Genea.cz » 

Fórum

Téma s žádnými novými reakcemi

Pomoc s přečtením

Autor Vzkaz
Napsáno: 05. 02. 2015 [13:19]
Matusinska
Linda Matušinská
Tvůrce tématu
registrován od: 05.02.2015
Příspěvky: 12
Dobrý den,
prosím o pomoc s přečtením. Oba dokumenty jsou z Nedašovy Lhoty na Valašsku, mapuji linii rodiny Bartošáků.
1/ 1833 Dítě Josef, rodiče Václav Bartošák a Marina Vaněk? Postupuji střídavě v sňatkových a rodných knihách a tímto zápisem si nejsem jista.
2/ 1802 Dítě Václav, otec neznámý, matka Anna Bartošáková? Lze o rodičích vyčíst něco víc?
Moc děkuji
Příloha

Bartosak_dotaz.jpg (Typ souboru: image/jpeg, Velikost: 545.83 kilobytů) — 400 stažené
Napsáno: 06. 02. 2015 [15:33]
floris
Florián Hantecovič
registrován od: 11.12.2014
Příspěvky: 18
ad 1) k otci lze poznamenat, že je domkář (Gaertler) ze Lhoty, matka pak dcera Pavla Vaňka - zemědělce ze Lhoty.... oba katolíci
ad 2) matka ze Lhoty... nic víc nám skriptor nesděluje

otec z první položky by mohl být i řemenář (Guertler) - zápis je dost nezřetelný

[Tento článek byl 1 upravován, naposledy 06.02.2015 v 16:21]
Napsáno: 06. 02. 2015 [20:45]
Matusinska
Linda Matušinská
Tvůrce tématu
registrován od: 05.02.2015
Příspěvky: 12
Moc děkuji. A opravdu se Vám jméno otce jeví jako "Václav Bartošák"? A co je vepsáno v úzkém pruhu mezi jménem dítěte a otcem?
A co se týče nemanželského potomka - jak postupovat? Po matčině linii a pokračovat po jejím otci? Pokud ovšem v oné vesnici nebude Aniček Bartošákových podobného věku víc ...
Napsáno: 07. 02. 2015 [14:35]
floris
Florián Hantecovič
registrován od: 11.12.2014
Příspěvky: 18
Ano, čtu tam „Barthossak“, což vnímám jako „Bartošák“.... a co se týká té drbaniny přes rubriky pohlaví a víry, jedná se o údaje o porodní asistentce. Popravdě, ještě jsem se s tímhle typem záznamu nesetkal (což není vůbec směrodatné), ale co se dá dělat - každý skriptor má své manýry a libůstky a nám nezbývá, než si s nimi poradit. K absenci dat o otci dítěte - je to zcela ve vašich rukách.
Za sebe mohu říci, že při pátrání vždy pokračuji běžně dál do minulosti, tedy přes otce atd. Ohledně většího počtu stejnojmenných lidí - máte celkem dobrou pomůcku ve známém čp. rodného domu... icon_smile.gif

[Tento článek byl 1 upravován, naposledy 07.02.2015 v 14:37]
Napsáno: 08. 02. 2015 [22:27]
Matusinska
Linda Matušinská
Tvůrce tématu
registrován od: 05.02.2015
Příspěvky: 12
Děkuji. S tím číslem popisným jste mi otevřel nové obzory icon_smile.gif Asi to byl drsný kraj - té ženě se již 6 let před tím narodil další nemanželský syn ... A na téže čísle popisném bydlí i nějaká další rodina, jejíž jméno se mi nedaří rozluštit: Martin Babinak/Gabinak ... ale určitě to není Bartošák, že (viz kniha sňatků)? Pak už dám snad pokoj - musím se sama naučit číst icon_smile.gif je to nesmírně zajímavé.
Příloha

50.jpg (Typ souboru: image/jpeg, Velikost: 106.25 kilobytů) — 332 stažené
Napsáno: 09. 02. 2015 [10:44]
floris
Florián Hantecovič
registrován od: 11.12.2014
Příspěvky: 18
"Matusinska" napsal:

Děkuji. S tím číslem popisným jste mi otevřel nové obzory icon_smile.gif Asi to byl drsný kraj - té ženě se již 6 let před tím narodil další nemanželský syn ... A na téže čísle popisném bydlí i nějaká další rodina, jejíž jméno se mi nedaří rozluštit: Martin Babinak/Gabinak ... ale určitě to není Bartošák, že (viz kniha sňatků)? Pak už dám snad pokoj - musím se sama naučit číst icon_smile.gif je to nesmírně zajímavé.

