu vyjadrit. Bezproblemovou christianizaci vidim v tom, ze byla rizena panovnikem, ktery problemy odstranil vlastnimi silami a zejmena to neohrozilo jeho postaveni. Samozrejme, ze uplne bez problemu takovato velka zmena do mysleni lidi, nemohla byt. Zejmena proto, ze spolecnost zila na zaklade dogmat a ty bylo, je a bude vzdycky problem menit. Dogmata vyvolavaji fanatizmus a na fanatiky neplati argumentace. Prave zanik Velke Moravy a vznik Ceskeho statu je plny ucelovych dogmat zanesenych do vykladu historie zajmy. Podle meho nazoru Cesky knize byl v hierarchii Velke Moravy na stejne urovni Jako Nitransky knize. Samozrejme jsou tu jine problemy. Cechy (nemluvim o Ceskem state) maji celkem dobre definovatelne geograficky hranice. Proto se v podstate nemenily, To se o Nitranskem knizectvi neda rict a o Morave take ne. Morava kdysi byla dana Hornomoravskym, Dolnomoravskym a Dyjskosvrateckym uvalem a prostorem mezi nimi. Kus byl odtrzen 1918 1920 Rakouskem a organizacni struktura statu od roku 1960 uz vubec na historicke hranice nehledi. Jedno takove dogma je, ze Moravane a Cechove jsou jeden narod. Jednak to neni mozne uz z toho duvodu, ze osidlovani uzemi vzdy probihalo podel pobrezi a proti toku rek, Cechy byly Slovany osidleny pres Luzici ze severu podel Labe a Vltavy, a Morava od Jihovychodu od Dunaje. Jiz Komensky napsal: Jsou ctyri narody, ktere mluvi cesky: Cechove, Moravane, Slezane a Slovaci. Podle meho zapomnel na Luzicke Srby. Jazykove byla Morava do 19 stoleti stejne odlisna od cestiny jako slovenstina. To potvrdi kazdy genealog, ktery studuje na obou uzemich. Nemcina je uplne jina v Cechach a na Morave a rozdilnou cestinu potvrdi kazdy, kdo se z nich dostal do poloviny 17. stoleti.

BLACKPENNY [8.8.05 - 20:43]
KARLIK:Dekuji za pismo-byl jsem na dovolene,tak az ted...

SAZYMA [8.8.05 - 20:50]
Ad Svejk - v Budejovicich maji scitani lidu v Okresnim archivu a je z roku 1921. Mladsi je asi jeste v SUA Praha (nevim presne)

MARKY [8.8.05 - 21:22]
KARLIK: http://www.hotel-hurka.cz/ 350/Kc za noc okraj Pardubic - Dubina - kousicek od Sezemic primo kousek od spojeni na autobusovou linku do Holic a Vys.Myta, jenze maji diky Foxconnu dost plno jinak to tam neni spatny...

VALSIDAL [8.8.05 - 21:50]
IMRICH [8.8.05 - 16:08] Podivejte se do posty. S Treboni bych Vam myslim mohl pomoci.

RADAMEC [8.8.05 - 22:21]
Ve Vysokem Myte je takova hnusna delnicka ubytovna nad hospodou, kde se dalo prespat myslim za pouhych 150 korun. Kdyz se prejde od plaveckeho bazenu pres hlavni ulici a pokracuje se rovno asi 50 metru, tak clovek dorazi ke kolejim jakesi te mistni lokalky a hospoda je na rohu vpravo.

RADAMEC [8.8.05 - 22:27]
Jo, narod je stejne mlhavy pojem, jako jazyk. Kdysi jsem zjistoval, na zaklade jakeho kriteria jsou cestina a slovenstina dva ruzne jazyky a ne jen dva dialekty jazyka ceskoslovenskeho. Lingviste mi vysvetlili, ze na zaklade politickeho rozhodnuti. Z jazykoveho hlediska to vyjde nastejno.

JIRA [9.8.05 - 07:13]
DENT: K dotazu z 8.8.,postup pri vystehovani v druhe polovine 19. stoleti byl nasledujici:zajemci o vystehovani adresovali svoji zadost prislusnemu c. k. hejtmanstvi a prikladali 50 kr. kolek a prilohy jako krestni list, domovsky list, vysvedceni o mravech, pracovni knizku a vyjadreni predstavenstva obce, kde mel zadatel domovske pravo. Pokud se chtel vystehovat nezletilety, vyjadril se k odchodu i otec, ktery nekdy pozadal o pas pro sve dite sam, ale vzdy se musel dostavit k jednani na hejtmanstvi osobne.

JIRA [9.8.05 - 07:19]
DENT: hejtmanstvi zadost posoudilo a behem nekolika dni rozhodlo. Pouze vyjimecne nebyl vydan souhlas k vystehovani. Povoleni platilo 4 mesice behem nichz musel zadatel vyridit veskere nalezitosti (prodej majetku, zajisteni lodniho listku- ten stal do US 30 Zl. ve 2. tride parniku) a ostatni a opustit uzemi Cech.

NIMO [9.8.05 - 08:32]
KARLIK [8.8.05 - 20:42]> Ja jsem spal mimo sezonu za 600,- na dve noci v Holicich (jinak za noc 400,-). Byl to komfortni dvouluzkovy pokojik s prislusenstvim, kde jsem si vecer mohl pohodlne probrat vse, co jsem si za prvni den v Zamrsku vypsal. Jinak nekdo tady kdysi psal, ze na obecnim urade v Dobrikove poradi, kde se muze prespat primo u nekoho v obci.

SALTZMANN [9.8.05 - 08:58]
KARLIK [8.8.05 - 20:42] K ostatnimu se jiz nechci vyjadrovat, ale co se tyce dr. Bileho. Vzhledem k tomu, ze Mghs spolupracuje s fakultou PVH MU urcite znate lidi jako je dr. Maraz nebo dr. Svitak. Zkuste jim predlozit knihu Moravsti panovnici od dr. Bileho nebo bezte rovnou za dr. Wihodou nebo dr. Janem z fakulty historie a zeptejte se na jejich nazor. Co se tyce dr. Bileho pro mne osobne je to krajne neduveryhodna osoba a psal jsem to tu abych varoval pripadne zajemce o spolupraci s nim. Jen pro zajimavost je take clenem Kralovskeho radu moravskych rytiru svateho Rostislava a Kolumbana. Pokud chcete vice informaci (pripadne se pobavit) jdete na stranky www.eqm.cz .

VENT [9.8.05 - 09:51]
ad ubytovani - ja se o prazdninach uz deset let ubytovavam na internatech strednich skol (domovy mladeze).Jedna noc stoji okolo 170,- Kc a je to perfektni.

MARKY [9.8.05 - 10:33]
ad ubytovani: www.upce.cz na vys.kolejich v Pardubicich se da take levne ubytovat od 150Kc -200Kc jenze pouze o prazdninach

AETIUS [9.8.05 - 12:48]
Nevite nekdo, kde jsou ulozeny scitaci operaty pro stredni Cechy?

RADAMEC [9.8.05 - 14:50]
AETIUS: V prislusnem okresnim archivu.

PEC [9.8.05 - 15:17]
Zajimave cteni (historie Nosilavi, dosidlovani po 30. lete valce, zmineno zavedeni popisnych cisel, proc dedili nejmladsi synove a dalsi): http://www.nosislav.cz/historie_klein01.php

AETIUS [9.8.05 - 15:27]
RADAMEC: V okresnim archivu v Benesove pry nic nemaji:-). Ma byt zachovano scitani z let 1857-1930. Nebo si mam na ne v archivu doslapnout :-) at to najdou! Ma nekdo zkusenosti z archivu, ze mel pujcene jine scitaci operaty nez z roku 1921!!!!

