Genea.cz » 

Fórum

Téma s množstvím reakcí

Pomoc s přečtením německého zápisu

Autor Vzkaz
Napsáno: 11. 11. 2014 [16:52]
bimbousek
Petr Bibrle
Tvůrce tématu
registrován od: 11.11.2014
Příspěvky: 4
Zdravím. Jsem laikem, ale přesto jsem se pouhým pročtením matričního zápisu svého otce dostal až do roku 1766 (zatím). Je to hlavně díky nezvyklému příjmení - Bibrle, ale i tím, že se moji předkové zdržovali neustále v Prostějově a okolí (Vrahovice, Držovice). Bohužel nevládnu němčinou, takže mám problém s rozluštěním zápisu (poměrně čitelném) zrovna ve stežějním místě (okolo roku 1860) - mám hluché místo mezi roky 1766-1882. Vím, že se Josef narodil okolo roku 1840, tak jsem hledal sňatek okolo r.1860, bohužel však mi přijde, že na zmíněném matričním zápisu je to asi někdo jiný, nebo jeho jiná žena v pořadí. Měl by mít 25 let - je uvedeno 26 (v době sňatku) a manželku by měl brát Johannu, rozenou Smékalovou... Rozluštěním záznamu bych se dopídil, o koho jde, neboť nás zas tolik není... D9ky komukoliv za cokoliv. Tady je ten záznam:
http://files.uloziste.com/cd4f316b048de6d7/
http://files.uloziste.com/cd4f316b048de6d7/
Příloha

svatba 1865 Josef nar.1839 _ 1.jpg (Typ souboru: image/jpeg, Velikost: 364.04 kilobytů) — 586 stažené
Napsáno: 11. 11. 2014 [16:52]
bimbousek
Petr Bibrle
Tvůrce tématu
registrován od: 11.11.2014
Příspěvky: 4
...a druhá část
Příloha

svatba 1865 Josef nar.1839 _ 2.jpg (Typ souboru: image/jpeg, Velikost: 337.4 kilobytů) — 510 stažené
Napsáno: 13. 11. 2014 [14:42]
alamamka
Alena Křivánková
registrován od: 24.03.2008
Příspěvky: 122
Na těch dvou odkazech je svatba nějakého Josefa Bílka s Marií Pichlerovou, určitě to není Josef Bibrle a Jana (Johanna) Smékalová.
Nic ve zlém, ale docela by mě zajímalo, jak jste se s takovýmto čtením dostal do roku 1766 icon_wink.gif

[Tento článek byl 2 upravován, naposledy 13.11.2014 v 14:49]
Napsáno: 13. 11. 2014 [14:52]
alamamka
Alena Křivánková
registrován od: 24.03.2008
Příspěvky: 122
Mimochodem, je lepší vkládat přímo odkaz na stránku matriky, než vytvářet a někam ukládat jpg. Se statickým obrázkem už se nedá pracovat a ono je potřeba si často písmo hodně zvětšit, aby byly vidět detaily.
Napsáno: 13. 11. 2014 [17:37]
bimbousek
Petr Bibrle
Tvůrce tématu
registrován od: 11.11.2014
Příspěvky: 4
"alamamka" napsal:

Na těch dvou odkazech je svatba nějakého Josefa Bílka s Marií Pichlerovou, určitě to není Josef Bibrle a Jana (Johanna) Smékalová.
Nic ve zlém, ale docela by mě zajímalo, jak jste se s takovýmto čtením dostal do roku 1766 icon_wink.gif


Zdravím, děkuji za pomoc, myslel jsem si, že jsem "vedle".... No, jak jsem se tam dostal? Ono těch matrik z Vrahovic/Držovic není mnoho. Ještě jsem je neprošel všechny, ale pokud nemám 100% jistotu, do "stromu" si nic nezapisuji, takže spíše jsem skončil u pra-pra-pradědy díky zápisu ze svatby z roku 1908, což je velmi pěkně čitelné, pak jsem zase šel oráceně - ze zajímavosti procházel tu nejstarší matriku a nalezl: obec Vrahovice, matrika č. 9853, v knize strana 230 (v prohlížeči 117), řádek 6... A to je jisté... D9ky nezvyklosti příjmení a díky tomu, že jsme od Vrahovic/Držovic u Prostějova.....tak teď už hledám mezičlánky. Snad mi pomůže návštěva bratrance zítra v Prostějově. Nikdy jsme se neviděli, jen se známe z Facebooku... Tak uvidím...
Ale Vám mnohokrát děkuji. Petr
Příloha