Nerad bych vám do toho moc zasahoval, ale podle přiloženého zápisu na čp. 50 bydlí "panna nevěstinka" Bartošáková... ženich Martin Slabiňák? sídlí v č. 13.

Mimochodem, myslíte si, že dvě nemanželské děti jsou typickým dopadem drsného kraje? Já bych hledal příčiny trochu jinde.
Napsáno: 09. 02. 2015 [22:05]
Matusinska
Linda Matušinská
Tvůrce tématu
registrován od: 05.02.2015
Příspěvky: 12
Nedalo mi to - musím se s Vámi podělit, možná mě opět někam nasměrujete. Té ženě Anně se na č.p. 50 nenarodily dvě nemanželské děti. Nýbrž čtyři. V rozmezí 18ti let (viz příloha). A krom Anny a jejích dětí zde bydlely i minimálně dvě další rodiny, zřejmě jejího bratra a sestry. Neodvažuji se odhadovat co ji vedlo k takovému osudu, jestli děti adoptovala či rodinný incest či to byla místní Vendulka Utěšitelka ... Už nás i napadlo, že jde opravdu o národ Valachů, tedy původně Rumunů a Rusínů. Netušíte jak toto vystopovat?
A č.p. 69, kde se pak narodily Václavovy děti (syn Anny)zřejmě Vašek postavil - do té doby se v rodné matrice vůbec nevyskytuje. Musím se naučit orientovat v gruntovních knihách.
A drsný kraj to byl, vím to z vyprávění osmdesátileté paní, kterou i s její sestrou doslova "vyhnali" z domu, protože je vesnice neuživí ... bylo jim kolem dvaceti let.
Příloha

Bartosak Anna a jeji nemanzelske deti 1794-1812.jpg (Typ souboru: image/jpeg, Velikost: 99.85 kilobytů) — 358 stažené
Napsáno: 10. 02. 2015 [00:52]
floris
Florián Hantecovič
registrován od: 11.12.2014
Příspěvky: 18
"Matusinska" napsal:

...Té ženě Anně se na č.p. 50 nenarodily dvě nemanželské děti. Nýbrž čtyři....

Nedá mi to, abych nepřitlumil poněkud Váš odsudek zvolna se rýsující běhny Anny. Nikde není řečeno, že na dané adrese bydlela pouze jediná nositelka toho jména popř. příjmení. K tomuto výroku mne opravňuje zjištění, že třetí robě Vašeho seznamu má za matku Annu-dceru zemř. Johana, zatímco matkou 4. pidižvíka jest Anna-dcera zemř. Jakuba... Přeci jen se vyplatí trošku pečlivosti při čtení.

Umíte si představit ten blázinec, když se mi v jednom vesnickém rodokmenu vyskytli na jednom statku současně otec Josef, dva dospělí synové Josef a Jan, kteří se v průběhu 1 roku všichni oženili (tatík podruhé), dvě z nevěst byly Marie...? Pak zvesela plodili děti a zřejmě z nedostatku fantazie točili stejná křestní jména (Jan, Josef, Marie, Terezie a Anna) a v případě, kdy robě umřelo, použili rodiče stejné křestní jméno ještě jednou. A do toho se jim spustila sestra (hádejte, jak se jmenovala) a nemanželského mrňouska nechala pokřít rafinovaně Josef. Když jsem na tuhle etapu narazil v komplet-indexu, myslel jsem, že se skriptor pomátl. A chudák kantor ve vesnické jednotřídce...
Napsáno: 10. 02. 2015 [08:28]
Matusinska
Linda Matušinská
Tvůrce tématu
registrován od: 05.02.2015
Příspěvky: 12
To je milé icon_smile.gif. Život píše zajímavé příběhy.
A Aničku nemám nejmenší právo soudit, s tím s Vámi naprosto souhlasím. Jen lidská fantazie je někdy barvitější. A dva různé otce jsem taky zaregistrovala, jen mi to připadalo neuvěřitelné: na jednom č.p. dvě různé Aničky rodí nemanželské děti ... Ale Vaším příběhem s Josefy a Mariemi jste mě přesvědčil, že i to je možné.
Rodokmen dělám jen jako koníček, jde o jednu z větví předků mého muže - chtěl najít své kořeny. Zajímavé je, že jsme mysleli, že příjmení Matušinský nás povede do Polska a chyba lávky, skončili jsme v Životicích u Nového Jičína icon_smile.gif



Pro přidávání příspěvků do fóra musíte být registrováni a přihlášeni. Je to nutné z důvodu ochrany proti nevyžádaným příspěvkům (erotické a nelegální odkazy - spamy). 

Děkujeme za pochopení.