RADAMEC [9.8.05 - 15:31]
Ja zkoumal operaty z let 1890 a 1900 v okresnim archivu v Kromerizi. Nevidim duvod, proc by to v Benesove melo fungovat jinak. Ale treba nejaky duvod je.

SVEJK [9.8.05 - 15:39]
Hmm, bezva, diky vsem. Marky, zvlaste diky.

KOLODEY [9.8.05 - 15:47]
AETIUS: kazdy okres je dochovany jinak, jsou okresy, ze kterych se scitani nedochovalo vubec. Jak jsou na tom v kterem archivu zjistis na http://www.mvcr.cz/archivy/peva/

SHERRY [9.8.05 - 16:09]
No pro Benesov to tam opravdu nic nenaslo se slovem scitaci... :(

AETIUS [9.8.05 - 16:16]
RADAMEC: To neni fer, ja chci taky scitaci operaty :-). Ale stejne se mi nezda, ze by u nas zadne nemeli.

AETIUS [9.8.05 - 16:19]
KOLODEY: Tu databazi znam. Ale moc na ni nespolehej. Kdyz jsem si z ni vytisk neco co meli mit v archivu v Benesove, tak na me koukali jak puci. Nic takoveho tam nemeli a vubec tu databazi neznali. A pak nikdo ji asi neaktualizuje a spoustu veci, ktere v Benesove maji k pujceni tam vubec neni. Je to spis orientacni databaze:-). Ale lepsi nez nic.

SAZYMA [9.8.05 - 17:01]
Slysel jsem, ze v benesove udelali pry krasny novy archiv, ale nemaji v nem nic poradneho, ani moc ochoty. Nevim. Sam jsem to nezazil, jen z doslechu od Prazaku, kteri tam jezdi.

SLIM [9.8.05 - 17:42]
PEC, ALL Na zminenych strankach jsem narazil na zminku o "verbovani a schytavani jinochu na vojnu," ze pry armada zavadela v celem state od podzimu 1770 do jara 1771 povinne vojenske soupisy, neboli konskripce muzu od nemluvnat az po starce.Narazil uz nekdo z Vas na podobny seznam? Predpokladam, ze by se nachazel v prislusnem SOkA nebo ve Vidni v KriegsArchivu?

SAZYMA [9.8.05 - 19:28]
Ad Slim- V pozustalosti Rudolfa Kryla jsem nasel jeho opis soupisu muzstva z roku 1770 pro Prahu. Kryl to opsal cele a byla to velmi silna slozka - tisice muzu; jinak o tom vice nevim

KARLIK [9.8.05 - 20:49]
PEC, SLIM: Autor studie prof. Frantisek Klein (zemrel pred 2 roky a loni by mel 100 roku) ta je brnenska legenda obcanske genealogie a nejen ji. Nosislav je jeho rodna obec. Mne a mnoho dalsich naucil pomahanim cist a genealogicke zaklady (v zacatcich 80 let). Jeden ze zakladatelu nynejsi MGHS. Pozustalost po prof. Kleinovi je v MZA (ale jeste nepristupna). Neco mame dostat i do MGHS. Zeptam se na ty seznamy brancu jeho blizsich kolegu.
Ubytovani v Zamrsku jsem vzdal i jednak k vuli doprave. Bud jedu autem (Brno Zamrsk tam i zpet 206.- km, 2,5 hodiny) ve vice lidech, nebo vlakem (pro mne: Brno - Dobrikov a zpet 45,- Kc pro dve osoby, ale 5 hodin cesty) a pak pokud by ubytovani nebylo primo v Zamrsku, tak to neni pro mne (chodim o berlich).
SALTZMANN: Jsem s Dr, Marazem a Dr. Havlem temer v dennim styku, spolupracujeme spolu na heraldickych kresbach, delam pro ne reprodukce peceti, a spolecne vyucujeme v genealogickych kurzech, Jak ke mne prijde, tak se jej zeptam. www.egp.cz jsem navstivil. Ja tyto konicky povazuji spise za naivitu (zabavneho jsem nenasel nic) a osobne znam vice clenu tohoto radu (i jinych, jejich vice). Ono to souvisi s politikou. Kdo k ni opravdove cuchnul a zkoumal mozne zpusoby vlady, tak zjisti, ze nejlepsi vlada je osviceny diktator, ale tech v historii bylo noc malo a na druhem miste je konstitucni monarchie. Demokracie (zastupitelska i prima) je hodne spatny zpusob vlady, ktery nefunguje. Zastupitelska demokracie by fungovala, kdyby lide byli na stejne socialni a majetkove urovni (penize by nehraly roli), byli proto nepodplatitelni a zejmena nestaveli sve zajmy (zejmena zisky, at financni ci mocenske) a svych znamych, nad prospech spolecnost a u prime demokracie by nesmeli byt lide ovlivnitelni medii a propagandou. Tyto podminky jsou utopie.

SAZYMA [9.8.05 - 21:56]
Ad Karlin - mam prosbu - nerika Vam neco v moravskem prostredi rod urozenych panu Vanke (Wanke)? Pusobili jako hejtmani na Ceskubudejovicku a Sobeslavsku, ale v erbu meli v horni polovici kuzely, tak jak je ma napr. obec Osoblaha, Petrvald, Pustimer apod. Usuzuji, ze mohli byt z Moravy (pokud prijmu, ze je to bilo-cervene provedene a ne modre - Bavorsko) a ze se jako hejtmani stridali. Vim, ze to vrchnost po par letech rada delala, aby jim nevytunelovali majetek, jako se to nekde delo u nas po r. 1990, kdy ruzni spravcove vytunelovali sve zamecke pany. Dekuji

SAZYMA [9.8.05 - 22:00]
Ad Karlin - mam prosbu - nerika Vam neco v moravskem prostredi rod urozenych panu Vanke (Wanke)? Pusobili jako hejtmani na Ceskubudejovicku a Sobeslavsku, ale v erbu meli v horni polovici kuzely, tak jak je ma napr. obec Osoblaha, Petrvald, Pustimer apod. Usuzuji, ze mohli byt z Moravy (pokud prijmu, ze je to bilo-cervene provedene a ne modre - Bavorsko) a ze se jako hejtmani stridali. Vim, ze to vrchnost po par letech rada delala, aby jim nevytunelovali majetek, jako se to nekde delo u nas po r. 1990, kdy ruzni spravcove vytunelovali sve zamecke pany. Dekuji

SAZYMA [9.8.05 - 22:01]
Ad Karlin - mam prosbu - nerika Vam neco v moravskem prostredi rod urozenych panu Vanke (Wanke)? Pusobili jako hejtmani na Ceskubudejovicku a Sobeslavsku, ale v erbu meli v horni polovici kuzely, tak jak je ma napr. obec Osoblaha, Petrvald, Pustimer apod. Usuzuji, ze mohli byt z Moravy (pokud prijmu, ze je to bilo-cervene provedene a ne modre - Bavorsko) a ze se jako hejtmani stridali. Vim, ze to vrchnost po par letech rada delala, aby jim nevytunelovali majetek, jako se to nekde delo u nas po r. 1990, kdy ruzni spravcove vytunelovali sve zamecke pany. Dekuji

SAZYMA [9.8.05 - 22:02]
Prosim za prominuti, ze jsem misto Karlik napsal Karlin.