úmrtní záznam Joannes Bibrle 1766.jpg (Typ souboru: image/jpeg, Velikost: 122.72 kilobytů) — 480 stažené
Napsáno: 14. 11. 2014 [15:45]
alamamka
Alena Křivánková
registrován od: 24.03.2008
Příspěvky: 122
Taky všechno pořád křížově ověřuji, už se mi stalo, že mi chyběla návaznost, tak jsem odhadla letopočty podle generací a pak hledala v minulosti, našla a od nalezených zas propojila směrem do mladší doby. Člověk musí být opatrný, aby ve svatém nadšení nezařadil nalezeného bez důkladného ověřování a neměl pak rodokmen někoho úplně jiného icon_smile.gif Je fakt, že s příjmením Bibrle je možnost omylu o dost menší než u jiných běžnějších icon_smile.gif
Ten úmrtní zápis je pěkný čistý, dobře čitelné písmo, to je radost. Už jsem narazila na matriky, které nejspíše prošly požárem, hašením, plísněmi a prožráním od myší, byly tudíž prakticky nepoužitelné. To se pak ze skenu nepřečte fakt nic. S lupou v ruce a papírovou matrikou v archivu se ještě něco vydolovat dalo. A to nemluvím o farářích s naprosto šíleným rukopisem kurentu, svérázné tvary, případně naopak jedno písmeno jak druhé, jen samé obloučky. Ale pak je o to větší radost něco najít icon_smile.gif
Kdyby bylo něco nejasného, názvy povolání německy, latinsky, příčiny úmrtí ... zdroje jsou icon_smile.gif
Napsáno: 16. 11. 2014 [13:35]
Ivanas
Ivana Šťastná
registrován od: 16.11.2014
Příspěvky: -1
Dobrý den, prosím pomůže mi někdo s překladem? Nejde mi přeložit prostřední řádek icon_frown.gif Předem díky moc
Příloha

archiv-1.gif (Typ souboru: image/gif, Velikost: 9.17 kilobytů) — 477 stažené
Napsáno: 18. 11. 2014 [15:11]
alamamka
Alena Křivánková
registrován od: 24.03.2008
Příspěvky: 122
Nebyl by přímo odkaz na matriku? Z toho výřezu se nedá zvětšit a chybí i možnost porovnat písmo.
Napsáno: 18. 11. 2014 [17:43]
bimbousek
Petr Bibrle
Tvůrce tématu
registrován od: 11.11.2014
Příspěvky: 4
"alamamka" napsal:

Taky všechno pořád křížově ověřuji, už se mi stalo, že mi chyběla návaznost, tak jsem odhadla letopočty podle generací a pak hledala v minulosti, našla a od nalezených zas propojila směrem do mladší doby. Člověk musí být opatrný, aby ve svatém nadšení nezařadil nalezeného bez důkladného ověřování a neměl pak rodokmen někoho úplně jiného icon_smile.gif Je fakt, že s příjmením Bibrle je možnost omylu o dost menší než u jiných běžnějších icon_smile.gif
Ten úmrtní zápis je pěkný čistý, dobře čitelné písmo, to je radost. Už jsem narazila na matriky, které nejspíše prošly požárem, hašením, plísněmi a prožráním od myší, byly tudíž prakticky nepoužitelné. To se pak ze skenu nepřečte fakt nic. S lupou v ruce a papírovou matrikou v archivu se ještě něco vydolovat dalo. A to nemluvím o farářích s naprosto šíleným rukopisem kurentu, svérázné tvary, případně naopak jedno písmeno jak druhé, jen samé obloučky. Ale pak je o to větší radost něco najít icon_smile.gif
Kdyby bylo něco nejasného, názvy povolání německy, latinsky, příčiny úmrtí ... zdroje jsou icon_smile.gif

Trošku jsem se musel i pousmát...jak byste se mi smála asi VY... - Teď jsem byl o víkendu na hřbitově v Prostějově a ve Vrahovicích, utvrdil jsem si některá data narození i úmrtí, ale hlavně jsem našel asi bratra dědečka, ale také jsem tím našel v matrikách paradox, se kterým jste se už asi taky setkala. Jednoduše: Ještě v "čitelných" matrikách jsem našel: Otec Jaroslav, děda Jaroslav, praděda František - syn Josefa Bibrle a Johanny B.(Smékalové) - domkaři z Vrahovic. Ale u bratra dědečka je Fratišek, syn Františka Bibrle a Johanny B.(Smékalové).... Přitom souhlasí data narození, datum sňatku.... Tam si myslím, že udělali chybu, když špatně přepsali jméno kmotřence... Správně by měl být asi Josef, ale raději to ještě několikrát projedu... On totiž zápis svatby je ten chybový - František je škrtnutý a přepsaný na Josefa (on tam byl za svědka...). Nepochybně jde ale o tytéž rodiče. viz:
Svatba pradědečka: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/756/?strana=127
Dědeček a jeho bratr je jen přiložen - byl v živé matrice...
Příloha

děda a jeho bratr.pdf (Typ souboru: application/pdf, Velikost: 966.94 kilobytů) — 476 stažené
Napsáno: 18. 11. 2014 [19:14]
Ivanas
Ivana Šťastná
registrován od: 16.11.2014
Příspěvky: -1
"alamamka" napsal:

Nebyl by přímo odkaz na matriku? Z toho výřezu se nedá zvětšit a chybí i možnost porovnat písmo.


Ano jistě, zde je: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3870/?strana=20, kdy úmrtí je 29. 11. 1793 a číslo domu 91.



Pro přidávání příspěvků do fóra musíte být registrováni a přihlášeni. Je to nutné z důvodu ochrany proti nevyžádaným příspěvkům (erotické a nelegální odkazy - spamy). 

Děkujeme za pochopení.