RADAMEC [9.8.05 - 22:22]
KARLIK: On ten Zamrsk je od Vysokeho Myta asi ctyri kilometry daleko, takze bydleni v Myte a doprava do Zamrsku je totez, jako bydlet v Brne u nadrazi a badat v Zemskem archivu. Ale je treba overit, jak tam zajizdeji autobusy, nebo jestli se tam da dojet taxikem, protoze saliny tam prece jen nejedou.

BLACKPENNY [9.8.05 - 22:45]
Karlik, Radamec:Z Myta do Zamrsku je sice dobre autobusove spojeni (jak na dlouhe, tak na kratke dny), ale bohuzel stavi na krivotce vzdalene cca 1,5 km od archivu (podobne jako vlak, jenze z druhe strany...)

LODOVICO [10.8.05 - 00:09]
AETIUS ad scitani lidu: na zacatku leta jsem tu psal, jak jsem se dostal v Pardubicich k Sezemickemu scitani 1900 a 1910. Vubec to tam neni ulozeno jak by se dalo cekat. 1910 je skryto pod Seznamem domovnich cisel a 1900 je zahrabane v archivu jedne male satelitni vesnicky, do ktereho nikdo neleze, pac vznikl az v roce 1960.
Pardubske scitani pry neexistuje ani jedno, rika personal.

LODOVICO [10.8.05 - 00:36]
SVEJKU mam tu jednoho fotografa: Ludvik Lorenc, Jaromer 1879. Mas ho v seznamu?

KARLIK [10.8.05 - 07:42]
SAZYMA: Nic jsem nenasel. Vanke nebo Wanke neni ani v Siebmacherovi (Morava i Cechy) a ani v Pilnackovi (Staromoravsti rodove a Slezske rody zde ale mam jen 3 dily z 5-ti). Kdyby to byl trochu jen znamejsi rod tak by Pilnackovi neunikl a nobilita si myslim uz vubec ne. Nezminuje se take Ottuv slovnik, Hrady, zamky a tvrze . v Moravskych dilech take neni, Mysliveckuv erbovnik take mlci,. takze nevim.

SAZYMA [10.8.05 - 09:49]
Ad Karlik - dekuji. Oni ty vami uvedene prace neobsahuji vsechno, jako treba ani Doerr neobsahuje vse. Znam vice mensich rytirskych rodu (u nichz mam treba i nobilitaci od Rudolfa II.) a nikdo je neuvadi. Proto jsem takhle zkousel stesti, kdyz jste psal, ze delate moravske pecete. Jeste jednou:diky!

MEKYS [10.8.05 - 11:14]
AETIUS:
Mel jsem v rukach scitaci operaty z techto archivu (misto sidla):
Usti nad Orlici (Perfektni), Zdiby (slabsi), Frydek (perfektni),Lysa nad Labem (slabsi)
Slabsi neznamena pristup atchivu ale celistvost dochovanych scitacich operatu
bohuzel Benesov je v tomto :O(
udajne se nedochovalo z toho co jsem hledal nic:

Mokrany 1910, 1921, pripadne nejake obecni knihy, umrtni atd.
Tvorsovice scitani 1870,1880,
Borenovice 1870,1880
Postupice 1870,1880
Borkovice 1870,1880
Benesov 1870,1880

Vysledek "O"

AETIUS [10.8.05 - 12:18]
LODOVICO: Jo, to mas pravdu. Obcas se to skryva nekde jinde. To uz jsem taky v nekterych pripadech zjistil :-). Takze ja to tam jeste prohrabu.

AETIUS [10.8.05 - 12:27]
MEKYS: Benesov je nejaky zaklety :-). Takze se pro okres Benesov opravdu zachovaly jen operaty z roku 1921? To snad ne :-). Kazdopadne dik za info. I me bylo receno, ze se nic nedochovalo..... :-(

VALSIDAL [10.8.05 - 16:28]
ALL : Nema nekdo z Vas prosim moznost nahlednout do knihy: "Der bohmische Adel"? Diky za odpoved ci tip.

BENO [11.8.05 - 12:11]
LODOVICO: Jak lze poslat literaturu do 13. komnaty? Nejak jsem to prehledl.

BLACKPENNY [11.8.05 - 12:13]
BENO:Musis to poslat LODOVICOvi,ale ted by mel byt na dovolene,tak az se vrati...

MEKYS [11.8.05 - 13:15]
BENO and BLACKPENNY....posledni pristup ma vcera vecer...10.8.05 - 22:38

ZANY [11.8.05 - 15:14]
VALSIDAL [10.8.05 - 16:28] a co bys potreboval?

VALSIDAL [11.8.05 - 15:20]
ALL: Prosba na heraldiky. Nevite nekdo kde bych mohl v Cechach najit knihu: Taschenbuch der Adeligen Hauser Osterreichs 1905-1913, 4 dil (1919/1910) a nebo Almanach de Gotha z r. 1849 a 1929? Diky za odpoved.

VALSIDAL [11.8.05 - 15:25]
ZANY: Moc bych prosil podivat se, jestli jsou tam jakekoliv zminky o prijmeni:STOCKAR(T) von BERNKOPF Diky!!!

DENT [11.8.05 - 18:16]
Diky vsem za informace o emigrantech.

ZANY [11.8.05 - 20:46]
VALSIDAL [11.8.05 - 15:25]
tady to mas:
http://hrady.dejiny.cz/various/stockard.pngVALSIDAL [11.8.05 - 21:08]
ZANY: Mockrat dekuju, to je velika pomoc. Jde o moje prime predky, tak to potesi dvojnasob:) Takove pekno knihy bohuzel zatim nemam sanci vlastnit. Jeste jednou dik.

ZANY [11.8.05 - 22:49]
VALSIDAL [11.8.05 - 21:08] jo, ja pujcuju z knihovny a skenuju...

SVEJK [12.8.05 - 16:54]
Oni Vam fakt pujci scitaci operaty z roku 1921 ?

SVEJK [12.8.05 - 16:55]
LODOVICO, jasne Lorenze z Josefova znam. Znamy a popularni fotograf, ackoli nikdo z mych predku se u nej nefotil.

SVEJK [12.8.05 - 16:56]
LODOVICO, coze pardubske scitani neexistuje ? No to snad ne.

SVEJK [12.8.05 - 16:59]
Vsichni. Ten Zamrsk...nejlepsi je tam jezdit vlakem a to z hodne mist z CR. Jinak nechapu, ze si tam jeste nejaky mistni podnikavec neotevrel penzion, protoze by z badatelu podle mne prosperoval cely rok. Takze tam asi koupim nakou starou nemovitost a rozjedu business. Noc dam tak za 100-200 kc na osobu.

SVEJK [12.8.05 - 17:01]
LODOVICO. Me zajmaji dost tyhle ateliery:J.Tomas,pozdeji Donat-Tomas,Langhans,Klempfner a Roskota /zejmena/ a Fuchs v Praze.

SVEJK [12.8.05 - 17:19]
Vsichni: Z jake doby mohu ocekavat nejstarsi parte /jak je mnozne cislo - parta, parte?/ ?

SVEJK [12.8.05 - 17:20]
Nevi nahodou nekdo jak stare gruntovky maji v SOA ZAM pro belohradskou a novopackou farnost ? Tez index NOZ pro belohr.far. 1653-1690 neni nahodou neuplny ? Diky.

KULIK [12.8.05 - 20:34]
Ja jsem mela moznost kouknout na seznam scitacich operatu ve Znojme (velmi ochotni), ale z tech, do kterych lze nakouknout, se tam toho moc nezachovalo, vetsinou jen jakesi sumare, pak mi nabizeli jeste rok 1921, ale s tim, ze by to museli prohlednout a pokud by tam byli lide narozeni po roce 1905, nemohla bych si je stejne prohlednout, takze bych nevidela nic (najdete dum, kde by se v rozmezi 1905-1921 nikdo nenarodil). Ovsem v Moravskych Budejovicich je toho zachovano zrejme mnohem vic, videla jsem fotokopie i z tech nejstarsich kolem 1850 (presne ted nevim), bohuzel v nekterych letech odkazuji prave na Znojmo, kde ale nejsou pry dochovany. Tak nevim. Vubec me osobne zarazi, ze nejsou schopni najmout v dnesni dobe nezamestnanosti treba jednu maminu na 1/2uvazek, aby tam pomalu skenovala nebo datlovala seznamy inventare do nejake databaze, ktera by v dobe internetu byla na internetu pristupna a uz vubec nechapu, ze spousta archivu vubec zadne stranky nema. Pak se nelze divit, ze nekteri prvobadatele tam stoji jak svati a ptaji se na zakladni veci.

SAZYMA [13.8.05 - 11:24]
V Ceskych Budejovicich maji v okresnim archivu zachovany scitaci operaty nejak od 1850, z roku 1890 a 1900 jiz maji temer kompletne vsechny okresy (krome byv. soudniho okresu Nove Hrady) a z roku 1921 maji cely kraj. Nelpi na roce 1905 a vyse, lze si i fotit. Seznamy jsou prehledne serazeny a existuje k nim bezvadny index, takze se clovek treba podiva na Bynov, v indexu se dozvi, ze je to byvaly soudni okres Nove Hrady v jiz. Cechach a ze je to karton ten a ten. Vice pisi o scitani lidu v Rodopisne revui c1/2004, kde pisi o scitani 1921, ktere bylo vubec prvnim v Ceskoslovensku. Je to nepreberny rodopisny material. Prekvapilo me vsak, ze jsou tam dost casto chybne datumy narozeni - lise proste nevedeli, kdy se presne narodili. Jak mi potvrdili stri rodaci z Bynova - "Narozeniny se u nas nikdy neslavily, slavil se jen svatek. Svatek patrona - to byla hlavni oslava".

KARLIK [13.8.05 - 19:50]
SEJK: Predchudce Parte jsou tak znane Pohrebni rundace (pro slechtu) jiz ve stredoveku. Byly to male i velke plakaty (napr. 1 x 1,2m nebo 50 x 60 cm), kde byval erb, jmeno zemreleho a rok umrti a vyveseni. Vyvesovaly se na vrata kostela i pri vyroci umrti (rok vyveseni se jen prelepil). Brnensky Petrov jich ma celou sbirku. Parte, jak je zname dnes, podle meho zacina az tak po roce 1900. Drive zrejme chudsi lide vyvesovali na vrata kostela oznameni o umrti rukou psane. Nejstarsi tistene parte ja mam az z roku 1914. Vzhledem k peclivosti moji babicky, kdyby starsi parte existovalo v nasi rodine, tak bych jej podedil.

SAZYMA [14.8.05 - 21:56]
Proboha, kde se tady vzal ten syn bachare? Co to mas spolecneho s rodokmeny? Nebo se i auditko stane politickou stranka. Pryc s tim! Zadna politka sem nepatri!

VALSIDAL [15.8.05 - 08:48]
ALL: Zdravicko. Jeden muj predek ma na hrobe napsano, ze byl "cisarsky rada a majitel mlynu v Praze". Mohl by mi nekdo prosim poradit, co obnasel titul"cisarsky rada"? Byl vazan na nejakou funkci nebo byl spise jen cestny? Za co se udeloval nebo jakym zpusobem ho mohl dotycny ziskat? Diky za radu:)

ZANY [15.8.05 - 08:56]
tuhle jsem odpovidal na Hofylandu na to, co byla tajna rada: "ono je to trochu slozitejsi, co vim tak az do 16. stoleti to nebyl zadny oificialni organ, teprve se vznikajici byrokracii se utvorila tusim cisarska tajna RADA, jejiz clenove byli potom tajni radove... a aby to nebylo tak jednoduche, tak se pozdeji zacal ten titul udelovat aniz by dotycny v nejake takove rade zasedal... ti, kteri v ni opravdu zasedali se pak titulovali "skutecny tajny RADA"

HONYK [15.8.05 - 09:09]
ZANY: s pojmem "skutecny tajny rada" jsem se setkal u majitele rychnovskeho panstvi a vyznelo to jako honosny titul. Ted uz chapu slovo skutecny, ale stale mi unika to, proc se to vubec uvadelo, kdyz byl "tajny". Melo to slovo snad nejaky jiny vyznam nez dnes?

RIMEK1 [15.8.05 - 09:16]
Nevite nekdo neco o vladycich z Vlci hory. Dekuji.

ZANY [15.8.05 - 09:58]
HONYK [15.8.05 - 09:09] tajna nebyla existence rady ci jeji slozeni, tajne bylo to, o cem jednala :-))

SVEJK [15.8.05 - 12:12]
SAZYMA, to je pravda. Slavil se svatek, narozky ne. Pritom svatek je mj. vlastne neznamy ve vetsine zapado evropskych zemich a tez USA.

LODOVICO [15.8.05 - 13:16]
Literarni koutek se rozrusta. Behem dneska tam bude kompletni Prachensky kraj ze Sommerova popisu Cech, ktery laskave poskytl Sazyma. Jde o rok 1840 (zatim rekord v LitKou) a je to nemecky a svabachem. V trinacte komnate pribyl Josef Benes se svym dilem "O ceskych prijmenich".

VALSIDAL [15.8.05 - 14:16]
ZANY: A jaky by byl potom rozdil mezi " cisarskym radou" a "cisarskym tajnym radou"? V literature se uvadeji oba treminy. Nebo jde o totez? Diky.

SVEJK [15.8.05 - 14:29]
Nejaka literatura, jak se lide oblikali na vesnici a strava ? Zejmena 17.-19. stol. me zajima. Byl nekdo v Osvetimi, mam na mysli v dnesni dobe ? Najdu tam nejake seznamy obeti ?

VALSIDAL [15.8.05 - 15:13]
SVEJK: Zkus treba tuhle adresu

ZANY [15.8.05 - 15:17]
VALSIDAL [15.8.05 - 14:16] nechci kecat, ale rada a tajna rada byly tusim dve instituce

ZANY [15.8.05 - 15:20]
ono staci predhodit frazi tajna rada stryckovi Google a dozvis se ledacos

LODOVICO [15.8.05 - 15:22]
A dalsi Sommer v LitKou: Taborsko 1842, opet od Sazymy.

COMTE [15.8.05 - 16:51]
RIMEKI: Kreslim ted erb rodu Podhradsky z Vlci a Psi Hory. Podobneho erbu byl i rod Zahradecky z Vlci Hory.

SVEJK [15.8.05 - 18:04]
VALSIDAL - zajimave, diky ! Jinak nevis, nebo nevite nekdo - nejuplnejsi soupisy vojaku rakouske armady za prvni svetove valky, archiv na Invalidovne je jedina instituce ? Cili kdyz znam jmeno osoby, narozeni a rok a frontu kde padl, mam tam sanci najit nejakou jeho kratu nebo neco ? Tez jeden muj pradeda bojoval na Piave, chtel bych vystourat vice informaci. Tez me zajima rakouske vojsko v letech 1813 +/- a jeho regimenty, ktere se pohybovaly ve vychodnich cechach. Vojaci, pohyb regimentu atd.. Kde mam hledat ? Diky.

KZK [15.8.05 - 20:15]
Valsidal- Me by zajimali vojaci na Hane ve stejne dobe jako Svejka. Diky.

SUCHA_VRAZDA [15.8.05 - 21:27]
At zije strana a vlada! Huraaaaa!!!!!

SAZYMA [15.8.05 - 21:47]
Pokud mate zajem - zabrouzdejte na Literarni koutek LODOVICA. Dali jsme tam Sommerovu Topografii Cech - prozatim Prachensko a Taborsko. Je to velmi zajimave. Doporucuji vsem vsak zacit INDEXEM, ktery je vzdy vzadu na poslednich stranach a podle neho hledat pozadovanou obec. Diky moc LODOVICOVI za jeho namahu, se kterou tak pomaha nam vsem.

SAZYMA [15.8.05 - 21:48]
Ad KROUZEK - proboha, kdo sem dal pousti ty komunisticky zvasty. Je to - dle zakona - opovrzenihodna ideologie a myslim, ze s rodopisem to nema opravdu nic spolecneho, ledaze by predek nektereho z nas byl komunisty veznen a vyslychal ho brutalnostmi znamy pan Grebenicek.

BLACKPENNY [15.8.05 - 21:51]
Zdravim z Verdunu.Patral jsem tu po dedovi,ktery tu v Iww dostal medaili a sama francouzka,ktera mi tlumocila,byla zdesena neochotou a neznalosti personalu muzea,informacni kancelare apod.Je to podobne jako u nas:-(

VALSIDAL [15.8.05 - 22:01]
ZANY: Diky za snahu. Nakonec mi pomohl dalsi dobry strycek " Ottuv slovnik naucny" :)
SVEJK, KZK : Zkuste se podivat na tuhle adresu treba tam neco pro sebe najdete. Je tam toho spousta. Ja o tom bohuzel nic nevim:(

NIMO [16.8.05 - 08:00]
Nevite nekdo jak to ted vypada v Zamrsku s terminy, abych se na to psychicky pripravil, nez tam zavolám...:-)

ROUBI [16.8.05 - 08:03]
NIMO [16.8.05 - 08:00]: Vcera objednavali na listopad:-(

NIMO [16.8.05 - 08:25]
ROUBI> Huhh..., diky.

SHERRY [16.8.05 - 08:40]
MYTHAGO: Smazni prispevek JEMNY___ZUPNIK. Zneviditelnuje totiz zbytek stranky pomoci css stylu display:none, krome vlozeni nepruhlednych vysokych obrazku... Parchant! Blbej (hnusnej) zpusob, jak odradit lidi od magea. Nekterym lidem se neco nelibi z osobnich duvodu, ale chcou to znechutit i ostatnim... :(

VALSIDAL [16.8.05 - 09:30]
MYTHAGO: Pripojuji se k prosbe SHERRY a jeste bych poprosil o radu. JEMNY__ZUPNIK poslal svuj prispevek i do me posty tady v Mageu a nejde smazat (ikona v levem dolnim rohu strany je nefunkcni (jen cerveny krizek). Co s tim. Nemohu tak precist predchozi dorucenou postu...:(((

SHERRY [16.8.05 - 09:41]
VALSIDAL: poslal sem ti postu, ktera by to mela zviditelnit...

HOR [16.8.05 - 10:07]
VALSIDAL: V nouzi by to slo udelat tak, ze si stranku ulozis a z ulozeneho si ze zdrojoveho kodu zlikvidujes ten zakerny prispevek.

LODOVICO [16.8.05 - 10:07]
Tak posledni Sommer ze sobotniho zastaveni v Malsicich je na LitKou. Tentokrat jde o Budejovicky kraj z roku 1841.

BENO [16.8.05 - 11:18]
LODOVICO: Mam nejakou literaturu do 13. komnaty. Na jakou e-mailovou adresu ji mam poslat?

SVEJK [16.8.05 - 11:28]
Valsidal, diky.

SVEJK [16.8.05 - 11:31]
Vsichni - nevim jestli ma rodokmen vubec cenu, nedavno jsem se hrabal v ruznejch prestupcich apod., a koukal jsem kolik bylo nevery v 18.stoleti !!! Co pak s tim ? Uvedomujete si to vubec...Mel jsem v rukou protokol z ca 1720 a ta holka napsala /po tancovacce, vsichni opili/ - ZACAL SKUTEK PROVADETI, dobra pasivita. Vic nez subjekt me vsak zaujalo to, ze je to vsechno v prime reci, je to takovy vyslech a interview z roku 1720 v cestine a je v tom asi 10 osob !!! Uplne vyborne pro lingvistiku, primo jak se v te dobe mluvilo. Nadavaji si tam do selem apod..

THANATOS [16.8.05 - 11:45]
Ahoj vsem, nejdete nekdo prosim dnes nebo zitra (behem tohoto tydne) do SUA na Chodov.??? Potreboval bych tam mrknout do jedne slozky, pripadne neco okopirovat - prosim ozvete se mi pres postu tady nebo na mail ttyl@volny.cz (kdo by byl ochoten se tam podivat a treba neco okopirovat, naklady platim). Diky, ahoj.

MECHYN [16.8.05 - 13:20]
THANATOS: SUA ma zavreno od 1. do 26.8.2005.

LODOVICO [16.8.05 - 14:18]
ANON leo2: mejl se mi vratil nedorucitelny. Nase fakulta je u vaseho postaka na cerne listine. :-) V podstate: jeden velky soubor v .doc formatu neberu. Udelejte z toho vice mensich obrazku.
BENO: Rozhodne nic neposilejte bez dohody.
V LitKou jsem prave napsal pravidla pro vyveseni prispevku. Kdo si mysli, ze je splnuje, necht mi napise na lu na syntar.troja.mff.cuni.cz

SVEJKU: sem s tim, rad se posmeju. Cetl jsem neco podobneho o Dorote Jiranove aka Sladke Dorne ve Vychodoceskem historickem sborniku.
...
Tez dekan ji nazval kurvou
pred hejtmanem duplovanou
...
Je to versovany pamflet pres dve stranky. A pak jeste vyslech Jirika Wagnera kovare z Hodkovic o svem smilstvu s Eliskou Katerinou Smirickou:
...Naposledy z toho objimani prislo, ze jest mi Eliska Katerina slechticna za nadra zacasty sahala, predne za nadra, potom skrze kalhoty...
A dal to cenzuruju sam ;-). Jirik sel do vezeni a Eliska o rok pozdeji explodovala na Jicine se 40 musketyry. Pry byla sexualni deviantka, takove zeny se dnes uz nerodi!

VALSIDAL [16.8.05 - 15:49]
SHERRY, HOR : Dekuju za radu. Uz je to dobry:)

SVEJK [16.8.05 - 15:53]
Lodovico, jo nekdy to sem hodim, ted jsem mimo domov. Je to sranda, to jo. Vsichni - jestli Vas to zajima. Treba ne. Tady v Anglii, matriky od 1538, malo dochovane ale z 16.stol., pismo uz v 17. stoleti normalni tiskaci jako dnes, anglictina stejna ! Pohoda, noviny zde vychazi od 1740 ca, v dnesni forme od 1820 /nadherna sbirka starych titi. stranek apod na www.uk.olivesoftware.com mozna na bl.uk taky. Nemame neco podobneho u nas nekde ? Noviny regionalni stare na netu ? Nejstarsi fotky jsem tu videl kolem 1845 i kdyz kalotypie, ale i starsi. Hodne se tu vse prevadi z matrik na cdcka apod., pak prodava, ztraci to kouzlo, ale je to rychle, pohodlne a celkem presne. Ve Skotsku se bojuje za snizeni hranice pristupnosti matrik ze 100 na 81 let, cirka.

SAZYMA [16.8.05 - 23:38]
Ad Svejk - to je super. No u nas je taky spousta veci, ale chtelo by to zpracovat. On si kazdy hraje na svem vlastnim pisecku, kazdy si lovi v tom svem rybnice, kazdy ma ty sve vysledky doma v supliku. Ja vim, ono je to tezky - dat to na internet, kdyz se hned najdou vykradaci hrobu, kteri ty tezce ziskane poklady prodavaji jako sve prace dale. Co stim? Placene stranky? Pristup pres heslo? Myslim, ze dobry vitr nasmeroval LODOVICO, kde mu muzeme vsichni pomoci a alespon tu literaturu, mnohdy tak pracne shanenou shromazdovat. Byl jsem dnes v Treboni. Mohu rici, ze tam jsem s obsluhou moc a moc spokojeny. Pani v badatelne jsou prijemne, ochotne. Jen je tam problem s lidmi, kteri tam prijdou poprve a chovaji se jako slon v porcelanu. K tem novinam, vim, ze mi v okresnim archivu rikali, ze buduji databazi soupisu clanku v Budweiser Zeitung atd. To by byla vec - tohle udelat i z jinych periodik. Tam vychazeo veci. napr. ve Strakonicku (casopis v 30.letech) vysly rody v Radomysli, vsechny majitele atd. Nemusi se to uz hledat.

SAZYMA [16.8.05 - 23:41]
Ad Lodoviko - me vysel podobny clanek v Ceskobudejovickych listech, kde prepisuji vyslech pekarske devecky na zamku Hluboka v 1.pol. 18. stoleti. To je legrace. De facto to byla prostitutka. A jak tam uvadi podrobnosti, to se i dneska moderni clovek skoro cervena. Inu byla jina doba. Ale i tyhle "vesele pribehy" zkrasnuji a ozivuji genealogii, ze to neni jen o faktech.

MARKY [17.8.05 - 10:23]
NIMO: VSICHNI: tak nevim... vcera jsem byla v Zamrsku a v badatelne nas bylo 9 lidicek... opravdu prazdno... jsem v pohode jako nahradnik na dalsi dny... a vim, ze maji volno... lidi se odhlasuji.... vladla tam ochota, pracovnice pomahaj vic nezt musi... docela pokrok...

ROUBI [17.8.05 - 11:06]
MARKY [17.8.05 - 10:23]: Nejsem si jista, jestli se na to volno da spolehat-ja tam byla v pondeli, bylo plno, uz brali lidi navic a dohadovali se, kam je posadi...
Jinak musim rict, ze jsem si na nedostatek ochoty (v SOA Zamrsk, Praha a Trebon) nikdy nemohla stezovat... protivny vetsinou byli jen na lidi, kteri s drzou samozrejmosti chteli neco navic a misto, aby slusne poprosili, chovali se k obsluze jak ke sluhum.

MARKY [17.8.05 - 11:16]
ROUBI: je to mozny... ale vcera mi rikala jedna z pracovnic, ze se jim odhlasilo dost lidi do konce tohoto tydne.. jenze je fakt, ze i kdyz nas bylo v badatelne devet tak kazdemu kdo volal rikala, ze neni misto nebo ze je ale ze mu to nezaruci.... prazniny

SVEJK [17.8.05 - 12:08]
SAZYMA, jsem pro jakykoli uzitecny projekt a napad.

SVEJK [17.8.05 - 12:13]
Stejne je to zajimave. Zamrsk je asi nejpopularnejsi SOA, Vy vsichni badate jen tam ? Treba takova Plzen, pomerne maly archiv a vzdy se tam v pohode dostanu.

LODOVICO [17.8.05 - 12:21]
SVEJK: archiv si nevybiras ;-)) Proste az na par jedincu, jako jsi ty, vsichni rodokmenisti pochazeji z vychodnich Cech.:-))
Me ta Plzen teprve ceka. Zda se, ze Hory Matky Bozi a Susici maji tam.

SVEJK [17.8.05 - 12:33]
Panejo. Ja to nechapu, jde to geometrickou radou...Cili ja nekdyv roce 1700 - stovky predku mam pokryte skoro cele Cechy. Jinak nejvice stredni,vychodni a jizni. Nevis prosimte, nebo kdokoli, jestli ve vojenskem archivu v Praze maji kmenove listy vsech vojaku rekneme i z let 1813 ? Archiv uvadi ze ma 1750-1910 ca. CILI NAJDU TAM NEJAKY TEN KVALIFIKACNI LIST MEHO PREDKA, nar. 1787 a pochopitelne znam jeho cele jmeno ? Diky !

LODOVICO [17.8.05 - 12:52]
Literarni koutek ziskal od Nima perlu! Popis Markrabstvi Moravskeho, dil druhy, brnensky kraj. Jde o dilo Gregora Wolneho z roku 1837.

SLIM [17.8.05 - 13:24]
ad SVEJK - s vojenskym archivem na Invalidovne mam zkusenost ze z asi 10lidi narozenych 1760-1886 nasli dva a to oba prave z konce 19 stol. Trvalo to ctvrt roku nez jsem prisel na radu... .No alespon sem se mel na co tesit...

DRAT [17.8.05 - 13:45]
Hory Matky Bozi by mely byt v Klatovech.

DRAT [17.8.05 - 13:47]
Archiv na Prazskem Hrade chysta v blizke dobe rekonstrukci, snad uz od zimy.

LODOVICO [17.8.05 - 13:47]
DRAT: To jako i matriky?

DRAT [17.8.05 - 13:50]
LODOVICO: snad ano, ale nevim to jiste. Chystam se tam uz pres rok,zajimaji me Nalzovy a Stribrne hory, ale zatim mam "praci" v archivech po Praze. Pry jsou v Klatovech archivy dva a jeden spada pod Plzen.

DRAT [17.8.05 - 13:52]
Mam velikou prosbu, nepohl by jste mi nekdo precist jeden text ???? Jedna se o cca A4, zapis je v cestine a je z roku 1671. Pripadnou pomoc uvitam zde a nebo na mailu: ivanuv@seznam.cz Obrazek bych zaslal mailem, je dost dobre citelny, ale me to proste nejak nejde :o(

SVEJK [17.8.05 - 15:16]
SLIM. Hmm, diky moc za tvou zkusenost. Jinak je o archiv taky takovy zajem jako o SOA Zamrsk ? Kdyz tam dejme tomu chci zajit v listopadu, musim se ted objednat ?

SVEJK [17.8.05 - 15:17]
DRAT Co je to zac Archiv na Pr.Hrade ? Co tam zajimaveho maji pro nas - zejmena nemodrokrvaky.

SLIM [17.8.05 - 15:51]
SVEJK pokud by to slo jako pred rokem, tak bych rekl ze je tak akorat cas objednat se na listopad:) Ale mam pocit ze tu pred nedavnem probehla debata o stehovani tohoto archyvu do Ruzyne? Takze uz je mozna vsechno jinak...

DRAT [17.8.05 - 15:59]
SVEJK: v archivu na Prazskem Hrade jsou, samozrejme mimo jine, obce, ktere vlastnila Svatovitska kapitula a tudiz gruntovnice, sirotci knihy, urbare.

ANDREAS [17.8.05 - 16:05]
Hezky den preji vsem! Podarilo se mi zprovoznit sve prihlaseni, mam zajem o genealogii a heraldiku. Tesim se na dalsi spolupraci, zatim vsem dekuji, Ondrej

SLIM [17.8.05 - 17:07]
jezis - archiv s y - omlouvam se vsem:)

SAZYMA [17.8.05 - 17:09]
Ad Andreas, vitame a prejeme vsechno dobre a hodne poteseni v tomto auditku. Doporucuji podivat se na http://nbox.troja.mff.cuni.cz/~lu/gb/ kde LODOVICO hromadi starou literaturu. Dal jsem mu tam Sommera, kde je i Budejovicko a Taborsko. Je tam i Vase Sobeslavsko. je to v nemcine, ale to by nemel byt problem.

SAZYMA [17.8.05 - 17:15]
Ad Lodovico - tak to ja jsem zde opravdu jak sul v jidle. Ja mam predky v jiznich, zapadnich a strednich Cechach, na jizni Morave, ale ve vychodnich Cechach ani jednoho. Mohu vubec zde tedy diskutovat? Ha, ha!

SAZYMA [17.8.05 - 18:03]
Ad DRAT - v Klatovech jsou 2 archivy - jeden je okresni archiv a druhy je pobocka SOA Plzen. Maji tam ruzne velkostatky mj. Nalzovy, kam patrily dnesni Nalzovske Hory a byvale STribrne Hory ( z Nalzov a Stribrnych Hor byl umele vytvoren dnesni nazev Nalzovske Hory. Jsou tam velmi ochotni. Okresni archiv ma tedy fondy obci, far pripadne panstvi, ktera spravovala mesta a nebyla to poddanska mesta.

DRAT [17.8.05 - 18:10]
SAZYMA diky za info. Skoda, ze je tak malo casu na konicky

KRASODIRKA [17.8.05 - 19:20]
V roce 1913 je Stalin za svoji levicovou cinnost zatcen a odsouzen k vyhnanstvi na Sibiri, kde pak stravi cele ctyri roky - do evropskeho Ruska se vraci az v breznu roku 1917 po abdikaci posledniho ruskeho cara Mikulase II. (viz Mikulas II.).

KRASODIRKA [17.8.05 - 19:28]
Kratce po okupaci Ceskoslovenska nacistickym Nemeckem se Antonin Zapotocky pokousi uniknout do Sovetskeho svazu za ostatnimi komunistickymi pohlavary - utek se ale nezdari, v dubnu roku 1939 je Zapotocky zatcen pri pokusu o ilegalni prechod hranic do Polska - pote je az do unora roku 1940 veznen na Pankraci - pote je, az do konce valky, Zapotocky veznen v koncentracnim tabore Sachsenhausen-Oranienburg.

KARLIK [17.8.05 - 21:48]
V pondeli a ve stredu jedu do Zamrsku. Nebyl jsem tam rok. Pujcuji jeste matriky, nebo jen filmy? Muzou se fotit matriky? Vloni se smelo fotit vse mimo matrik. Jak letos?

IBAN [17.8.05 - 21:53]
Prezident Novotny byva dnes casto demonizovan - byva oznacovan za suchoparneho aparatcika, za cloveka bez fantazie, bez vzdelani. Toto hodnoceni ale neni vuci Novotnemu spravedlive - faktem totiz je, ze za jeho prezidentskeho obdobi, se ceskoslovensti obcane tesi relativne nebyvale mire osobni svobody, jake se netesili nikdy predtim (mineno od roku 1948) ani nikdy potom (po roce 1968).

VLADOVLADO [17.8.05 - 22:17]
Stretol sa niekto s informaciami ohladne povolenia na cinnost, resp. evidencie krciem, hostincov apod? Jedna sa mi o obdobie cca 1880-1890. Predpokladam spravne silny statny monopol a teda starostlivu (centralnu) evidenciu ???

ANYONE [17.8.05 - 23:27]
Priserne Mageo!

HOR [18.8.05 - 07:08]
Navrhuji ke zvazeni, aby Mythago umoznil nekomu z "kmenovych" navstevniku tohoto auditka, kdo ma jeho duveru a kdo se zde vyskytuje denne, aby mohl mazat prispevky, ktere jsou mimo tema!!! Kdyz si totiz prectu o "nebyvale mire osobni svobody" za Novotneho a vzpomenu si pritom na osobni zazitky, dal bych IBANOVI a ostatnim podobnym nejradeji hned do zubu. Vim, ze ty prispevky maji provokovat a vytacet. U me se jim to tedy dari dokonale!!!

ROUBI [18.8.05 - 07:24]
KARLIK [17.8.05 - 21:48]: Matriky pujcuji. Fotit matriky se uz taky muze.
HOR [18.8.05 - 07:08]: S navrhem zcela souhlasim! Sice se vytacet nenecham, ale stejne jsem pro "odpleveleni":-))

BLACKPENNY [18.8.05 - 09:46]
HOR,ROUBI:No ja nevim-jsou to sice vykriky do tmy,ale nechme na MYTHAGOvi,at si rozhodne,co je plevel a co ne.Prece jen zijeme konecne v demokraticke zemi.Pokud prispevek nezabere vice nez par radku,klidne bych ho tu nechal.Momentalne jsem ve FR a vcera u vecere jeden fr. pronesl : Kazdy ma svuj nazor, stejne jako diru v zadku.Nebo stare rimske:Nesouhlasim s tim co rikas,ale dam vse za to,abys to mohl rikat (ci tak nejak)...

HOR [18.8.05 - 10:26]
BLACKPENNY: Ja Mythagovi v zadnem pripade neberu jeho prava spravce. Pokud by tady byl casto, jiste by to uz smazal. Ale kdyz tu nebyva, chtelo by s tim neco delat! Nemotej do toho demokracii (nota bene kdyz v zakonech, jak rikas, demokraticke zeme, se o tomto, hned vedle fasismu, neco rika zcela jednoznacne).
Zde se schazeji lide, kteri debatuji o genealogii. Kdybychom se schazeli v hospode, vecpal se tam IBAN, aby nam prisel rict takovou novinu, tak poprve ho slusne upozornim, aby vypadl a sel si mezi sve do "sve hospody", podruhe uz dostane pres drzku, demokracie-nedemokracie.

VALSIDAL [18.8.05 - 10:29]
Zdravicko. Mohl by jste mi prosim nekdo poradit o jakou menovou jednotku se jedna v nasledujicim zapisu? Je to z gruntovni knihy z r. 1670. Je to zkratka pro misenske kopy? Asi uz to tady nekdy v auditku bylo, ale nemuzu to najit. Diky za radu.


ROUBI [18.8.05 - 11:27]
BLACKPENNY [18.8.05 - 09:46]: Nemam nic proti jinym nazorum, ale tady prece nejde o nazory, ale o provokaci. Taky si nemyslim, ze pravo mazat by meli mit vsichni...
Jinak pokud mne neco pripada priserny, tak se tomu vyhnu, ale nebudu to znechucovat priznivcum-je fuk, jde-li o web nebo "VyVoleni" :-))

LITICE [18.8.05 - 12:01]
Zdravim vsechny genealogy - amatery, Jsem rad, ze zde je hodne Vychodocechu. Ja delam do rodokmenu 10 let a pohybuji se na Orlickoustecku a Rychnovsku, konkretne na ustecku v Liticich a Zachlumi a na rychnovsku Jahodov a Vamberk. Mimo Zamrsk navstevuji i SOkA Rychnov n.Kn.. Mel bych i neco do Literarniho koutku, kdyz mi nekdo rekne kam materialy poslat, rad je poskytnu. Kdybyste nekdo badal ve jmenovanych oblastech co ja ozvete se.

NIMO [18.8.05 - 12:27]
LITICE [18.8.05 - 12:01]> o sprava literarniho koutku je v rezii LODOVICA. Bude tu snad nejdriv v pondeli, domlouvej se primo s nim

NIMO [18.8.05 - 12:38]
VALSIDAL> mela by to byt kopa grosu, ale jestli misenska to nevim. Samotneho by me zajimalo jak se lisilo oznaceni ceskych a misenskych. Snad podle mistne uzivane meny. Podivej se na stranku platidla na serveru bkcz.info

LITICE [18.8.05 - 13:06]
Pro vsechny: Ke Scitani lidu. V SOkA Usti n.O. nepujcuji, ale maji a udelaji kopie (sehnal jsem 1869 a 1880). V Rychnove n.Kn. maji 1890, 1900, 1910 i 1920 a bez problemu pujcovali (loni).

VALSIDAL [18.8.05 - 13:10]
NIMO: Diky za pomoc. Uz si to snad budu pamatovat:)

GOTTI [18.8.05 - 13:16]
to jsou boti ktery jsou naprogramovany tak, ze ty nesmysly hazou uplne vsude (nejen sem).. nekdo se temhle PRAVYM!! ID (schvalne) naboural do uctu a pote tu jejich jmenem (vcera) spamoval kde co..

SAZYMA [18.8.05 - 15:13]
Ad Karlik - dekuji za informaci, ale ja mam ted ledvinovou koliku a mam myslenky jinde.Dnes jsem vstal az ted ve 1/4 na 4 odpoledne.

MARKY [18.8.05 - 16:09]
KARLIK: Pujcuji matriky 6 ks na den... filmy jen pokud je maji pujcene a jejich pocet neomezen, proste kolik jich clovek zvladne tolik jich daji, ale spise tedy knihy.... Fotit se muze vse neomezeno.Matriky bez problemu... mrzi mne, ze budete v pondeli a ve stredu, ja budu v Zamrsku v utery tak Vas zase nepoznam...

KARLIK [19.8.05 - 01:15]
MARKY: Diky za info. V Zamrsku budu jeste dalsi tyden , ale zase v pondeli a ve stredu.

BENO [19.8.05 - 07:49]
Pokud to nekdo nevi, tak jsou nove pristupne mapy z III. vojenskeho mapovani na adrese http://oldmaps.geolab.cz/, je nutno zadat login: 3vm, heslo:sahure_02. LODOVICO: V Literarnim koutku (Georg Wolny, Markrabstvi Moravske) nejdou otevrit soubory 042 az 060, 120, 142 az 160. Totez u publikace Sommer, Budejovicky kraj soubor 120 (str. 216-217).

NIMO [19.8.05 - 11:17]
Ad literarni koutek >Georg Wolny, Markrabstvi Moravske, nefunkcni odzazy musi opravit LODOVICO. Jeste mi chybi doskenovat asi polovinu knihy, vcetne rejstriku. Prosim o strpeni, zrusil jsem skener, vybiram novy...

SAZYMA [19.8.05 - 11:24]
Ad Beno - stranky 216-217 chybi proto, ze jsem je Lodovicovi nedodal. Az se ke knize opet dostanu, dofotim. Jinak je Budejovicko, Taborsko i Prachensko kompletni. Pokud by se takto podarilo vsech 16 dilu Sommerovych Cech a Wolbyho Morava, byl by to uzas.

DRAT [19.8.05 - 16:32]
Dekuji tem, kteri mi nabidli pomoc pri precteni stareho zapisu a rad bych vyjadril svuj obdiv k vasi znalosti :o)

SVEJK [20.8.05 - 11:08]
K FOCENI: Casto vidim v archivu lidi, kteri ofocuji kazdou stranku matriky, co to ma znamenat ? To se muze ? Pripada mi to jako drzost, neverim, ze je to pro soukrome ucely. SPOLECNA PRACE,LODOVICO atd: KDyby k necemu doslo, tak ja bych doporucoval zejmena prispivanim indexy.Ofotit to neni takovy problem a muze to dost pomoci. LITICE: ANo, ja hrabu se v tvem kraji v okoli Castolovic a Trebechovic. Eviduji prijmeni Junek, Linka, Homolka a mraky dalsich, z hlavy nevim.

SVEJK [20.8.05 - 11:17]
1915 Tuma chci rici.

SVEJK [20.8.05 - 11:17]
Mrknul jsem na nbox troja, moc pekne. Rad bych necim prispel, ale nemam cas a scanner ma bratr. Snad casem. V tom taborsku a v TUmovi 1951 na vyse zminenem webu, je tam nejaky index, nebo se to musi stranka po strance hledat patricna vesnicka ? Maji mj tyto knihy v Klementinu, v Hl.Knihovne hl.m.Prahy ci v nejakem SOA ?

SVEJK [20.8.05 - 11:19]
LITICE a jini. KDyz maji scitani obyv., ale nepujci a udelaji kopie. Lze to nadalku ? Zavolat, rict popisne cislo domu a "objednat", ma nekdo tuto zkusenost ?

DENT [20.8.05 - 13:15]
SVEJK: Pokud vim, tak cele matriky se oficialne kopirovat nesmi. Ale o vyuziti pro soukrome ucely vim. Sam bych si rad alespon nektere matriky z konce 17. nebo pocatku 18. stoleti ofotil. Prosel jsem je a to, co jsem objevil, jsem si poznamenal, ale uz hodnekrat jsem potreboval overit si dalsi udaje, podivat se po dalsich jmenech. Pokud mi predkove v te dobe nemeli ustalene prijmeni, tak je potreba zkoumat vsechny zaznamy velmi peclive, pripadne pouzit metodu KIR... A kazda chvile v archivu je pro me vzacna.

LIPOSLAV [20.8.05 - 13:23]
VLADOVLADO: Zivnosti byly povolovany okresnim hejtmanstvim. Budes muset navstivit prislusny okresni archiv a badat v jednacich protokolech, pokud se dochovaly. Existuje k nim vetsinou rejstrik (tzv. elench) kde jsou jednotlivi zadatele a agenda rozdeleni podle toho ceho se jednani s nimi tykalo (napr. skupina 4 je obcanstvi, domovske pravo, snatky apod.). Bohuzel rada doprovodnych dokladu byla v minulosti skartovana. Zkus stesti. Tonyk.

VAN [20.8.05 - 18:26]
SAZYMA : Preji uplne uzdraveni. Znate lecebne metody Vaseho kolegy Ferdy z Nechvalic? Prosim, o informaci k Osedli na panstvi Vysoky Chlumec r.1604, neuspel jsem ani v arch. N.M. Dekuji.

KARLIK [20.8.05 - 18:49]
DRAT: Uz to mate precteny? Prave jsem se k tomu chystal. Musel jsem reinstalovat cele PC. System a 60 ruznych programu. Takze jsem musel srotit na tom.